Těhotenství

Nová etapa v životě budoucí maminky je sérií životních změn. Každé těhotenství je jiné, přesto se vyskytují společné znaky a problémy, se kterými se potýká během těhotenství každá žena. První příznaky těhotenství pociťují některé ženy téměř hned od začátku těhotenství, u jiných se objeví až po pár týdnech. Některé ženy dokonce nevědí, že jsou těhotné delší dobu, neboť se u nich objeví menstruace, resp. několikadenní slabé krvácení v důsledku uhnízdění oplodněného vajíčka. Zajímá vás průběh těhotenství týden po týdnu, správná životospráva, případně možné komplikace během těhotenství? V našich článcích se dozvíte všechny informace, které vás zajímají.

Probiotika pro těhotné ženy

Probiotika pro těhotné ženy. V těhotenství jsou nejlepší přírodní

Probiotika těhotné ženě poskytnou široké spektrum benefitů. Mají pozitivní vliv na maminku i dítě, působí na trávení (průjem, zácpy), budují imunitu a zmírňují příznaky alergie.
Bolest zubů v těhotenství

Co na bolest zubů v těhotenství. Je anestezie u zubaře, trhání zubu nebo rentgen rizikem pro dítě?

Traduje se, že každé těhotenství stojí příští maminku jeden zub. Jak je to s rentgenem zubů a léky proti bolesti? Je povoleno bělení zubů v těhotenství? Třeba se obávat trhání zubu během těhotenství?
Bylinky v těhotenství

Bylinky v těhotenství. Vhodné + ty nevhodné: šalvěj, meduňka, ibišek, bazalka, tymián, heřmánek

Bylinky pomáhají při trávení, při nachlazení a kašli, dokáží pročistit játra i ledviny. Jak je to však s bylinkami v těhotenství? Které jsou vhodné?
Magnezium v těhotenství

Hořčík v těhotenství. Odkdy, dokdy a kolik magnézia v těhotenství užívat

V těhotenství se potřeba příjmu hořčíku zvyšuje o 15 až 30 %. Zároveň se pro hormony zvyšuje jeho spotřeba v organismu. To znamená, že příjem tohoto vzácného minerálu by těhotná žena měla zvýšit.
Nespavost v těhotenství

Nespavost v těhotenství – příčiny, zkušenosti a rady, jak usnout

Proč je buzení se v noci během těhotenství problém? Kdy se nespavost v těhotenství objevuje? Jak usnout v těhotenství a co ke klidnému spánku pomáhá?
Spaní na břiše v těhotenství

Spaní na břiše nebo ležení na zádech v těhotenství

Problémy se spánkem jsou během těhotenství více než běžné. Kvalitu spánku ovlivňuje řada faktorů, některé z nich můžete ovlivnit a dopřát si tak zasloužený odpočinek.
Nízký tlak v těhotenství

Nízký tlak v těhotenství. První pomoc, pokud je tlak hraniční – jak zvýšit nízký tlak?

Mnoho budoucích maminek zůstává zaskočeno, že se u nich objeví nízký tlak v těhotenství, hypertenze nebo výkyvy tlaku. Co pomáhá při nízkém tlaku?
Bolest v kříži v těhotenství

Bolest v kříži v těhotenství. Co na bolest zad v prvním trimestru, ale také 9. měsíci

Bolest v kříži se nejčastěji objevuje v 5. až 7. měsíci, ale nezřídka mohou potrápit už na začátku těhotenství. Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti zad v těhotenství?
Výtok v těhotenství

Výtok v těhotenství – což znamená hnědý, žlutý a co bílý

Odpovědi na otázky, zda je hustý výtok v těhotenství normální a kde pramení příčina různě zbarvených výtoků z pochvy během těhotenství, jsme shrnuli v následujícím článku.
Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství. Což pomáhá na silnou a bolestivou zácpu?

Během těhotenství jsou přirozené pohyby trávicího ústrojí sníženy, zpomalení střevní peristaltiky je příčinou zácpy v těhotenství. Co pomáhá?
Aniball

Aniball pro těhotné – zkušenosti, recenze, doporučení

V souvislosti s hrázovou oblastí ženského těla existují způsoby, jakými se žena může alespoň pokusit vyhnout nutnému nastřihnutí během přirozeného porodu, např. aniball balónkem.
Pilulka po styku

Pilulka po styku – potratová pilulka na přerušení těhotenství

Existují situace, kdy příchod potomstva není pro ženu zrovna nepřijatelnější (finanční, věkové či vztahové okolnosti). K takovým účelům slouží pilulka po styku.
Brnění rukou a nohou v těhotenství

Brnění rukou a nohou v těhotenství. Co pomáhá na trnutí?

Brnění rukou v těhotenství, trnutí v nohou či brnění v prstech. I tyto jevy bývají relativně často součástí těhotenství. Co pomáhá na brnění nohou a rukou v těhotenství?
Opalování v těhotenství

Opalování v těhotenství. Spálení břicha neriskujte. A co opalovací krém nebo solárium?

Nedílnou součástí pobytu u moře je opalování, které v těhotenství vyžaduje obzvlášť velkou opatrnost. Na co je třeba si při opalování v těhotenství dávat pozor?
Vysoký tlak v těhotenství

Vysoký tlak v těhotenství. Příznaky i léčba, jak snížit tlak

Tlak v těhotenství, primárně během prvního a druhého trimestru, výrazně kolísá, což může zapříčinit jeho zvýšení nebo snížení. Co znamená vysoký spodní tlak? Jak snížit vysoký tlak v těhotenství?
Strie v těhotenství

Co na strie v těhotenství? Nejlepší je krém a olej. Co pomáhá nejvíc?

Během těhotenství se pokožka nedokáže s rychlými výkyvy hormonů a hmotnosti vyrovnat. Ztrácí na elasticitě, elastinová a kolagenová vlákna vyšším napětím praskají. Co na strie v těhotenství?
Kouření v těhotenství

Kouření v těhotenství a jeho následky. Elektronická cigareta ani žvýkací tabák nejsou řešení

Ať představuje závislost na kouření jakkoli náročný problém, nikotin během těhotenství prokazatelně negativně ovlivňuje zdraví plodu. Co způsobuje kouření v těhotenství? Jak přestat kouřit v těhotenství?
Průjem v těhotenství

Průjem v těhotenství v 1., 2. a 3. trimestru? Zelená může být infekční

Co značí průjem v těhotenství, za jakých fyziologických okolností se mění zbarvení řídké stolice a co lze očekávat od tohoto těhotenského symptomu v průběhu jednotlivých stádií těhotenství?
Bolest hlavy v těhotenství

Bolest hlavy v těhotenství. Co pomáhá na silnou migrénu?

Co zabírá na bolest hlavy či migrénu v těhotenství? V článku jsme shrnuli zejména ty formy léčby, které lze aplikovat i svépomocí v domácím prostředí.
Barvení vlasů v těhotenství

Barvení vlasů v těhotenství. Je bio barva na vlasy vhodná pro těhotné?

Považuje se barvení vlasů v těhotenství za bezpečné? Jaká barva na vlasy je určena pro těhotné? Odpovědi na tyto i další otázky se dozvíte v článku.
Káva v těhotenství

Káva v těhotenství. Klasická nebo bezkofeinová snídaňová melta?

Kdysi byla káva během těhotenství striktně zakázána, dnes už její pití jednoznačně zakázáno není. Je vhodná klasická káva během těhotenství nebo raději upřednostnit bezkofeinovou verzi?
Bolest v krku v těhotenství

Bolest v krku v těhotenství. Co pomáhá při silné bolesti při polykání?

Shrnuli jsme nejvhodnější formy léčby těhotenské bolesti v krku, přičemž jsme se zaměřili zejména na klasickou léčbu, kterou může žena provádět i svépomocí v domácím prostředí.
Hemoroidy v těhotenství

Hemoroidy v těhotenství jsou často bolestivé a krvácející. Jak je léčit?

Problémy s otokem nebo krvácením zlaté žíly nejsou jen výsadou těhotných žen, ale právě během těhotenství je vysoká pravděpodobnost, že se tento problém objeví. Jak léčit krvácející hemoroidy?
Cvičení pro těhotné

Cvičení pro těhotné. Nejlepší cviky v těhotenství a jaké cviky necvičit

Ne všechny cviky a aktivity jsou během těhotenství povoleny. Kdy začít cvičit? Je vhodné cvičení během všech trimestrů? Které cviky jsou během těhotenství nejlepší a kterým se vyhnout?
Odběr pupečníkové krve

Odběr pupečníkové krve – cena 20 000 Kč a zkušenosti s odběrem

Odběr pupečníkové krve se provádí přímo při porodu. Odběr může být realizován za různými účely. Následně lze tuto krev uskladnit. Jaké je cena odběru a co říkají zkušenosti lidí?
Těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka a vliv na dítě. Příznaky zmírní správný jídelníček

Jak se projevuje těhotenská cukrovka a jaké jsou její příznaky? Jaký mít jídelníček, pokud mám těhotenskou cukrovku? Je třeba podstoupit vyšetření pro diagnostiku gestačního diabetu?
Hlenová zátka

Hlenová zátka – jak vypadá, odchází i před porodem?

Hlenová zátka má funkci jakéhosi ochránce plodu před infekčními hrozbami po dobu celého těhotenství. Jak vypadá hlenová zátka v těhotenství?
Houby v těhotenství

Houby v těhotenství. Mohou se jíst žampiony a jiné houby?

Někteří je řadí mezi zakázané potraviny v těhotenství, jiní mluví o jejich obsahu minerálů a vitamínu B. Mohu jíst žampiony v těhotenství? Které houby v těhotenství lze konzumovat?
Poporodní deprese

Poporodní deprese – znaky, projevy, příběhy. Víme, jak dlouho trvá

V čem spočívá poporodní deprese, jak dlouho trvá, s jakými symptomy se žena v tomto psychickém stavu stýká? V našem článku se dozvíte vše podstatné.
Kontrakce

Kontrakce každých 5 minut. Kdy jít do nemocnice?

V souvislosti s příchodem potomka na svět jsou kontrakce rozhodně jedním z nejvýraznějších příznaků porodu. Jak poznat kontrakce? Jak zjistím, že mám kontrakce? Co jsou cvičné – falešné kontrakce?
Jonášova metoda

Jonášova metoda – kalkulačka pro výpočet početí. Zkušenosti říkají, že funguje

Jonášova metoda umožňuje výpočet pohlaví – vhodný termín pro zplození chlapce nebo dívky a také určit období pro zplození životaschopného dítěte. Jak Jonášova metoda funguje?
Biochemické těhotenství

Biochemické těhotenství – jak ho poznat a jak mu předejít

Takový druh těhotenství dokáží dnešní super citlivé těhotenské testy zachytit, ale ve skutečnosti toto těhotenství netrvá déle než 5 až 6 týdnů a končí včasným potratem. Co je biochemické těhotenství?
Létání v těhotenství

Létání v těhotenství. Je dlouhý let v prvním trimestru nebezpečný?

Pro dlouhé lety v těhotenství je důležité, aby těhotenství neprovázely větší zdravotní komplikace, ale i stadium těhotenství, ve kterém se žena nachází.
Oteklé nohy v těhotenství

Oteklé nohy v těhotenství. Co pomáhá na bolest a otékání nohou

Oteklé nohy v těhotenství nejsou ničím neobvyklé. Je však důležité míru otoků sledovat a pro případ, že se objeví, je vhodné aplikovat postupy, které ženě od otoků uleví.
Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy v těhotenství. Kdy vzniká, co pomůže a jak jej zmírnit?

Těhotné ženy během pálení žáhy pociťují nepříjemnou kyselost a pachuť v ústech, která může napínat na zvracení. Co pomůže při pálení žáhy v těhotenství? Opravdu pomáhá soda bikarbonu na pálení žáhy?
Přibírání v těhotenství

Přibírání v těhotenství po týdnech. Kolik přibrat, ukáže tabulka

Zda během těhotenství přiberete 8 nebo 15 kg, nemusí hrát roli, dokud je v těhotenství všechno v pořádku. Přibírání v těhotenství po týdnech či trimestrech má pro budoucí rodičky hlavně orientační význam.
Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství – příznaky, zkušenosti, hodnoty hCG a ukončení

Důvodem mimoděložního těhotenství je, že oplodněné vajíčko nesestoupilo do dělohy, ale uhnízdilo se mimo ni. Jak se zjistí mimoděložní těhotenství? Jaké má příznaky, příčiny a jaká je léčba?
Co nejíst v těhotenství

Co nejíst v těhotenství. Zakázané potraviny pro těhotné – syrové maso a alkohol vynechejte

Alkohol v těhotenství je přísně zakázán, co však takové ořechy, houby nebo brynza v těhotenství? Které potraviny jsou v pořádku a naopak čemu se vyhnout v těhotenství?
Uhnízdění vajíčka

Uhnízdění vajíčka – bolest v podbřišku, krev, výtok a jiné příznaky

Uhnízdění vajíčka do dělohy je proces, který definitivně rozhodne o tom, zda bylo oplodnění vajíčka úspěšné. Je možné cítit oplodnění nebo jak dlouho trvá uhnízdění vajíčka v děloze?
První pohyby miminka

První pohyby miminka. Kde a kdy cítit první pohyby v bříšku?

Jak rozeznat pohyby miminka? Kdy cítit první pohyby v bříšku? Co znamenají rychlé pohyby miminka v bříšku? Na všechno důležité naleznete odpověď v tomto článku.
Tvrdnutí břicha v těhotenství

Tvrdnutí břicha v těhotenství. Kdy je nebezpečné? Co znamená tvrdnutí břicha před porodem?

Co znamená tvrdnutí břicha v těhotenství? Vzhledem k řadě možných příčin tvrdnutí břicha v těhotenství vám představíme nejčastější důvody tohoto jevu a vysvětlíme, proč se to děje.
Jaké krevní skupiny nemohou mít spolu děti?

Jaké krevní skupiny nemohou mít spolu děti? Způsob, jak zjistit krevní skupinu dítěte + tabulka

Krevní skupiny partnerů mohou ovlivňovat průběh těhotenství, jeho rizikovost, jakož i samotný vývoj plodu. Proč je důležité zjištění krevní skupiny? Jaká kombinace krevních skupin je nejhorší a jaká nejlepší?
Menstruace v těhotenství

Menstruace v těhotenství. Krvácení a špinění v těhotenství

Mohou menstruace a těhotenství probíhat v ženském organismu současně? Co zapříčiňuje krvácení v prvním trimestru těhotenství? Tuto problematiku jsme rozebírali v článku.
Nevolnost v těhotenství

Nevolnost v těhotenství. Točení hlavy, pocit na zvracení a říhání. Poradíme, co pomáhá

S těhotenskou nevolností se v prvních týdnech těhotenství potýká téměř 80 % žen. Příznaky jsou individuální a u každé těhotné ženy se mohou objevit jiné. Co pomáhá při zvládání nevolností v těhotenství?
Kyselina listová v těhotenství

Kyselina listová v těhotenství – jak dlouho ji užívat a jaké je dávkování

Proč je vlastně kyselina listová považována za tak důležitý vitamín v případě těhotných žen? Jaké má kyselina listová účinky? A co může způsobit nadbytek kyseliny listové?
Úplně první příznaky těhotenství

Úplně první příznaky těhotenství – výtok, bolest křížů, průjem, časté močení, nevolnost. Kdy se objeví?

Jaké jsou první příznaky těhotenství po oplodnění, co je způsobuje a jak se s nimi vyrovnat, jsme pro vás shrnuli v článku.