Pilulka po styku

Pilulka po styku – potratová pilulka na přerušení těhotenství

Těhotenství je sice ve společnosti považováno za jakési nádherné období, na které každá žena vzpomíná s nadšením a radostí v srdci, avšak stále existují situace, kdy příchod potomstva není pro ženu zrovna nepřijatelnější. Většinou za to mohou okolnosti finančního, věkového či vztahového charakteru, ale velkou, mnohdy pro společnost nestravitelnou pravdou také je, že ne každá žena touží po děťátku. K takovým účelům slouží pilulka po styku.

Publikováno: 08.01.2024
Aktualizované: 08.01.2024
Obsah článku:

Když se už těhotenství opravdu ohlásí, žena by měla mít vzhledem ke své aktuální situaci možnost rozhodnout se, zda chce, aby tento stav pokračoval. V České republice jsou kromě lékaři prováděných potratů povoleny i potratové pilulky. Potratové pilulky jsou kontroverzním tématem stejně jako obecně samotné potraty. V Evropské unii je až 22 zemí, které ženám nabízejí chemický potrat. Mezi tyto státy patří i Rakousko či Česká republika. Tak daleko ovšem nemusí dojít. Pokud došlo k nechráněnému styku, abyste se vyhnuli nechtěnému těhotenství, můžete užít pilulku po.

Pilulka na potrat

Proces ukončení těhotenství pomocí potratové pilulky

Přestože jde v případě chemického potratu o „obyčejné“ požití pilulek, což otevírá dveře možnosti, jak přerušit těhotenství doma, a tedy v naprostém pohodlí, i v zahraničních zemích je doporučeno, aby byl tento proces prováděn pod přísným dohledem lékaře.

Jde totiž o velmi bolestivý proces, který provázejí rozličné symptomy podobné menstruaci, jako silné krvácení, bolesti hlavy a podbřiší, ale také křečovité stavy, pocity nevolnosti či zvracení. Tyto příznaky jsou však mnohem intenzivnější.

Pilulka by se měla užít do tří měsíců, přesněji do 49. až 63. dne těhotenství, přičemž přerušení těhotenství je po tomto fixně stanoveném intervalu možné už jen chirurgicky. Chemický potrat se skládá ze tří kroků, o kterých by měla být pacientka detailně informována zdravotním odborníkem poskytujícím tuto péči.

V první řadě je třeba těhotné ženě podat první potratovou tabletku ve formě mifepristonu, který slouží k zastavení tvorby progesteronu, a tedy hormonu, který podmiňuje průběh těhotenství. Po požití první pilulky na přerušení těhotenství by měla žena zůstat v nemocnici pod lékařským dohledem alespoň hodinu, a to pro potenciální komplikace, které může medikament způsobovat.

Během příštích 48 hodin by se měla nutně užít druhá pilulka, a to misoprostol, který vyvolává stahy a křeče dělohy, což vede k postupnému vyplavení plodu z těla ženy. V některých zemích se tyto pilulky mohou požít i v domácím prostředí po důsledných lékařských instrukcích, ale v České republice je většinou součástí potratu prostřednictvím medikamentů i hospitalizace v nemocnici, kde mají lékaři pacientku pod drobnohledem.

Je třeba zmínit, že takový chemický potrat neproběhne lusknutím prstů, a žena se musí připravit na dvou až třítýdenní intenzivní krvácení. Po uplynutí této doby přichází na řadu třetí krok v procesu užití potratové pilulky, a to návštěva lékaře z důvodu nutné zdravotní kontroly, na jejímž základě dokáže lékař posoudit, zda došlo k úspěšné interrupci.

Ukončení těhotenství pomocí potratové pilulky

Rizika pilulky na přerušení těhotenství

Pilulka k potratu nemusí mít u každé ženy stoprocentní účinnost. Dokonce se potvrdilo, že až u 7,5 % žen těhotenství i přes požití těchto medikamentů pokračuje dále, což vede ženy k nutnému chirurgickému zákroku.

Kromě tohoto rizika neúplné funkčnosti pilulek na potrat je třeba počítat i s komplikacemi v podobě zánětů a alergických reakcí. Jedná se totiž o pilulky, které nemusí sednout každé ženě. I proto se jejich užití doporučuje absolvovat pod lékařským dohledem.

Komplikace spočívají i v symptomech, které se objevují vlivem umělého přerušení těhotenství. Dlouhodobé krvácení, které je součástí tohoto procesu, může totiž způsobovat obtíže v každodenním životě ženy, a to v podobě únavy, nadměrného vyčerpání, nevolnosti, závratí či bolestí hlavy.

Třeba si totiž uvědomit, že i když jsou tyto příznaky podobné těm menstruačním, na které je žena běžně zvyklá, jde o jejich intenzivnější a extrémnější podobu. Pokud je tedy žena zaměstnána nebo má jiné povinnosti, kterých se nemůže na delší dobu zřeknout, je nutné, aby dohlížela na svůj zdravotní stav a šetřila se v takové míře, jak jí to každodenní život umožňuje. Navíc po požití potratové pilulky přichází další těhotenství v úvahu až za tři měsíce.

Pilulka na vyvolání potratu není pro každého

Potratovou pilulku do 9. týdne nemůže užít jen tak kdokoliv. Kromě toho, že je nutné, aby žena spadala v rámci délky těhotenství do doporučeného časového intervalu, je třeba zohlednit i její zdravotní stav. Pokud žena v minulosti absolvovala porod císařským řezem nebo se na její děloze našel myom většího charakteru, potratovou tabletku lékaři rozhodně nedoporučují.

Kromě těchto aspektů je nutné vzít v úvahu, zda žena kouří, ale také srdeční a ledvinová onemocnění, cukrovku, anémii či aktuální míru cholesterolu. Umělé vyvolávání potratu prostřednictvím pilulky může být dokonce rizikové iu žen starších 35 let.

Je proto velmi důležité, aby žena s konkrétním lékařem prodiskutovala celou svou zdravotní anamnézu, na jejímž základě dokáže odborník určit, zda je těhotná žena vhodnou adeptkou k provedení chemického potratu.

Pilulka na vyvolání potratu

Pilulka po styku a její účinky

Chce-li se žena vyhnout nežádoucímu těhotenství nebo případnému přerušení tohoto stavu chirurgickým potratem či formou potratové pilulky, je vhodné myslet na antikoncepci. V případě, že selžou všechny formy ochrany, například kondom, nepravidelné používání hormonální antikoncepce, existuje tzv. nouzová antikoncepce.

Pilulku proti otěhotnění po nechráněném styku lze sice pořídit v jakékoli lékárně bez lékařského předpisu, ale z finančního hlediska nepatří mezi nejlevnější léky. Například za takovou pilulku „po“ Escapelle zaplatí žena přibližně 450 Kč, přičemž balení obsahuje pouze jednu tabletku.

Na trhu je však možné nalézt i jiné léky, jako Navela , ellaOne či Apreg, které se v porovnání s nouzovou antikoncepcí Escapelle pohybují v nižší i vyšší cenové hladině. Účinnost kterékoli z těchto pilulek po styku do značné míry závisí na fázi cyklu, ve kterém se žena aktuálně nachází.

Zatímco před ovulací zabraňuje nouzová antikoncepce samotnému ovulačnímu procesu, po uvolnění vajíčka z vaječníku vytváří užitá tableta po styku ze děložní sliznice jakousi „nepřátelskou zónu“ pro uchycení dozrávajícího vajíčka. Samozřejmě, pokud se vajíčko v děloze ujme, nouzová antikoncepce nemá šanci tento stav jakkoli narušit.

Je proto třeba, aby žena pilulku „po“ užila včas, a to do 72 hodin po styku. Účinek pilulky lze zpozorovat díky krvácení, které by se mělo spustit do 5 až 14 dnů od jejího požití. V případě, že se tak nestane, je vhodné si udělat těhotenský test.

Vedlejší účinky jsou také přirozenou součástí takového radikálního hormonálního zásahu do ženského těla. Jedna pilulka po styku totiž obsahuje takové množství hormonu gestagenu jako deset pilulek hormonální antikoncepce. Její požití tak může být doprovázeno závratěmi, bolestmi hlavy a v podbřiší, nadměrnou únavou, křečemi as nejvyšší pravděpodobností i kompletně rozházeným menstruačním cyklem.

V souvislosti s pilulkou po styku je třeba poznamenat, že ne vždy má stoprocentní efekt. Pokud ji žena užije v prvních 24 hodinách po styku, je možné, že se šance jejího účinku zvýší až na 95 %. Tabletku po styku by za žádných okolností neměly užívat dívky do 16 let, ale ani ženy s rakovinou prsu či dělohy, přičemž se nedoporučuje ani v případě poruch jaterních funkcí a vysokého rizika srážlivosti krve.

Potratová pilulka a pilulka po – zkušenosti

Jakkoli jednoduše zní proces chemického potratu ve formě pilulky na přerušení těhotenství, mnohé ženy, které mají s touto formou vyvolání potratu zkušenost, by ho nepřály nikomu. Zatímco některé ženy byly nuceny užít potratovou tabletku kvůli problémovému poporodnímu vyčištění těla, jiné takto ukončovaly těhotenství s komplikacemi.

Všechny se však shodly na tom, že účinky a doprovodné příznaky pilulky na vyvolání potratu jsou nanejvýš otřesné a nepříjemné, přičemž mohou mnohdy vést k hospitalizaci v nemocnici. Bez ohledu na to, v jaké situaci se žena nachází, je nutné zhodnotit všechny své možnosti, protože žádná forma přerušení těhotenství nepřichází bez extrémního zásahu do ženského těla.

Potratová pilulka zkušenosti Modrykonik

Pilulka po zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Dočetli jste náš článek, ale máte pocit, že v něm chybí informace, které vás v souvislosti s potratovou pilulkou opravdu zajímají? Nenacházíte je ani v sekci otázek a odpovědí? Neváhejte nám své otázky položit v sekci komentářů. Na všechny vaše připomínky se pokusíme odpovědět v co nejkratším možném čase.

Táto forma potratu je v České republice dostupná od roku 2014. Z finančního aspektu se chemické potraty provádějí za přibližně 10 000 Kč, přičemž je do této částky zahrnuta jednak hospitalizace pacientky, ale i samotné potratové pilulky. V porovnání s chirurgickým potratem, jehož cena se liší v závislosti na vybrané nemocnici, jde o podstatně nižší částku.

Potratové pilulky lze užít dvakrát ročně, ale vzhledem k tomu, jakou zátěží působí na ženské tělo, je v rámci možností důležité zvážit všechny způsoby, jak se chránit před nežádoucím těhotenstvím. Například nouzovou antikoncepci lze užít do tří dnů po nechráněném styku, avšak ani na tuto formu prevence není třeba stoprocentně spoléhat, a to už vůbec ne v pravidelných intervalech.

V České republice (nebo v jiné zemi) musíte nejprve předložit doklad o totožnosti a zdravotní kartičku pojištěnce, což vám umožní požádat o předepsání potratové pilulky. Následně budete podrobena gynekologickému vyšetření, na jehož základě se lékař rozhodne, zda vás v nemocnici hospitalizuje. Upozorňujeme, že výdaje na chemický potrat za žádných okolností zdravotní pojišťovna nepokrývá, takže je nutné, abyste měli k dispozici potřebné finance na uhrazení zákroku.

Průvodním znakem neúčinnosti nouzové antikoncepce je zvracení do tří hodin po užití tohoto léku. V případě, že tento symptom zaregistrujete, je vhodné si po nějaké době zakoupit těhotenský test nebo navštívit svého gynekologa.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(90.2%)