Dívčí jména

Moderní, nejpopulárnější i netradiční dívčí jména pro děti – TOP 50

Očekávaná radost v těhotenství, dcerka na cestě a vy zvažujete, jaké jméno je to pravé. Podíváte-li se do kalendáře, uvidíte nekonečně mnoho možností. Volba při výběru jména je pro někoho otázkou minuty a pro jiného představuje hloubkovou analýzu i na několik měsíců. Výběr jména je na rodičích. Není pravidlem, že nejpopulárnější jména pro děti musí okamžitě každého zaujmout. Mnozí rodiče touží potom, aby jméno dítěte bylo výjimečné a hledají neobvyklá, neobyčejná a netradiční dívčí jména. Možná se chtějí inspirovat zahraničím nebo chtějí pro svoji dceru krátké a výstižné ženské jméno. V našem článku naleznete nejlepší, nejkrásnější, nejunikátnější, ale také tradiční a moderní jména pro dívky.

Publikováno: 08.01.2024
Aktualizované: 08.01.2024
Obsah článku:

Každoročně do českého kalendáře přibude několik nových jmen. Široký výběr má své výhody – každé druhé dítě se nebude jmenovat stejně, avšak zároveň se rodiče nebudou umět vždy jednoduše rozhodnout. Přemýšlíte, jak pojmenovat svou malou holčičku? Připravili jsme pro vás několik tipů na nejoblíbenější dívčí jména u nás a v zahraničí.

Výběr jména pro dítě reguluje zákon

Věděli jste o tom, že v české legislativě stanoví výběr jména po narození dítěte i zákon? Ano, je tomu tak. Primárním účelem je, aby jména lidí měla určité charakteristiky a zároveň, aby některé vlastnosti křestního jména neporušovaly. Vzhledem k tomu, že dnes si lidé dokáží změnit jméno i dodatečně poté, co mají rodné křestní jméno zapsané v matrice (pokud jsou k tomu pádné důvody), regulace je nutná, aby se předešlo nedorozuměním.

 • Zákon zakazuje, aby bylo jméno dítěte hanlivé, mělo podobu přezdívky nebo bylo v podobě zdrobněliny. Také jsou zakázána jména s nesprávnou gramatickou podobou, například aby se začínalo malým písmenem.
 • Dítěti můžete dát maximálně dvě křestní jména (např. Jakub Adam Daněk).
 • První křestní jméno nesmí být totožné se jménem staršího sourozence (pokud tedy doma máte staršího Filipa, mladšímu stejné jméno podle zákona dát nesmíte).
 • Křestním jménem by nemělo být slovo, které pojmenovává činnost nebo předmět (existují výjimky).
 • Na matrice vám také neschválí, pokud byste dívce chtěli dát chlapecké jméno nebo naopak chlapci jméno dívčí.
 • V případě, že se rozhodujete pro cizojazyčné jméno, které v našich končinách není známo a nenachází se ani v kalendáři, je třeba, abyste prokázali, že takové jméno skutečně existuje. Matrika od vás může vyžadovat potvrzení jiného zastupitelského úřadu (zahraniční matriky), že takové jméno v záznamech evidují. V praxi však obvykle postačí, pokud prokážete, že takové jméno se používá v jiných zemích. Důkazem může být jméno fyzické osoby na internetu.

Výběr jména pro holčičku

Nejčastější jména dívek za rok 2022

Podle seznamu nejčastějších dívčích jmen některá dívčí jména do seznamu přibyla poprvé a jiná si jen mezi sebou vyměňovala příčky. Trendem posledních let se stává, že rodiče svým dětem dávají také střední jména. Eliška Tereza Daněková a podobně. Která další dívčí jména byla v roce 2022 rodiči vybírána nejčastěji?

Nejčastější jména dívek za rok 2022

*V závorce je číslo, které udává počet zápisů na matrice od začátku roku 2022 k 30. 11. 2022.

Top dívčí jména v Evropě a ve světě

Mnohé podoby jmen v posledních letech přebíráme ze zahraničí. Ukazuje to i následující výběr jmen, které dominovaly v Evropě a ve světě. Také lze konstatovat, že velmi oblíbená jsou krátká dívčí jména. Důvodem může být především jejich zvučnost a jednoduchá výslovnost. Zde je seznam top dívčích jmen z Evropy a ze světa za rok 2022.

Nejoblíbenější dívčí jména v Evropě

Nejoblíbenější dívčí jména v Evropě

Top dívčí jména

Nejoblíbenější dívčí jména ve světě

Nejoblíbenější dívčí jména ve světě

Moderní jména pro dívky

Vzhledem k trendům posledních let je možné určit, jaká jména jsou považována za moderní. Přestože se do trendů stále častěji dostávají i tradiční jména jako Karolína, Rebeka, Michaela nebo Kateřina, moderní jména při výběru dívčích jmen stále dominují. V následujícím seznamu vám nabízíme inspiraci několika jmen, která jsou obecně považována za moderní. Přestože některé jsou dobře známé již staletí, jejich popularita je nadčasová.

Moderní jména pro dívky

Moderní jména pro dívku

Netradiční dívčí jména

Neobyčejná jména pro dívky jsou pro někoho tabu a pro jiné prostorem pro kreativitu. Mnozí rodiče se nebojí sáhnout při výběru jména po různých exotických jménech, které často znějí velmi specificky. A nejde jen o jakási cizojazyčná jména anglického či amerického původu. Někomu mohou jistá jména snadno evokovat zahraniční původ člověka, ale faktem je, že neobvyklá dívčí jména jsou snadno rozlišitelná a už na první poslech dokáží zaujmout.

Netradiční dívčí jména

Krátká dívčí jména

Zvučné, jasné a rezonující. Právě taková by měla být krátká jména pro dívky. Krátká dívčí jména mají výhodu v tom, že často nemají žádnou jinou podobu. Krátké jméno se často nedá hyperbolizovat nebo naopak používat ve formě zdrobněliny. Taková dívčí jména jsou velmi frekventovaná, což svědčí o jejich oblíbenosti.

Krátká dívčí jména

Krátká dívčí jména

Italská dívčí jména

Italština patří mezi velmi zvučné jazyky. Stejně krásně zvučně znějí chlapecká a dívčí jména s italským původem. Paradoxem je, že v rámci Itálie dominují právě původem italská jména, která mají staroitalský původ a vliv zahraničí je poměrně malý. Samozřejmě i do Itálie se přesunuly mezinárodní vlivy a množství jmen postupně ztrácí na popularitě. Možná právě některá italská dívčí jména zaujmou i vás a budou nápaditou inspirací pro váš výběr.

Italská dívčí jména

Anglická jména pro dívky

V případě anglických dívčích jmen je přesah do našeho kalendáře násobně větší než v případě jmen jiného původu. Podobně to platí i o amerických dívčích jménech. Stále více obsahu, který sledujeme v anglickém jazyce způsobil, že mnohá jména nám v uších zní přirozeně, dobře a zároveň pro nás nejsou tak „otřepaná“. Mnohá anglická dívčí jména jsou populární díky filmům či seriálům. Původní anglická jména zaujmou ke slyšení i svou vznešeností. Líbí se vám následující anglická jména pro dívky?

Anglická jména pro dívky

Anglická dívčí jména

Americká dívčí jména

Chcete vědět, jaká dívčí jména jsou trendem ve Spojených státech amerických? Mnohá americká dívčí jména se dostala k nám do Evropy a několik je slyšet i v našem regionu. Podobně jako v případě anglických jmen platí, že důvodem popularity těchto jmen je, že s nimi častěji přicházíme do styku ve filmech, seriálech nebo různých hrách. Není tedy raritou, že mnohá dívčí jména v seznamu jsou již slyšitelná i u nás. Které z následujících jmen vás osloví?

Americká dívčí jména

Jak vybrat dívčí jméno?

Je velmi náročné instruovat rodiče k tomu, jak by měli vybírat jméno pro své dítě. Vzhledem k tomu, že každý člověk má vlastní vkus a líbí se mu něco jiného. Jak se říká, sto lidí, sto chutí. Vybrat dívčí jméno pro někoho představuje jasnou volbu a od začátku se řídí jasným klíčem. Jsou však rodiče nebo nerozhodné maminky, které nad jménem pro svou malou princeznu dlouho a někdy až příliš dlouho váhají. Nejlepší je, pokud se dohodnete spolu s partnerem a vyčleníte si čas pro to, abyste společně vybrali jméno, jehož nositelem bude vaše dcerka. Nezapomínejte, že je třeba myslet i na zákonná ustanovení, která výběr jména regulují. Aby byl výběr jednodušší, možná právě následující rady vám s výběrem jména pomohou.

 • Skvělou inspirací při výběru jména je kalendář. Dostupné jsou také online kalendáře, kde najdete seznam všech jmen, ke kterým je přiřazen datum datum jmenin.
 • Určete si, zda chcete dát dceři moderní, zahraniční, tradiční nebo neobyčejné jméno.
 • Vybírejte křestní jméno podle příjmení. Rodiče často simulují, jak zní vyslovení daného jména ve spojení s jejich příjmením. V případě, že máte komplikované příjmení na vyslovení nebo je delší, zkuste dívce vybrat kratší a zvučnější jméno. Pokud je příjmení běžné a jednoduché, nic nezkazíte ani neobyčejným či delším jménem.
 • Zaměřte se na počáteční písmeno křestního dívčího jména. Nepsaným pravidlem je, že pokud příjmení končí například na souhlásku, jméno by mělo začínat na samohlásku.
 • Chcete, aby bylo možné ze jména vytvořit zkratku nebo naopak zdrobnělinu, hyperbolu? Pozor, u některých jmen nelze říci ošklivě či mile, nebo ani jedno, ani druhé
 • Dbejte na výslovnost jména. Kromě toho, že je dobré vyzkoušet si zvukový soulad jména a příjmení, myslete také na to, že jméno může rezonovat v budoucnosti i v zahraničí a problematická výslovnost není úplně výhodou.

Jak vybrat dívčí jméno

Výběr dívčího jména pro dítě – zkušenosti

Jak už to bývá, maminky se při výběru jména nechají rády inspirovat. Často se v diskusích lze setkat s prosbami o radu při výběru dívčího křestního jména. Také se maminky ptají na to, zda dítěti mohou dát více křestních jmen. Zajímavý byl přístup jedné z maminek, která dětem vybrala první unikátní jméno a další bylo vzpomínkou na prarodiče. I to je důkaz, že výběr jména může mít různé postupy a je jen na rodičích, jaké dívčí jméno vyberou. Koneckonců neplatí, že jméno dělá člověka.

Dívčí jména zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Představuje pro vás výběr jména problém? Neumíte se rozhodnout mezi konkrétními jmény? Možná právě v našem článku najdete inspiraci, která vás zaujme a rozhodnete se pro dané jméno po prvním přečtení a vyslovení nahlas. Jak jste se pro jméno dítěte rozhodovali vy? Jaká jména jste zvažovali a jaké dívčí jméno jste nakonec vybrali? Budeme rádi, pokud se podělíte o své zkušenosti nebo nám prozradíte zajímavé jméno, jehož nositelem je vaše dítě. Zapojte se do diskuse.

V roce 2022 byla nejčastěji používána jména dívek v České republice Eliška, Tereza, Anna, Adéla, Natálie, Ema, Viktorie, Sofie, Karolína a Kristýna.

Mezi populární krátká dívčí jména patří například tato – Ema, Mia, Nina, Zara, Hana, Zoe, Sára, Lea, Lara, Zia, Nora nebo Nela.

I v České republice můžete zřídka natrefit na některá netradiční dívčí jména, jako Zia, Freya, Senta, Selina, Eliana, Zala, Drakana, Virginia, Nara, Melek, Vasilisa, Rania, Selena nebo Marselina.

V rámci české legislativy je možné dát dítěti nejvýše dvě křestní jména. Je na rozhodnutí rodičů, jaké pořadí jmen při zápisu do matriky zvolí.


Komentáre
Ivona 14.Jun.2024
Je možné dat dítěti jméno Tesla?

Odpovedať

Pridať komentár

 

Další články z kategorie Děti

Vaše hodnocení:
(92.2%)