Jak zvýšit tvorbu mléka

Jak zvýšit tvorbu mléka? Potraviny, homeopatika i odsávání

Téma nedostatku mléka po porodu nebo během kojení je neustále aktuální. Množství budoucích maminek se už před porodem strachuje, jestli pro jejich děťátko budou mít dostatek mléka a zda se jim vůbec začne tvořit. Důvodem těchto obav jsou často případy, kdy „jedna maminka řekla druhé“. Důvodů, proč se mléko mamince netvoří, mohou být desítky a stejně tak existují desítky způsobů, jak zvýšit tvorbu mléka během kojení. Případy, kdy maminky sáhnou po umělém mléce, než aby zjistily, co nedostatek mléka způsobuje, jsou stále častější. Mateřské mléko je z hlediska výživy nenahraditelné. Co je dobré pro tvorbu mléka? Zabírá čaj pro podporu tvorby mléka a jaké jsou babské rady, které pomohou podpořit tvorbu mléka?

Publikováno: 14.12.2023
Aktualizované: 20.12.2023
Obsah článku:

Mateřské mléko představuje pro dítě ten nejlepší zdroj potravy. Složení mateřského mléka obsahuje vše, co dítě potřebuje v rámci svých energetických a biologických potřeb. Pediatři se shodují, že do přibližně 5. až 6. měsíce není třeba využívat žádné příkrmy. Princip tvorby mléka – laktace po porodu je v zásadě jednoduchý. Samozřejmě, ženy se mohou ocitnout v různých stresových situacích a tvorbu mléka může ovlivnit i zdravotní stav. V mnoha případech však není třeba mít důvod k obavám a i při problémech s kojením to není třeba vzdávat. Jak funguje tvorba mléka? Co dělat, když ztrácím mateřské mléko? Pomáhají nějaké potraviny pro tvorbu mléka? Jsou skutečně homeopatika pro tvorbu mléka účinná?

Tvorba mléka po porodu

Mnoho maminek si to neuvědomuje, ale tvorba mateřského mléka začíná už kolem 16. týdne těhotenství. Celý proces tvorby mateřského mléka trvá dokonce ještě pár dní po porodu. To, kdy se ustálí tvorba mléka po porodu, je odlišné, ale v praxi jsou to obvykle 2 až 3 měsíce. S mateřským mlékem už vlastně přicházíte do porodnice a není třeba mít zbytečné stresy z toho, že mléko nebude. V tomto případě jde o první mateřské mléko, kterému se zvykne říkat i kolostrum. Typické je svou hustší konzistencí.

Kolostrum obsahuje imunoglobiny, které děťátku umožňují začít budovat obranyschopnost svého organismu. Příjem kolostra napomáhá tvorbě mikroflóry v trávicím traktu miminka. Tvorba mléka je tedy funkce těla těhotné ženy. Samozřejmě, každé těhotenství je jiné a již během průběhu těhotenství je řada faktorů, které ovlivňují průběh těhotenství i samotné procesy, včetně tvorby mléka.

Především v počátcích kojení u některých žen dochází k obavám z nedostatku mléka. Důležité je také poznamenat, že velikost prsou nijak neovlivňuje proces laktace u ženy. Větší prsa jsou vyplněna tukovou tkání a ne mlékem. V tvorbě mateřského mléka jde o fyziologické a hormonální procesy. Tvorba mléka probíhá v mléčných žlázách, které se zvětšují, což způsobuje přirozeně i zvětšení prsů.

Produkce mléka je závislá na poptávce po něm. První dny jsou velmi důležité. Jak to? Ne nadarmo pediatři a porodníci říkají, že přiložení dítěte po porodu je velmi podstatné. Přikládání děťátka k prsům (kůže na kůži) je pro tělo jistý signál, že tvorba mléka v mléčných žlázách je potřebná a žádaná. Samozřejmě někdy jsou případy, kdy přikládání není možné několik hodin či dní po porodu. Důvody mohou být opět různé. Ani v takovém případě není třeba nic vzdávat. V okamžiku, jak bude možné přiložit dítě, učiňte tak. A nenechte se odradit ani tím, pokud budou první snahy o kojení z prsu neúspěšné. Mnohé maminky, které odchovaly dítě na mateřském mléce, by vám o komplikovaných začátcích uměly vyprávět.

Tvorba mléka po porodu

Proč je kojení důležité?

Umělé mléko pro mnohé maminky představuje často jednodušší cestu. V počátcích dítě odmítá kojení z prsu, pláče, nedokáže se přisát nebo vypije velmi málo. Maminky to tedy rychle vzdají, žena následně ztrácí mateřské mléko a zbavuje se tak příležitosti dopřát děťátku nejkvalitnější výživu v jeho životě. Žádná umělá formule z láhve kojení miminka mateřským mlékem nenahradí. Přestože výrobci uvádějí, že umělé mléko nabízí dítěti rovnocenný zdroj výživy, není to pravda.

Samotné mateřské mléko obsahuje látky, které nejenže zvyšují obranyschopnost dětského organismu, ale chrání jej před infekcemi. Vědecké studie potvrdily, že u kojených dětí je nižší riziko vzniku průjmů, refluxů a běžné civilizační choroby typické pro děti mají mnohem mírnější průběh. Mateřské mléko obsahuje také laktoferin, který přispívá k likvidaci škodlivých bakterií a virů. Mateřské mléko rovněž obsahuje látky, které stimulují rozvoj mozku u novorozence. Samotné kojení a přikládání dítěte k prsům matky, kůže na kůži, pozitivně ovlivňuje rozvoj senzorických a kognitivních dovedností. Dítě si osvojuje sací reflex, dotek, vnímá tvář matky, teplotu těla, což přirozeně stimuluje jeho mozková propojení.

Umělé mléko jako nouzová volba?

Neustálé marketingové aktivity prodejců umělého mléka způsobily, že maminky – rodiče uvěřili tomu, že umělé mléko představuje adekvátní výživu pro jejich dítě. Není tomu tak, avšak jejich používání je vhodné v případech, kdy je k tomu pádný důvod – ideálně medicínský. I proto se umělá výživa pro dítě považuje za nouzovou formu vyživování dětí. Většina umělých mlék se vyrábí z kravského mléka, což už samo o sobě nepředstavuje optimální náhradu. Několik studií také uvádí, že nekojení a krmení dítěte umělým mlékem zvyšují šance na pozdější výskyt obezity u dítěte nebo diagnostiku cukrovky, vznik alergií a také je vyšší riziko vzniku zánětlivých onemocnění.

Proč je kojení důležité?

Obavy a reálný nedostatek mateřského mléka

S pocitem nejistoty v otázce nedostatku mléka ke kojení dítěte se potýká mnoho žen. Často maminky nabývají pocitu, že mléka je nedostatek z nesprávných důvodů. Mnohé příčiny, pro které laktace neprobíhá správně, lze odstranit.

V mnoha případech maminka vysloví verdikt, že nemá mléko, protože dítě saje, saje a přitom mléko nepije. Tomuto efektu se říká také dudlování. Na správném přisátí se dá pracovat a tímto způsobem dokážete v maximální míře podpořit tvorbu mléka. Samotné laktační poradkyně hovoří o tom, že i když dítě vypije jen pár kapek, může to zajistit, že laktace bude v organismu ženy probíhat správně. Prsa vždy vytvoří tolik mléka, kolik dítě potřebuje, je-li ho po kojení nadbytek a prsa jsou na dotek bolestivé, lze mléko odsát, čímž uměle podpoříte tvorbu mléka.

Obavy mají i maminky, jejichž dítě se nechce přisávat nebo se zdá, že to nedokáže. Děťátko pláče nebo usne na prsou matky krátce po přisátí. Případně se budí krátce po krmení. Skutečně se může jednat o nedostatek mléka? Nenechte se odradit a miminko dále přikládejte, sací reflex si musí osvojit. Pokud však přece máte podezření na nedostatek mléka, pozorujte, jak miminko během přisátí pije a zda vůbec pije. Případně kontaktujte laktační poradkyni.

Pokud dítě mléko opravdu polyká, můžete si všímat pohybu brady, která při pití poklesne (malá přestávka), protože dítě polyká. Při sání naprázdno dítě s vyšší frekvencí saje, ale mléko se do jeho úst nedostává a nepolyká ho (brada nepoklesne). Pomoci můžete dítěti stisknutím prsu nebo zkuste prs vyměnit. Problémy se sníženou tvorbou mléka mohou naznačovat následující komplikace při kojení:

  • mezi kojeními jsou velké rozestupy a miminko se po přiložení nemá zájem přisát na prs,
  • při pokusu o přisátí se je dítě plačtivé a odtlačuje se či otáčí hlavičku od prsou,
  • doba pití mléka se náhle zkrátila a po kojení je dítě dále nespokojené – může jít o laktační krizi nebo sekundárně sníženou tvorbu mléka,
  • miminko nepřibírá na hmotnosti a vyžaduje dokrmování.

Obavy o nedostatek mléka

Rady, jak zvýšit tvorbu mléka

Pokud u vás přetrvávají obavy z toho, že mléka pro své dítě nebudete mít dostatek, máme pro vás několik rad, které můžete zkusit aplikovat. Neexistuje žádná univerzální řada ani zázračná tabletka, která se postará o to, abyste měli jistotu, že mléka během kojení bude zaručeně dostatek. Nejdůležitější je trpělivost a také odhodlání nevzdat kojení i v případě neúspěchů. Následující rady mohou podpořit tvorbu mléka a pomohou tak předejít případným komplikacím při kojení.

Přikládání, kontakt s miminkem a klid

Už několikrát a pořád dokola. V začátcích kojení není nic lepšího, než využívat přímý kontakt matky s dítětem. Následným přikládáním k prsu je otázkou času, kdy dítě bude mít ochotu přisát se na prs. Bohužel, v některých případech tento proces trvá déle, což vede k tomu, že maminky raději volí cestu umělého mléka, což rozhodně není správné řešení. Při přikládání děťátka se neřiďte hodinkami. K prsu jej přikládejte tak často, jak je třeba. Vůbec se neřiďte tím, že miminko jedlo před 2–3 hodinami. Pokud se mu žádá mateřského mléka dopřejte mu ho i kdyby mělo jít jen o pár kapek.

Nesnažte se také o to, aby novorozenec prospal celou noc. V počátcích můžete spát s děťátkem nebo při něm a zkuste si ho přikládat i během noci. Snížená laktace se může vyskytnout u žen, které miminko během noci nepřikládají nebo jej přikrmují umělou formulí. U malých novorozenců můžete také pozorovat signály, kterými se doslova dožadují krmení. Často otevírají ústa a otáčejí hlavičkou, protože hledají mámu a jediné, co chtějí, je její teplé tělo a prs, který jim dodá potřebné živiny. V neposlední řadě maminka potřebuje klid, nepřemýšlet negativně a dopřát si s děťátkem odpočinek. Zvědavé návštěvníky po příchodu z nemocnice domů zdvořile odmítněte a nechte si čas vzájemné blízkosti pro sebe s děťátkem a partnerem.

Přikládání, kontakt s miminkem

Správná technika kojení a polohy při kojení

Tvorbu mléka a správné kojení lze zajistit správnou technikou. Často se setkáte s různými názory, které souvisejí s nejlepší polohou ke kojení, ale následně jsou zde maminky, které preferují jinou polohu a vyhovuje jim mnohem více. Vyplatí se vyzkoušet, která poloha kojení vyhovuje miminku nejvíce. Samozřejmě chce to čas a trpělivost přijít na to, která poloha je nejvíce vyhovující. Nejtypičtější je poloha v sedě nebo poloha na boku a známým trendem se také stává kojení v šátku.

V rámci správné techniky je například vhodné, především v začátcích, stlačení prsu, čímž podpoříte kojení a sací reflex děťátka. Velmi nápomocné může být v některých případech střídání prsů. Střídat můžete prsa přímo během kojení. Je to vhodné i z důvodu, aby dítě jeden prs neodmítalo. Vždy však změňte prs až po delší době kojení. Časem se neomezujte, zda bude děťátko přisáto 30 minut nebo hodinu, dopřejte mu čas a sledujte, zda polyká a řádně pije. Techniku nenarušujte používáním dudlíku či kloboučku. Pokud je třeba dokrmování, zkuste laktační pomůcku na prs a láhev nechte na později.

Správná technika kojení

Co odstřikování a odsávání mléka?

Názorů na odstříkávání a odsávání mléka je množství a rozporuplných ještě více. Ano či ne? V praxi platí zásada, že pokud je novorozenec řádně kojen, pravidelně odstřikovat či odsávat mléko není nutné. Přirozené kojení je nejlepší způsob podpory kojení. Tím, že dítě dokáže pít a má určitý odběr mléka, tvorba mléka se reguluje sama. K odstřikování či odsávání se přistupuje většinou v případech krátce po porodu, kdy novorozenec nemůže být kojen, například ze zdravotních důvodů. Mateřské mléko je však velmi důležité, proto je jím dítě dokrmováno a odstřikování je tedy někdy nezbytné. Mléko může matka odstříkávat i tehdy, je-li od dítěte odloučena na delší dobu, zajistí se tak proces mlékotvorby. Pokyny by vám měl poskytnout personál porodnice nebo laktační poradkyně.

Některé ženy přistupují k odstřikování či odsávání mléka z důvodu, aby v prvních dnech po porodu podpořily laktaci. Tento zvyk může později při pravidelném odstřikování vyvolat nadprodukci mléka, nalití prsou a následně bolesti. Pro zvýšení tvorby mléka je vhodné zmíněné odstřikování mléka v prvních dnech po porodu, kdy dítě nemůže být z určitých důvodů kojeno a žena chce laktaci podpořit. Za jiných okolností je to právě dítě, které tvorbu mléka „nastartuje“. Samozřejmě, někdy, je-li mléka dost, je vhodné odsávat mateřské mléko k uskladnění do zásoby. Například po kojení. Sejít se může kdykoli.

Odsávání mléka po kojení

Pokud dítě pije dostatečně, je spokojené, tloustne a žena po kojení nemá jaké mléko odsát, je to v pořádku. Prsa nemusí zůstat po kojení vždy nalitá a pevná. Ženy, jejichž děti dobře pijí, mají prsa měkké. Obavy z toho, že se prsa nenalévají a žena ztrácí mléko, nejsou opodstatněné. Právě naopak, kolem 2 až 3 měsíců se tvorba mléka ustálí (někdy to trvá déle) a vznikne ideální poměr mezi spotřebou a poptávkou. Není pravda, že přebytečné mléko v prsou musí vyvolat zánět nebo ucpat mlékovody. Po kojení – krmení není určitě vždy nutné, aby zbylé mléko bylo odsáto. Ano, pokud si mléko odsáváte do zásoby, je v to v pořádku, ale pokud to děláte jen proto, aby prsa byla prázdná, není to nutnost.

K odsávání můžete přistoupit například v případě, že jsou prsa bolestivá. Odsávejte a odstřikujte jen do té doby, než pocítíte úlevu, jinak stimulujete mlékotvorbu a opětovně se situace zopakuje. Rada odstříkávat a odsávat mléko den co den není na místě, protože to může naopak vyvolat právě nadprodukci a prsa budou bolestivá a ani kojení miminka nepomůže. Navíc, miminko je při odsávání mnohem efektivnější než odsávačka mléka.

Odsávání mléka po kojení

Potraviny pro tvorbu mléka

Faktem je, že jídelníček ovlivňuje množství procesů v těhotenství i po porodu. Životospráva je proto velmi důležitá. Existují také určitá pravidla, co nejíst při kojení a naopak, co do jídelníčku zařadit. Pokud však jde o podporu laktace, existují určité druhy potravin, které k tvorbě mléka během kojení přispívají.

A které potraviny tvorbu mléka pozitivně ovlivňují? Skloňuje se například mrkev a zelená listová zelenina, jako brokolice, špenát, ledový salát nebo zelí. U listové zeleniny však pozor na nadýmání. Mrkev je velmi dobrým zdrojem sacharidů. Pokud jste slyšeli o tom, že k tvorbě mléka přispívají i ovesné vločky, babské recepty o tom říkají také. Navíc snižují cholesterol a jsou zdrojem vlákniny. Přidat k nim můžete lněná nebo sezamová semínka. Pozitivně mají působit luštěniny a různé zeleninové či masové polévky – vývary, které jsou zároveň i zdrojem tekutin. Některým pomáhá zázvor na ranní nevolnosti, jiným zase pomůže při podpoře laktace.

Dostatek vody a čaj pro tvorbu mléka

Dostatek tekutin by měl být samozřejmostí a základní potřebou. Často se však stává, že žena vypije málo tekutin během dne a následně marně dobíhá zameškané. Pravidelný pitný režim je nejdůležitější. Ano, i z hlediska správné mlékotvorby. Pokud se ptáte, jak podpořit tvorbu mléka, může to být právě dostatečný příjem tekutin.

Kromě čisté vody může čaj na tvorbu mléka ovlivňovat velmi pozitivně, zvláště pokud obsahuje účinné bylinky. Nejčastěji se skloňují speciální bylinné směsi, které zakoupíte například v lékárnách. Ty by měly tvorbu mléka účinně podpořit. Účinné jsou také bylinky, jako fenykl, kopřiva, kmín nebo anýz.

Hroznové šťávy či Vinea pro tvorbu mléka? Je tomu opravdu tak. Ideálně by podpoře pomohl například čistý hroznový mošt, ale některé maminky vzpomínají právě Vineu, která jim při zvýšení tvorby mléka pomohla. Zajímavostí je například, že pšeničné nápoje Melta či Caro tvorbu mléka také ovlivňují pozitivně. Právě takovým nápojem můžete nahradit v jídelníčku kávu .

Čaj pro tvorbu mléka

Bylinky a homeopatika pro tvorbu mléka

Homeopatická podpora laktace souvisí s volbou vhodných bylinek a užíváním vhodných doplňků výživy, které obsahují podpůrné složky. Tvorbu mléka dokáže podpořit například ricin ve formě oleje nebo tablet. Známé jsou výživové doplňky obsahující pískavici řecké seno, benedikt lékařský nebo jeřabinu lékařskou. Účinnou superpotravinou je také moringa olejová, která přispívá ke komplexnímu vyživování organismu ženy. Existuje v práškové nebo tabletové podobě. Vyhýbejte se bylinkám jako máta nebo šalvěj, které tvorbě mléka neprospívají. Vitamíny a podpůrné látky způsobují, že laktační aktivita v organismu se zvyšuje, což přispívá k tvorbě mléka. Při výběru výživových doplňků a jejich dávkování se vždy poraďte s lékařem.

Jak podpořit tvorbu mléka – zkušenosti

Mnoho kojících maminek ostatním ženám, které mají problém s tvorbou mléka, doporučuje rozbíhat laktaci přirozeným způsobem, a to neustálým přikládáním miminka. Rovněž doporučují na podporu kojení dostatečný pitný režim. Stále častěji se ženy obracejí na laktační poradkyně, které ochotně přijdou poradit do domácích podmínek. Na vině může být také špatná technika kojení. Přispět k laktaci může podle diskutujících konzumace bylinek, Viney, hroznové šťávy a bylinných čajů na tvorbu mléka (pískavice řecké seno, benedikt lékařský, fenykl, anýz). Některé ženy si laktaci spustily odsáváním nebo odstřikováním mléka.

Jak podpořit tvorbu mléka – zkušenosti Modrykonik

Jak podpořit tvorbu mléka – diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

Je pro vás tvorba mléka během kojení tématem? Zajímáte se o to, proč je kojení důležité? Jak probíhá tvorba mléka během těhotenství? Kdy začíná mléko v prsou tvořit? Pokud máte „babské rady“ nebo vlastní doporučení, která dokážou být nápomocná, budeme rádi za váš komentář. Víte, jak zvýšit tvorbu mléka při kojení? Zapojte se do diskuse pod článkem.

Existuje mnoho možností a způsobů, jakým podpoříte tvorbu mléka. Základem je přikládání dítěte k prsům co nejdříve. Napomoci může správná technika kojení a různé polohy při kojení. V některých případech je nápomocné odstřikování mléka nebo jeho odsávání, což uměle spustí proces laktace. Existují také některé druhy potravin k podpoře tvorby mléka, čaje a důležitý je pitný režim. Zároveň maminka musí dát stres stranou a dopřát si klid.

Na základě zkušeností z praxe se tvorba mléka u maminek ustálí přibližně 2 až 3 měsíce po porodu. Je to ovšem poměrně individuální a u některých maminek trvá tento proces déle.

Potraviny pozitivně působící na tvorbu mléka jsou například mrkev, špenát, brokolice, zelí, lněná semínka, sezamová semínka, luštěniny, zázvor, ovesné vločky a velmi nápomocné jsou také zeleninové a masové vývary. Z bylinek jsou to fenykl, anýz, kmín, jeřabina lékařská, pískavice řecké seno, moringa olejová nebo benedikt lékařský.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Děti

Vaše hodnocení:
(91.4%)