Nástřih hráze

Nástřih hráze (epiziotomie) při porodu. Jak vypadá a kolik trvá hojení?

Naprostá většina žen se obává porodu a všech jeho aspektů, které zahrnují i případné jizvy navíc v podobě rány po natržení nebo nástřihu hráze. Tento strach je naprosto pochopitelný a hlavně opodstatněný, protože hojení ran navíc může potenciálně komplikovat péči o miminko v prvních týdnech po porodu, což vede k nadbytečnému stresu, který čerstvá maminka rozhodně ve svém poporodním životě nepotřebuje.

Publikováno: 09.01.2024
Aktualizované: 09.01.2024
Obsah článku:

Za jakých okolností k nástřihu hráze dochází, co epiziotomie vůbec je, jak tento chirurgický zákrok probíhá a v čem spočívá hojení vzniklé jizvy si povíme v následujících odstavcích našeho článku.

Co je epiziotomie?

Hrází se z gynekologického, resp. porodnického hlediska rozumí část ženského těla mezi pochvou a konečníkem. Během porodu je hráz vystavována velkému tlaku v podobě hlavičky přicházejícího děťátka, což může vést k poškození této části těla. Aby se takovému bolestivému natržení hráze předešlo, lékaři v jistých situacích, kdy reálné poškození hráze u rodičky hrozí, volí tzv. epiziotomii, neboli chirurgické nastřižení hráze.

Nástřih při porodu slouží jako zvětšení poševního otvoru, přičemž jde o vytvoření kontrolované rány, jejíž hojení je mnohem jednodušší než v případě nechtěného natržení. Rozdíl mezi natržením a nastřižením hráze je v samotné ráně, která je v případě natržení nerovnoměrná a vážnější, přičemž nástřih vytvoří ránu s hladkými okraji.

nástřih hráze

Kdy je třeba přistoupit k nástřihu při porodu?

Epiziotomie se během vaginálního porodu provádí pouze v nezbytných situacích, které posuzují samotní lékaři. Nejčastěji však tento zásah do ženského těla způsobuje nesprávná poloha děťátka při příchodu na svět. Ta může vést nejen k obtížím při porodu v podobě poškození hráze, ale i ke komplikacím s dýcháním děťátka, což podstatně zvyšuje potřebu provedení nástřihu hráze.

Mezi další indikátory vedoucí k nastřihnutí hráze patří i situace, kdy je plod příliš velký vzhledem k původní velikosti poševního otvoru nebo předčasné porody, u nichž nemá ženské tělo dostatek času na úplnou přípravu na příchod děťátka. U předčasných porodů je nástřih hráze indikován relativně často.

K nástřihu při porodu se však může přiklonit lékař i v případě, že má rodička vysokou a pevnou hráz, která během porodu jaksi „nespolupracuje“, ale také při vzniku problémů s kontrolováním tlačení. Ve všech výše jmenovaných situacích může i přes epiziotomii dojít k následkům v podobě poranění děložního čípku, pochvy i hráze.

Poševní poranění jsou častější u rodiček, které mají v průběhu těhotenství problémy s infekcemi pochvy. Každé takové poranění se řeší po porodu kombinací lokální anestezie a sebevstřebávajících stehů.

Jak vypadá nástřih hráze obrázek

Jak vypadá nástřih hráze?

Nástřih hráze se provádí v nutných situacích za pomoci speciálních nůžek v průběhu kontrakce, kdy dochází k přirozenému napnutí hrázové oblasti. Většinou se poševní otvor nastřihává šikmo do strany, přičemž by z důvodu maximálního napnutí hráze neměla rodička tento úkon vůbec cítit.

Pokud však dojde ke komplikacím s nerozvinutou hrází, které vedou lékaře k instrumentálnímu provedení porodu, a tedy za pomoci rozličných porodnických nástrojů, jako jsou například klíšťata, je třeba místo nástřihu umrtvit, a to z důvodu rozsáhlejší epiziotomie.

Potom nastupuje další krok, a to šití po porodu, které provádějí lékaři ihned po narození miminka, odrození placenty a následné kontrole porodních cest s cílem zamezit přehlédnutí jakéhokoli poškození vnitřních pohlavních orgánů rodičky, k čemuž mohlo během namáhavého porodu potenciálně dojít.

Šití se provádí za použití stehů, které se po jisté době samovolně vstřebávají, a tudíž se maminka nemusí vracet zpět do nemocnice nebo ke svému lékaři, aby si je dala po zahojení a srostnutí hráze odstranit.

Jak vypadá nástřih hráze?

Průběh hojení po nástřihu hráze

I přesto, že se jedná v případě nástřihu při porodu o snáze léčitelnou ránu než při natržení této části těla, hojení nelze považovat za jednoduchý proces. Ten z hlediska časového horizontu závisí na velikosti rány. Avšak nejdůležitější je si uvědomit, že jak už to s čerstvými ranami bývá, jsou velmi náchylné k infekcím. O to více v případě, že se nacházejí na takovém citlivém místě, které je každodenně vystavováno vylučovacím procesům lidského těla.

Proto se obzvláště doporučuje věnovat velkou pozornost hygieně. Jizvu po nástřihu hráze je třeba důkladně čistit pomocí čisté vody, intimního mýdla či mycího gelu určeného pro intimní partie, a to několikrát denně. Hojení probíhá snadněji a bez větších bolestí v případě, že na ránu aplikujete studené obklady nebo chladnou vodu přímo během sprchy.

Hygienické vložky, které po porodu čerstvé maminky často nosí z důvodu vylučování poporodních sekretů, by se měly samozřejmě pravidelně měnit alespoň každé dvě hodiny. Rány je třeba během šestinedělí také větrat, čehož lze dosáhnout používáním prodyšných porodnických vložek a síťovaného či bavlněného spodního prádla.

Nezapomínejte na příjem dostatečného množství tekutin, které zjemňují konzistenci stolice, čímž také dochází k vděčnému odlehčení hráze. Pokud však tekutiny s těmito obtížemi nepomáhají, můžete v prvních dnech použít i účinné glycerinové čípky. Během hojení čerstvé jizvy, ale i po srostnutí hráze můžete na místo rány vmasírováním aplikovat různé druhy krémů a gelů specificky určených k hojení takového typu jizev.

Masáž hráze před porodem jako prevence?

Masáže hráze se doporučují provádět čtyři až osm týdnů před termínem porodu s cílem předejít potenciálnímu natržení nebo nutnému nástřihu hráze. Postup masáže hráze spočívá v použití speciálního oleje na masáž hráze nebo jiného přípravku v podobě lubrikačního gelu, olivového či dětského oleje, a následného vložení natřených prstů do pochvy za účelem masírování hráze pohyby ve tvaru písmene „U“.

Samozřejmě ani zavedení takových opatření nevylučuje případnou potřebu nastřihnutí hráze během porodu na 100 procent. Koneckonců je toto rozhodnutí v rukou samotného lékaře, který musí během porodu zhodnotit situaci a nutnost tohoto zákroku.

Nástřih hráze - epiziotomie

Nástřih hráze – zkušenosti

Zkušenosti s nástřihem hráze se případ od případu různí a zatímco některé ženy si prošly třemi porody bez jakýchkoli komplikací v souvislosti s elasticitou hráze, jiné se tomuto zákroku nevyhnuly. Rozličné jsou i zkušenosti se zašíváním nastřižené rány v oblasti hráze. Zatímco některé rodičky potřebovaly jen dva stehy a během 15 minut bylo šití dokonáno, jiné měly po nástřihu problémy, které vedly ke zdlouhavému procesu zašívání rány. Třeba mít totiž na paměti, že při nastřihnutí hráze nejde o jednoduché povrchové poranění.

Ať už se nástřih při vašem porodu stane realitou nebo ne, je třeba poznamenat, že někdy k nástřihu dochází ani ne tak z nutnosti provedení tohoto zákroku, jako z pohodlnosti lékařů, kteří chtějí tímto způsobem urychlit porod.

Zkušené maminky proto doporučují důkladně vybírat porodnici, ale i samotného lékaře, u kterého si budete jistá, že nebude během vašeho porodu volit jednodušší cestu pro vlastní dobro na úkor vašeho bezbolestného poporodního zotavování.

Nástřih hráze – zkušenosti Modrykonik

Nástřih hráze – diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

Máte pocit, že jste v našem článku nenašli všechno to, co jste hledali? Nezoufejte, protože jsme si pro vás v sekci otázek a odpovědí připravili několik dalších podstatných informací v souvislosti s nástřihem hráze při porodu. Pokud však ani tato část článku neobsahuje pro vás potřebné informace, neváhejte nám své otázky položit v sekci komentářů. Vždy se je snažíme zodpovídat co nejdříve.

Je naprosto přirozené, že vlivem tlaku na oblast hráze pociťuje žena po porodu bolesti a nepohodlí. Během sezení byste proto měli alespoň v prvních, nejbolestivějších dnech využívat poporodní polštář, který tuto hojící část vašeho těla odlehčí a vaše bolesti se tak postupně zmírní.

Ano, jelikož se jedná o mírný chirurgický zásah do těla ve velmi citlivých oblastech, a to v době, kdy je již tělo vystavováno nadměrné námaze, může docházet k rozličným problémům. Hojení může komplikovat vzniklý otok nebo zánět, přičemž v případě některých žen bolesti nemusí pominout ani po týdnech, což může vést k bolestivému pohlavnímu styku. V některých případech dokonce může docházet ke vzniku inkontinence, a tedy samovolného úniku moči. Pokud čelíte takovým problémům po nastřihnutí hráze, rozhodně byste měli kontaktovat svého lékaře, který vám dokáže doporučit nejvhodnější formu léčby.

Na zlepšení pružnosti hráze pomáhá před porodem i procvičování pánevního dna aniballem, což je speciální nafukovací balónek s pumpičkou. Během porodu mohou potenciálně zabírat teplé obklady, které podporují zlepšení pružnosti oblasti hráze, ale také výběr správné polohy při porodu snižující pravděpodobnost potřeby nástřihu hráze. Mezi tyto polohy řadíme vzpřímenou polohu na čtyřech, v podřepu, v kleku či ve stoje. Primárně je však důležité zvolit správnou porodnici, kde budou lékaři respektovat váš negativní postoj k nástřihu hráze, a tudíž se budou snažit aplikovat co nejvíce metod, jako pravděpodobnost potřeby tohoto zákroku eliminovat.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Porod

Vaše hodnocení:
(92%)