Předčasně narozené děti

Předčasně narozené děti. Předčasný porod ve 25. týdnu může mít následky

Problematika předčasně narozených dětí je velmi komplexní. Samotná světová medicína (pediatrie, neonatologie) stále přichází s novými poznatky a zjištěními z této oblasti. Ty souvisí s důvody a příčinami předčasných porodů, vývojem předčasně narozených dětí, péčí i následky, které předčasný porod na děti může mít. Počet předčasně narozených dětí stále stoupá. Pro budoucí rodiče může být předčasný porod šokující, stresující a plný obav. Jedná se totiž o stav, který je považován za rizikový a navíc jde o velmi citlivé téma. Kdy je dítě donošeno a kdy se naopak považuje za předčasňátko? Jaký mají předčasně narozené děti vývoj?

Publikováno: 28.11.2023
Aktualizované: 28.11.2023
Obsah článku:

Předčasně narozené děti nebo předčasňátka v rámci porodnosti zaznamenávají stále zvýšený nárůst. Ročně se na světě v průměru narodí až 15 milionů dětí v předčasném termínu. Velkým rizikem je v tomto případě stále mortalita – úmrtnost předčasně narozených dětí nebo další dlouhodobé následky. Je statistickým faktem, že díky novým technologiím, množství nových znalostí a vyšší odbornosti lékařů, se daří celosvětově úspěšně zachraňovat životy předčasně narozených novorozenců. Co znamená, když se dítě narodí předčasně? Co je gestační týden v těhotenství?

Předčasně narozené dítě – předčasňátko

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za předčasně narozené dítě každého novorozence, který se narodí dříve než je ukončen 37. gestační týden. Gestační věk je věk miminka – plodu, který dovršilo v bříšku (děloze). Počítá se od prvního dne skončení řádné menstruace. Největší riziko představuje předčasný porod z pohledu rizika úmrtí nedonošených dětí nebo vznik trvalých následků. Dítě je řádně donošeno ve 40. gestačním týdnu.

Platí, že čím je nižší gestační týden, tím je riziko komplikací u předčasně narozeného dítěte vyšší. Čím je těhotenství kratší, tím je miminko méně zralé. Tím, že děťátko nestihlo ještě dostatečně dozrát v děloze, vyžaduje speciální péči. Největší skupinu předčasňátek představují novorozenci narození ve 34. až 36. gestačním týdnu. Jedná se o skupinu lehce, resp. hraničně nezralých novorozenců, kteří většinou dosahují hmotnost donošených dětí, ale přesto předčasný porod u nich může způsobit několik komplikací. Stav novorozenců lze hodnotit na základě gestačního věku následovně:

  • lehce nebo hraničně nezralé – 32.–36. gestační týden,
  • velmi nezralé – 28.–31. gestační týden,
  • extrémně nezralé – před 28. gestačním týdnem.

Pozitivem pokroku v medicíně a speciálně v neonatologii je, že zatímco v 90. letech se za života neschopný považoval plod před ukončením 30. gestačního týdne o hmotnosti méně než 1 000 g, dnes se tato hranice posunula až na 24. gestační týden a hmotnost plodu nad 500 g. V některých zemích se dokonce daří tuto hranici posouvat ještě níže, což přispívá k záchraně i extrémně nezralých dětí.

Předčasňátko

Předčasně narozené děti ve 28. týdnu a dříve

Gestační věk, tedy věk, kterého děťátko dosáhlo v děloze, je velmi často určující pro přežití a následné komplikace nezralých dětí. Právě ve vztahu ke kratší době trvání těhotenství, jejímž následkem jsou předčasné porody, se medicína orientuje stále více na prognózování dětí, které se narodí před 28. gestačním týdnem (extrémně nezralé).

Předčasně narozené děti jsou v tomto období velmi hubené – často až kostnaté, protože jejich porodní hmotnost je obvykle extrémně nízká pod 1 kg. Statisticky je hmotnost novorozence do 2,5 kg považována za nízkou, pod hranicí 1,5 kg jde o velmi nízkou hmotnost miminka. Čím je porodní hmotnost nižší, tím vyšší je riziko nemocnosti, komplikací či dokonce úmrtnosti u novorozenců. Předčasný porod ve 25. týdnu či dokonce ve 24. týdnu, resp. předčasný porod v 6. měsíci, představují pro novorozence vysoké riziko související s nezralostí všech systémů v organismu. Takové děti mohou být považovány za „fetální“ nebo jejich porodní hmotnost je hodnocena jako velmi extrémně nízká (pod 750 až 500 g).

Vyžadují okamžitou péči, umístění do inkubátoru a vytvoření podmínek, které jim umožní dosahovat dalšího vývoje. 24 hodin denně je třeba monitorovat jejich životní funkce, aby se sledovaly případné komplikace a bylo možné okamžitě reagovat. Největším problémem u předčasňátek je nezralost jejich orgánů. Pokud jejich orgány nefungují správně, může to způsobit závažné zdravotní komplikace, vznik chronických ohoření nebo až smrt. Nejčastěji jde o problémy s dýcháním, trávením, činností srdíčka, kolísáním krevního tlaku nebo problémy s imunitním systémem. Objevují se také poruchy růstu a časté infekce. Vyskytuje se u nich běžně novorozenecká žloutenka, jejíž průběh je komplikovanější a trvá déle. U takto brzy předčasně narozených dětí je také vyšší riziko výskytu retardace, mozkové obrny, hyperaktivity nebo poruch pozornosti.

Předčasně narozené děti ve 28. týdnu a dříve

Předčasně narozené děti ve 36. týdnu

Předčasně narozené děti ve 35. týdnu, resp. 32. až 36. gestačním týdnu jsou považovány za lehce nebo hraničně nezralé. Takový předčasný porod v 8. měsíci, tedy 32. týdnu, je považován za hraniční. To neznamená, že v případě takového hraničního termínu není nutná zvýšená péče. Stále je takový porod charakterizován jako předčasný, takže rizikový. Je však vyšší pravděpodobnost, že dítě v inkubátoru stráví podstatně méně času a riziko výskytu některých zdravotních komplikací je nižší, než u extrémně nezralých nebo nezralých dětí. V takovém případě nemusí být rozdíl mezi předčasňátkem a vrstevníky tak propastný. Přesto může péče o předčasně narozené dítě stále vyžadovat vyšší pozornost, než by tomu bylo v případě řádného termínu porodu. Platí stále pravidlo, že čím je dítě narozeno dříve, tím je riziko zdravotních komplikací a trvalých následků vyšší.

Předčasně narozené děti – vývoj

V tomto případě velmi mnoho závisí na tom, v jakém gestačním věku se děťátko narodilo, jaká byla jeho porodní hmotnost a s jakými případnými komplikacemi se setkalo. Vývoj předčasně narozeného dítěte proto nelze generalizovat. Má předčasně narozené dítě nějaké následky? Přetrvávají určité chronické problémy? Jsou diagnostikovány určité poruchy nebo nemoci? Toto vše může následně ovlivnit další vývoj nedonošence.

Zhruba kolem 3. měsíce dozrává nervový a pohybový systém miminka. V prvních měsících se mohou vyskytnout problémy s koordinací či rovnováhou. Jde často o přirozené zpoždění v rámci neuromotorického vývoje. To může souviset s delším časem potřebným k učení se chůze, ale také učení se řeči. Nesprávný vývoj se může týkat i asymetrie při používání končetin – děťátko využívá jen jednu stranu svého těla. Přetrvávat může problém s koordinací při pohybu hlavičky nebo ochablé svalstvo v končetinách. Příznakem nesprávného vývoje mohou být opožděné pohyby nebo třes končetin při pláči. Mnohé z psychomotorických nedostatků se mohou vytratit nebo je nutná diagnostika a vhodná terapie, kterou lze vývoj upravit správným směrem. Klíčová jsou cvičení a rehabilitace. V případě zpozorování určitých abnormálních faktorů, nečekejte s návštěvou pediatra.

Ve vývoji se mohou objevit i dlouhodobé následky, jako poruchy zraku nebo sluchu. Poměrně typickými jsou poruchy pozornosti, hyperaktivita nebo vznik epilepsie. Závažná může být i prognóza mentálního postižení nebo výskyt dětské mozkové obrny. Obvykle do 12 měsíců je zde neustálé riziko toho, zda nedonošenec nebude mít celoživotní následky. Vyskytovat se mohou častěji infekce a problémem je i slabší imunita miminka. V kojeneckém věku jsou přítomna častá onemocnění dýchacích cest (bronchopulmonální dysplazie). Rodiče často trápí to, jak rychle přibírají předčasně narozené děti. Problémy s výživou a trávením, jakož i častější infekce a onemocnění mají za následek, že miminko nepřibírá na hmotnosti tak, jak by mělo. Případně, co přibere, rychle ztrácí. U některých nedonošenců však problémy s nárůstem hmotnosti nemusí být přítomny a vyživování je bezproblémové.

Přestože se mohou některé potíže v průběhu vývoje dítěte objevit, nemusí to znamenat, že nedokáže vést předčasně narozené dítě plnohodnotný život. Pokud nedošlo k závažnějším poruchám, poškození mozku, diagnostice mentálních nebo jiných postižení, které by měly trvalé následky snižující kvalitu jeho života, předčasně narozené dítě své vrstevníky dříve či později dožene.

Předčasně narozené děti – vývoj

Péče o předčasně narozené dítě

Na úvod tohoto odstavce bychom rádi poukázali, že nejlépe uděláte, pokud se ohledně informací o péči od vytvoření vhodného prostředí až po krmení poradíte se svým pediatrem, který vám přesně vysvětlí, jak v konkrétním případě v péči o předčasně narozené děťátko postupovat. Poradit se můžete i s personálem na neonatologickém oddělení, v případě, že děťátko dostanete do domácí péče. Nároky na péči se totiž mohou v případě každého předčasně narozeného dítěte lišit a záleží na počáteční prognóze.

Rodiče nesmí hlavně v počátcích po narození miminka zoufat, ačkoli vidět v prvním okamžiku jejich děťátko na přístrojích v inkubátoru nemusí být příjemný pohled (hlavně, pokud jde o extrémně nezralého nedonošence). Dle možností se miminku promlouvejte a komunikujte s ním, váš vzájemný kontakt je důležitý. Pokud je to ze strany lékařů později umožněno, aplikujte tzv. klokankování – miminko si lze přiložit tělo na tělo a už zde se buduje jeho propojení s rodičem, které pozitivně ovlivňuje další vývoj. Stimuluje jeho dýchání a dítě i rodič jsou klidnější.

Krmení nedonošeného dítěte

Krmení bude záviset na zdravotním stavu miminka, už v počátcích však bude zapotřebí odsávání mateřského mléka, na což není třeba zapomínat už pár hodin po porodu. Odsávat bude třeba i několikrát do dne (8–10krát). Děťátko bude s velkou pravděpodobností v počátcích krmeno přes nosní nebo ústní sondu, případně přes sondu zavedenou do žaludku. Osvědčila se také výživa podávaná nedonošencům přes žíly (intravenózně). Později může být mamince dovoleno kojení a i minimální množství mateřského mléka, které děťátko přijme z prsu, je velmi pozitivní. Důležité je, aby se u miminka vytvořil sací a polykací reflex. Předčasně narozené děti jsou z porodnice obvykle propouštěny až tehdy, když dochází k přírůstkům na váze.

Nedonošené děti jsou často spavější a mají delší časové úseky spánku a kojení si ne vždy vyžadují. Pozorujte, jak přibírá miminko na hmotnosti. Vhodné je sledovat stolici u miminka a v případě, že kojení není dostačující, bude nutné přikrmování. Dítě by mělo mít stolici 2–5krát denně. S přikrmováním nedonosenců je vhodné začít ve věku 5.–8. měsíců od data jejich narození.

Později musí rodiče předčasně narozeného novorozence počítat i s tím, že po návratu z nemocnice je třeba ve zvýšené míře v péči pokračovat. Potřebné budou pravidelnější návštěvy pediatra, neurologa, ortopeda, pneumologa, hematologa, očního lékaře, fyzioterapeuta a později možná i psychologa. Předčasně narozené děti jsou intenzivněji sledovány minimálně do 3. roku života. I po příchodu domů, na základě prognózy, je důležité miminko monitorovat. V tomto směru jsou vhodné elektronické chůvičky s kamerou a monitory dechu.

Krmení nedonošence

Předčasný porod – příčiny vzniku a rizikové skupiny

Proč vlastně k předčasným porodům dochází? Příčiny předčasných porodů jsou obvykle vícefaktorové. Ne vždy se v případě těhotných žen podarí zjistit, proč k předčasnému porodu došlo. Je však zřejmé, že příčin, proč se rodí děti předčasně je mnoho, přičemž se pravidelně objevují nové doprovodné faktory. Někdy je tento stav dán rizikovostí dané skupiny těhotných žen, jindy za to mohou komplikace během těhotenství, které průběh těhotenství ovlivní. Zde je několik častých příčin, pro které dochází k předčasným porodům.

  • Nízký věk matky (pod 16 let) nebo vysoký věk matky (nad 37 let).
  • Genetické faktory vedoucí k předčasnému porodu z důvodu generačního výskytu.
  • Nadměrné kouření a požívání alkoholu.
  • Pravidelná namáhavá nebo fyzicky náročná činnost.
  • Špatné sociální podmínky pro těhotnou ženu.
  • Absence pravidelných kontrol a vyšetření u gynekologa.
  • Ženy s chronickými onemocněními – kardiovaskulární onemocnění, srdečně-cévní choroby, autoimunitní onemocnění, onemocnění ledvin nebo dýchacích cest a jiné.
  • Ženy, které čekají dvojčata, trojčata – víceplodové těhotenství.
  • Předčasné odtečení plodové vody.
  • Výskyt krvácení v těhotenství.
  • Chyby nebo poruchy plodu.
  • Dědičné – vrozené vady dělohy.
  • Časté infekce močových cest, vejcovodů nebo porodních cest.
  • Insuficience placenty, kdy placenta nefunguje správně.
  • Inkompetence děložního čípku – předčasné otevírání.
  • Psychika ženy, citlivost, úzkostlivost, depresivnost.
  • Předešlá zkušenost s předčasným porodem.

Jedním z důvodů může být i krátké období mezi dvěma těhotenstvími, resp. nedodržení doporučeného intervalu porodu a další těhotností. Lékaři také připisují vyšší riziko předčasného porodu u žen, u kterých se vyskytly opakované potraty nebo trpí cukrovkou. Zvýšená rizikovost hrozí i u žen s obezitou.

Předčasný porod – příčiny

Předčasný porod – příznaky

V případě, že je u ženy zvýšeno riziko předčasného porodu, lze sledovat určité varovné signály. Ty mohou být znamením porodu mimo očekávaný termín. Příznaky mohou být samostatné nebo se mohou objevit v různých kombinacích a opět mnohé závisí na průběhu těhotenství a fázi předčasného porodu. To, jak se chová miminko před porodem, může být také velmi specifické.

  • Tvrdnutí břicha v pravidelných intervalech (kontrakce) a zkracování intervalu mezi stahy.
  • Nervozita, neklid a pocit nepohodlí.
  • Bolestivé pocity v podbřiší, které mohou připomínat menstruační křeče.
  • Bolest v kříži a tlak v pánvi.
  • Vodnatý výtok z rodidel, špinění a jeho případné zbarvení nebo slabé krvácení.
  • Nevolnost, zvracení či průjem.
  • Předčasné odtečení plodové vody.

V každém případě je důležité zachovat klid a co nejrychleji kontaktovat svého gynekologa. Pomoci může klidová poloha na levém boku a zvýšení příjmu tekutin. Pokud jsou příznaky předčasného porodu velmi intenzivní a kombinují se, doba mezi kontrakcemi se zkracuje a stahy jsou intenzivnější, děloha se otevírá nebo dochází k předčasnému odtoku plodové vody, je třeba jít okamžitě do nemocnice.

Zkušenosti

Bohužel s předčasňátky má zkušenosti spousta maminek. Děti narozené předčasně potřebují po narození inkubátor, je nutné dlouhodobé pozorování a zvýšená péče, nicméně nemusí to vždy znamenat, že bude mít dítě doživotní problémy. Jak dosvědčily maminky v diskusích, nižší hmotnost není rozhodující, podstatné je vývojové stádium, ve kterém se dítě narodilo.

Předčasně narozené děti zkušenosti Modrykonik

Předčasně narozené děti diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Téma předčasného porodu je velmi citlivé, ale zároveň stále více frekventované. Počet předčasně narozených dětí stoupá a stejně tak přibývají i příčiny, pro které předčasné porody přibývají. Máte takovou zkušenost? Zažili jste předčasný porod? V případě, že máte s předčasným porodem zkušenost, budeme rádi, zapojíte-li se do diskuse a vyjádříte svůj názor k této problematice. Vaše doporučení a praktické zkušenosti mohou výrazně pomoci i ostatním, které toto téma zajímá.

Standardní těhotenství trvá minimálně 40 týdnů (+/- 2 týdny) – konec třetího trimestru. Ten začíná běžet od 28. týdne těhotenství. Dětičky, které přijdou na svět ve 40. týdnu těhotenství nebo nejpozději 2 týdny po něm, jsou považovány za donošené. Pokud se dítě narodí po 42. týdnu těhotenství, takovému stavu se říká přenášení.

V případě předčasného porodu ve 25. týdnu těhotenství je stále přítomno vysoké riziko úmrtí novorozence nebo vzniku trvalých doživotních následků. Nezralost narozeného miminka může znamenat různé zdravotní komplikace – problémy s dýcháním, kardiovaskulární komplikace, výkyvy krevního tlaku, oslabená imunita, riziko selhávání orgánů, problémy s trávicím systémem nebo vznik onemocnění v pozdějším stadiu zrání.

Přibírání předčasně narozených dětí je obvykle pomalejší vzhledem k pomalejšímu růstu, problematičtějšímu trávení a častějšímu výskytu infekcí. Přibývání hmotnosti není vždy směrodatné z hlediska vývoje, stejně jako u klasicky narozených dětí by však mělo docházet k nárůstu tělesné hmotnosti. V prvních 3 měsících by mělo děťátko přibrat zhruba 100 až 300 g na váze za týden. Toto číslo je však u nedonošenců také velmi individuální.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Novorozenci

Vaše hodnocení:
(90%)