Stolice novorozence

Stolice novorozence – zelená, černá nebo tekutá po umělém mléce?

Přebalování je každodenní rutinu každého rodiče malého dítěte. Není to první věc, která vás napadne při pomyšlení na období po narození dítěte, avšak jde o velmi důležitou součást péče o miminko.

Publikováno: 22.11.2023
Aktualizované: 22.11.2023
Obsah článku:

Zkoumání barvy a konzistence stolice, abyste se ujistili, že je vše v pořádku, bude pro vás pravidlem. S tím se objeví otázky, jak má vypadat normální stolice u novorozenců, jaká je správná barva a konzistence stolice, ideální množství či frekvence stolice. Změna konzistence, barvy nebo frekvence vyprazdňování může znamenat nějakou dietní chybu, ale také může jít o příznak onemocnění.

Stolice u novorozence

Barva stolice novorozence může být různorodá, proto byste měli vědět, co jednotlivé barvy znamenají. Důležitá je však nejen barva stolice, ale také konzistence, množství, vůně a frekvence. Změnu stolice může způsobit věk dítěte, postupně se mu totiž vyvíjí trávení a mění se strava. Během prvního půl roku novorozenec konzumuje jen mateřské mléko, pak začíná s přikrmováním, to může mít vliv na barvu, konzistenci i vůni stolice. Tyto změny jsou normální. Avšak obsah plenky je třeba kontrolovat i proto, že změna stolice může poukazovat na různá onemocnění.

Jak vypadá stolice novorozence

Barva stolice u dětí

Černá, zelená, žlutá? Některé barvy jsou u stolice běžné, některé indikují problém. Neobvyklá barva stolice nemusí být vždy důvodem ke stresu, může jít o přirozený proces, důsledek změny stravy. Pokud je miminko spokojené a tloustne, barva stolice není důležitá, pokud se spolu s barvou stolice změní i jeho chování, je třeba jednat.

Černá stolice u novorozence

Úplně první stolice se nazývá mekonium, známá je také jako smolka. S černou barvou stolice se setkáte maximálně během prvních čtyř dnů novorozence. Začne odcházet první den a končí po 4. dni. Výrazná černá či zeleno-černá je tvořena vylučovaným hlenem plodové vody, žlučí, odloupenými buňkami trávicí soustavy a kůže, také vodou a tekutinou, nacházející se ve střevě. Konzistence je dehtová, lepkavá, těžko se stírá ze zadečku miminka.

Žlutá stolice u novorozence

Po černé nejčastěji přichází žlutá stolice s krémovou texturou (může být zelenožlutá i do hněda). Barva je typická pro kojená miminka, ovlivňuje ji mateřské mléko. Pokud ho dítě spapá víc, může být stolice řidší. V prvních 6 měsících je hořčicově žlutá normální barvou a značí zdravou stolici.

Žlutá stolice u novorozence

Hnědá stolice u novorozence

Světle hnědá nebo nahnědlá (oranžová či dožluta) barva stolice je typická u dětí krmených kojeneckým mlékem. Konzistence je pevnější, připomíná arašídové máslo nebo tvaroh. Dítě kaká méně často, obvykle jednou nebo několikrát denně. Přesná barva závisí na druhu náhradního mléka, ty se speciální recepturou mohou mít za následek zelenou stolici miminka.

Zelená stolice u miminka

U zelené stolice je třeba si všímat konzistence, protože může jít o normální, ale i nezdravou barvu stolice. Zelená barva může mít mnoho příčin, důvodem může být relativně neškodná příčina, také se za ní může skrývat vážný problém.

Může se jednat o výsledek užívání umělého mléka s obsahem železa, a tedy normální stav. Stolice by měla být řídká až kašovitá s malými hrudkami, připomínat hořčici. V období přikrmování se může objevit tmavě zelená stolice u miminka. Signalizuje, že dítě zkonzumovalo špenát nebo šťável. Barvu ovlivňuje i příliš mnoho zeleného hrášku. Zelená barva může být také výsledkem oxidace při delším stání v pleně.

Barvu může ovlivňovat nevhodná technika kojení. Během kojení dítě konzumuje především přední mléko s vysokým obsahem mléčného cukru, poté se dostává k mateřskému mléku, které je bohatší na živiny a tuky. Pokud dítě pije jen přední mléko, mléčný cukr ve střevech kvasí a stolice má zelené zabarvení. Obvykle se to stává, pokud dítě konzumuje z obou prsů pouze přední mléko, ke kterému se dostává snáze. Řešením je přiložení k druhému prsu teprve tehdy, když je první prs zcela vyprázdněn a dítě zkonzumovalo i výživnější mateřské mléko.

Důvodem zelené barvy může být i přílišná konzumace mléka a mléčných výrobků, užívání léků a vitamínů, případně zelené potravy s obsahem železa v případě matky.

Pokud stojí za zelenou stolicí potravinová alergie, změněna bude nejen barva, ale také konzistence a vůně stolice. Bude lepkavější nebo pěnivější a smradlavější. Zelenou stolici může způsobit také střevní infekce miminka. Přítomnost viru nebo kvasinek signalizuje zelená stolice s příměsí hlenu.

Zelená stolice u novorozence

Červená stolice u novorozence

Důvodem červené barvy může být konzumace přípravků na náhradu železa či konzumace červené řepy, tehdy není důvod k obavám. Pokud je původcem červené stolice krev, je třeba se obrátit na pediatra. Je důležité, zda je krev čerstvá nebo sražená (má až černou barvu). Čerstvá krev ve stolici může poukazovat na prasklý konečník, sražená na zažívací potíže. Ani v jednom případě není krvavá stolice u novorozence dobrým znamením.

Bílá stolice u novorozence

Ani v tomto případě se nejedná o zdravou barvu stolice. Pokud jsou výkaly bílé, krémové nebo obsahují bílé kousky, jedná se o výsledek nadměrného množství tuků, které se nemohly vstřebat ve střevech. Jedná se o problémy s játry, nedostatečnou funkci žluči. Vzorek stolice byste měli uchovat, kontaktovat pediatra a ukázat mu jej.

„Vůně“ stolice novorozence

Ovonění se bohužel nevyhnete. Stolice přirozeně páchne, takže vždy zaznamenáte, zda jde o „dobré“ nebo „špatné“ aroma. Pokud páchne více než obvykle, může jít o problém. Zápach je mírnější, pokud stolice zůstává ve střevech kratší čas. Kyselý a smradlavý zápach např. značí potravinovou alergii. Stolice kojeného miminka voní méně intenzivně než stolice miminka krmeného náhradním mlékem. Pokud narazíte na stolici, která voní více než obvykle, pro jistotu oslovte pediatra, zda se nejedná o nějaký zdravotní problém.

„Vůně“ stolice novorozence

Frekvence stolice u novorozence

Na četnost výskytu stolice má výrazný vliv, zda je děťátko krmeno mateřským mlékem nebo je na umělém mléce. Miminka krmena náhradním mlékem by měla kakat minimálně jednou denně, nezřídka je frekvence vyšší – několikrát denně. Kojené děti mohou v prvních pár týdnech kakat několikrát denně, avšak je také normální, pokud nekakají i několik dní. Pokud se dítě cítí dobře, je klidné a neodmítá mléko, nemusí kakat 7 až 10 dní.

U přikrmovaných mrňousů bývá stolice tužší (ne tuhá, ve formě kulek či vodnatá) a méně častá, obvykle je to jednou denně.

Řídká nebo tvrdá – konzistence stolice u novorozence

Krémová stolice, konzistence smaženice, tvarohu nebo pudinku – tak by měla prvních 6 měsíců vypadat stolice zdravého dítěte. Jak zjistit, že už se nejedná o krémovou, ale řídkou stolici a co v případě, že je stolice tvrdá?

Řídká stolice u novorozence

Řídká stolice několikrát denně a ani přetečená stolice neznamená automaticky průjem. Je však třeba vědět, že miminka jsou na ni náchylná. Pokud je stolice tekutější než obvykle, může jít o průjem. Zdravá stolice má krémovou konzistenci, řídká se vsakuje do plenky, nezůstává na jejím povrchu. Příčin řídké stolice u novorozence může být více. Může jít o potravinové alergie, nesnášenlivost laktózy, gastrointestinální infekci, vedlejší účinky léků, konzumaci velkého množství ovoce nebo ovocného džusu a také o prořezávání zoubků. V případě, že řídká stolice přetrvává u miminka déle než 24 hodin, navštivte pediatra, aby odhalil přesný důvod problému.

Řídká stolice u novorozence

Tvrdá stolice u novorozence

Pokud se konzistence změní z krémové na kuličky či tužší podlouhlé výkaly, jedná se o tvrdou stolici, která signalizuje nějaký problém se střevy. Dítě má často problém se vykakat, tvrdá stolice souvisí s kojeneckou zácpou . Původci mohou být potravinové alergie , anatomické problémy, dehydratace , úzkost i dysfunkce štítné žlázy. Při kakání lze na tváři dítěte vidět námahu, má problém stolici vytlačit. Často se v ní může objevit krev, jako důsledek popraskaných cévek.

Hlen a zpěněná stolice u novorozence

Ani hlen, ani zpěněná stolice nemusí signalizovat problém. Hlen ve stolici se vyskytuje také u zdravých dětí. Miminko může více slintat, polykat hleny z kašle či rýmy. Při nadměrném slintání může docházet ke zpěnění stolice.

Zkušenosti

Řídká a žlutá, zelená nebo žlutá, tmavší hnědší – zkušenosti se stolicí novorozence jsou různé. Závisí to na tom, zda je dítě kojeno nebo je dokrmováno umělým mlékem, jaké mléko je používáno apod. U novorozenců by měla být stolice nejprve tmavá až černá (smolka) a spíše lepkavá, později spíše vodnatá žlutá (kojené děti) nebo hnědá až zelená (dokrmovaná miminka).

Stolice novorozence zkušenosti Modrykonik

Stolice novorozence diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

Barva stolice novorozence je důležitá, stejně jako konzistence a její frekvence. Budeme rádi, pokud se podělíte o své zkušenosti s touto problematikou. Pomůžete tak nadějným rodičům i těm, kteří si neumí s barvou stolice svého miminka poradit.

Důvodů zelené stolice může být několik. Jednou z příčin je vypití příliš mnoho předního mléka s obsahem mléčného cukru. Ten při trávení kvasí a zabarvuje stolici zeleně. Může jít i o zoxidovanou stolici, pokud v pleně zůstala déle, mohla změnit barvu po kontaktu s kyslíkem. Častým důvodem výskytu zelené stolice je hypoalergenní mléko, novorozenecká žloutenka i obsah železa ve stravě. Všímejte si také toho, co dítě snědlo, zelená stolice může být výsledkem velkého množství hrášku, špenátu či potravinového barviva (želatina, cukroví).

Běžná je žlutá či hnědá barva. U kojených dětí má nejčastěji žlutou barvu, někdy se může zbarvit dozelena, hnědá nebo oranžova. U dětí na umělém mléce je běžná hnědá, setkat se můžete i se zabarvením dožluta, zelena nebo oranžova.

Zdravá stolice miminka by měla mít krémovou konzistenci. V případě průjmu se jedná o řídkou stolici, která se vpíjí do plenky.

Děti krmené umělou výživou kakají jednou nebo vícekrát (3-4) denně, kojené děti kakají častěji. Obvykle několikrát denně, většinou po jídle nebo kojení. Nezřídka však nekakají i několik dní.

Šedá stolice, podobně jako bílá, značí, že dítě netráví jídlo správně. Pokud je stolice šedá nebo má křídovou konzistenci, měli byste kontaktovat dětského lékaře.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Novorozenci

Vaše hodnocení:
(88.6%)