Chlapecká jména

Moderní i netradiční chlapecká jména pro děti – TOP 50

Volba toho správného a jedinečného jména pro miminko je jednou z nejdůležitějších a nejvzrušujících povinností, které rodiče v průběhu těhotenského období, resp. hned po porodu čeká. Zatímco někteří lidé mají v křestních jménech pro své potomstvo jasno přímo od vlastního dětství, jiným tento úkol způsobuje problémy až do posledního okamžiku. Je to naprosto pochopitelné, protože jméno si s sebou člověk nese celý svůj život, a je tedy vhodné zohlednit několik různých aspektů ovlivňujících výběr jména.

Publikováno: 08.01.2024
Aktualizované: 08.01.2024
Obsah článku:

V následujících odstavcích našeho článku jsme se soustředili na moderní a neobvyklá chlapecká jména, přičemž jsme shrnuli i několik faktorů, které zaváží při vymýšlení toho nejvhodnějšího jména pro synka.

Jak vybírat jména pro děti?

Během přibližně 16. týdne těhotenství nastane moment, kdy rodiče zjistí pohlaví miminka. Většinou se v rodině rozvíří debaty ohledně jména pro přicházející děťátko. Důležité však je, aby se rodiče rozhodovali bez ohledu na to, co si myslí zbytek rodiny. Koneckonců je to vaše děťátko a vy byste měli mít právo finálního rozhodnutí. Klidně si poslechněte návrhy svých příbuzných a známých, ale nenechte se jimi ovlivnit proti vlastní vůli.

V České republice, jako i v jiných zahraničních zemích, je stále ve zvyku pojmenovávat dítě po rodiči nebo jiném předkovi. Je to pěkná a pro rodinu dojímavá tradice, ale pokud se rozhodnete pokračovat v hledání jiného jména, nesouvisejícího s vaším dosavadním rodokmenem, je to naprosto v pořádku. Zohlednit byste však měli několik faktorů.

V první řadě je dobré, pokud se křestní jméno dítěte hodí k jeho příjmení. Existují zásady, na základě kterých byste měli ke komplikovanějšímu příjmení vybrat kratší a jednodušší křestní jméno, přičemž se vyplatí zamyslet nad vyzněním celého jména, které dítě po narození získá. Pokud příjmení obsahuje množství souhlásek, vytvořte si jistou rovnováhu výběrem křestního jména s převahou samohlásek. Jméno dítěte tak bude znít o něco svěžejší.

I když se rodiče často nechají při hledání jména pro děti unést, je podstatné, aby si uvědomovali fakt, že dítě v budoucnu dospěje a stane se z něj plnohodnotný člen společnosti, který by měl mít jméno vhodné i pro dospělého člověka. Myslete tedy na to, že malinké miminko jednou vyroste a díky nesprávně zvolenému jménu se může potenciálně stát terčem výsměchu svých vrstevníků.

Důkladně zvažte také pojmenování dítěte podle vašeho idola nebo oblíbeného umělce, protože nikdy nemůžete tušit, v jaké spojitosti se bude jméno konkrétní známé osobnosti skloňovat o několik let později.

Jak vybrat jméno pro chlapce

Nejčastěji jména chlapců za rok 2023

Podle seznamu nejčastějších chlapeckých jmen v roce 2022 prvenství získal Jakub. Toto jméno bylo mimochodem velmi oblíbené i v předchozích letech. Statistiky také potvrzují, že trendem posledních let je, že rodiče svým dětem dávají střední jména. Tomáš Dominik Dán a podobně. Která další chlapecká jména byla v roce 2022 rodiči vybírána nejčastěji?

Nejčastěji jména chlapců za rok 2022

*V závorce je číslo, které udává počet zápisů na matrice od začátku roku 2022 k 30. 11. 2022.

Moderní jména pro kluky

Zatímco v žebříčku nejpopulárnějších jmen pro děti, konkrétně pro chlapce, dlouhá léta vedou jména jako Jakub, Jan, Adam, Matyáš nebo Tomáš, do módy přicházejí i moderní jména. Odůvodnění tohoto trendu je jednoduché.

Rodiče v mnoha případech totiž touží po tom, aby bylo jejich dítě opravdu jedinečné. Především by však byly nejraději, kdyby se v budoucnu jejich potomek neocitl v situaci, kdy bude ve školce nebo ve škole jedním z mnoha dětí s totožným křestním jménem. Mezi oblíbená moderní jména patří následující:

Moderní jména pro kluky

Krátké jméno pro chlapce

Krátká neobyčejná jména pro kluky

Jak jsme již výše uvedli, vedle komplikovanějších příjmení, kterých je v Česku nepočítaně, se nejlépe vyjímají jednoduchá křestní jména. Stále více se proto na území naší země rozmáhají kratičké, často až jednoslabičné chlapecké jména.

Mnohé z nich samozřejmě pocházejí ze zahraničí, přičemž svůj delší ekvivalent mají i v českém kalendáři. Pravdou ovšem je, že krátké jméno má jistý šmrnc. Následující krátká chlapecká jména zažívají v posledních letech velký rozmach.

Krátká neobyčejná jména pro kluky

Netradiční chlapecká jména

Čeští rodiče si v průběhu posledních let oblíbili i velmi neobvyklá a netradiční jména, u kterých je nižší pravděpodobnost, že se v jejich okolí vyskytne chlapeček se stejným křestním jménem. Atypická mužská jména z našeho seznamu mají rozličný původ, a to od irského přes hebrejský až po srbský.

Netradiční chlapecká jména

Anglická chlapecká jména

Top chlapecká jména amerického a anglického původu

Obrovský rozkvět americké a anglické kultury se stále více a více odráží i na popularitě chlapeckých jmen pocházejících ze jmenovaných zemí. V případě pro Čechy neobvyklých jmen je třeba myslet na to, že vaše dítě bude muset pokaždé okolí připomínat, jak přesně se jeho jméno vyslovuje.

Anglická a americká chlapecká jména

Německá jména pro kluky

Vedle anglických a amerických jmen jsou stále populárnější německá křestní jména pro chlapce. I mezi těmito jmény se najdou takové, jejichž o něco méně atraktivnější ekvivalenty mají své místo v českém kalendáři. To však nemění nic na tom, že čeští rodiče preferují spíše ty s cizí formou a výslovností. Několik příkladů z našeho seznamu německých chlapeckých jmen se dokonce již několik let v kalendáři vyjímá.

Německá jména pro kluky

Chlapecké jména seznam

Italská mužská jména

Pokud hledáte ještě unikátnější chlapecká jména, rozhodně se vyplatí sáhnout do seznamů křestních jmen s italským původem. Italská jména jsou velmi zajímavá, ale třeba myslet i na to, že mnohdy jde o delší křestní jména se zdvojenými souhláskami. Stejně jako v případě výše uvedených chlapeckých jmen s cizím původem i děti s italskými jmény tedy mohou v budoucnu čelit problémům se správným psaním a výslovností jejich jména.

Italská mužská jména

Výběr chlapeckého jména pro dítě – zkušenosti

Maminky se při výběru jména nechají rády inspirovat a v diskusích často žádají o radu při výběru chlapeckého křestního jména. Také se ptají, zda dítěti mohou dát více křestních jmen a které se k sobě hodí nejvíce. Výběr jména může mít různé postupy a je jen na rodičích, jaké jméno svému chlapečkovi vyberou.

Chlapecká jména zkušenosti Modrykonik

Chlapecká jména diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

V případě, že jste v našem článku o netradičních a moderních chlapeckých jménech nenašli informace, které jste hledali, neváhejte se obrátit na naši sekci otázek a odpovědí, přičemž k volné diskusi a kladení dalších otázek slouží naše sekce komentářů. Snažíme se na ně reagovat co nejdříve.

Matriční úřady mají jisté zásady, na základě kterých můžete zapsat na matrice křestní jméno jen v jeho původním znění, takže rozhodně zapomeňte na jakékoli zdrobněliny či domácí alternativy vybraného jména. Nemluvě o expresivních výrazech hanlivého charakteru.

Podstatné je, abyste brala v úvahu zákonná ustanovení související s pojmenováním dětí. Primárně je totiž na matričním úřadě třeba prokázat, že se konkrétně vámi vybrané křestní jméno opravdu v některém koutě světa používá. Pokud dokážete tuto skutečnost podložit požadovaným způsobem, pojmenování vašeho děťátka neobyčejným a jedinečným jménem by nemělo být problémem.

Česká legislativa v zákonech upravuje i tuto skutečnost, a to takovým způsobem, že sourozenci nemohou mít shodné křestní jméno. Identické jméno je přirozeně přijatelné v souvislosti s pojmenováním dítěte po předchozí generaci, čili po rodičích či prarodičích, ale za žádných okolností není možné pojmenovat dítě stejným jménem, kterým jste již obdarovali jeho sourozence.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Děti

Vaše hodnocení:
(88.4%)