Novorozenci

Vytoužené miminko je na světě a vám se v hlavě vynořilo množství otázek, na které postupně hledáte odpověď? Zejména v případě prvorodiček je to naprosto přirozené. Jak se postarat o malého človíčka? Je pro něj typické štíkání a kýchání? Jak ho krmit? Jak s ním manipulovat, abyste mu neublížili? První dny, možná i týdny s miminkem se mohou zdát náročné, pokud však najdete svůj rytmus a budete s prckem na jedné vlně, půjde to. V našich článcích naleznete všechny důležité informace o péči o novorozence. Můžete se zapojit do diskuse a podělit se o své zkušenosti, pomůžete tak všem maminkám, které si procházejí tím, čím vy.

Separační úzkost

Separační úzkost u miminka i starších dětí – jak vzniká, jak se projevuje a jak dlouho trvá?

Separační úzkost se projevuje nepřehlédnutelnými úzkostnými stavy a strachem spojeným s odloučením od matky. Jaké jsou její příznaky, kdy se objevuje a co tento stav způsobuje?
Imunologické okno u dětí

Imunologické okno u dětí – co podávat a jaký je postup?

V imunologickém okně, v rozmezí ukončeného 4. měsíce a dosažením jednoho roku, je třeba se pokusit o zavedení potenciálních alergenů do každodenní stravy miminka. Jak postupovat?
Růstový spurt

Růstový spurt u dětí v 6. týdnu, ale i 3. měsíci. Jak dlouho trvá?

Co je růstový spurt, kdy jej lze očekávat, jak se růstový spurt projevuje a jaké změny je třeba v období růstového spurtu zavést do každodenního rozvrhu si zodpovíme v článku.
Příznaky Downova syndromu u novorozence

Příznaky Downova syndromu u novorozence. Podezření v těhotenství je rizikem

Co vůbec Downův syndrom je, jaké jsou jeho projevy a jakými testy jej lze včas odhalit, jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.
Zácpa u miminka

Zácpa u miminka. Tvrdá stolice po umělém mléce

Zácpa u dětí je většinou z mléka, přičemž platí, že kojenci přijímající stravu ve formě mateřského mléka jsou méně náchylní k takovým střevním obtížím. Jak si se zácpou u miminek poradit?
Zrak novorozence

Zrak novorozence – jak vidí miminka. Je šilhání a převracení očí v pořádku?

Zrak je po narození nejsláběji vyvinutým smyslem u miminka. Na jakou vzdálenost vidí novorozenec po narození? Jak vidí miminko v 6. týdnu? Co znamená šilhání novorozence a jak se projevuje?
Předčasně narozené děti

Předčasně narozené děti. Předčasný porod ve 25. týdnu může mít následky

Pro budoucí rodiče může být předčasný porod šokující, stresující a plný obav. Jedná se totiž o stav, který je považován za rizikový. Kdy je dítě donošeno a kdy se naopak považuje za předčasňátko?
Pupík novorozence

Správné ošetření pupíku novorozence – jak o něj pečovat. Líh na čištění a krvavý nebo zanícený pupek

Kdy odpadne pupečník? Jak čistit pupek novorozence a jak jej ošetřovat? Co dělat, pokud se objeví krvavý nebo zapáchající pupík u novorozence?
Stolice novorozence

Stolice novorozence – zelená, černá nebo tekutá po umělém mléce?

Jak má vypadat normální stolice u novorozenců, jaká je správná barva a konzistence stolice, ideální množství či frekvence stolice? Všechno podstatné o stolici novorozence se dozvíte v článku.
Mléčná krusta

Mléčná krusta u novorozence a starších dětí. Pomůže šampon, speciální krém i olivový olej

Máte podezření, že jste ve vlasech nebo na hlavičce zpozorovali bílé až nažloutle bílé šupinky? Může jít právě o mléčnou krustu nebo přesněji novorozeneckou seboreu. Jak si s ní poradit?
Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka – hodnoty, trvání, léčba sluncem, fototerapie

Novorozenecká žloutenka je běžným stavem, který se může objevit několik dní po narození – pokožka a část očních bílek miminka zežloutnou a dítě je ospalejší než obvykle. Kdy je důvod k obavám?
Novorozenecké akné

Novorozenecké akné – červené krupicové vyrážky u novorozence a jejich léčba

Výskyt novorozeneckého akné je typický pro miminka ve věku do 2 měsíců, jedná se o přechodné kožní onemocnění, které většinou odezní samo. Jak vypadá novorozenecké akné a co pomáhá při akné u novorozence?