Mléčná krusta

Mléčná krusta u novorozence a starších dětí. Pomůže šampon, speciální krém i olivový olej

Máte podezření, že jste ve vlasech nebo na hlavičce zpozorovali bílé až nažloutle bílé šupinky? Může jít právě o mléčnou krustu nebo přesněji novorozeneckou seboreu. Paradoxně, označení mléčná krusta se netýká jen novorozenců a kojenců. Mléčná krusta u starších dětí v předškolním nebo pubertálním věku není nic netypického. Toto neinfekční kožní onemocnění sice často vypadá závažně, ale není třeba mít přehnané obavy. Ve většině případů postačuje pravidelná péče a kožní problémy postupně vymizí. Existuje krém na mléčnou krustu? Proč používat speciální šampon nebo olivový olej? Více v našem článku.

Publikováno: 20.11.2023
Aktualizované: 20.11.2023
Obsah článku:

Maminky se často domnívají, že toto kožní onemocnění vzniká z důvodu zanedbané hygieny. To je však mýtus. Na vině jsou především hormonální změny, které jsou typické pro jednotlivá období u novorozence i starších dětí. Přestože mléčná krusta může u dětí přetrvávat delší dobu, pravidelná péče pomůže se tohoto kožního problému zbavit.

Co je mléčná krusta?

Toto zlidovělé pojmenování je terminologicky občas matoucí, ale mezi maminkami se poměrně zaužívalo. Ve skutečnosti je mléčná krusta označení pro typ seboroické dermatitidy (seborea) nebo se jí také říká jako novorozenecká seborea. Vyskytuje se primárně u miminek ve 3. až 12. týdnu , ale také u kojenců ve věku od 3 do 12 měsíců. Výjimkou není seborea ani u dětí v předškolním věku či u dětí v pubertě.

Jedná se o poměrně časté neinfekční onemocnění kůže, které se vyskytuje hlavně u jedinců v kojeneckém věku s možným výskytem zánětlivé složky. Mléčná krusta je považována spíše za estetickou lézi, která není pro dítě nebezpečná, bolestivá a ani nesvědí. Rozhodně ji však není třeba podceňovat ani ignorovat. Projevuje se nánosem suchých šupin, které se odlupují, případně je pokožka mastně lepkavá a má nažloutlé zbarvení. Důvodem, proč pokožka takto reaguje je, že při seboroické dermatitidě dochází k překrývání starých odumřelých kožních buněk novými. Na místech, kde je zvýšená tvorba mazu dochází k množení kvasinek Malassezia, které mohou způsobovat zánět, zarudnutí a tvorbu strupů.

Co je mléčná krusta?

Důvody výskytu mléčné krusty

Proč vlastně seboroická dermatitida vzniká? Faktorů a možných příčin je více. Jedním z důvodů je, že v kojeneckém věku, resp. u novorozenců je zvýšená míra produkce kožního mazu. Mazové žlázy jsou aktivnější i z důvodu mateřských hormonů, ale také přirozených hormonálních změn u miminka. Toto potvrzuje i fakt, proč se seborea objevuje u starších dětí v pubertě, u kterých také probíhají výraznější hormonální změny. Maz ucpává kožní buňky, pokožka se vysouší a proto dochází následně k tvorbě nánosů šupin a typickému olupování suchých částí odumřelé kůže.

Pravděpodobnost vzniku mléčné krusty je vyšší například u dětí, které mají sušší pokožku a mají predispozici k tvorbě ekzémů či vzniku alergií. Také může jít o problémy s imunitou či nedostatkem některých vitamínů a minerálů. Vliv na její vznik má také genetická predispozice.

Důvodem může být i používání nevhodných šamponů či krémů, které narušují ochranný film kůže. Hlavně u novorozenců může propuknutí mléčné strupy způsobit nošení hrubé čepice a babušení v zimě nebo zbytečné nošení čepice v teplém počasí, což způsobuje nadměrné pocení a zvýšení produkce kožního mazu. Mléčná krusta u starších dětí může mít původ i ve špatných stravovacích návycích (nadměrná konzumace živočišných bílkovin a tuků), stresu a oslabené imunitě.

Seboroická dermatitida a nedostatečná hygiena?

Někteří rodiče se mylně domnívají, že důvodem vzniku mléčné krusty je, že byla zanedbána hygiena. To však není pravda. Seborea se může objevit i v případě, kdy byla péče a hygiena pokožky ukázková. Stejně tak výskyt mléčné strupy u novorozenců nesouvisí s tím, zda se miminko narodí s vlasy nebo bez nich.

Důvody výskytu mléčné krusty

Příznaky mléčné krusty – jak vypadá?

Mléčná krusta je neinfekčním kožním onemocněním, které vypadá velmi závažně a nevábně. Přesto není bolestivá a nezpůsobuje ani dráždivé svědění. Léčbu a věnování se místům, která mléčná krusta postihla, není třeba zanedbat. Zanedbání může způsobit přemnožení kvasinek, což může vést k propuknutí silné bakteriální infekce a zánětům.

Nejčastěji se objevuje mléčná krusta na hlavě, hlavně (temeno) a velmi často, což je nejméně příjemné, se vyskytuje ve vlasech. Žluté strupy ve vlasech mohou být zapříčiněny vyšší tvorbou mazu, ale také větším podrážděním. Odlupující šupinky se mohou objevit také na obličeji, v obočí, na kořeni nosu, na uších nebo na krku. Vzácně například pod pažemi, v kožních záhybech dítěte či plenkové oblasti. Zpravidla zasáhne větší plochy nebo se objevuje jen velmi lokálně a pokrývá malé plochy pokožky.

A jak mléčná krusta vlastně vypadá? Pro postižené místo jsou typické slupující se šupinky bílé nebo žlutavě bílé barvy. Zasažené místo může mít hnědavé nebo zarudlé plochy, které mohou být na dotek lepkavé pro nadměrnou tvorbu kožního mazu.

Novorozenecká seborea

Léčba mléčné krusty u miminka i starších dětí

V první řadě je důležité upozornit na to, že škrábání či slupování šupin a stroupků není správné. Při násilném odstraňování vrstev kožního epitelu hrozí zanesení infekce. Léčba je vždy trvalejší, ale pravidelná péče je nutná. Nesnažte se tento proces urychlit. Jinak může terapie trvat násobně déle a zanedbáváním postižených míst nebo nevhodnou péčí se může stadium onemocnění zhoršit. Klíčová je tedy trpělivost a vytrvalost, někdy se může objevovat opakovaně. Co na mléčnou krustu účinkuje?

Olivový olej na mléčnou krustu

Důležité je lokalizovat, kde se seboroická dermatitida vyskytuje, odborníci doporučují postižené místo potřít rostlinným olejíčkem. U novorozenců nebo kojenců je vhodné použít dětský olejíček. Některým maminkám, spíše u starších dětí, se osvědčilo potírání míst olivovým či mandlovým olejem. Případně existují dermatologicky testované oleje s výtažkem heřmánku nebo vitamínem E a D.

U novorozenců odborníci nedoporučují používat rostlinné oleje, které by u nich mohly vyvolat alergii. Samotný olej nechte působit 30 až 60 minut, šupiny a strupky změkčí a budou se při vyčesávání nebo mytí snadněji odstraňovat. Rozhodně také nepoužívejte žádné hydratační gely, oleje či přípravky určené pro dospělé.

Kartáček na mléčnou krustu

Pokud jste aplikovali olejíček a nechali ho dostatečně dlouho působit, je vhodné začít s velmi jemným a nenásilným odstraňováním šupin a chrastiček. Šupinky a strupy nikdy neodstraňujte násilím, hrozí riziko vzniku infekce a zánětu. Pro tento účel se využívá hustého jemného kartáčku pro miminka, který se skvěle hodí k vyčesávání mléčné krusty z vlasů. Využít můžete například i měkký bavlněný ručník nebo kousek gázy. Místo procházejte krouživými pohyby. Po vyčesávání já na řadě mytí vlasů.

Kartáček na mléčnou krustu

Šampon na mléčnou strupu

Existují také speciální šampony na mléčnou krustu. Jsou volně prodejné a mají keratolytický účinek, zároveň také pokožku zklidňují a hydratují. Regulují tvorbu kožního mazu a šupinky a strupy zjemňují podobně jako aplikace oleje. Při mytí a masírování daného místa tak pomáhají odumřelou kůži snáze odstraňovat. Je třeba je nechat jistou dobu působit.

Hlavičku dítěte, oblast vlasů, obličej (lokálně), ale i jiná místa omývejte krouživými pohyby. Pokud nemáte k dispozici speciální šampon, klidně použijte klasický dětský šampon nebo místo s mléčnou krustou myjte pouze čistou vodou a následně natřete hydratačním krémem – mlékem. Nachází-li se mléčná krusta ve vlasech, hlavičku byste měli mýt alespoň tři až čtyřikrát týdně. Pokud jsou v hlavě mezi vlasy zbytkové šupinky, jemně je vyčešte kartáčkem.

Krém na mléčnou krustu

Existují také speciální krémy nebo gely, které je vhodné používat po koupání pro zklidnění a hydratování pokožky. Zarudlou pokožku po koupeli můžete ošetřit například měsíčkovým krémem. Některé krémy je vhodné nanášet na noc a ráno opláchnout. Obvykle obsahují přírodní másla a oleje – bambucké máslo, výtažky z aloe vera, měsíčku či heřmánku, avokádový olej a jiné. Některým maminkám a osvědčil také Bepanthen na mléčnou krustu, který pokožku zklidňuje. Vyvarujte se přípravků, které obsahují kyselinu salicylovou.

Krém na mléčnou krustu

Ve většině případů u novorozenců i starších dětí není nutná diagnostika u lékaře. Netřeba se leknout ani zarudnutí po koupání nebo vyčesávání šupinek. Návštěva u lékaře v souvislosti se stádii mléčné krusty je nutná pouze v případech, kdy strupy mokvají nebo se případně rozšiřují na jiné části těla. Také, je-li místo oteklé nebo se objevují stopy krve, je nezbytné navštívit lékaře a kontaktovat dermatologickou ambulanci.

Mléčná krusta u kojenců a vhodná prevence

Hormonální původ tohoto onemocnění značí, že zaručená prevence není zcela možná. U kojenců a novorozenců je vhodné, ať už miminko má nebo nemá vlasy, pravidelné mytí a masáž hlavičky. Tímto způsobem se podporuje proudění krve. Použít můžete také jemný kartáček pro miminka. Mytí vlasů u miminka by mělo být alespoň 3 až 4krát týdně bez ohledu na to, zda je zde riziko propuknutí mléčné krusty. Nošení hrubých čepic může podporovat aktivitu mazových žláz, proto volte raději prodyšnější materiály.

Mléčná krusta u kojenců

Mléčná krusta u starších dětí

Seboroická deramtitida, jak jsme uvedli, není problémem jen u novorozenců a kojenců. V určitých procentech případů se vyskytuje u chlapců i dívek v předškolním a pubertálním věku . Hlavní příčinou jsou hormonální změny nebo genetická predispozice . V pozdějším věku se může toto onemocnění objevit iz důvodu, že se vyskytlo, když bylo dítě batoletem. Samotné zásady léčby, postupy i používané přípravky se nijak výrazným způsobem neliší. Používat můžete také přípravky určené pro dospělé.

Mléčná krusta – zkušenosti

S mléčnou krustou má zkušenosti množství maminek. Jedná se podle nich o běžný problém, se kterým si poradí olej, mléčná krusta je rozpustná v oleji. K jejímu odstranění se osvědčil klasický olivový olej nebo máslo. Zabírá i Babé šampon na mléčnou krustu nebo podle některých maminek i vazelína.

Mléčná krusta zkušenosti Modrykonik

Mléčná krusta diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Máte podezření, že se na pokožce vašeho dítěte objevily příznaky mléčné krusty? Bojujete s tímto kožním onemocněním i u vašeho děťátka? Pokud potřebujete poradit, dejte nám vědět. Rádi vám poradíme a pomůžeme. Také nás bude těšit, pokud svými radami, zkušenostmi či názory přispějete do diskuse pod článek a pomůžete tak ostatním rodičům vlastními tipy a triky, které fungovaly ve vašem případě.

Je to neinfekční kožní onemocnění, známé také jako novorozenecká seborea. Ve většině případů probíhá bez zánětu, nesvědí ani nebolí. Vyznačuje se tvorbou suchých šupin a strupů bílé až nažloutlé barvy. Zapříčiněná je především z důvodu hormonálních změn, které způsobují nadměrnou tvorbu kožního mazu. Postihuje novorozence ve věku od 3 do 12 týdnů, ale také kojence od 3 do 12 měsíců. Nezřídka se objevuje mléčná krusta u starších dětí v pubertě.

Ano, může. Mléčná krusta je typická hlavně pro novorozence a kojence. Avšak vzhledem k hormonálním změnám, genetickým predispozicím a jiným faktorům se může tento typ seborické dermatitidy objevit u dětí v předškolním věku nebo v pubertě.

Výskyt mléčné krusty ve vlasech je velmi častý. Pro tento účel je vhodné aplikovat dětský olejíček, kterým se šupiny a strupy změkčí. Následně použijte jemný kartáček pro miminka pro jemné vyčesání nebo hřeben na mléčnou krustu. Nikdy neškrábejte a neloupejte strupy a šupiny silou. Potom je na řadě mytí za pomoci speciálního šamponu na mléčnou krustu. Použít můžete také klasický dětský šampon. Po koupání zbytkové šupiny vyčešte a následně aplikujte krém na mléčnou krustu, který pokožku bude hydratovat a zklidní ji.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Novorozenci

Vaše hodnocení:
(90%)