Jonášova metoda

Jonášova metoda – kalkulačka pro výpočet početí. Zkušenosti říkají, že funguje

Jonášova metoda početí není žádným výmyslem moderní medicíny. Vznikala ještě ve druhé polovině 20. století a autorem je slovenský lékař MUDr. Eugen Jonáš, který její účinnost ověřoval výzkumy během 34 let své lékařské praxe. Na základě statistik dosahuje tato metoda úspěšnosti až 98,6 %. Na základě určitých zákonitostí umožňuje tato metoda vypočítat přirozené neplodné dny a také plodné dny ženy. Nevychází ovšem jen ze samotného menstruačního cyklu, ale také funguje na individuálním biorytmu ženy. Výpočet souvisí také s lunární fází Slunce a Měsíce. Jonášova metoda umožňuje výpočet pohlaví – vhodný termín pro zplození chlapce nebo dívky a také určit období pro zplození životaschopného dítěte. Jak Jonášova metoda funguje? Jaké zkušenosti s ní mají páry?

Publikováno: 08.12.2023
Aktualizované: 08.12.2023
Obsah článku:

Hlavním důvodem vzniku této metody bylo, aby pomohla ženám úspěšně otěhotnět. Jonášova metoda si zakládá na přirozeném početí dítěte. Kromě toho tento unikátní výpočet má za účel eliminovat potraty, snížit počet bezdětných manželství a zvyšovat porodnost zdravých a donošených dětí. Účinnost této metody je ověřena na porodnických klinikách po celém světě a funguje již více než 60 let. Všechny výpočty probíhají na základě individuálních biorytmů ženského těla a jsou tedy naprosto personalizované.

Jak Jonášova metoda funguje?

Samotná metoda je aplikována na každou ženu individuálně. Jonášova metoda nebo také metoda Přirozené regulace početí funguje na principu specifických biologických rytmů. Jeden biorytmus závisí na plodných dnech ženy na základě menstruace. Ten druhý je založen na individuálních výpočtech pro každou ženu a souvisí s přesným datem a časem narození ženy. Kromě těchto dvou nezávislých biologických rytmů MUDr. Eugen Jonáš poukázal, že na úspěšnost početí může mít vliv i lunární cyklus (astrologie). Ten má souvislost s fázemi a pozicemi Měsíce i Slunce. Je založen na předpokladu, že optimální doba pro otěhotnění ženy je tehdy, když jsou Slunce a Měsíc v takové poloze, jako když se konkrétní žena narodila.

K rozvoji této metody doktorem Jonášem vedla především motivace eliminovat interrupce a potraty v těhotenství. Snahou Jonášovy metody je také zamezit tomu, aby ženy musely pro potřebu „neotěhotnět“ využívat antikoncepční látky. Výpočtem plodných dnů je zase snaha zajistit, aby klesal počet bezdětných manželství.

Od roku 1957 doktor Jonáš podrobil metodu testování v praxi. Uskutečnilo se více než 8 000 porodů na klinikách v Nitře, Bratislavě, Trnavě a Piešťanech, když byla tato metoda aplikována. Do roku 1968 byla úspěšnost metody na úrovni 96 %, přičemž následně bylo během 2 let zpracováno více než 30 000 žádostí na výpočet – přirozeně neplodných dnů, určení pohlaví, přirozeně plodných dnů a početí životaschopného dítěte. Celkově výzkum probíhal 34 let. Postupně úspěšnost narůstala Jonášova metoda - kalkulačka pro výpočet jednotlivých kategorií dnes dosahuje úspěšnosti až 98,6 %.

Jak Jonášova metoda funguje?

Přirozená regulace početí – výpočet

Tento výpočet realizuje oficiálně jedině Centrum Jonas International (patent) a jednotlivé výpočty jsou zpoplatněny. Služby jsou dostupné i online. Při konkrétním výpočtu platí určité specifické zákonitosti, omezení nebo kritéria, která je třeba respektovat. K realizaci samotných výpočtů je třeba disponovat konkrétními číselnými údaji. Například pro výpočet plodných dnů nebo určení chlapce či dívky budete potřebovat – datum a rok narození, čas narození ženy, místo narození a daný rok, pro který chcete plodné dny vypočítat. Údaje chlapa nejsou pro výpočet potřebné.

Je také důležité říci, že metoda je primárně určena párům, kde není přítomna žádná fyziologická příčina neplodnosti. Žena musí mít funkční alespoň jeden vaječník, vejcovod a také dělohu. V případě chlapa musí mít spermiogram alespoň minimální hodnoty zaručující přítomnost funkčních spermií. V případě, že tyto zásady nejsou dodrženy, je přirozené zplození dítěte nemožné. Pokud se však páru nedaří počít, ale zdá se, že zdravotní indikace nenasvědčují úplnou neplodnost, výpočet početí Jonášovou metodou může být jedním ze způsobů, jak zjistit, kdy je optimální čas na pokusy o přirozené početí.

Jonášova metoda – určení pohlaví

Chci holčičku, Jonášova metoda pomůže? Právě snaha o zjištění optimálních termínů pro početí dívky nebo chlapce vede mnohé páry k tomu, aby Jonášovu metodu vyzkoušeli. Ideální je pro páry, které již dítě mají a je zřejmé, že nemají problém s otěhotněním. Na základě dodaných údajů se vypracuje kalkulace, která obsahuje plán početí na 12 kalendářních měsíců. Součástí plánu bude stanovení přesných termínů, které jsou ideální pro početí dívky nebo chlapce.

Jonášova metoda – neplodné dny

Výpočet přirozeně neplodných dnů stanovuje termíny, kdy nechráněný pohlavní styk nevede k početí. Tento výpočet Jonášovou metodou je určen pro ty páry, které neplánují počít dítě. Vychází z přirozených cyklů ženy a je nezávislý na menstruaci. Vhodný je pro ženy, které ještě těhotné nebyly, ale také pro ženy po porodu. Kalkulace vypočítá plán přirozeně neplodných dnů na 12 měsíců od data poslední menstruace. Tato metoda je určena výhradně pro ženy či páry, které nechtějí využívat žádný druh antikoncepce a nechtějí zapříčinit vznik nechtěného těhotenství.

Jonášova metoda – plodné a neplodné dny

Jonášova metoda – plodné dny

Jedná se o nejžádanější výpočet touto metodou. Díky kalkulaci pacientka přesně ví, kdy jsou její plodné dny. Jonášová metoda početí je v tomto případě určena pro páry, které jsou zdravé a snaží se otěhotnět nebo se pokoušejí o početí, ale nedaří se jim. Jak zmiňujeme výše, žena musí mít funkční alespoň jeden vaječník s vejcovodem a zdravou dělohu. U chlapa nesmí být zaznamená snížená hodnota produkce spermií. V případě některých organických onemocnění nebo stavů „sterility“ u muže nebo ženy však výpočty mohou být také úspěšné a po snahách může dojít k úspěšnému početí. A to i v případech, že se nedařilo partnerům otěhotnět několik let.

Plodné dny se Jonášovou metodou určují individuálně na základě biologických rytmů ženy. Vypočteny jsou plodné dny na celých 12 kalendářních měsíců. Samozřejmě, i výpočet této metody je oficiálně zpoplatněn. Pokud hledáte kalkulačku Jonášovy metody, na tomto internetovém odkazu najdete dostupnou verzi, která neobsahuje takové detailní charakteristiky jako samotný oficiální výpočet. Stanoví však plodné dny a dokonce určí termíny pro zplození daného pohlaví.

Jonášova metoda – životaschopné dítě

Tento výpočet je primárně určen pro ženy, které měly problémy při předchozím početí nebo se objevily komplikace v podobě potratu (interrupce), předčasného porodu, došlo k úmrtí dítěte po porodu, nebo se vyskytly degenerativní poruchy a onemocnění. Tímto výpočtem se stanoví plán a určí optimální plodné dny pro početí životaschopného dítěte. Těhotenství by tak mělo být řádně donošeno a průběh by měl být bez větších komplikací.

Jonášova metoda – životaschopné dítě

Úspěšnost je vysoká

Jak je Jonášova metoda úspěšná v praxi? Sám autor Jonášovy metody uvedl, že spolehlivost byla v praxi ověřena na vzorku více než milion případů v různých částech světa. Na základě oficiálních údajů uvedených na oficiální stránce Centrum Jonas International je úspěšnost Jonášovy metody přirozeného početí až 98,6 %.

Navzdory vysoké úspěšnosti a tomu, že na různých klinikách a univerzitách po celém světě byl výpočet Jonášovy metody vědecky i akademicky uznán, na Slovensku je stále velká část gynekologů a klinik, které výpočet přirozené regulace početí na základě Jonášovy metody nepovažují za hodnotný nebo pro ně není směrodatný.

MUDr. Eugen Jonáš

Doktor Eugen Jonáš se narodil 6. listopadu 1928 v Nových Zámcích a vystudoval medicínu na univerzitě v Bratislavě. Později v Praze na Karlově univerzitě absolvoval odborné zkoušky z psychiatrie. Ve své psychiatrické praxi se snažil při práci s psychiatrickými pacienty vždy využívat inovativní metody. Využíval muzikoterapii, již tehdy praktikoval dýchací cvičení, jógu a poukazoval na jejich pozitivní vliv. Později se začal věnovat zkoumání biorytmů a jejich vlivů na život lidí i fungování celého světa.

Ke zkoumání problematiky přirozeného početí dětí doktora Jonáše přinutili poznatky o velkém množství spontánních nebo klinických potratů a také legislativní změny, jako potratový zákon v Maďarsku. Jako věřící člověk měl potřebu potratům předcházet a zároveň eliminovat počet bezdětných manželství. Ke zlomu při hledání zákonitostí biorytmů a problematiky početí dítěte došlo 15. 8. 1956 (den Nanebevzetí Panny Marie). Metodu a výpočty podroboval zkoumání a detailně ji rozpracoval. V roce 1971 byl poprvé navrhován vědci z Kolumbijské univerzity na zisk Nobelovy ceny. V 90. letech založil na Slovensku Centrum Jonas International, kde se výpočtům touto metodou věnuje. Jedná se o jediné středisko tohoto druhu na světě. Později byl na zisk Nobelovy ceny navržen i v roce 2000.

Jonášova metoda – zkušenosti

Na základě dostupných informací ve fórech a internetových diskusích lze Jonášovu metodu považovat za doporučenou. Mnozí diskutující komentují, že jim výpočet Jonášovou metodou pomohl s početím potomka. Někteří však kritizují, že výpočet plodných dnů byl stanoven nepřesně a k oplodnění došlo mimo výpočty nebo se jim nedaří nadále. Rovněž se názory rozcházejí v případě určování pohlaví dítěte. Obecně však převažují spíše pozitivní zkušenosti s Jonášovou metodou přirozeného početí.

Jonášová metoda zkušenosti Modrykonik

Jonášová metoda diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Chtěli byste přesně vědět, kdy jsou vaše plodné dny? Setkali jste se už s Jonášovou metodou v praxi? Vyzkoušeli jste tento specifický výpočet? Jaké jsou vaše zkušenosti? Budeme rádi, pokud se o své názory, rady, doporučení a tipy podělíte v diskusi pod článkem. Díky vašim názorům v komentářích můžete pomoci ostatním ženám a budoucím rodičům, kteří se o tuto metodu výpočtu plodných dnů, antikoncepce, určení pohlaví nebo životaschopnosti dítěte zajímají. Je pro vás Jonášova metoda zajímavou možností?

Ne, v případě, že má žena funkční reprodukční orgány (je nutné mít funkční alespoň jeden vaječník s vejcovodem a dělohu) v rámci jejího cyklu vždy existují plodné dny. Doktor Jonáš také poukazuje na to, že není pravidlem, že plodné dny musí být signifikantní pro střed menstruačního cyklu. Na základě Jonášovy metody lze vypočítat, kdy přesně má žena plodné dny, tedy kdy má početí nejvyšší pravděpodobnost. Přestože ne vždy se v daném cyklu na základě biorytmů musí objevit vhodné termíny početí, dříve či později se objeví.

Existují čtyři druhu výpočtů – neplodné dny (antikoncepce), plodné dny, určení pohlaví a životaschopné dítě. V každém případě jsou potřebné údaje ženy, a to datum a rok narození, čas narození (ideálně co nejpřesnější časový údaj), místo narození a daný rok, pro který chcete znát optimální dny pro početí.

Na základě posledních oficiálních statistik je úspěšnost výpočtů Jonášovou metodou přibližně 98,6 %.

Ano, výpočtem pro plodné dny, určení pohlaví nebo životaschopnosti dítěte lze také stanovit, kdy je vhodný termín pro početí dvojčat. Tento výpočet je však velmi komplikovaný a nelze garantovat úspěšné početí dvojčat.

Čínský kalendář pro určení pohlaví je jednou z ověřených metod, které umožňují stanovit, jaké pohlaví miminka těhotná žena čeká. Spolehlivost je někde na úrovni 85 až 99 %. Pro výpočet je důležité znát věk narození ženy a přesné datum nebo alespoň měsíc početí děťátka. Tímto se zjistí lunární věk v době zplození potomka a na základě čínského lunárního kalendáře se určí, zda žena čeká chlapce nebo dívku.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(94.2%)