Je černé uhlí v těhotenství povoleno?

Je černé uhlí v těhotenství povoleno?

Publikováno: 12.01.2024
Aktualizované: 12.01.2024

Během těhotenství žena prochází mnoha změnami, za kterými stojí především hormony. Velmi často se dotýkají zejména trávicího traktu, což se projevuje průjmem a zvracením. Ženské tělo je v době těhotenství nadměrně citlivé, avšak tělo každé ženy je jiné a u některých mohou být symptomy výraznější než u jiných. Změnu zbarvení, konzistence a pravidelnosti stolice mohou zapříčinit i jiné fyziologické či psychické faktory. Léčba průjmu by v těhotenství měla zahrnovat především přírodní produkty, aby nebylo ohroženo zdraví budoucí maminky ani vyvíjejícího se plodu. Proto se nejčastěji na průjem v těhotenství používá černé (živočišné či aktivní) uhlí.

Pozor, existují dva druhy živočišného, černého nebo aktivního uhlí – jedno podporuje trávicí systém a je zaměřeno na lepší trávení, druhé na problémy s průjmem. Aktivní uhlí pohlcuje plyny a toxické látky z trávicího systému a pomáhá při akutním průjmu způsobeném dietní chybou, dráždivém tračníku i výskytu méně závažných střevních infekcí způsobených viry a bakteriemi. Při průjmu jsou tablety určeny ke krátkodobému užívání, po překonání průjmu je vhodné užívat probiotika, aby se zotavila mikroflóra trávicího traktu.

Jak prozradily maminky v diskusích, černé uhlí používaly během průjmu a bylo nápomocné. Jelikož jsou různé typy uhlí, je třeba si vždy přečíst příbalový leták, zda je daný produkt vhodný pro těhotné. V principu však černé uhlí nepůsobí v krevním oběhu, proto by nemělo škodit. Pokud nezabralo černé uhlí, je třeba vyzkoušet Smectu a dodržovat dietu, sestávající z černého čaje, rýže či banánů, nápomocná je i vláknina, konkrétně prášek Psyllium.

Je černé uhlí v těhotenství povoleno? zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Komentáre
Michaela 06.Feb.2024
Na černé uhlí nedám dopustit. Okamžitě působí. Pro těhotné i netěhotné.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenská poradna

Vaše hodnocení:
(92.8%)