Jak naučit dítě spolknout pilulku?

Jak naučit dítě spolknout pilulku?

Publikováno: 12.01.2024
Aktualizované: 12.01.2024

Děti a pilulky – to je problém mnoha maminek. Nemocné dítě pilulku nechce, pláče a spolknutí léku odmítá. Někdy je důvodem velikost, někdy chuť, někdy dítě prostě odmítá vše nové. Některá onemocnění vyžadují používání léků, proto je nezbytné, aby se medicínu naučilo dítě přijímat dobrovolně. Není to snadné, nicméně existuje několik způsobů, jak naučit dítě spolknout pilulku.

Jedním ze způsobů je ukázat mu na sobě, jak tabletku spolknout – otevřete ústa, vyplazte jazyk, vložte si na něj tabletku, blíže k hrdlu, ne na špičku (samozřejmě, ne skutečný lék, který nepotřebujete, ale např. doplněk stravy), a zapijte ji douškem vodu. Dítě nechte, ať si to vyzkouší nejprve bez pilulky, poté to zkuste s malým kouskem zeleniny nebo ovoce a postupně velikost zvětšujte, až se přiblíží velikosti pilulky, kterou má dítě užít.

Můžete vyzkoušet dítěti rozumně vysvětlit, proč je spolknutí pilulky důležité, že mu pomůže se vyléčit z nemoci. Mělo by porozumět, že i když chutná lék špatně, pomůže mu zbavit se bacilů a bude si moci opět hrát s kamarády ven, což pro nemoc teď nemůže. V případě nutnosti můžete mírně zvýšit hlas a odvolat se na instrukce lékaře. Některým dětem pomáhá, když jim připomínáte, co všechno už zvládli (naučili se zavazovat si tkaničky, jezdit na kole apod.) a toto je jen další krok k tomu, aby ukázaly, co všechno dokážou.

Některé pilulky není nutné konzumovat v celku a nalačno, proto je můžete rozdělit na části a vložit je například do jídla. Hodí se k tomu například pudink, rohlík, výživa. Nápomocné může být zapíjení pilulky pomocí brčka, který rozptýlí pozornost dítěte a umožní mu vytvořit tah, aby lék snáze spolklo.

Podle některých maminek by mohl pomoci úplatek, samozřejmě nejde o dlouhodobé řešení, ale v případě potřeby může zabrat, pokud dítě dostane sladkou odměnu. Zabrat by mohla také forma hry, vy si můžete zahrát na lékaře a dítě na pacienta. Některé tablety lze rozdrtit (ověřte si v příbalovém letáku, zda je to vhodné) a rozpustit ve lžičce vody, jejich konzumace tak je snazší.

Jak naučit dítě spolknout pilulku? zkušenosti Modrykonik

Jak naučit dítě spolknout pilulku? diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Dětská poradna

Vaše hodnocení:
(92.8%)