Česnek v těhotenství. Jaká jsou rizika?

Česnek v těhotenství. Jaká jsou rizika?

Publikováno: 12.01.2024
Aktualizované: 12.01.2024

Česnek je považován za přírodní antibiotikum, podporuje imunitu a obranyschopnost organismu, napomáhá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi a příznivě ovlivňuje činnost srdce a cévní soustavy. Křupavá topinka s česnekem nejen při nachlazení je zdravým způsobem, jak podpořit imunitu. Jak to však je s česnekem během těhotenství? Patří mezi vhodné potraviny?

Jídelníček by měl být v těhotenství pestrý a vyvážený, měl by obsahovat dostatečné množství bílkovin, tuků, sacharidů, vlákniny i vitamínů. Nejcitlivějším obdobím těhotenství je 1. trimestr, ve kterém hrozí největší riziko potratu. Budoucí maminka by se měla v těhotenství zdravě stravovat a přiměřeně hýbat. Jak se říká, těhotenství není nemoc, avšak opatrnost nezaškodí.

Česnek je vhodný především v 1. trimestru – příznivě ovlivňuje podporu imunity těhotné ženy a prospěšný může být i pro zdravý růst plodu. V počátcích těhotenství můžete česnek konzumovat v přiměřeném množství (2 stroužky denně). Pokud trpíte nízkým tlakem, pálením žáhy nebo vyšší krvácivostí, měli byste si jej odepřít během celého těhotenství. Právě ve 2. a 3. trimestru by se při vyšší konzumaci mohly projevit hlavní vedlejší účinky česneku, a to ředění krve a snížení krevního tlaku. Česnek je těžký na žaludek, proto před přímou konzumací upřednostněte použití česneku do salátů, pomazánek, na langoš či topinku.

Česnek snižuje riziko preeklampsie, která se projevuje vysokým krevním tlakem, otoky a nadměrným vylučováním bílkovin močí (proteinurií), snižuje hladinu cholesterolu a bojuje proti chřipce a nachlazení. Česnek pomáhá zvyšovat porodní váhu dětí, hrozí-li předčasný porod nebo je dítě drobné.

Důležité je česnek konzumovat s mírou, tehdy se projeví jeho pozitivní účinky. Příliš velké množství má vliv nejen na krevní tlak a ředění krve, ale může narušit trávicí systém a způsobit žaludeční problémy. Co se týče preparátů s obsahem česneku, je třeba se o jejich užívání poradit s lékařem.

Snížení tlaku po konzumaci česneku potvrdily v diskusích i budoucí maminky. Některým bylo po něm vysloveně špatně, některým naopak neuškodil, přestože mají problém s nízkým tlakem běžně.

Česnek v těhotenství. Jaká jsou rizika? zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenská poradna

Vaše hodnocení:
(91.8%)