Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy v těhotenství. Kdy vzniká, co pomůže a jak jej zmírnit?

Těhotné ženy se během těhotenství setkávají s řadou změn v jejich organismu. K nim bohužel patří i takové, které dokáží těhotenství dost znepříjemnit. Často se však jedná o procesy, které jsou pro těhotenství typické. Stačí jen zmínit ranní nevolnosti, napínání na zvracení, dušnost, tvrdnutí břicha nebo zažívací potíže. Jedním z nepříjemných stavů je také pálení žáhy v těhotenství (reflux). Medicínsky se nazývá také pyróza, přičemž jde o refluxové onemocnění jícnu. Těhotné ženy během pálení žáhy pociťují nepříjemnou kyselost a pachuť v ústech, která může napínat na zvracení. Co pomůže při pálení žáhy v těhotenství? Opravdu pomáhá soda bikarbonu na pálení žáhy?

Publikováno: 05.12.2023
Aktualizované: 20.12.2023
Obsah článku:

Stav pálení žáhy v těhotenství není ničím výjimečný. Samozřejmě, nemusí se vyskytovat v průběhu každého těhotenství. Stále platí, že každé těhotenství je jiné a každý organismus ženy zpracovává jednotlivé změny a procesy v těle jinak. Samotný reflux však dokáže být poměrně nepříjemný, protože jeho příznaky mohou přetrvávat několik minut nebo až hodin. Také se zpravidla tento stav zvykne vracet. Vliv na jeho vznik mají hlavně hormonální a biologické změny během těhotenství. Často se ve spojení s pálením žáhy v těhotenství vzpomínají vlasy miminka. Jaká je zde spojitost? Jak se projevuje pálení žáhy v těhotenství?

Co je to pálení žáhy?

Pálení žáhy není žádný raritní stav, který by se vyskytoval pouze u žen v těhotenství. Někteří lidé, muži i ženy, trpí touto refluxovou chorobou poměrně často. Tomuto klinickému stavu se odborně říká pyróza a jedná se o refluxovou chorobu jícnu. Při pálení žáhy dochází k tomu, že žaludeční šťávy svým působením část obsahu vracejí ze žaludku přes jícnový svěrač přímo do jícnu. Jícen spojuje hltan a žaludek. Právě drážděním sliznice jícnu dochází k nepříjemným příznakům. Nepříjemné je, pokud tento stav přetrvává několik minut či hodin a opakovaně se vrací či zintenzivňuje. Často se objevuje také ve spánku. Za normálních okolností bývá pálení žáhy nejčastěji vyvoláno konzumací potravin, léčiv, které mohou tento stav v žaludku způsobit. Případně může být spouštěčem nadměrný stres.

V těhotenství je pálení žáhy způsobeno velmi často hormonálními změnami, ale v pozdějších fázích těhotenství i růstem dělohy a zvětšováním plodu. Hormony jako progesteron, estrogen a relaxin v těhotenství mohou způsobit snížení tlaku jícnového svěrače. Ten následně nedokáže zabránit pronikání žaludečních šťáv do jícnu a dochází k dráždění sliznice jícnu, což způsobuje stav, kterému říkáme pálení žáhy nebo reflux.

Co je to pálení žáhy?

Kdy začíná pálení žáhy v těhotenství?

Přibližně 30 až 50 % žen v těhotenství zaznamená problémy spojené s refluxovým onemocněním jícnu – pálením žáhy. Statisticky se s tímto drážděním sliznice jícnu setká 25 % žen v prvním trimestru, kolem 30% ve druhém trimestru a v kombinaci hormonálních a mechanických faktorů (růst plodu) se s pálením žáhy setká ve třetím trimestru až 75 % těhotných žen To, kdy se pálení žáhy projeví, závisí na konkrétním případu těhotné ženy. Existují také možnosti, že dráždění bylo vyvoláno jen výjimečně, například jen konzumací nevhodné potraviny a po jejím vysazení se už pálení objevovat nebude. Lékařskou gastroenterologickou pomoc vyhledá v těchto případech jen malé procento těhotných žen. Miminko v bříšku pálení žáhy neohrožuje.

Pálení žáhy v těhotenství – příznaky a projevy

Jak se projevuje pálení žáhy v těhotenství? V první řadě jde o pálivý – hřejivý pocit na hrudi, někdy může pálení žáhy vyvolat až nepříjemný tlak za hrudní kostí a na hrudi. Velmi časté je, že reflux vyvolá napínání na zvracení, protože obsah žaludku se přesouvá přes jícen až do úst. Vracející se žaludeční šťávy způsobují, že má člověk v ústech kyselou až nahořklou chuť. Nepříjemný pocit se dostává až do krku. Proto některé těhotné ženy avizují nepříjemné škrábání v krku, mají potíže s polykáním či dokonce podráždění sliznice jícnu u nich vyvolává dráždivý kašel. Dalšími příznaky může být i plynatost, nafouklé břicho nebo říhání.

Pálení žáhy v těhotenství – příznaky

Příčiny, proč pálení žáhy vzniká – nevhodné potraviny

Již výše jsme uvedli, že v případě těhotných žen jsou příčinou především hormonální a biologické procesy, související se změnami v organismu. Pokud jste zaznamenali problémy s pálením žáhy i před těhotenstvím s vysokou pravděpodobností mohou být projevy během těhotenství rovněž přítomny. Jícnový reflux může být vyvolán také dietní chybou ve stravování. Vyhýbejte se i stresovým situacím.

Trávení ženy je během těhotenství pomalejší kvůli působení hormonů a čím je potrava v žaludku déle, tím je riziko vzniku pálení žáhy vyšší. Ženám se doporučuje vyhýbat se kořeněným a kyselým jídlům, přestože chuťové pohárky by si takové chutě žádaly. Kterým potravinám se je lépe vyhýbat v případě, že vás pálení žáhy trápí? Které potraviny zvyšují riziko dráždění sliznice jícnu ?

  • Citrusové plody,
  • česnek,
  • cibule,
  • kofein,
  • sycené a slazené nápoje,
  • čokoláda,
  • kyselá, kořeněná a pikantní jídla,
  • smažené pokrmy,
  • rajčata,
  • máta,
  • tučné maso a živočišné tuky,
  • alkohol nebo kouření.

Co na pálení žáhy v těhotenství zabírá?

Pocit pálení žáhy není rozhodně příjemný a budoucí maminky často hledají způsob, jak zmírnit pálení žáhy v těhotenství, případně se jej zcela zbavit. Samozřejmě, existuje několik možností, které mohou právě ve vašem případě pomoci od tohoto nepříjemného stavu ulevit. Zde jsou některé tipy, jak zmírnit pálení žáhy nebo mu předejít.

Co na pálení žáhy v těhotenství zabírá?

Stravovací návyky a správný pitný režim

K jídlu si dopřejte dostatek času. Rozhodně trávení nepomáhá, pokud konzumujte jídlo rychle. Větší kusy potravy se v žaludku také déle tráví, proto potravu pořádně žvýkejte. Jezte menší porce alespoň 5–7krát do dne. Při jídle seďte vzpřímeně, jídlo a ležení nejde dohromady, rovněž nejsou vhodné různé gaučové polohy.

Lékaři doporučují nepít během jídla, povolené je jen nutné zapití. Lepší je přijímat tekutiny mezi jednotlivými porcemi jídel a v menších dávkách. Hned po jídle nechoďte ležet, raději si sedněte a podpřete záda. Poslední jídlo byste měli sníst maximálně 3 hodiny před spaním.

Správná poloha během spánku

Žádné spaní na zádech nebo na břiše, tyto polohy během těhotenství rozhodně nejsou ideální. Ideální je spát na levém boku, protože tím zabráníte tomu, aby se žaludeční šťávy vracely do jícnu. Vhodné je také například podložit si hlavu či záda polštářem navíc. Opět tak podpoříte trávení a žaludeční šťávy zůstanou tam, kde mají. Noste také volné oblečení, a to platí i při pyžamu na spaní.

Zázvor nebo soda bikarbonu na pálení žáhy

K utlumení nepříjemných pocitů pálení žáhy napomáhají některé potraviny. Velmi doporučený je například zázvor. Netřeba to s ním však přehánět, protože má relativně kořeněnou chuť. Obsahuje však složky, které napomáhají trávení a rozbíhají enzymatické procesy. Vhodné jsou některé minerální – neperlivé vody (zásadité). Pozor na obsah sodíku v takových vodách, aby nedošlo ke zvýšení krevního tlaku. Reflux dokáže zmírnit i meloun, jablko, syrová mrkev, avokádo nebo fenyklová semínka. Vláknina totiž napomůže k lepší peristaltice střev a trávení je efektivnější.

Zkusit můžete ověřenou metodu a tou je sklenice vlažné vody spolu s polovinou čajové lžičky jedlé sody bikarbony. Nápomocná dokáže být i kurkuma, kterou můžete přidávat v malých množstvích do různých pokrmů. Zklidňuje sliznici jícnu a urychluje proces trávení. Některé ženy doporučují kyselé zelí, mandle, lžičku hořčice nebo heřmánkový či meduňkový čaj.

Mléko na pálení žáhy v těhotenství

Mléko na pálení žáhy?

Možná jste již často slyšeli ověřený babský recept, že mléko uleví od kyseliny v žaludku a od pálení žáhy. V některých případech mléko opravdu může pomoci, protože je zásadité a neutralizuje tak šťávy v žaludku. Je však vhodné dát si mléko jen v malém množství. Ideálně, pokud je mléko polotučné nebo odtučněné.

V některých případech dokáže mléko pálení žáhy ještě zhoršit. Důvodem je obsah vápníku a živočišných tuků v mléce. Žaludeční šťávy jsou nuceny produkovat více kyselin, což může způsobit ještě větší tlak na jícnový svěrač.

Probiotika během těhotenství

Poradit se můžete i s lékařem, existují některá dostupná léčiva, která jsou vhodná pro těhotné ženy. Obávat se nemusíte výživových doplňků, které podporují trávení. Nápomocné může být užívání probiotik, které zlepšují mikroflóru. Existují dokonce speciální probiotika pro těhotné nebo žvýkací tablety (Gastrotuss) nebo bonbóny s obsahem uhličitanu vápenatého. I tento krok však konzultujte s lékařem. V případě větších obtíží může lékař předepsat medikamentózní léčbu za pomoci tzv. inhibitorů protonové pumpy. U některých žen pálení žáhy často přetrvává během celého průběhu těhotenství a tento opakující se stav odezní až po porodu.

Probiotika během těhotenství

Pálení žáhy a vlasy miminka

Pokud budete hledat na internetu řešení, která souvisí s pomocí při úlevě od pálení žáhy, možná natrefíte na zajímavé zjištění, že pálení žáhy má těhotná žena proto, že čeká vlasaté miminko. Jedná se o obyčejný mýtus, který se nezakládá na pravdě. Žádný exaktní vědecký důkaz toto tvrzení dosud neprokázal. Několik maminek si však pálení žáhy spojuje právě s růstem vlasů u miminka. Estrogen je hormon, který se podílí na růstu vlasů miminka, ale jeho produkce je během těhotenství zvýšena obecně. Proto přímé spojení pálení žáhy a vlasů miminka nemá reálnou souvislost. Stejně tak ani s tím, že pálení žáhy v těhotenství je předzvěstí toho, že žena čeká chlapce.

Pálení žáhy v těhotenství – zkušenosti

V rámci fór a diskusí ženy nejčastěji diskutují v souvislosti s tématem pálení žáhy řešení, která jim od tohoto nepříjemného pocitu uleví. Primární ženy doporučují vynechat potenciálně dráždivé potraviny. Zároveň však pálení žáhy vnímají jako přirozené. Rovněž doporučují různé potraviny, které zmírní pálení žáhy – mléko, mandle, hořčice, minerální voda (Fatra), soda bikarbona a jiné. Jiným ženám pro změnu pomohly výživové doplňky, žvýkací tablety nebo bonbóny. Některým ženám domácí recepty ani jiné rady nepomohly a prostě museli pálení žáhy přetrpět.

Pálení žáhy v těhotenství zkušenosti Modrykonik

Pálení žáhy v těhotenství diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

Setkali jste se s pálením žáhy v těhotenství i vy? Chcete vědět, proč k tomuto stavu u těhotných žen dochází ve velkém množství případů? Co to znamená a je pálení žáhy nebezpečné? V našem článku vám na vaše otázky rádi odpovíme. V případě dalších otázek nám neváhejte napsat komentář pod článek. Také budeme velmi rádi, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti. Co vám na pálení žáhy v těhotenství pomohlo? Podělte se o vaše tipy a doporučení v diskusi.

Od pálení žáhy v těhotenství dokážou ulevit některé změny v režimu ženy. Například pomalejší jezení v menších množstvích. Jezení před spánkem minimálně 2 až 3 hodiny. Vhodná je spánková poloha na boku, přičemž je dobré hlavu i záda podložit polštářem a pomůže také nošení volného oblečení. Potřebné je vyhýbat se potravinám, které mohou zvýšit riziko pálení žáhy – kofein, citrusy, česnek, cibule nebo alkohol. Pomoci při pálení žáhy může zázvor, soda bikarbona, meduňkový čaj nebo kurkuma. Ověřeny jsou také žvýkací tablety, bonbóny nebo užívání probiotik.

Zmírnit pálení žáhy lze několika způsoby. Pokud již k podráždění sliznice jícnu došlo a pálení žáhy trvá, můžete zkusit kombinaci vlažné vody a sody bikarbony. Pomoci může také zázvor, kurkuma nebo vláknina v podobě jablka, melounu či syrové mrkve, které nastartují procesy trávení. Ulevit od pálení může také minerální – neperlivá voda. Některým ženám zabere lžička plnotučné hořčice, mléko nebo mandle.

Pálení žáhy v těhotenství se může u každé ženy projevovat různě. Nejčastěji se jedná o nepříjemný tlak na hrudi, pocit pálení za hrudní kostí a napínání na zvracení. To je způsobeno návratem žaludečních šťáv přes jícen až do dutiny ústní. Typickými projevy je kyselá až hořká chuť v krku a ústech, problémy s polykáním, kručení v břiše, škrábání v krku nebo dráždivý kašel.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(90.2%)