Co nejíst v těhotenství

Co nejíst v těhotenství. Zakázané potraviny pro těhotné – syrové maso a alkohol vynechejte

Jídelníček v těhotenství vyžaduje určité změny. Na internetu najdete spoustu článků o tom, jaké jsou nevhodné potraviny v těhotenství, co nemůže jíst těhotná žena a paradoxně, naleznete také protichůdné informace. Je pravda, že chutě žen v těhotenství jsou různorodé. Co jedné ženě během těhotenství neuškodí, druhé může způsobit zažívací problémy nebo dokonce jiné zdravotní potíže. Alkohol v těhotenství je přísně zakázán, co však takové ořechy, houby nebo brynza v těhotenství? Které potraviny jsou v pořádku a naopak čemu se vyhnout v těhotenství?

Publikováno: 27.11.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Na internetu toho člověk „vygoogli“ opravdu hodně, někdy až tolik, že vlastně neví, co si z toho vzít. Správná životospráva během těhotenství není důležitá jen pro miminko, ale i pro samotnou budoucí maminku. Přestože spíše poslouchají těhotné ženy o tom, co nejíst v těhotenství, podstatou je, že nevhodné potraviny v těhotenství jsou omezeny proto, aby nezpůsobily zbytečné komplikace během těhotenství. Dočtete se také to, na co si dát pozor v prvním trimestru. Čím je strava v těhotenství specifická? Které potraviny jsou nevhodné a proč opatrně s vitamíny pro těhotné?

Strava v těhotenství - 1. trimestr

Navzdory jistým omezením je důležité, aby byl jídelníček v těhotenství pestrý a vyvážený. Stejně jako před těhotenstvím, žena musí přijímat dostatečné množství bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny a vitamínů. Vzhledem k častějším stavům nevolnosti a nechutenství, hlavně v 1. trimestru těhotenství, je dobré si zvyknout jíst v malých množstvích, řekněme 5–6 porcí jídla denně. Těhotenství není nemoc a myslete na to, že pokud i něco z vaší stravy budete muset vynechat, jde o zdraví miminka nebo vaši pohodu.

Nejcitlivějším obdobím v těhotenství je z tohoto pohledu 1. trimestr. Na co si dát pozor v prvním trimestru? Kromě toho, že omezíte fyzickou námahu, vynechejte již v prvních třech měsících těhotenství některé potraviny. Úplně se rozlučte s alkoholem a cigaretami. V obou případech jde o škodlivé látky, které procházejí placentou, která vyživuje dítě. Takové látky mohou být toxické a pro vývoj dítěte velmi nebezpečné, jelikož v 1. trimestru se dítěti vyvíjejí důležité orgány včetně mozku. V prvním trimestru zcela omezte také příjem kofeinu a některé bylinky a koření, jako šafrán, majoránka, skořice, libeček, chilli nebo celer. Obávat se nemusíte meduňky, heřmánku (pokud nemáte alergii), kopřivy nebo měsíčku. Máta na zklidnění žaludku je v pořádku, ale pravidelné konzumaci se vyhněte. Totéž platí i pro zázvor.

Strava v těhotenství – 1. trimestr

Co nedělat během těhotenství – žádné diety ani hody

Od druhého trimestru jde ručička na váze směrem vzhůru a vám se zdá, že byste měli v příjmu potravy zvolnit, protože jinak budete jako balón? Mýtus o tom, že máte jíst za dva není úplně pravdivý, ale rozhodně nezkoušejte žádné redukční diety, které vás zázračně udrží ve formě. Těhotná žena si musí uvědomit, že malý človíček v bříšku znamená, že tělesná hmotnost bude přirozeně stoupat. U některých žen je to více u jiných méně kilogramů. Přírůstek kilogramů na váze úzce souvisí i s tím, s jakou hmotností v těhotenství začínáte. Ženám s nadváhou například obvykle přibude méně kilogramů, než ženám s podváhou. Toto je však velmi individuální.

Těhotná žena i miminko v bříšku potřebují bohatou stravu v dostatečném množství. Diety pro udržení štíhlé linie během těhotenství nemají význam, proto je na minimálně 9 měsíců vypusťte z hlavy. Na druhé straně, ani druhý pól ve smyslu přejídání se není správnou strategií. Může u vás propuknout obezita (nemoc), problémy s vysokým krevním tlakem nebo těhotenská cukrovka. Všeho tedy s mírou, žádné redukční diety ani bezhlavé přejídání.

Příjem tekutin v těhotenství

Pitný režim v těhotenství je ještě důležitější než za normálních okolností. Orientujte se především na příjem neslazených nápojů. Tělo těhotné ženy zadržuje více vody, ale přesto, že se vám zdá, že zavodnění vám nesvědčí, vězte, že pro organismus je dostatečná hydratace velmi důležitá. V souvislosti s nechutenstvím se stává, že budoucí maminky nemají chuť nejen jíst, ale ani pít. Zkuste jemně perlivou vodu, čaje nebo čistou vodu s plátkem citronu. Pohár Coca-coly není také hřích, určitě jí však nenahraďte pitný režim. Navíc obsahuje kofein, jehož příjem je třeba v těhotenství omezit. Součástí pitného režimu by neměl být ani žádný alkohol (víno, pivo) a energetické nápoje. Denní příjem tekutin by měl být minimálně na úrovni 2 litrů.

Příjem tekutin v těhotenství

Čaj, kofein a káva

Čajová kultura v těhotenství je poměrně zažitá. Pití čajů v těhotenství je dobré, protože čistá voda maminkám často nejde „dolů krkem“. Čaje mají alespoň nějakou chuť a proto maminkám chutnají víc. Ideální je pít čaje neslazené. Je důležité mít inv tomto směru zdravou míru. I čaje a čajové směsi totiž mohou obsahovat kofein, jehož vysoký příjem během těhotenství může zvýšit riziko potratu, způsobit bušení srdce nebo zvýšit krevní tlak. Především zelený a černý čaj v těhotenství je z tohoto pohledu nenápadný, přitom zelené a černé čajové lístky obsahují tein, což je vlastně jiný název pro kofein v čaji.

Upřednostněte proto raději čisté bylinné čaje. Lipový čaj v těhotenství je skvělý při nachlazení, stejně jako meduňka. Kopřiva v těhotenství uleví od trávicích potíží, podobně jako fenykl. Velmi vhodné jsou také čaje z rakytníku, pampelišky a jednou za čas neuškodí ani zázvorový nebo mátový čaj. Primárním zdrojem tekutin by však stále měla být hlavně voda.

Na základě různých výzkumů se doporučuje nepřekročit maximálně 200–300 mg kofeinu na den. Je poměrně náročné určit, zda se jedná o 1, 2 nebo 3 šálky kávy denně, vzhledem k různým druhům káv, kde obsah kofeinu může být velmi různý. Pokud si tedy bez kofeinu neumíte představit den, zkuste si dělat slabší kávu a klidně si dopřeje jeden či dva šálky denně. Vyzkoušejte bezkofeinovou kávu, která obsahuje pouze stopové hodnoty kofeinu. Pokud pijete čaje i kávu, pozor, abyste množství kofeinu nepodcenili. Negativní vliv na spánek je v tomto případě velmi častým jevem.

Co nejíst v těhotenství?

Příjem vyvážené stravy v těhotenství zahrnuje všechny důležité složky potravy. Bohužel, jídelníček pro těhotné má i svá omezení. Zároveň je velmi náročné exaktně stanovit, co nejíst v těhotenství, případně nepít, protože každý organismus těhotné ženy reaguje na konkrétní potraviny jinak. Z hlediska odborného i praktického existují určité nevhodné potraviny v těhotenství, kterým byste se měli zaručeně vyhýbat a raději je ze stravovacího plánu vyloučit nebo minimálně omezit. Důvodem není jen fakt, že vám dané jídlo může způsobit zažívací potíže, jde rovněž o to, abyste neohrozili vývoj plodu a zdraví vašeho miminka. My si nyní představíme potraviny, kterých se vyvarovat, ale zároveň vám poradíme, které druhy potravin jsou během těhotenství vhodné.

  • Syrové nebo tepelně neupravené masné výrobky, uzené potraviny, paštiky, játra nebo syrová vajíčka.
  • Mořské plody, syrové ryby, sushi nebo konzervované rybí produkty.
  • Nepasterizované mléčné výrobky, plísňové sýry, rokfort, brie nebo nepasterizovaná brynza.
  • Neumytá zelenina nebo ovoce.
  • Sladkosti a cukrovinky s vysokým obsahem rafinovaného cukru, barviv a konzervačních látek.
  • Určité druhy bylinek a koření (šalvěj, aloe, rozmarýn, kaštan, jalovec, mateří douška...).
  • Instantní pokrmy, polotovary a fastfood.
  • Alkohol či míchané alkoholické nápoje.

Ryby v těhotenství

Vhodné a nevhodné ovoce a zelenina

U ovoce i zeleniny platí dvojnásob, že není třeba opomíjet důkladnou hygienu, a to i v případě balených potravin. Výskyt parazitů a bakterií může být živnou půdou pro šíření toxoplazmózy, listerie nebo jiných patogenů. Ovoce i zelenina jsou zdrojem bohatým na vitamíny, minerály a vlákninu, jednoznačně by tedy v rámci jídelníčku těhotné ženy neměly absentovat. Z ovoce se nevyhýbejte jablkům, borůvkám (antioxidanty), švestkám či banánům (fruktóza – sacharidy).

Vitamin C získávejte klidně z citrusových plodů. Pomeranč nebo grep v těhotenství nepředstavují komplikaci, důležité je však sledovat vaši případnou reakci na jejich konzumaci. Avokádo v těhotenství je považováno odborníky za skvělou volbu, protože obsahuje zdravé tuky, vlákninu, omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vitamíny B, K, E. Bát se nemusíte ani sušeného ovoce. Co se týče ananasu nebo kiwi, vnímají se často jako alergeny, ale pokud problém s alergií na tyto potraviny nemáte, vše by mělo být v pořádku. Zkuste menší dávky, pokud vám neuškodí, klidně si je dopřejte – jsou skvělým zdrojem draslíku, železa a hořčíku.

Sladké brambory, klasické brambory, dýně, cukety, špenát nebo meloun v těhotenství jsou perfektním zdrojem vitamínů a vlákniny. Nebojte se ani listové zeleniny, jako kapusta, brokolice, zelí, rukola či zmíněný špenát. Mrkev či kedluben v těhotenství mohou být rovněž vhodnou pochoutkou. Dopřát si můžete také zeleninové nebo ovocné výživy, které si připravíte v domácích podmínkách.

Kořeniny a bylinky

Za vhodné bylinky můžeme považovat meduňku, kopřivu, pampelišku, fenykl či rakytník. Na nachlazení je skvělý lipový čaj, meduňka uklidňuje a pomáhá na lepší spánek. Fenykl zase výrazně pomůže při žaludečních potížích. Zázvor těhotným ženám neškodí, ale není ideální potravinou pro pravidelnou konzumaci, vzhledem ke štiplavé chuti a silnému aroma. Jako pomoc při nachlazení není špatný zázvorový čaj, nadměrné konzumaci se vyhněte. Totéž platí i pro mátu. Skořice v těhotenství v menším množství nevadí, u některých těhotných žen však její silné aroma může napínat na zvracení. Pikantní v těhotenství nebo přehnaně aromatická jídla se nedoporučují, proto pozor na kari, chilli nebo různé aromatické směsi koření.

Taková šalvěj v těhotenství je vhodná pouze k zevnímu použití. Vyhněte se i bylinkám, jako aloe, rozmarýn, bazalka, libeček, šafrán, třezalka, celer, myší ocásek (řebříček), hřebíček, kaštan, jalovec nebo mateřídouška. Všechny mají na organismus těhotné ženy určitý vliv, přičemž některé dokáží vyvolat lehkou otravu, spustit kontrakce, zvýšit krevní tlak, dráždit ledviny nebo způsobit nepříjemné zažívací potíže. Pokud si také budete kupovat bylinné čaje – směsi, vždy si prostudujte, co daná směs obsahuje, případně se poraďte se svým lékařem.

Bylinky v těhotenství

Hřiby v těhotenství

Co se týče žampionů nebo hlívy v těhotenství, ale také jiných hub a hřibů, jejich velkou nevýhodou je, že jsou mnohé z nich jako „houby“. Mohou na sebe navázat toxické látky a kromě toho jsou velmi špatné ke strávení a mohou způsobovat tíhu. V případě žampionů a hlívy ústřičné jde o relativně bezpečné houby, které nepatří mezi rizikové. Stále však platí, že jejich konzumace by měla být vždy s mírou. Potřebná je precizní hygiena a bezpodmínečná tepelná úprava. Houby v těhotenství nekonzumujte v případě, že před těhotenstvím se u vás objevily alergie nebo zažívací potíže po jejich konzumaci.

Nepasterizované mléko a mléčné výrobky

Nepasterizované mléko, může zvýšit riziko nákazy patogeny nebo viry v těhotenství, ale i mimo něj. Nejčastěji se může takovým způsobem šířit toxoplazmóza nebo listerie. Vězte, že v 1. trimestru může taková infekce zapříčinit vážné poškození plodu až potrat. Vyhýbejte se proto nepasterizovaným mléčným výrobkům, tedy těm, pro jejichž výrobu bylo použito mléko bez tepelné úpravy. Nevhodné jsou například měkké a plísňové sýry, jako brie, gorgonzola, rokfort, camembert nebo nepasterizovaná brynza.

Mléčné výrobky jsou perfektním zdrojem vápníku a bílkovin. Klidně si dopřejte sýry, jako mozzarella, cheddar, parmazán, cottage cheese nebo kozí, kravské a ovčí sýry z pasterizovaného mléka. Rovněž bílé jogurty, tvaroh nebo nízkotučné mléko, podstatou je, aby prošly tepelnou úpravou.

Mléčné výrobky v těhotenství

Maso, játra a vajíčka během těhotenství

Nejlepší je konzumovat libové bílé maso – kuřecí, krůtí či králičí. Klidně si dopřejte i vepřové či hovězí, ale podstatné je, aby každé maso a masné výrobky prošly řádnou tepelnou úpravou. Syrové maso představuje největší riziko nákazy toxoplazmózou a přenášet se mohou i další nebezpečné parazity a bakterie. Tatarák nebo krvavý steak si budete muset odpustit. Z jídelníčku vypusťte raději uzené masné výrobky.

Špekáčky či párky v těhotenství nepředstavují problém, dokud projdou řádnou tepelnou úpravou. Rizikovým masným výrobkem jsou paštiky a jiné masné pomazánky, kde je důležité, aby masné složky prošly řádnou tepelnou úpravou. Paštikám a lančmitům se obecně doporučuje v těhotenství vyhýbat. Totéž platí i pro vnitřnosti a pokrmy z nich, játra v těhotenství musí projít procesem tepelné úpravy. Úplně vynechat byste měli syrová vejce, vejce naměkko nebo majonézu, která mohou být zdrojem salmonelózy.

Ryby a mořské plody

Rizikem některých mořských ryb může být přítomnost rtuti v jejich organismu. Jsou skvělým zdrojem jódu, železa a vápníku. Zaměřte se na ryby, jako losos, tuňák či pstruh. Ryby nemusí být na denním pořádku, stačí, pokud jimi stravu jen obohatíte. Vyhněte se konzumaci žraločího masa. Sushi si budete muset odepřít, syrové ryby ze zásady nekonzumujte. Mořským plodům (krevety, ústřice, mušle...) se raději vyhýbejte úplně v jakékoli podobě. Mají vysoký obsah proteinů, ale jsou silným alergenem.

Ryby a mořské plody v těhotenství

Ořechy v těhotenství a luštěniny

Ořechů se určitě nebojte. Pokud nejste alergická na konkrétní ořechy či semínka, určitě se jim v těhotenství nemusíte obloukem vyhýbat. Je pravda, že jde o významné alergeny, pokud však nepociťujete po jejich konzumaci zažívací potíže ani nemáte jiné příznaky alergie, nemějte obavy. Pistácie, kešu, lískové ořechy, mandle nebo chia semínka jsou skvělým zdrojem omega-3, zdravých tuků, vlákniny, ale i železa, hořčíku nebo kyseliny listové.

Přestože se obecně arašídy považují za ořechy ve skutečnosti patří do skupiny luštěnin. Sem patří také čočka, cizrna, fazole, hrách nebo sója. Luštěniny jsou skvělým zdrojem kyseliny listové, vápníku a vlákniny. Z jídelníčku je během těhotenství nevynechávejte, ale opatrně s množstvím. Způsobují totiž nadýmání a plynatost, což není pro těhotné ženy moc příjemné. Pokud by vám některé z ořechů nebo luštěnin vyvolaly určité alergické reakce či potíže, vysaďte je z jídelníčku, protože podobné reakce mohou vyvolat i u miminka.

Kouření a alkohol v těhotenství

S kouřením je třeba skoncovat u těhotné ženy okamžitě, než se dozví, že je těhotná. Nikotin je velmi nebezpečná látka, která se dokáže dostat až k plodu přímo přes placentu. Vyhýbejte se také prostředí, kde hrozí inhalace nikotinových výrobků. Ne, ani elektrické cigarety nejsou během těhotenství vhodné. Stejně přísně byste měli vnímat zákaz pití alkoholu v těhotenství. Vědecké studie se vlivem alkoholu na plod zabývaly, přičemž však nelze určit, jaká hladina alkoholu je neškodná, jaká naopak ne. Škodlivé látky z alkoholu však procházejí placentou a mohou se dostat k plodu. To může mít za následek poruchu vývoje orgánů nebo mohou později způsobit metabolické poruchy organismu.

Alkohol v těhotenství

Bolest a medikamenty v těhotenství

Užívání medikamentů v těhotenství je vždy vhodné konzultovat s vaším gynekologem. Různé druhy léčiv totiž mohou mít vliv také na samotné těhotenství či plod. Pokud jste brali určité preparáty ještě před těhotenstvím, je třeba s lékařem konzultovat, zda je vhodné v jejich užívání pokračovat nebo je nutné hledat alternativu. Medikamenty jako Paralen či Novalgin, které ulevují od bolesti, nevykázaly v praxi žádné vlivy na těhotenství nebo zdraví miminka. V každém případě užívání takových léčiv vždy konzultuje s lékařem. I v případě, že se jedná o volně prodejné preparáty, bylinné přípravky nebo doplňky stravy.

Kyselina listová a vitamíny pro těhotné

Příjem vitamínů v těhotenství je velmi důležitý. Ideální je přijímat je z běžné stravy. Ne vždy je ovšem možné vitamíny či minerály získat pro tělo přirozenou cestou. Proto jsou dostupné různé vitamínové doplňky pro těhotné, které obsahují buď to komplexní spektra vitamínů a minerálů, nebo umožňují doplnit konkrétní vitamín či minerál, kterého má žena nedostatek. Výběr vitamínů rovněž konzultuje s vaším lékařem. V případě, že vám chybí určité vitamíny nebo složky, lékař vám doporučí, které vitamínové doplňky jsou ověřené a vhodné i pro těhotné.

Jedním z nejrozšířenějších vitamínů je kyselina listová pro těhotné, která má velmi pozitivní vliv na plod i organismus ženy v těhotenství. Především v 1. trimestru optimální hladina vitamínu B9 (kyselina listová) přispívá k předcházení poruch ve vývoji plodu (zabraňuje rozštěpu páteře či patra nebo defektem neurální trubice). Běžná dávka je kolem 200 až 400 mikrogramů, během těhotenství se doporučuje dávkování zvýšit na 600 až 800 mikrogramů.

Dalším vhodným doplňkem jsou například probiotika v těhotenství, která prokazatelně snižují riziko vzniku alergií u dětí po narození. Probiotika obsahují živé kultury bakterií, které zvyšují imunitu a usnadňují trávení.

Žádné experimenty

V těhotenství nedoporučujeme budoucím maminkám experimentovat. Pokud víte, že na některé potraviny jste špatně reagovali ještě před těhotenstvím, z jídelníčku je jednoduše vynechejte a nezkoušejte je ani během těhotenství. Je dobré poslouchat svůj organismus a pokud se objeví nevhodné reakce vašeho těla, zácpa, průjem, alergická reakce, nepokoušejte své tělo dál. Uškodíte tím jen sobě a miminku. Rovněž není nutností zařadit do jídelníčku vše, co se doporučuje těhotným ženám jíst. Držte se zásady, vše s mírou, jezte častěji v malých dávkách a nedržte se mýtu, že musíte jíst za dva. Zkuste se stravovat zdravě, nepřejídat se a dodržovat určitý stravovací režim. Přestože je to někdy obtížné, jde o vaše dobro a dobro vašeho miminka.

Zkušenosti

Všechno s mírou – shodne se většina maminek. Kromě syrového masa, nepasterizovaných mléčných výrobků, plesnivých sýrů a alkoholu je povoleno vše, samozřejmě jen v případě, že vám to neškodí. Je velmi individuální, co žena během těhotenství může jíst a co ne. Některým škodí houby, jiným nedělá během těhotenství dobře maso. Třeba vždy s mírou zkoušet, co vám vyhovuje.

Co nejíst v těhotenství diskuse Modrykonik

Co nejíst v těhotenství zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Co nejíst a nepít v těhotenství? Jaké ovoce v těhotenství je vhodné? Mohou mi žampiony či hlíva v těhotenství uškodit? Odpovědi na tyto otázky naleznete v článku. Máte-li však další otázky, klidně se zeptejte v diskusi pod článkem. Budeme velmi rádi, pokud se se svými zkušenostmi, radami a postřehy se stravováním během těhotenství podělíte v komentářích a možná tak poradíte ostatním budoucím maminkám, které toto téma zajímá.

Přísně zakázány jsou syrové maso nebo ryby, nepasterizované mléčné výrobky, neumytá zelenina či ovoce, určité druhy bylinek a koření, větší množství kofeinu, sladkosti s obsahem rafinovaného cukru, polotovary nebo alkohol.

Hřiby v těhotenství nemusí být nutně nebezpečné. Rizikem je, že některé houby na sebe vážou toxické látky z prostředí. Důležitá je řádná tepelná úprava. Houby jsou poměrně těžké na trávení a mohou způsobovat tíhu na žaludku, proto se doporučuje konzumovat je v přiměřeném množství.

Ano, olivy jsou považovány za ovoce s vysokým obsahem vitamínu B, které navíc obsahuje zdravé tuky. Na průběh těhotenství či zdraví miminka nemá jejich konzumace žádný negativní vliv.

Ne, alkohol v těhotenství je zakázán a odborníci jej obecně nedoporučují ani v malých dávkách. Do skupiny alkoholů patří nejen víno, ale také pivo, tvrdý alkohol či alkoholické ochucené cidery. Dopřát si výjimečně můžete nealkoholické pivo, ale takové, které neobsahuje ani 0,5 % alkoholu.

Ano, mák mohou těhotné ženy konzumovat. Mák je velmi bohatý na vápník. Podobně jako v případě jiných potravin, jako arašídy, citrusové plody nebo ořechy, pokud na dané potraviny nemá těhotná žena alergii a nepozoruje žádné reakce, může je během těhotenství konzumovat.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(91.6%)