Jak podat dítěti antibiotika?

Jak podat dítěti antibiotika?

Publikováno: 11.01.2024
Aktualizované: 11.01.2024

Každý člověk alespoň jednou za život potřeboval léky od bolesti nebo alespoň kapky do nosu. Zatímco dospělému polykání pilulek a příjem léků problém nedělá, malé děti mohou léky odmítat. Ať už se jedná o pilulky nebo sirup, každé jejich podání může být bojem, protože dítě léčivo odmítá.

Léky se mohou podávat třemi způsoby – perorálně, tedy ústy (tabletky, sirupy, prášek na perorální suspenzi, dražé apod.), parenterálně, tedy přes porušenou kůži (injekce, infuze) a aplikací na kůži, sliznice nebo do tělesných dutin (masti, gely, čípky). Pro malé děti je většina léků dostupná v tekuté formě, vhodné jsou také čípky a až pro větší děti od 3 let jsou vhodnější tablety. Antibiotické sirupy jsou většinou ochucené, ale aromatické příchutě nechutnají každému dítěti. Višňová, pomerančová či čokoládová nemusí dítě zaujmout a sladký sirup bude plivat. Čípky jsou doporučeny, když dítě zvrací a nesnáší polykání léků. I při jejich aplikaci může dítě klást odpor a čípek vytlačovat ven. Podávání antibiotik ve formě tablet bývá nejméně pohodlné, protože děti je často odmítají spolknout, zadržují je v ústech, čímž zhořknou, a snaží se je vyplivnout.

Tekutá antibiotika je vhodné podávat pomocí stříkačky. Přípravek aplikujte mezi tváře a zuby co nejvíce dozadu ústní dutiny a jemně přidržte dítěti ústa, dokud antibiotika nepolyká. Pokud došlo ke zvracení, podávejte antibiotika po malých množstvích v menších rozestupech. Určitě je nepodávejte na kořen jazyka. V případě pilulek je vhodné lék před podáváním rozdrtit a na lžičce smíchat s trochou čaje nebo ovocné šťávy. Avšak jen v případě, pokud to je povoleno. Některá antibiotika se totiž nesmí zapíjet nevhodnou tekutinou. Lžíci vložte dítěti do úst na kořen jazyka a jemně na něj zatlačte, vyvoláte tak polykací reflex a dítě lék spolkne. Někdy léky děti přijmou, ale tabletu rozkousají. Pokud se nejedná o pilulky s postupným uvolňováním nebo s prodlouženým účinkem, je to v pořádku. Dětské tablety jsou totiž přizpůsobeny, aby je mohly děti rozkousat. Čípky se zavádějí přímo do konečníku, plusem je, že dítě nevnímá nepříjemnou chuť léku a nebude ho proto odmítat. Po zavedení čípku dítěti vždy jemně stiskněte půlky zadečku, aby se čípek začal rozpouštět a dítě jej nemohlo vytlačit. Takto chvíli setrvejte.

V případě, že dítě lék vyvrátí, podejte mu novou dávku. Přípravek se absorbuje po 15 až 20 minutách, pokud dítě zvrací po této době, není třeba mu podávat novou dávku léku.

Většina maminek v diskusích potvrdila, že podávání antibiotik malým dětem je boj. Často na ně děti reagují pliváním nebo zvracením. V případě tekutých antibiotik je vhodné jejich postupné podávání (menší dávky v menších rozestupech) dozadu mezi tváře a zuby. Co se tablet týče, některé z antibiotik není vhodné podávat s mlékem, proto je vždy třeba si přečíst návod. Není vhodné ani rozpuštění antibiotik v čaji, pokud jej dítě nevypije v krátké době. Pokud to jinak nejde, použijte méně čaje, aby jej vypilo rychleji.

Jak podat dítěti antibiotika? zkušenosti Modrykonik

Jak podat dítěti antibiotika? diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Dětská poradna

Vaše hodnocení:
(91.4%)