Porod

Přestože těhotenství a samotné přivedení dítěte na svět je pro každou ženu obvykle krásným obdobím, přináší s sebou i různá úskalí. Porod může být lehký, častěji se však jedná o bolestivou několikahodinovou záležitost. Pravé kontrakce se zejména při prvním těhotenství těžko rozeznávají od těch falešných a žena často netuší, jak postupovat. Chcete vědět víc o přípravě na porod, co si sbalit do porodnice či o tom, jaké jsou výhody klasického porodu a císařského řezu? V našich článcích se dozvíte vše důležité o porodu a věcech s ním souvisejícími.

Nástřih hráze

Nástřih hráze (epiziotomie) při porodu. Jak vypadá a kolik trvá hojení?

Za jakých okolností k nástřihu hráze dochází? Co epiziotomie vůbec je? Jak tento chirurgický zákrok probíhá? V čem spočívá hojení vzniklé jizvy? To si řekneme v následujícím článku.
Strach z porodu

Strach z porodu. Jak ho překonat?

Strach z porodu je velmi přirozená věc a je naprosto v pořádku. Jsou však případy, kdy lze mluvit až o chorobném strachu z porodu a těhotenství.
Poslíčci před porodem

Poslíčci před porodem. Jak dlouho trvají falešné kontrakce? Celý den i celou noc

Zatímco některé ženy falešné kontrakce zažívají průběžně během celého těhotenství, jiné se s nimi nesetkají vůbec. Jak se projevují poslíčci?
Apgar skóre

Apgar skóre novorozence po porodu. Co to vlastně je?

Pomocí Apgar skóre se vyhodnocuje stav novorozence bezprostředně po narození (v 1., 5. a 10. minutě). Celkově může novorozenec dosáhnout 10 bodů.
Porod zvonem

Porod zvonem. Může mít vakuový porod následky pro dítě?

Porodu zvonem se říká také vakuový porod nebo porod za pomoci vakuumextraktoru. Jedná se o jeden z druhů vaginálních porodů, který se využívá ve výhradně specifických případech.
Co si sbalit do porodnice

Co si sbalit do porodnice? Podrobný seznam a výbava do porodnice pro maminku

Pokud vás zajímá, co je potřeba si sbalit v rámci maminkovské i novorozenecké výbavičky a zda existují konkrétní požadavky v závislosti na jednotlivých nemocnicích a klinicích, přečtěte si náš článek.
Bonding

Bonding po porodu i po císařském řezu. Přiložení novorozence vytváří pouto

Bonding lze charakterizovat jako první přiložení novorozence k bříšku nebo hrudníku matky, kontakt kůže na kůži. Realizuje se z důvodu vytváření silného emocionálního pouta mezi matkou a děťátkem.
Císařský řez nebo klasický porod

Císařský řez nebo klasický porod. Jaké jsou výhody a nevýhody?

Ať už preferujete císařský řez nebo přirozený porod, jisté formě bolesti se během příchodu vašeho miminka na svět určitě nevyhnete. Je velmi obtížné posoudit, který je pro matku i dítě lepší.
Otec při porodu

Otec při porodu. Ano nebo ne? Výhody a nevýhody

Otec při porodu je jednou z možností, jak pomoci ženě při porodu. Už jen samotná přítomnost a dotek milujícího partnera dokáže být během porodu pro rodičku velkou vzpruhou.
Hamiltonův hmat

Hamiltonův hmat na vyvolání porodu. Co to je a jak se to děje?

Hamiltonův hmat je úkon, jehož cílem je vyvolání porodní činnosti (stahů dělohy). Jak se dělá Hamiltonův hmat? Má Hamiltonův hmat rizika pro dítě nebo matku?
Císařský řez

Císařský řez v celkové nebo spinální anestezii. Ve kterém týdnu se provádí a jaké jsou zkušenosti

V čem spočívá císařský řez, jak probíhá, ve kterém týdnu se provádí plánovaný císařský řez, jak dlouho trvá hojení jeho následků? Všechny důležité informace jsme shrnuli v následujícím článku.
Příprava na porod

Příprava na porod. Předporodní kurz jako psychofyzická předporodní příprava

Porod je silným emocionálním zážitkem, což znamená, že s sebou přináší také podstatnou mentální a fyzickou zátěž. Nejlépe se na porod připravíte na předporodním kurzu.
Běhání po porodu

Jak a kdy začít s během po porodu. Je vhodný běh po císařském řezu?

V souvislosti s běháním po porodu se setkáte s množstvím odlišných názorů lékařů nebo trenérů. Jak začít běhat po porodu? Kdy je správný čas začít s běháním?