Strach z porodu

Strach z porodu. Jak ho překonat?

Jen těžko byste mezi těhotnými ženami našli osobu, která by před porodem nepociťovala obavy, stres, nervozitu či neměla respekt. A řeč není jen o prvorodičkách, ale také o ženách, které už mají jeden či více porodů za sebou. Strach z porodu je velmi přirozená věc a je naprosto v pořádku. Jsou však případy, kdy lze mluvit až o chorobném strachu z porodu a těhotenství. Dokonce pro takový strach existuje název fobie, tzv. tokofobie (psychická porucha). Jde o stav, při kterém je strach z této životní události tak extrémní, že může ohrozit zdraví ženy i plodu. Strach z porodu může mít různé příčiny a také se různě projevuje. V závislosti na tom, jaké je stádium tohoto strachu, což je spouštěčem, lze využívat různých možností k jeho odstranění či zmírnění projevů. V některých případech je nezbytná psychologická podpora.

Publikováno: 03.01.2024
Aktualizované: 03.01.2024
Obsah článku:

Strach z porodu může spouštět na první poslech banální obava z toho, že žena nestihne přijít na čas do porodnice až po strach z enormních porodních bolestí. Aby žena dokázala se svým strachem pracovat, je nezbytné strach identifikovat. Mnohé ženy se bojí porodu poté, co jejich prvotní zkušenost byla negativní – porod trval dlouho, nutný byl císařský řez, kontrakce byly pro ženu nesnesitelné nebo došlo k natržení hráze. Každý porod je velkou neznámou, psychika těhotné ženy pracuje a v hlavě probíhají různé scénáře, včetně těch nejhorších. Jak se vyrovnat se strachem z porodu? Proč strach z porodu u žen vzniká? Co je to tokofobie?

Tokofobie – chorobný strach z porodu

Ženy, které se touží stát matkami, přirozeně v období těhotenství pociťují určitý tlak a s blížícím se termínem porodu se tento tlak stupňuje. Takové pocity jsou naprosto přirozené, vždyť každá těhotná žena chce donosit zdravé dítě a touží po bezproblémovém průběhu porodu. Celosvětové statistiky však poukazují na fakt, že až 10 % žen v těhotenství pociťuje tak intenzivní strach z porodu, že jeho negativní projevy mohou mít vliv na průběh těhotenství, samotný porod i poporodní stav. Projevy úzkosti, bušení srdce, závratě, dušnost nebo problém propojení se svým dítětem. To je jen zlomek negativ, které strach z porodu přináší.

Extrémní strach z porodu se odborně nazývá tokofobie. Jedná se o psychickou – duševní poruchu, která se vyznačuje chorobným strachem z konkrétní situace. V tomto případě se jedná o extrémní strach z porodu. Tento strach může pramenit z různých skutečností. Standardně se rozpoznává:

  • Primární tokofobie – jde o strach z porodu, který se rozvíjí u žen bez zkušeností s porodem. Může se tedy jednat o strach budoucí prvorodičky, přičemž vzniká již během dospívání nebo v dospělosti. Například v důsledku nedostatečné edukace o porodu, negativních příběhů o porodu, traumatu ze znásilnění nebo zneužívání, depresivních stavů (jiné duševní poruchy). Právě u žen, které ještě nemají s rozením zkušenost, se tokofobie vyskytuje častěji.
  • Sekundární tokofobie – tento strach pramení z předchozí traumatické zkušenosti s těhotenstvím nebo porodem. Tento chorobný strach může vycházet z negativní zkušenosti – potrat, porod mrtvého dítěte, stav poporodní deprese, extrémně bolestivý porod a jiné. Příčin vzniku tohoto druhu tokofobie je velké množství a může vést až k obavám z dalšího možného otěhotnění.

Podle studie z roku 2008 publikované v časopise Obgyn Bjog je výskyt tokofobie pravděpodobnější u žen, které trpěly již v minulosti depresemi, úzkostmi, pocitem nízké sebeúcty a sebedůvěry.

Tokofobie – chorobný strach z porodu

Projevy tokofobie

Samotná fobie ovlivňuje chování ženy a její vnímání reality, svého partnera i okolí. U žen trpících tokofobií se obvykle objevují deprese a stavy úzkosti. Kromě toho se ženy ve snaze vyhnout otěhotnění vyhýbají i pohlavnímu styku s partnerem. Tímto způsobem narušují intimní rozměr svého partnerského vztahu. V případě otěhotnění necítí propojení s dítětem a neprojevují žádné nadšení.

Často se dokonce téma těhotenství snaží opomíjet. Známé jsou také projevy, kdy žena pro chorobný strach a obavy odmítá přirozený vaginální porod a dožaduje se porodu sekcí – císařským řezem. Takové chorobné stavy a duševní nerovnováha mohou přispět k vyššímu riziku předčasného porodu nebo potratu. Psychické potíže dokonce mohou vést k sebevražedným sklonům, což je již fatálním následkem. Onemocnění lze odhalit při pravidelných návštěvách ošetřujícího lékaře. V případě vzniku fobie je nutný zásah terapeuta.

Příčiny strachu z porodu

Není žádným pravidlem, že strach, obavy z porodu či přirozený respekt musí přerůst v duševní onemocnění (tokofobie). První, druhé, třetí i další těhotenství jsou vždy specifickým a neopakovatelným okamžikem v životě ženy. Kromě množství hormonálních a fyziologických změn má těhotenství vliv i na psychiku ženy a očekávání miminka s sebou přináší řadu skutečností, které žena vnímá.

Nejčastějšími příčinami vzniku strachu z porodu jsou buď to obavy z něčeho neznámého, nebo naopak jde o strach z něčeho konkrétního, co si žena s porodem asociuje. Žena může mít strach z toho, že neví, co má od porodu čekat, jaké bolesti ji čekají nebo jak pozná příchozí porod. Jiné ženy mohou mít strach z kontrakcí, které již zažily, bojí se komunikace s lékařským personálem, mají strach z natržení nebo přirozeně z toho, že dojde ke komplikacím během nebo po porodu. Množství špatných scénářů může vyvolat právě extrémní strach. Zde je několik nejběžnějších příčin, pro které mají ženy strach z porodu.

  • Strach z toho, že těhotná žena nepřijde do porodnice včas,
  • obavy z důvodu následků případného podání epidurální injekce,
  • strach z nutnosti umělého vyvolání porodu oxytocinem,
  • obavy z uvolnění análního svěrače během tlačení,
  • strach z natržení hráze nebo nutnosti jejího nastřihnutí (epiziotomie),
  • obavy z porodních bolestí a neschopnosti vyrovnat se s nimi,
  • strach v případě porodu císařským řezem,
  • obavy ze vzniku poporodní deprese,
  • strach z narození dítěte s vrozenou vadou,
  • obavy o vlastní zdravotní stav – hlavně v případě rizikového těhotenství, kdy žena trpí určitým typem onemocnění,
  • strach z lékařského personálu – nedostatečná komunikace, nepochopení, neempatičnost.

Příčiny strachu z porodu

Jak překonat obavy z porodu

Všechny tyto procesy se odehrávají intenzivně v podvědomí ženy, rodičky, budoucí maminky. Je důležité, aby žena chápala, že strach v této situaci není něco špatného, ale naopak – je to naprosto normální si takový strach připustit. To, že se žena bojí bolesti nebo toho, že nedokáže rozpoznat začínající porod, je v pořádku a celých 9 měsíců má na to, aby se s takovými pocity dokázala vyrovnat a pracovat s nimi. Je také vhodné myslet na to, že v této situaci není žena sama a podobnými stavy si prochází nejedna budoucí rodička nebo vícenásobná maminka. Existuje spousta metod, technik, způsobů a možností, jak překonat strach z porodu či zmírnit jeho projevy. Co dělat, když má žena z porodu strach? Kdy je čas vyhledat pomoc odborníka?

Vzdělávejte se v oblasti těhotenství

K překonání strachu dokážou výrazně napomoci znalosti. Mnohé nadšené maminky se v těhotenství pustí do čtení knih o výchově dětí a o tom, čeho se vyvarovat. Zaměřte se však nejprve na faktickou, možná trochu nudnější literaturu o těhotenství a porodu. Naopak, vyvarujte se divokých internetových diskusí, které pojednávají o všem možném a často se ve spleti informací od diskutujících ztratíte a možná si z fór a diskusí odnesete výhradně negativní názory.

Obohaťte své znalosti týkající se objektivních informací od oplodnění, uhnízdění vajíčka až po porod samotný. Přečtěte si, co s sebou přináší šestinedělí či kojení po porodu. Čerpejte výhradně z ověřených zdrojů. Nabyté znalosti vám pomohou pochopit mnohé neznámé procesy. S informacemi vám může pomoci i váš ošetřující lékař.

Mluvte o svém strachu a identifikujte ho

Nejhorší, co můžete udělat, je uzavřít se do sebe a vyrovnávat se se strachem způsobem, že ve vás zůstane. Po svém boku máte partnera, dobrou kamarádku, mámu, tchýni a pokud vás něco trápí, mluvte o tom. Obyčejný rozhovor s partnerem nebo blízkými vám může výrazně pomoci ulevit na duši a vypořádat se s možná banální obavou.

V neposlední řadě, své obavy otevřeně konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. Je důležité, abyste si ujasnili, co ve vás strach vyvolává, kde je jeho původ. Pokud máte obavy, snažte se je řešit v okamžiku, kdy je pocítíte. Nečekejte do termínu porodu. Mnohé strachy jsou v člověku hluboce zakořeněné a může trvat, než se nám podaří je vyřešit. Ignorance však může vést k rychlejšímu rozvoji těchto problémů.

Jak překonat obavy z porodu

Důvěra v lékaře a nemocniční personál

Je velmi důležité, aby žena při odbourávání strachu věřila, že ať se bojí při porodu čehokoli, vztah s lékařem a porodnickým personálem by měl být založen na důvěře a ochotě. Těhotná žena musí vnímat nejen odbornost porodníka, ale také jeho lidskost, zodpovědnost a empatii. V takovém vztahu je pro lékaře či personál mnohem snazší komunikovat a uklidňovat rodičku. Lékař či personál je zde od toho, aby odpověděl na všechny potřebné otázky a zároveň byl nejen garantem odbornosti, ale také lidskosti a pochopení.

Porodní kurz – profylaktická příprava

Takové kurzy jsou zpravidla vedeny zkušenými odborníky z oboru, porodními asistentkami, psychology, dulami nebo lékaři. Běžně se jich účastní samotné páry. Cílem je připravit primárně ženu na průběh porodu, případné situace, které mohou nastat, ženu učí, jak správně dýchat, co ji čeká po porodu, čím vším si bude – může procházet v šestinedělí a mnoho jiného. Pomáhají s tím, jak co nejlépe zvládat porodní bolesti.

Příští rodiče se naučí zvládat mnohé situace a velkou výhodou je právě interaktivita – rodič se dozví vše, co v daném okamžiku potřebuje vědět. Podporu během těhotenství vám může poskytnout i soukromá dula, která dokáže plnohodnotně dokonce zastoupit vašeho partnera například při porodu. Zároveň vám dokáže okamžitě poskytnout cenné rady, takže prostor pro důvodné obavy u vás ani nevznikne. Jedná se o skvělou prevenci.

Aktivní pohyb, pitný režim, strava a spánek

Poraďte se s lékařem o možnostech pohybu během těhotenství. Správné cvičení během těhotenství dokáže udržovat ve formě vás, prospívá dítěti a také pohyb pomáhá odbourávat stres. Nic by správně nefungovalo, pokud byste nedodržovali správný pitný režim a zásady stravování v těhotenství. Příjem tekutin a vyvážená strava jsou velmi důležité. Velkým nepřítelem některých maminek během těhotenství je nesprávný spánek nebo nespavost. Spánek je velmi důležitý nejen z důvodu únavy, ale také proto, že zlepšuje náladu a redukuje stresový hormon v těle.

Aktivní pohyb v těhotenství

Vyhýbejte se negativním příběhům

Pokud potřebujete zaručenou informaci o konkrétním příznaku těhotenství nebo jste zvědavá na některé medicínské postupy během porodu, snažte se čerpat z ověřených zdrojů. Vyhněte se diskusím a fórům, kde najdete zmíněné všechny černé scénáře a rozzlobené, nespokojené maminky. Totéž platí i o lidech, pokud cítíte, že někteří lidé vám nedávají dostatečnou podporu a nevnímají vaše obavy dostatečně vážně, hledejte podporu jinde. Obklopujte se správnými lidmi a udržujte si dobrou náladu.

Relaxační aktivity

Vést si vlastní těhotenský deník vůbec nemusí být na škodu. Cílem není popisovat všechny své zážitky z daného dne, ale spíše pocity, které souvisí s těhotenstvím samotným. Můžete si do deníku zapisovat, co vás v daný den trápilo, naopak co vás potěšilo, jaké příznaky těhotenství se objevily, zda se děťátko hýbalo, kopalo a podobně. Tyto informace můžete využít i při konzultaci u lékaře.

Psaní vás zároveň uklidní, dokážete si věci v hlavě analyzovat a utřídit myšlenky. K tomu mohou být nápomocné dýchací cvičení, meditace, strečink nebo jóga. I těmito aktivitami se dokážete náležitě uklidnit. Klidně to však mohou být osmisměrky, poslech podcastů, procházka nebo oblíbená aktivita, která vám pomůže odbourat stres. Mezi velmi nápomocné způsoby relaxace patří hypnoterapie – hypnoporod (nastavení mysli na příchod dítěte na svět a průběh porodu). Využívá se však hlavně při panickém strachu (tokofobie), přičemž jsou odbourávány negativní myšlenky v podvědomí.

Těhotenský deník

Vyhledejte odbornou pomoc

V některých fázích už strach přeroste do takové podoby, že odborná pomoc je nezbytná. Kdy je čas vyhledat lékařskou pomoc? Pokud se pocit strachu zintenzivňuje, žena je plačlivá, trpí nespavostí, nedokáže se soustředit na jiné povinnosti či aktivity. Na úvod je vhodné se poradit s gynekologem. Někdy je stav úzkosti obtížně uchopitelný a vyžadujte terapii. Nápomocné proti strachu mohou být i některá homeopatika s bylinnými výtažky. Poraďte se však vždy se svým lékařem.

Vhodné je obrátit se na porodní asistentku nebo dulu. V obou případech dokážou tyto osoby odborně a lidsky pomoci s mnoha problémy, které v průběhu těhotenství, ale i po porodu mohou nastat. Takové konzultace dokáží projevy strachu radikálně zmírnit nebo se jich žena úplně zbaví. Pojmenovat strach je někdy velmi náročné a nedokáže-li to ani žena samotná, pomoc psychologa či psychoterapeuta je správnou volbou. V kritických případech jsou jedinou možností antidepresiva, která pomohou s regulací nálady. V takovém případě však již není řeč o strachu z porodu, ale o panickém strachu – tokofobii, a je nutný zásah terapeuta nebo jiného odborníka. Záleží tak na rozvinutí stádia strachu.

Strach z porodu – zkušenosti

Většina žen se v diskusích snaží získat rady a doporučení, které jim pomohou se strachu z porodu zbavit. V diskusích zkušené maminky většinou ptající se ženy uklidňují způsobem, že to zvládly i mnohé jiné ženy, tak proč by to nezvládly právě ony. Některé ženy doporučují v případě konkrétních strachů, například z vyvolávačky, poradit se s lékařem, aby měly informace z první ruky.

Často ženy diskutovaly o účincích epidurálky, přičemž několik z ní mělo strach, ale nakonec za její účinky byly vděčné. Další diskutující bez problémů doporučují návštěvu psychologa nebo hypnoterapii. Více žen se obrátilo právě na psychologickou pomoc, kde se naučili aplikovat aktivity na uklidnění a odbourání stavů úzkosti. Také v komentářích ženy doporučují nečíst si hororové příběhy porodů a vynechat právě diskusní fóra. Mezi doporučeními je také využití služeb duly a dobrá nálada díky správným lidem ve svém okolí.

Strach z porodu zkušenosti Modrykonik

Strach z porodu diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Máte zkušenost se strachem z porodu? Objevil se u vás patologický strach z porodu, který ovlivňoval vaši psychiku? Strach z porodu je velmi přirozená věc, ale důležité je, aby nepropukl do extrémního stádia – tehdy je ohrožením pro matku i dítě. Budeme rádi, pokud se podělíte v komentářích o své názory a zkušenosti se strachem z porodu. Jak se projevoval u vás? Čeho konkrétního jste se před porodem báli? Zapojte se do diskuse pod článkem.

Tokofobie je chorobný strach – duševní porucha související s obavami z konkrétní situace. Žena při tokofobii trpí extrémním strachem z porodu, přičemž tento panický strach může být primární nebo sekundární. V prvním případě jde o strach u žen bez zkušeností s porodem, který vzniká v průběhu dospívání. Sekundární tokofobie vzniká při traumatické zkušenosti s porodem, čímž se u ženy vytváří negativní asociace.

Nejčastěji je strach z porodu způsobován v důsledku obav z něčeho neznámého nebo naopak strachem z něčeho konkrétního. Žena se může bát například porodu císařským řezem nebo toho, že nestihne přijít včas do nemocnice. Příčinami strachu jsou často negativní zkušenosti jiných rodiček nebo nesprávné informace. Častou příčinou vzniku strachu mohou být také traumaty v podobě znásilnění, zneužívání, potratu nebo zkušenost s narozením mrtvého dítěte.

Strach z porodu u žen vychází z mnoha skutečností. Velmi často se objevuje strach z vyvolávání porodu, silných kontrakcí a bolestí při porodu, strach z narození vadného dítěte, obavy z císařského řezu, strach z natržení hráze nebo jejího nastřihnutí, obavy z vylučování stolice při tlačení a některé maminky se také bojí následků porodu poporodní deprese. Existuje však několik druhů strachu z porodu.

Pokud jde o naučné video, kde je vysvětlen samotný proces porodu a jednotlivé kroky, je to v pořádku. Pokud však jde o „domácí“ video z porodu vaší kamarádky nebo volně dostupný video záznam z porodu, raději se takovým záběrům vyhněte. Koneckonců, každý porod je jiný a jak bude porod probíhat, není dopředu nikde napsáno, a to ani v případě, je-li určeno, zda půjde o porod císařským řezem.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Porod

Vaše hodnocení:
(91.6%)