Císařský řez

Císařský řez v celkové nebo spinální anestezii. Ve kterém týdnu se provádí a jaké jsou zkušenosti

Ukázkový průběh přirozeného porodu je snem snad každé ženy. Existují však faktory, pro které se může tento sen v momentě zkomplikovat, a tehdy přichází na řadu porod císařským řezem. Zatímco v dávné minulosti se sekce aplikovala jen v případě, že žena během porodu zemřela, a tudíž bylo třeba zachránit dítě, dnes se císařský řez provádí z toho důvodu, aby se předešlo jakýmkoli komplikacím během příchodu miminka na svět.

Publikováno: 20.12.2023
Aktualizované: 20.12.2023
Obsah článku:

V čem spočívá císařský řez, jak probíhá, ve kterém týdnu se provádí plánovaný císařský řez, jak dlouho trvá hojení jeho následků, ale také další důležité informace o anesteziologických způsobech v rámci této formy porodu jsme shrnuli v následujících odstavcích našeho článku.

Co je císařský řez?

Císařský řez je bezpečným zákrokem, který spočívá v chirurgickém prořezání břišní stěny a dělohy těhotné ženy, a následném vyjmutí plodu přes vytvořený otvor. K této formě porodu zejména v případě, že dojde během porodu nebo ještě během těhotenství k nějakým komplikacím, které mohou potenciálně ohrozit život matky či dítěte.

Ve společnosti se dlouhodobě šíří přesvědčení, že císařský řez je jakýmsi jednodušším způsobem porodu. I když jsou názory lidí rozličné, pravdou je, že i během operačního zákroku, jako je císařský řez, může dojít k řadě různých problémů, přičemž hojení matky se v porovnání s klasickým porodem často považuje za bolestivější, složitější i zdlouhavější.

Co je císařský řez?

Kdy se provádí plánovaný císařský řez?

Indikace pro císařský řez mohou být různé. V některých zahraničních zemích se může pro císařský řez rozhodnout i samotná těhotná žena, přičemž odůvodnění spočívá většinou v pověstném lehkém průběhu tohoto operačního zákroku s cílem přivedení děťátka na svět. U nás možnost císařského řezu musí posoudit lékař. V naší zemi není možné provést císařský řez na vlastní žádost bez relevantního odůvodnění a jeho posouzení lékařem.

Žena může císařským řezem rodit jen tehdy, když se prokáže možné riziko hrozící v průběhu vaginálního porodu. K císařskému řezu se mohou přiklonit lékaři v situaci, kdy během těhotenství nebo před ním zpozorují a identifikují potenciální rizika neumožňující průběh přirozeného porodu, a tedy ohrožující nejen těhotnou ženu, ale i děťátko.

K nejčastějším příčinám plánovaného císařského řezu patří vysoký věk ženy v době prvního porodu, úzká pánev vzhledem k velikosti embrya, trvalá, riziková onemocnění plic či srdce těhotné ženy, dlouhodobé problémy s kyčlemi, vysunutá ploténka nebo obtíže s očima, které mohou samotný porod zhoršit.

Císařský řez však v první řadě vyžaduje žena, která v minulosti prodělala operaci dělohy, a to zejména v případě, že se během zákroku pohlavní orgán chirurgicky otevíral. Císařský řez je možný dokonce i tehdy, když má žena prokazatelnou fobii z přirozeného porodu a existuje podezření, že by během něho nespolupracovala, a tudíž by mohlo dojít k větším komplikacím. Každopádně však platí, že pokud lékař nemá důvod přistoupit k porodu císařským řezem, a tudíž neexistuje podezření na riskantní průběh vaginálního porodu, primárně se vždy volí přirozená cesta.

Ve kterém týdnu se provádí plánovaný císařský řez? Z hlediska časového horizontu se zákrok uskutečňuje většinou ve 39. týdnu těhotenství, přibližně deset dní před termínem porodu, aby nedošlo ke spontánnímu porodu v průběhu operace. Termín se určuje až po potvrzení možného rizika, pro které je zapotřebí císařský řez. Přesný den se stanovuje i na základě předoperačních vyšetření zkoumajících stav vývoje plodu i zdravotní stav matky.

Plánovaný císařský řez se provádí ve spinální anestezii, což znamená, že je v průběhu tohoto zákroku znecitlivěna jen spodní polovina těla těhotné ženy. To značí, že žena sice bolest necítí, ale registruje jisté úkony, které lékař během císařského řezu provádí. Výhodou spinální anestezie je, že do krve miminka nepronikají žádné složky samotné anestezie.

Kdy se provádí plánovaný císařský řez?

Akutní císařský řez

Porod je velmi vyčerpávajícím a často zdlouhavým procesem, během kterého může nastat nespočet různých komplikací. V případě, že je v ohrožení zdraví a život přicházejícího děťátka nebo matky, lékař může přistoupit k akutnímu císařskému řezu. K takovému rozhodnutí nejčastěji vedou rizika v podobě nesprávné polohy plodu, odloučení placenty, zpomaleného srdečního rytmu samotného plodu a jeho neschopnosti příjmu kyslíku či přilepení placenty na dělohu. Někdy může k císařskému řezu vést i porod s nepřiměřeně dlouhým průběhem.

V případě, že tedy během přirozeného porodu dojde k některé z výše jmenovaných problémů, zdravotní personál přistupuje k akutnímu císařskému řezu, během kterého se rodička ocitá v celkové anestezii. Ta zajišťuje okamžitou stabilizaci svalstva a nervového systému rodičky, čímž se lékaři vyhýbají dalším možným komplikacím způsobeným pacientkou při vědomí, která se po přistoupení k akutnímu císařskému řezu může ocitnout ve velmi špatném emocionálním rozpoložení ovlivňujícím základní funkce jejího organismu, jako srdeční tep.

Postup císařského řezu

Císařský řez je operační zákrok, který vyžaduje jistou přípravu ve formě konzultace s lékařem, ale i anesteziologem v konkrétní nemocnici, kde se chystáte rodit. Každá instituce má totiž ohledně této formy porodu jiné požadavky, a proto je lepší se předem informovat.

Postup císařského řezu

Předoperační kroky vedoucí k císařskému řezu

Tak jako před jinými plánovanými operacemi, i před císařským řezem se provádí několik zdravotních testů, jako EKG, kontrola krevního tlaku a anesteziologické vyšetření. Lékař si také musí projít vaši dosavadní těhotenskou anamnézu, a tedy výsledky vašich vyšetření, aby byl připraven na všechny potenciální komplikace. Následně rodička podepisuje oficiální prohlášení o souhlasu s operačním zákrokem.

Těhotná žena by neměla jíst ani pít 6 až 12 hodin před operací. Některé instituce dokonce požadují aplikaci klystýru, a tedy prostředku k pročištění trávicího traktu. Hodinu před operací jsou těhotné ženě z důvodu možného vytvoření krevních sraženin během operace zafáčované nohy a podány potřebné léky. Do nemocnice přicházíte v den stanoveného termínu císařského řezu.

Kolik trvá císařský řez?

Ve srovnání s minulostí se délka rutinního zákroku podstatně zkrátila. Jedná se většinou o pohotový postup dokončený během 30 až 60 minut, přičemž tělo rodičky podstupuje minimální zátěž. Jelikož se císařský řez provádí ve spinální anestezii, žena v poloze vleže s končetinami připevněnými řemínkem nepociťuje žádnou bolest vlivem provedení řezu podél linie stydké kosti.

Řez je veden dostatečně nízko na to, aby jej bylo možné zakrýt spodním prádlem, resp. lemem spodního dílu plavek, což však vyžaduje předoperační úpravu ochlupení. Chirurgický řez se aplikuje na pokožku a břišní tuk, přičemž břišní svaly se od sebe následně jen odtáhnou, což hraje ve prospěch rychlosti jejich regenerace. Další řez vyžaduje stěna samotné dělohy, odkud lékař následně vytahuje plod.

Po extrakci plodu je nutné vytáhnout i placentu, což je umožněno potáhnutím pupeční šňůry. Zákrok se ukončuje zašitím břišní stěny speciálními absorpčními stehy. Ženě je miminko ukázáno ještě na operačním sále, kde dochází ik primárnímu ošetření novorozence. Matka s děťátkem jsou následně převezeni na příslušné oddělení.

Kolik trvá císařský řez?

Císařský řez a hojení jizvy

Porod císařským řezem, ale ani následný proces zotavování není jednoduchou záležitostí. Matka by se měla začít výrazněji hýbat už 12 hodin po operaci, přičemž děťátko je v prvních dnech většinou v péči novorozeneckého oddělení a dětské sestry. Močový katetr se odstraňuje půl dne až den po operaci, kdy už je matka v dostatečném stavu k tomu, aby dokázala svépomocí nebo s oporou zdravotní sestry přejít na toaletu.

Jizva si kromě základní hygieny nevyžaduje žádnou nadstandardní péči. K zahojení rány po císařském řezu dochází přibližně po 3 týdnech, přičemž běžné, bezbolestné a neomezené fungování ženy nastává po 6 až 8 týdnech. Za předpokladu, že nedojde k infekci rány, po císařském řezu odchází maminka s děťátkem domů již po 3 či 4 dnech od operace.

Císařský řez – zkušenosti

Jak už to většinou bývá, i v souvislosti s císařským řezem se zkušenosti žen různí. Zatímco u některých projde proces zotavování s minimálními bolestmi, u jiných mohou nastat komplikace v hojení jizvy, která se může v prvních týdnech po operaci infikovat, přičemž nejčastějšími průvodními jevy jsou jsou nejen horečky, ale i krvácení z místa rány, nevolnost a vyčerpanost v důsledku ztráty krve.

Maminky na diskusních fórech zdůrazňují důležitost důkladného výběru správné nemocnice, resp. porodnice. Jedním z nejpodstatnějších aspektů císařského řezu je totiž regenerační proces po zákroku, který by měl být pro maminku co možná nejpříjemnější. Tento faktor však ve velké míře závisí na nemocničním personálu konkrétního zdravotnického zařízení.

Císařský řez zkušenosti Modrykonik

Císařský řez otázky Modrykonik

Císařský řez diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

Zajímají vás i jiné informace v souvislosti s císařským řezem akutního či plánovaného charakteru? Další otázky, na které odpověď neodezněla v textu článku ani v sekci otázek a odpovědí můžete položit v komentářích pod článkem. Odpovíme co nejdříve.

Plánován i akutní císařský řez je plně hrazený zdravotní pojišťovnou. Příplatky v některých zdravotních institucích jsou pouze v podobě speciálních požadavků v souvislosti s péčí po tomto operačním zákroku.

Existují platné předpisy, na základě kterých může žena odmítnout porod císařským řezem až po dosažení 24. týdne těhotenství. V případě, že podmínku z hlediska časové osy splňujete, ale přirozený porod může na základě vaší lékařské anamnézy nebo z jiných důvodů ohrozit zdraví plodu, císařský řez odmítnout nemůžete.

Ano, pravděpodobnost, že vaše další těhotenství po císařském řezu skončí vaginálním porodem, je přibližně na úrovni 60 procent. Je však velmi důležité, aby mezi dvěma porody přešel alespoň jeden rok, protože v případě, že dojde k porodu dříve než rok po císařském řezu, může dojít k ohrožení matky i plodu vlivem roztržení jizvy. Máte-li za sebou už dva porody císařským řezem, příchod děťátka přirozeným způsobem se stává nemožným.

Velmi nebezpečným problémem po císařském řezu je tzv. jizvení. K tomu dochází tehdy, když se plod při dalším těhotenství přilepí na slabou svalovou tkáň porušenou předchozím chirurgickým zákrokem, což může v případě pozdní identifikace problému vést k úplnému odstranění dělohy. Tato komplikace nastává jen velmi vzácně.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Porod

Vaše hodnocení:
(91.8%)