Probiotika pro těhotné ženy

Probiotika pro těhotné ženy. V těhotenství jsou nejlepší přírodní

Ve spojení s užíváním probiotik se vždy mluví o jejich pozitivních účincích a benefitech pro lidský organismus. Samotná probiotika nepatří výhradně k doplňkům výživy, které musí v daném okamžiku řešit konkrétní problém a často má jejich užívání preventivní charakter. Základem pro jejich žádané účinky je dlouhodobé užívání. A jsou vlastně vhodná probiotika pro těhotné ženy? Jsou a těhotné ženě probiotika poskytnou široké spektrum benefitů. Vhodné je jejich užívání během těhotenství i během kojení. Mají pozitivní vliv na maminku i dítě, působí na trávení (průjem, zácpy), budují imunitu, zmírňují příznaky alergie a mají vliv i na výskyt infekcí či některých onemocnění. Pomáhají probiotika na střeva? Jaká probiotika v těhotenství užívat? Jsou efektivní probiotika na průjem v těhotenství?

Publikováno: 12.01.2024
Aktualizované: 12.01.2024
Obsah článku:

Nejen v poslední době se probiotika stávají stále populárnějším výživovým doplňkem. Praxe i výzkumy poukazují na řadu pozitivních účinků, které na lidský organismus mají. Jejich užívání během těhotenství je naprosto bezpečné, což prokázaly i renomované studie. Přestože je dokážeme přijímat i z běžné stravy, pro různé změny stravovacích návyků nemusí být jejich zastoupení dostatečné. Právě proto představují probiotické preparáty vhodný doplněk stravy. Probiotika jako takové jsou živé bakterie, které příznivě působí primárně v našem trávicím traktu. Svými účinky neovlivňují jen trávení, ale i další procesy v našem organismu. Jsou v těhotenství nejen vhodným, ale také žádoucím výživovým doplňkem.

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou živé mikroorganismy, konkrétně bakterie nebo kvasinky, které mají velký význam pro fungování našeho organismu, zejména pro trávicí systém. Tyto mikroorganismy se přirozeně nacházejí v našem trávicím traktu, střevech a pomáhají udržovat zdravou rovnováhu střevního mikrobiomu, tedy komplexu bakterií žijících v našem těle. Právě ve střevech a trávicím traktu se nachází většina imunitních buněk, které zabezpečují naši imunitu. V případě nedostatku těchto organismů v trávicím traktu nefunguje trávení správně a tím se zhoršuje i naše imunita.

Probiotika, živé bakterie a mikroorganismy, resp. probiotické kultury se dělí do více skupin a kmenů. Nejčastěji používaná probiotika patří do kmenů Laktobacily (Lactobacillus rhamnosus, plantarum), Bifidobakterie (Bifidobacterium longum, bifidum), Enterobakterie či Escherichia. Existuje však mnoho dalších účinných kmenů a rodů s různými prospěšnými účinky. Probiotika jsou bohatě zastoupena v mnoha potravinách, které lze zařadit do našeho jídelníčku. Rovněž jsou však probiotika dostupná ve formě tablet, tobolek nebo prášků jako volně prodejné výživové doplňky.

Co jsou probiotika?

Pozitivní účinky probiotik

Obecně je dlouhodobě známo několik pozitivních účinků probiotik na lidský organismus. Dlouhodobé užívání má preventivní charakter a nepředstavuje pro organismus žádná rizika. Samozřejmě, dávkování je třeba přizpůsobit podle charakteristik vybraného produktu. To, jak dlouho užívat probiotika, je individuální v závislosti na potřebách daného organismu.

  • Napomáhají ke zlepšení trávení a přispívají k obnově střevního mikrobiomu – střevní mikroflóry.
  • Pozitivně ovlivňují kondici imunitních buněk, z nichž mnohé se nacházejí v trávicím traktu.
  • Jsou velmi nápomocné při trávicích potížích. infekčních průjmech, které jsou zapříčiněny virovým – parazitickým onemocněním.
  • Přispívají k efektivnějšímu vstřebávání živin, vitamínů a minerálů – hořčík, vápník, železo.
  • Zmírňují projevy alergických reakcí nebo napomáhají trávení v případě intolerance na laktózu.
  • Přispívají ke snižování množství cholesterolu v krevním oběhu.

Probiotika je vhodné užívat nejen tehdy, pokud máte náhlé problémy s trávením nebo chcete posílit imunitu. Často jsou předepisována probiotika k antibiotikům, aby obnovovaly prospěšné bakterie a mikroorganismy v trávicím traktu, které mohou antibiotika spolu se škodlivými bakteriemi svým působením likvidovat. Udržují tak pro tělo podstatnou rovnováhu mikrobiomu. Pozitivní vliv mohou mít i tehdy, když je člověk vystaven nadměrnému stresu a tlaku. Živé bakterie dokáží odbourávat žaludeční „nervozitu“ a podporují obranyschopnost.

Výhody užívání probiotik pro těhotné

Užívání probiotik v těhotenství je bezpečné. Více lékařů ženám doporučuje užívání probiotik v těhotenství i preventivně. Podobně, jak je tomu s užíváním kyseliny listové či vhodných vitamínových doplňků. V těhotenství si tělo ženy prochází mnoha hormonálními i fyziologickými změnami, které ovlivňují několik biochemických procesů v těle. To souvisí s hladinou hormonů, trávením i imunitou. Probiotika nepůsobí příznivě jen na zdraví budoucí maminky, ale také na vývoj plodu. Prokázaly to již mnohé studie. V konečném důsledku, pozitivní účinky při užívání probiotik mají preventivní charakter a díky tomu dokážou eliminovat některé negativní projevy v těhotenství. Působí probiotika na průjem, střeva a jaké jsou jejich výhody v těhotenství?

  • Napomáhají správnému trávení a zmírňují zažívací potíže – zácpy, průjmy či nechutenství.
  • Působením probiotických kultur dokáží snížit hladinu cukru v krvi nalačno.
  • Pozitivně ovlivňují i vaginální mikroflóru – probiotika snižují riziko výskytu bakteriální vaginózy a kvasinkových infekcí.
  • Ovlivňují snižování výskytu gestačního diabetu v těhotenství nebo vznikupreeklampsie.
  • Podporují rozvoj a zdraví střevního mikrobiomu u těhotné ženy iu děťátka.
  • Podporují zdravý imunitní systém těhotné ženy i plodu.
  • Snižují riziko vzniku následných onemocnění u dítěte – kardiovaskulární choroby, obezita či cukrovka.
  • Preventivně působí proti zánětu prsů během kojení.

Podle výzkumů a studií mohou také snižovat riziko výskytu alergických reakcí u dítěte. Rovněž se snižuje riziko výskytu atopické dermatitidy a ekzémů u novorozence. Ženy, které užívaly probiotika během těhotenství a pokračovaly v užívání během kojení, měly mnohem lepší trávení a neměly takové problémy se zažíváním (probiotika jsou účinné proti nadýmání, průjmu i zácpě). Přítomnost probiotických kultur v mateřském mléce přispívá k rozvoji střevního mikrobiomu u dítěte a budování jeho lepší obranyschopnosti.

Výhody užívání probiotik pro těhotné

Jaká probiotika v těhotenství užívat?

Při výběru probiotik pro těhotné ženy je nejlepší se poradit s lékařem nebo si nechte poradit farmaceuty v lékárně. Ne všechny tyto produkty jsou pro těhotné ženy vhodné. Ideální je sáhnout po ověřených a odzkoušených produktech, které doporučují odborníci a mají s nimi zkušenost i těhotné ženy, resp. maminky. Nejčastější formu probiotik představují pilulky, tobolky či kapky, ale výjimečně natrefíte také na práškovou rozpustnou podobu probiotik.

Nejlepší probiotika pro ženy v těhotenství jsou takové, které obsahují vhodné kmeny živých bakterií. Existují probiotické produkty, které obsahují výhradně probiotické kultury, ale také jsou produkty, které obsahují další prospěšné složky (minerály, vitamíny, extrakty) pro tělo a organismus těhotné ženy. Při výběru se můžete orientačně řídit číslem CFU – Colony Forming Units (např. 0,5–20 miliard), které udává množství životaschopných bakterií v jedné dávce. Pokud tedy probiotika obsahují 9 miliard bakterií a zastupují 9 kmenů, na jeden kmen připadá přibližně 1 miliarda bakterií. Samotné kmeny nám určují rozmanitost těchto mikroorganismů obsažených v produktu. Také vsaďte spíše na produkty ověřeného výrobce. My vám na základě zkušeností těhotných žen doporučujeme následující produkty:

Potraviny s vysokým obsahem probiotik

V běžné stravě naše tělo dokáže přijmout určité množství probiotik. Někdy v naší stravě nejsou zastoupeny v dostatečné míře, což může mít na svědomí hlavně trávicí potíže. Jsou však potraviny, které nám umožňují přijímat probiotické kultury přirozeným způsobem . Zde je několik tipů na potraviny s vysokým obsahem probiotik:

  • acidofilní mléko,
  • jogurty,
  • kefír,
  • kvašené okurky,
  • kysané zelí,
  • měkké zrající sýry (mozzarella, cheddar, gouda),
  • brynza,
  • jablečný ocet,
  • droždí,
  • tempeh,
  • kombucha.

V těhotenství se nedoporučuje konzumovat příliš velká množství stejných potravin. Doporučení zní, vše s mírou, přičemž pro zajištění dostatečného podílu probiotik v organismu je třeba zkonzumovat větší množství takových potravin. Proto bývá někdy problém s jejich dostatečným množstvím v naší žaludeční mikroflóře. Právě proto je doplněk výživy často optimální volbou, jak si pomoci a nezatížit přitom žaludek. Dbejte však o různorodý jídelníček a zdravou stravu během těhotenství .

Potraviny s vysokým obsahem probiotik

Jak užívat probiotika a dávkování

Máte-li vybrána vhodná probiotika, samotné dávkování vždy udává výrobce. Denní dávku byste nikdy neměli překračovat. Dodržujte tedy pokyny uvedené výrobcem na obalu. V případě zdravotních komplikací nebo trávicích potíží je vhodné poradit se o jejich užívání s lékařem. V některých případech může být dávkování upraveno lékařem podle specifických potřeb.

Aby samotné probiotické kmeny živých bakterií měly možnost pozitivně působit na organismus těhotné ženy, důležité je jejich dlouhodobé a pravidelné užívání. To platí v těhotenství i mimo něj. Vhodné je při dlouhodobém užívání prostřídat probiotické kmeny, například změnou produktu.

Kdy užívat probiotika? Probiotika se nedoporučují na lačný žaludek. Proto je lepší, pokud probiotické bakterie přijímáte spolu s jídlem nebo těsně před ním. Díky tomu mají probiotické kmeny zdroje živin potřebné pro život a další rozmnožování. Tabletky či kapsle nezapomeňte zapít dostatečným množstvím vody.

Probiotika v těhotenství – zkušenosti

Těhotné ženy řeší užívání probiotik hlavně v souvislosti s trávicími obtížemi, případně jako prostředek k budování lepší imunity. Ženy také jednohlasně konstatují, že užívání probiotik v těhotenství je maximálně bezpečné a několik lékařů je ženám doporučuje užívat dlouhodobě. Některé ženy začaly s užíváním v začátcích těhotenství, jiné ještě před početím. Problémem z dlouhodobého hlediska nejsou ani tabletkové formy probiotik. Podle diskutujících je důležité sáhnout po probiotikách, které jsou odzkoušeny a ověřeny.

Probiotika pro těhotné ženy zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Nejčastější otázky – FAQ

Patříte i vy k budoucím maminkám nebo těhotným ženám, které se zajímají o vhodné výživové doplňky a mohou být přínosem pro zdraví ženy i zdraví vašeho miminka? V takovém případě řeč není jen o kyselině listové, ale také o probiotikách pro těhotné. V našem článku si můžete přečíst, co to probiotika jsou a také to, jaké jsou jejich pozitivní účinky na lidský organismu. Dočtete se i to, jaké benefity má jejich užívání pro těhotné ženy. Co přinášejí probiotika ve stravě? Proč se doporučuje brát probiotika k antibiotikům? Budeme velmi rádi za vaše názory, rady, doporučení a osobní zkušenosti s braním probiotik v období těhotenství. Napište je do sekce komentářů pod článek.

Pro správný účinek probiotik je třeba jejich užívání pravidelně a dlouhodobě. Dávkování vždy stanovuje výrobce a denní dávku nikdy nepřekračujte, dokud lékař dávkování neupraví podle specifických potřeb jinak. Užívat byste je měli spolu s jídlem nebo těsně před ním. Nikdy neužívejte probiotika nalačno. Užívat je můžete během těhotenství i při kojení. Pro matku i dítě jsou naprosto bezpečné.

Ideální je užívat probiotika s jídlem nebo těsně před jídlem, přičemž je třeba je zapít dostatečným množstvím vody. Tímto způsobem se zajistí, že probiotické bakterie budou mít dostatečný zdroj živin, které potřebují k přežití a rozmnožování. Dlouhodobé užívání nalačno může v některých případech vyvolat zvýšenou aktivitu žaludku a následný diskomfort.

Pro některé situace může být doporučeno užívat probiotika pouze na krátkodobé období, například po antibiotikách, aby se obnovila rovnováha střevní mikroflóry. V jiných případech mohou být součástí dlouhodobého zdravotního režimu. V případě plánovaného těhotenství je vhodné zařadit probiotika jako doplněk stravy ještě před těhotenstvím. Pokud je žena těhotná, vzhledem k hormonálním a dalším změnám je vhodné probiotika užívat co nejdříve, aby jejich efekt mohl během dalších stadií těhotenství nastoupit.

Antibiotika v těhotenství jsou v obecné rovině nevhodným léčivem a jejich nasazení se využívá pouze v důvodných případech, které posoudí lékař. Když užíváte antibiotika, tyto léky nejen ničí patogenní bakterie, které způsobují infekce, ale mohou mít i negativní vliv na prospěšné bakterie v našem trávicím traktu (nerovnováha mikrobiomu). V tomto kontextu mohou probiotika pomoci tím, že poskytují doplněk prospěšných bakterií, které se mohou ztratit během užívání antibiotik. Probiotika mohou obnovit rovnováhu mikrobiomu a pomoci snížit riziko vzniku nežádoucích účinků.

Existuje několik kmenů probiotických bakterií a kvasinek, které mají své specifické účinky. Za nejznámější a nejúčinnější jsou považovány bakterie Bifitobacterium longum, Bifidobacterium breve, Bifidum Bifidobacterium, Bifidobacterium lactis, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus casei, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus paracasei.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(90.8%)