Těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka a vliv na dítě. Příznaky zmírní správný jídelníček

Gestační cukrovka neboli těhotenská cukrovka patří k relativně častým doprovodným onemocněním těhotenství. Na základě statistik se těhotenská cukrovka týká přibližně 2 až 5 % těhotenství. Některé výzkumy udávají výskyt až u 15 % těhotných žen. Toto onemocnění zapříčiňuje nárůst hladiny cukru v krvi. Zkušenosti s těhotenskou cukrovkou jsou u žen různé. Nejčastěji se ve spojitosti s těhotenskou cukrovkou hovoří o vlivu na dítě a možných rizicích i pro matku. Existují také rizikové faktory, které zvyšují riziko vzniku cukrovky u těhotné ženy. Jak se projevuje těhotenská cukrovka a jaké jsou její příznaky? Jaký mít jídelníček, pokud mám těhotenskou cukrovku? Je třeba podstoupit vyšetření pro diagnostiku gestačního diabetu?

Publikováno: 13.12.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Vznik těhotenské cukrovky může mít různé příčiny. Proč se však problém s nedostatkem inzulínu, který má regulovat hladinu cukru v krvi, objevuje právě během těhotenství, není zcela zřejmé. S velkou pravděpodobností jde o činnost těhotenských hormonů v organismu. Test na těhotenskou cukrovku podstupují těhotné ženy mezi 24.–28. týdnem. Provádí se OGTT – orální glukózový toleranční test a odběr krve. V případě, že jsou přítomny rizikové faktory, test na těhotenský diabetes může být proveden i dříve během 1. trimestru. Jaké hodnoty OGTT značí těhotenskou cukrovku? Pomůže při těhotenské cukrovce dieta? Jaká má těhotenská cukrovka rizika pro dítě?

Co je těhotenská cukrovka?

Těhotenská cukrovka nebo gestační diabetes mellitus se označuje jako metabolické onemocnění, které způsobuje, že ženské tělo v těhotenství nedokáže produkovat hormon inzulín. Ten odpovídá za regulaci hladiny cukru v krvi. Tento typ cukrovky je zjištěn výhradně během těhotenství a po porodu nebo v období šestinedělí přirozeně odeznívá. Tím, že během těhotenství probíhají změny v metabolismu ženy, cukr se vstřebává obecně pomaleji a mírně zvýšená hladina cukru v krvi nemusí ještě znamenat, že jde o těhotenskou cukrovku.

Za vznikem tohoto onemocnění u těhotných žen stojí několik faktorů, přičemž v některých případech jsou predispozice ke vzniku cukrovky větší. Diagnostika probíhá obvykle kolem 24. až 28. týdne těhotenství. Právě kolem 24. až 30. týdne (druhá polovina těhotenství) se předpokládá její možný výskyt. V případě, že jsou u ženy přítomny některé z rizikových faktorů, vyšetření těhotenské cukrovky je vhodné podstoupit ještě během 1. trimestru. Proto se první vyšetření někdy preventivně provádí již do 14. týdne těhotenství. Vyšetření těhotenské cukrovky není třeba podceňovat. Těhotenská cukrovka může mít vliv na dítě i na zdravotní stav matky.

Co je těhotenská cukrovka?

Co způsobuje těhotenskou cukrovku?

To, proč těhotenská cukrovka vzniká u žen v těhotenství, je komplikovaná a komplexní záležitost. Primárně jde o genetickou – vrozenou predispozici. Dále jsou to profilové hormonální změny v těhotenství, které mohou snižovat citlivost organizmu na inzulín. Úkolem hormonálních změn je zajistit zdravý vývoj plodu a udržet těhotenství.

Některé hormonální změny negativně ovlivňují produkci inzulínu, který hladinu cukru v krvi reguluje a přispívá k distribuci glukózy do buněk organismu. Při nesprávné regulaci jsou typické výkyvy hladiny cukru v krvi a hodnoty nejsou optimální. Mírné odchylky při měření nemusí značit vznik těhotenské cukrovky, ale pokud vyšetření ukáže, že hladina cukru stoupne nad určitou hodnotu, jde o těhotenskou cukrovku.

Rizikové faktory pro vznik těhotenské cukrovky

Na vzniku těhotenské cukrovky se mohou významně podílet i některé rizikové faktory. Na základě zkušeností z praxe právě tyto aspekty mohou stát za vyšší pravděpodobností vzniku těhotenské cukrovky. Zároveň platí zásada, že je-li zřejmá přítomnost některého z rizikových faktorů u těhotné ženy, vyšetření za pomoci orálně-glukózového tolerančního testu by mělo být provedeno do 14.–16. týdne těhotenství. Které faktory zvyšují riziko výskytu cukrovky v těhotenství?

  • Věk nad 30 let,
  • nadváha nebo obezita,
  • výskyt cukrovky v rodině – genetická predispozice,
  • těhotenská cukrovka přítomná v předchozím těhotenství,
  • předchozí porod dítěte o hmotnosti nad 4 kg,
  • vysoký krevní tlak,
  • výskyt opakovaných potratů v minulých těhotenstvích – například. biochemická těhotenství ,
  • nezdravý životní styl – špatné stravovací návyky, sedavý životní styl, stres,
  • výskyt onemocnění způsobujících inzulínovou rezistenci – PCOS (syndrom polycystických vaječníků).

Co způsobuje těhotenskou cukrovku?

Příznaky cukrovky v těhotenství

Těhotenská cukrovka se začne obvykle projevovat po 24. týdnu těhotenství. Právě v tomto období se doporučuje podstoupit laboratorní vyšetření. Projevy těhotenské cukrovky, resp. její symptomy jsou velmi nevýrazné. Zvýšená glykémie, zvýšený krevní tlak, častější nucení na močení nebo nadměrná žízeň. Příznaky takového onemocnění je poměrně náročné během těhotenství zpozorovat. K příznakům těhotenské cukrovky lze zařadit i častější infekce močových cest nebo zánětlivá či plísňová onemocnění pochvy, která zapříčiňuje cukr v moči, který nedokáže tělo zpracovat.

Největším rizikem těhotenské cukrovky pro těhotné tedy je, že nebolí a mnohé ženy ani nepociťují výraznější příznaky tohoto metabolického onemocnění. Většina žen po diagnostikování těhotenské cukrovky ani neví, že jí trpí. Často příznaky připisují těhotenské nevolnosti nebo jiným procesům během těhotenství. Právě o to důležitější je podstoupit laboratorní vyšetření těhotenské cukrovky.

Vyšetření těhotenské cukrovky a diagnostika – OGTT

Diagnostika – vyšetření těhotenské cukrovky se provádí odběrem krve a testem tolerance na glukózu, a to v podobě tzv. OGTT – orálně-glukózového tolerančního testu. Takové vyšetření se ve většině případů provádí ve 24.–28. týdnu těhotenství, aby bylo možné vyloučit přítomnost gestační cukrovky v těhotenství v tomto stadiu těhotenství. V některých případech, zvláště tehdy, jsou-li přítomny rizikové faktory, se provádí laboratorní odběr krve ještě do 14. týdne těhotenství, aby se sledovala hladina cukru v krvi. Další vyšetření je realizováno ve stanoveném období.

Jedná se o laboratorní vyšetření, které provádí diabetolog nebo sám gynekolog. Sestává z odběru krve nalačno. Před vyšetřením OGTT nesmí žena alespoň 8–10 hodin nic jíst. Příjem čisté vody nebo neslazeného čaje je možný bez omezení. Užívání léků před ranním vyšetřením také vynechejte. Na test nechoďte, pokud jste nemocná nebo po úrazu.

Samotné vyšetření probíhá ve třech fázích. V první fázi se ženě odebere krev a vyšetřuje se přítomnost cukru v krvi. Pokud se pohybuje hladina cukru v krvi pod nebo kolem hodnoty 5,1 mmol/l, přistupuje se k podání glukózového preparátu, který žena vypije. Pokud je hladina vyšší, odběr krve je vhodné zopakovat druhý den. Pokud se zvýšená hladina vyskytuje při dalším odběru nalačno, jedná se o potvrzenou těhotenskou cukrovku.

Ve druhé fázi je ženě podán glukózový roztok o objemu 75 ml (ředí se ve 250 ml vody). Je velmi sladký, proto jeho pití nepředstavuje nic příjemného, zvláště v období těhotenství, kdy je trávicí trakt poměrně senzitivní. Někdy lze přidat pár kapek citronu. Roztok se podává proto, aby se zjistilo, jak si dokáže organismus poradit s regulací cukru v krvi. Poté, co žena roztok vypije, je realizován opakovaný odběr krve o jednu hodinu. Pokud je hodnota cukru v krvi po tomto odběru nad 10,0 mmol/l, jedná se o těhotenskou cukrovku. Třetí odběr krve se provádí o dalších 60 minut, tedy 2 hodiny od požití glukózového roztoku, ukáže-li hodnotu rovnou nebo vyšší než 7,8 mmol/l, jde také o diagnostikovanou těhotenskou cukrovku.

Vyšetření těhotenské cukrovky

Léčba těhotenské cukrovky

U více než 90 % případů je dostačující přizpůsobit těhotenské cukrovce jídelníček. Nastavení vhodné diety a vyvarování se určitých potravin je zpravidla více než dostačující ke zmírnění příznaků těhotenské cukrovky. K tomu přidejte aktivní pohyb a určitý režim stravování. Léčbu rozhodně neignorujte. Pokud změna životního stylu nezabírá a zvýšené hodnoty hladiny cukru v krvi přetrvávají, třeba bude přistoupit k léčbě inzulínem. U těhotných žen není možné regulovat hladinu inzulínu tabletami, proto se k dodávkě inzulínu do organismu využívá inzulínové pero (injekčně). Existuje krátkodobý inzulín, který si žena píchá vícekrát do dne, alespoň 30 minut před hlavním jídlem nebo dlouhodobý inzulín, který si žena aplikuje injekčně jednou denně. Například noční inzulín v 10 hodin.

Zároveň není třeba mít obavy. Při dodržování životosprávy, režimových opatření a případné léčbě inzulínem většina žen porodí zdravé dítě. Těhotenství s gestačním diabetem je vždy klasifikováno jako rizikové. Připravit se tedy musíte na pravidelné kontroly a důležitá je i sebekontrola. K měření hladiny cukru v krvi se používá glukometr. Zapomínat byste neměli na kontrolu ani po porodu. Absolvovat je třeba vyšetření OGTT na toleranci glukózy přibližně půl roku po porodu. Díky tomu lze potvrdit, zda šlo výhradně o těhotenskou cukrovku nebo zvýšená hladina cukru v krvi přetrvává a bude třeba stanovit vhodnou terapii – léčbu inzulínem.

Jídelníček nebo dieta během těhotenské cukrovky

Pokud jde o stravování, obecně se doporučuje omezit denní příjem do 200 g sacharidů, do 80 g bílkovin a do 30 g vlákniny. Samozřejmě, ne každá maminka má tu potřebu počítat si kalorie. V takovém případě se držte určitých zásad, které souvisejí s úpravou stravovacích návyků. Bílkoviny by měly pocházet ideálně z mléčných výrobků nebo z libového masa (kuřecí, krůtí). Tuky by měly být primárně rostlinného původu. Dodržujte správné stravování v těhotenství a rozdělte si jídlo na 5 až 7 malých porcí denně. Zkuste se držet i těchto následujících zásad.

  • Omezte sladké – sladkosti, džemy, topingy, napolitánky, koláče, kompoty, dezerty nebo čokolády. Upřednostněte spíše méně sladké druhy ovoce – bílé hrozny, meloun, mango, maliny, rybíz.
  • Preferujte čisté mléčné výrobky bez ochucovadel. Upřednostněte tedy bílý jogurt před meruňkovým. Z mléčných výrobků se zaměřte spíše na odtučněné mléčné sýry či tvaroh.
  • Žádná smažená jídla ani uzeniny. Preferujte libové kuřecí, krůtí nebo králičí maso, případně ryby (spíše sladkovodní). Dobrým zdrojem bílkovin jsou i vajíčka. Vhodné jsou pro příjem tuků i některé ořechy (pozor na alergii), semínka nebo rostlinné oleje lisované za studena.
  • Pro příjem vlákniny je vhodné do jídelníčku zařadit listový salát, cuketu, špenát, chřest, červenou řepu, mrkev, batáty (zdroje sacharidů). Naopak raději omezte škrob, který se nachází v bramborách, rýži, cereáliích nebo těstovinách. Velmi dobré alternativní přílohy představuje pohanka, bulgur, dušená zelenina, celozrnné pečivo nebo luštěniny.
  • Žádné slazené nápoje ani slazené čaje. Samozřejmostí je vynechání alkoholu.
  • Dia výrobky, které běžně konzumují diabetici, nejsou určeny pro těhotné ženy. Jsou určeny lidem se standardně diagnostikovaným diabetem.

Pokud žena trpí těhotenskou cukrovkou, je třeba sledovat hladinu cukru v krvi po jídle a hodnoty si zapisovat. Využít můžete k tomuto účelu glukometr a hodnoty si přesně měřit nalačno či po jídle. Glykémie nalačno by měla být méně než 5,3 mmol. Hodinu po jídle by neměla překračovat hladinu 7,8 mmol/la dvě hodiny po jídle by měla být méně než 6,7 mmol/l. Ženy, které jsou ve fázi, kdy je nutné, aby si píchali inzulín injekčně, by si měly měřit hladinu cukru v krvi alespoň 4krát do dne.

Dieta během těhotenské cukrovky

Velmi důležitý je každodenní pohyb, i kdyby mělo jít jen o chůzi. Velmi dobré je kromě chůze také plavání nebo jóga. Vyhýbejte se tlakovým cvičením nebo kontaktním sportům, kde hrozí riziko pádu nebo úderů. Nikdy si nechoďte lehnout hned po jídle. Klidový režim po jídle může vést ke zvyšování glykémie v krvi.

Těhotenská cukrovka – vliv na dítě a matku

Rizika, která souvisí s těhotenskou cukrovkou, jsou velmi specifická a individuální pro každé těhotenství. V každém případě je známo několik rizik, která s sebou primárně neléčený stav těhotenské cukrovky přináší. Diagnostika a léčba jsou klíčové právě proto, aby se dále uvedeným komplikacím a následkům předešlo.

U těhotných žen, kterým byla diagnostikována těhotenská cukrovka, je 50–60procentní šance, že se u nich v průběhu 10 až 15 let života rozvine diabetes 2. typu. Rovněž je zde vysoký předpoklad, že pokud žena měla těhotenskou cukrovku v prvním těhotenství, bude ji doprovázet i během dalších těhotenství. Neléčený stav těhotenské cukrovky zvyšuje krevní tlak, vzniká větší riziko výskytu infekcí v pochvě a komplikace mohou vzniknout i při porodu. Častým případem je rozvinutí preeklampsie, což je onemocnění způsobující otoky a vysoký krevní tlak, což může vést k problémům při zásobování plodu živinami.

Často se skloňuje, že u těhotných žen s cukrovkou je vysoké riziko, že se u dítěte objeví vývojové vady, faktem však je, že toto riziko je vyšší v případě, že ženě byla diagnostikována cukrovka ještě před těhotenstvím. Těhotenský diabetes toto riziko nezvyšuje, protože vzniká až ve druhé polovině těhotenství, kdy už zásadní vývoj plodu proběhl. Může však do jisté míry ovlivňovat náběh na obezitu u dítěte v pozdějším věku.

Pro miminko neléčená těhotenská cukrovka může znamenat vážnější průběh novorozenecké žloutenky. Velmi časté také bývá, že gestační cukrovka zapříčiňuje zrychlený přírůstek hmotnosti plodu a rodí se často děti s vyšší porodní hmotností nad 4 000 g. To může vést ke komplikacím při porodu, například k nucenému císařskému řezu. U novorozenců dochází také ke stavu hypoglykémie, což je nedostatek cukru v krvi. Po porodu se mohou objevit u dětí problémy s dýcháním z důvodu nedostatečného vývoje vnitřních orgánů a častý je i nedostatek vápníku. Dítěti, které se narodilo matce s neléčeným diabetem, se říká také novorozenec diabetické matky. Neléčený stav může být až fatální a vést k úmrtí plodu v děloze pro zmíněnou nezralost vnitřních orgánů.

Těhotenská cukrovka – zkušenosti

Většina žen, u kterých byl tento stav diagnostikován, se odvolává na potřebu dodržovat správnou životosprávu a upravit stravovací návyky. Přesto se mnohé maminky strachují. Jiné diskutující se zkušenostmi s těhotenským diabetem poukazují na fakt, že dítě se jim narodilo bez komplikací a zdravé. Považují za důležité omezit příjem sladkého a celkově je podstatná sebekontrola. U některých žen se stav zhoršoval a bylo třeba přistoupit k léčbě inzulínem. Shoda také panuje, že pokud se cukrovka vyskytla při jednom těhotenství, objevuje se i pod druhem.

Těhotenská cukrovka zkušenosti Modrykonik

Těhotenská cukrovka diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

Víte, co je těhotenská cukrovka? Jste těhotná a chcete vědět, o jaké onemocnění se jedná a jaké jsou jeho příznaky? V našem článku se dočtete, jak probíhá vyšetření a kdy je vhodné jej podstoupit. Máte zkušenost s těhotenskou cukrovkou? Jaký byl průběh cukrovky ve vašem případě? Budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse pod článkem a přispějte svým vlastním názorem. Vaše rady, doporučení a poznatky mohou být velmi nápomocné pro ostatní těhotné ženy.

Gestační diabetes mellitus postihuje ženy výhradně v těhotenství. Jedná se o diabetes, který vzniká v důsledku hormonálních změn v metabolismu ženy. I proto se označuje jako metabolické onemocnění. Z důvodu působení hormonů, ale i jiných faktorů v organismu ženy nedochází k dostatečné produkci inzulínu. Následně dochází k nedostatečné regulaci cukru v krvi v organismu a buňky nejsou optimálně zásobovány glukózou. Postihuje ženy primárně ve druhé polovině těhotenství kolem 24. až 28. týdne. Predispozice ke vzniku cukrovky zvyšují i některé rizikové faktory.

Za vznikem těhotenské cukrovky jsou komplexní procesy v ženském těle. Jednou z hlavních příčin vzniku cukrovky u ženy v těhotenství jsou genetické predispozice a hormonální změny v organismu. Ty negativně působí na tvorbu inzulínu a schopnosti regulovat hladinu cukru v krvi. Mezi rizikové faktory, které mohou způsobovat cukrovku, patří nadváha, obezita, cukrovka v rodině, těhotenství ve věku nad 30 let, výskyt těhotenské cukrovky v předchozím těhotenství, vysoký krevní tlak, nevhodný životní styl a jiné.

Orálně-glukózový toleranční test představuje zátěžový test, jehož úkolem je zjistit, jak si dokáže organismus těhotné ženy poradit s regulací hladiny cukru v krvi. Do jaké míry je tedy funkční produkce inzulínu, který za regulaci odpovídá. Probíhá ve třech fázích. Sestává z odběru nalačno – tehdy hodnota cukru v krvi nesmí přesáhnout 5,1–5,5 mmol/l. Následně těhotná žena vypije glukózový roztok a za 60 minut se opakuje odběr krve. Hodnota nesmí přesáhnout 10 mmol/l, po dalších 60 minutách se opakuje třetí odběr a hodnota musí být pod hranicí 7,8 mmol/l. Při překročení je diagnostikována těhotenská cukrovka.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(90.4%)