Bylinky v těhotenství

Bylinky v těhotenství. Vhodné + ty nevhodné: šalvěj, meduňka, ibišek, bazalka, tymián, heřmánek

Bylinky lze používat v různých formách – jako čaje, obklady či do koupele. Pomáhají při trávení, při nachlazení a kašli, dokáží pročistit játra i ledviny. Jak je to však s bylinkami v těhotenství? U některých platí vše s mírou, jiným je třeba se obloukem vyhýbat. Jelikož to, co požije matka, se automaticky přes pupeční šňůru dostává do těla dítěte, je nutné přesně vědět, které bylinky jsou vhodné a které jsou v těhotenství zakázány.

Publikováno: 11.01.2024
Aktualizované: 11.01.2024
Obsah článku:

Bylinky mohou být v těhotenství velkými pomocníky, jelikož léčivé rostliny obsahují množství účinných látek, avšak u některých se mohou objevit nežádoucí účinky. Výběr bylinek v těhotenství byste proto neměli podcenit. Je vhodná šalvěj, meduňka, rakytník nebo bazalka v těhotenství?

Všeho moc škodí

Ne všechno, co je přírodní, je pro tělo bezpečné a bez nežádoucích účinků. Také bylinky, které se během těhotenství považují za bezpečné, by se měly užívat s mírou. Důležitá je délka užívání a dávka. Během celého těhotenství byste měli s léčivými rostlinami zacházet opatrně a konzumovat je jen v malých množstvích. Nejen v jídle, ale také jako součást pitného režimu. Bylinkové čaje byste neměli pít jen tak na žízeň každý den a dlouhodobě. O užívání bylinek se raději poraďte se svým lékařem, ten vám určitě prozradí, zda jsou vámi zvolené léčivé rostliny vhodné, nebo se řadí k zakázaným potravinám pro těhotné.

Vhodné bylinky v těhotenství

Pokud si neumíte život představit bez bylinných čajů, nemusíte se jich úplně vzdát ani během těhotenství. Existují bylinky, které vám a vašemu miminku udělají v přiměřeném množství dobrou službu. Ze 126 užívaných bylin je v těhotenství považováno jen 28 za relativně bezpečných. Užívání bylinek během těhotenství se věnovala multinárodní studie z roku 2013, kterou veřejnili ve Frontiers. Některé jsou v rozumné míře vhodné během celého období těhotenství, některé jen v jistých obdobích, v 1., 2. či 3. trimestru.

Vhodné bylinky v těhotenství

Meduňka v těhotenství

Při trávicích potížích, bolestech hlavy, napětí, ale i při nespavosti může být nápomocná meduňka lékařská. Má relaxační účinek, proto se často používá při nervových problémech a vyčerpání. Přispívá k udržení hormonální rovnováhy, pomáhá při křečích.

Rakytník v těhotenství

Rakytník obsahuje více vitamínu C než citrón – v 1 bobulce se nachází 25násobně více tohoto vitamínu než v citronu. Denně je vhodné užívat 60 až 100 mg vitamínu C, rakytník ve 100 g plodů obsahuje přibližně 1 500 mg vitamínu C. Denní dávku tohoto vitamínu pokryje 10 bobulí, proto můžete klidně užívat 4–5 bobulek, aniž byste ohrozili sebe nebo plod. Rakytník příznivě ovlivňuje kvalitu pleti, působí proti stresu a snižuje bolesti kloubů.

Heřmánek během těhotenství

Heřmánek je nápomocný při všeobecné nevolnosti. Krátkodobě se může užívat při vykašlávání a nachlazení, odvar je vhodný při kožních problémech. Má protizánětlivé účinky, pozitivně ovlivňuje trávení a známý je i díky svým zklidňujícím účinkům.

Zázvor v období těhotenství

Zázvor lékařský se používá při nevolnostech během těhotenství, které jsou typické zejména pro 1. trimestr těhotenství. Třeba ho konzumovat s mírou, protože ve větším množství může způsobit prokrvení pánevního dna, proto se v dalších fázích těhotenství již nedoporučuje. Malý kousek kořene je vhodné cucat, uklidní žáludek a pomůže i při nachlazení. Zázvorovému čaji se během těhotenství raději vyhněte, vyzkoušejte raději zázvorové lízátka, bonbóny nebo sušenky.

Zázvor v těhotenství

Maliník pro usnadnění porodu

Listy ostružiny malinové jsou vhodné až od 34.–36. týdne těhotenství jako příprava na porod. Maliník posiluje dělohu a usnadňuje průběh porodu, je bohatý na železo. Během posledních 2 měsíců těhotenství se doporučuje pít 1 šálek denně. Ke konci těhotenství se doporučuje pít také kontryhelový čaj, který může vyvolat porod.

Kopřiva během celého těhotenství

Obsahuje celou řadu vitamínů a prospěšných látek, má čistící účinky, pomáhá při pálení žáhy, otocích i onemocnění močových cest, podporuje tvorbu mateřského mléka. Kopřiva vám v těhotenství pomůže omezit vypadávání vlasů.

Pampeliška na oteklé nohy

Rostlina bohatá na železo, vápník a vitamín A pomáhá zmírnit otoky nohou, používá se při špatném trávení se zácpou, podporuje tvorbu žluči a vylučování. Ke konzumaci jsou vhodné listy i kořen.

Fenykl

V malých dávkách je během těhotenství vhodný také fenykl. Čaj z něj podporuje tvorbu mateřského mléka, má uklidňující účinky na střeva, proto pomáhá při bolestech břicha a nadýmání.

Fenykl v těhotenství

Lipový a šípkový čaj při nachlazení

V případě, že vás během těhotenství potrápí chřipka nebo nachlazení, uvařte si lípový nebo šípkový čaj. Lipový květ působí protizánětlivě, při nemocech z nachlazení snižuje teplotu, zlepšuje trávení, plody šípky obsahují vitamíny C, B2, B6, K a provitamin A, mají močopudné a potopudné účinky.

Máta při ranních nevolnostech

U této bylinky nebyl prokázán negativní vliv na matku nebo plod, přesto se považuje obecně za nevhodnou bylinku během těhotenství. Vzhledem k její schopnosti udržovat normální činnost trávicí soustavy, zmírňovat nevolnosti, ranní zvracení, žaludeční problémy by neměl být s jejím užíváním během těhotenství problém. Mátu je třeba pít s mírou a nepřekračovat doporučené dávky. Nevhodná je během 1. trimestru (prokrvení dělohy a stimulace menstruace) a během kojení, protože nepříznivě ovlivňuje tvorbu mléka.

Nevhodné bylinky v těhotenství

Množství bylinek způsobuje prokrvení pánevních orgánů, zvyšuje tonus děložního svalstva. Mezi uteretonika se řadí například skořice, levandule nebo šalvěj. Nevhodné jsou i bylinky obsahující alkaloidy. Hodně ze zakázaných bylinek v těhotenství se může užívat v malém množství, škodlivé jsou jen ve větším množství.

Šalvěj v těhotenství

Ve velkých dávkách může způsobit kontrakce dělohy, potrat a spojuje se i s vysokým krevním tlakem. V nízkých dávkách ji můžete používat jako koření, avšak koncentrované dávky (např. čaj) by mohly ohrozit vás i plod.

Skořice

Příležitostné užívání vám neuškodí, avšak při větším množství dochází k nežádoucímu prokrvení pánevních orgánů. Při rizikovém těhotenství se jí vyhněte úplně, má vliv na dělohu – může vyvolávat kontrakce.

Skořice v těhotenství

Bazalka v těhotenství

Tuto bylinku je bezpečné užívat občasně jako koření k jídlu, vyhnout se třeba používání esenciálního oleje během těhotenství. O účincích této bylinky v těhotenství se toho moc neví (neproběhly výzkumy), přesto se během těhotenství její nadměrná konzumace nedoporučuje.

Tymián v těhotenství

Další z běžných kuchyňských bylinek je tymián, v malém množství (k dochucení jídla) je povolen do cca 26. týdne. Bylinky v pozdějších fázích těhotenství mohou vyvolat křeče, prokrvení pánevních orgánů či vysoký tlak.

Petrželová nať

Bezpečná je jen jako koření, ve větších množstvích může ovlivnit vývoj plodu, hrozí riziko potratu. Určitě se vyhněte pití čaje z petrželky.

Levandule lékařská

Přestože působí uklidňujícím dojmem, účinkuje proti nespavosti a migréně, zlepšuje trávení a mírně snižuje tlak, ve větších dávkách se považuje za nevhodnou rostlinu. Nedoporučuje se pít z ní čaj a ani používat levandulový olej. Vyhnout se třeba i aromaterapii, protože levandule je silná a mohla by vyvolat potrat. Její použití a mění během kojení, tehdy je žádaná, protože pomůže při napětí, úzkosti, žaludečních potížích, olej uleví popraskaným bradavkám.

Levandule v těhotenství

Aloe Vera

Mezi bylinky, které se nesmějí v těhotenství, se řadí i aloe vera. Důvodem jsou antrachinonové glykosidy, které obsahuje. Mají silný projímavý účinek, mohou způsobit kontrakce a potrat.

Ibišek v těhotenství

Ibiškový čaj může způsobit kolísání hormonů, což je zejména v 1. trimestru nežádoucí. Ve velkém množství stimuluje průtok krve v pánevní oblasti a děloze, což by mohlo způsobit krvácení, křeče nebo až předčasný porod. Nejlepší je se během těhotenství konzumaci ibišku v jakékoli formě vyhýbat.

Za rizikové a nebezpečné bylinky v těhotenství se považují i kokoška pastuší, žebříček obecný (myší ocas), přeslička rolní, majoránka, rozmarýn, pelyněk, bez černý, třezalka , ruta, hřebíček, muškátový oříšek, mateřídouška, jalovec nebo hloh. Ve větším množství je škodlivý česnek, protože může ředit krev a zvyšovat krvácivost.

Bylinky v těhotenství – zkušenosti

Tymián jen v malých množstvích, česnek jen v případě, pokud vám neškodí, rooibos a kopřiva jsou jen některé z bylinek, které maminky během těhotenství doporučují. V diskusích často řeší, jaké bylinky nepít v těhotenství. Vyhnout se podle jejich zkušeností je třeba šalvějovému čaji, kontryheli či skořici, doporučují čaje střídat a dodržovat míru.

Bylinky v těhotenství zkušenosti Modrykonik

Bylinky v těhotenství diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

V těhotenství je důležité jednotlivé druhy bylinek střídat a užívat je jen v přiměřeném množství. Budoucí maminky by z jídelníčku a pitného režimu měly vyřadit bylinky se silně projímavými účinky, ovlivňující činnost svaloviny dělohy a způsobující prokrvení orgánů pánve. V článku jsme vám představili vhodné i nevhodné léčivé rostliny během těhotenství. Pokud jste však nenašli to, co jste hledali, napište nám své otázky do komentářů. Můžete se podělit také o své zkušenosti a doporučení.

Kořeninám se je třeba obecně v těhotenství vyhýbat. V prvním trimestru zcela omezte bylinky a koření, jako šafrán, majoránka, skořice, libeček, chilli nebo celer. Sem tam si můžete dát k jídlu tymián nebo bazalku.

Česnek má protizánětlivé, protiplísňové, antibakteriální a antibiotické účinky, v malých dávkách je vhodný i během těhotenství. Nedoporučuje se jeho pravidelné užívání.

Pití bylinkových čajů není v těhotenství zcela zakázáno. Při chřipce a nachlazení může být nápomocný lipový, ale i šípkový čaj. Užívat můžete také jitrocelový sirup. Jitrocel má protizánětlivý účinek, vhodný je při infekci dýchacích cest, proti kašli a také na ošetření ran.

K dobré činnosti dělohy při porodu a ke smíření porodních bolestí se používají listy maliníku. Nástup a průběh porodu urychlují lněná semínka, činnost dělohy podporuje skořice. Stahy hladké svaloviny podporují látky obsažené v mateřídoušce, jedná se proto o bylinku vhodnou jako přirozenou přípravu na porod.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(92.4%)