Kontrakce

Kontrakce každých 5 minut. Kdy jít do nemocnice?

Kontrakce, jejich průběh, frekvence, trvání, bolesti a pocity. V souvislosti s příchodem potomka na svět jsou kontrakce rozhodně jedním z nejvýraznějších příznaků porodu. Kdy jít vlastně do nemocnice? Ženy prvorodičky se často zajímají o to, jak cítit kontrakce nebo jak bolí kontrakce. I v tomto případě však stále platí, že sto žen a sto různých zkušeností. Pravé porodní kontrakce si některé těhotné ženy mohou dokonce splést. Konkrétně se může jednat o falešné kontrakce, známé také jako Braxton-Hicksovy kontrakce. Jak poznat kontrakce? Jak zjistím, že mám kontrakce? Co jsou cvičné – falešné kontrakce?

Publikováno: 08.12.2023
Aktualizované: 08.12.2023
Obsah článku:

Ačkoli by se mohlo zdát, že poznat příznaky porodu je opravdu jednoduché, pro ženy, které rodí poprvé jde o zcela novou situaci a zkušenost. I přes příznaky, které se v praxi objevují, nemusí mít žena vždycky úplně pocit, že dítě se ptá na svět. Koneckonců, každá žena prožívá těhotenství, fázi před porodem i samotný porod jinak. Kromě jiných příznaků porodu jsou to pravé – porodní kontrakce, které jsou jasným oznamovatelem. Ve 3. trimestru se u mnoha žen zvyknou objevovat i tzv. poslíčci. Jedná se o falešné kontrakce, které trénují svaly dělohy a připravují ji na porod. Často se stává, že ženy je ve 3. trimestru mylně považují za příznak začátku porodu. Jak rozeznat kontrakce?

Co jsou kontrakce?

Kontrakce jsou fyziologicky vlastně svalové stahy dělohy. Děloha je totiž svalový orgán, který je aktivní během celého těhotenství. Zvětšuje se a zvětšují se také její svalové tkáně. Stahování a uvolňování dělohy je naprosto přirozené a lze je popsat jako svalové křeče. Ke stahům dělohy dochází během různých fází těhotenství, projevit se mohou po fyzické námaze, při úklidu či zvedání těžších předmětů, během chůze či při zvýšené aktivitě plodu – pohybech miminka v bříšku. Častým efektem děložních stahů je i pocit tvrdnutí bříška. To, že děloha jako svalový orgán pracuje během celého těhotenství si většina žen uvědomí až v okamžiku, kdy nastanou pravé kontrakce, ale ještě dříve se mohou objevit falešné kontrakce.

Kontrakce v myslích mnoha maminek vyvolávají strach a představují si je jako nesnesitelnou bolest. Opět platí, že každá žena je prožívá a vnímá velmi individuálně. K čemu přirovnat porodní kontrakce je proto náročné přesně popsat. Je třeba rozlišovat, ve které fázi těhotenství se kontrakce objevují. U některých žen se falešné kontrakce neobjevují například vůbec. Jak rozeznat kontrakce porodní a falešné, se dočtete níže.

Co jsou kontrakce?

Pravé kontrakce – příznaky

Zkušenosti žen s porodními kontrakcemi jsou velmi odlišné. Přestože většina žen se shoduje, že jde o bolestivou zkušenost, některé těhotné ženy je dokážou prodýchat lépe než jiné. Samotný impuls pro vznik kontrakcí má na svědomí hormon oxytocin. Ten se uvolňuje a způsobuje svalové stahy dělohy a zvyšuje tlak v bříšku. Pokud se obáváte, že nedokážete pravé a falešné kontrakce rozeznat, máme pro vás několik jasných signálů, že vaše kontrakce jsou pravé a vaším úkolem je vybrat se do nemocnice, protože dříve či později se dítě začne „ptát na svět“.

Pravé kontrakce jsou navíc často doprovázeny i dalšími příznaky charakteristickými pro porod. Skutečné kontrakce se zpravidla mohou objevit po 36.–37. týdnu těhotenství. Pokud by přišli dříve, může jít o příznaky předčasného porodu.

Jak bolí kontrakce – pocity a symptomy

V porovnání s falešnými kontrakcemi jsou pravé kontrakce intenzivnější, silnější a bolestivější. K čemu přirovnat kontrakce před porodem? Ženy je charakterizují jako velmi silné menstruační křeče. Zároveň se bolest objevuje nejen v jedné oblasti podbřišku. Není tedy lokalizována, zasahuje celé podbřiško a bolest vystřeluje do páteře, pánve, boků nebo stehen. Bolest obvykle přichází nárazově a postupně odeznívá, dokud nepřijde další kontrakce. To, jak bolí kontrakce, závisí také na prahu bolesti. Některé rodičky dokážou tyto intenzivní stahy dělohy udýchat lépe, jiné bolest snášejí hůře. Blíže k porodu se obvykle bolest zintenzivňuje. Způsobeno je to i tím, že se zkracuje interval mezi kontrakcemi.

Známé jsou i patologické kontrakce dělohy, při kterých je intenzita nadměrná nebo slabá. V porodnici na to upozorní CTG přístroj (monitoruje děložní stahy). V takovém případě je třeba jednat, aby nedošlo k ohrožení plodu. Znakem pravých kontrakcí je i to, že při změně polohy, při procházce nebo při teplé koupeli bolest neustupuje. Tím, že bolestivost křečí nadále stoupá, pro ženu je náročné hýbat se či mluvit. Bolesti způsobují zvýšenou dušnost a žena může pociťovat pohyby dítěte v důsledku jeho poklesu do porodních cest. Děložní čípek se postupně otevírá. Plně otevřený je na 10 cm.

Jak bolí kontrakce – pocity a symptomy

Kontrakce každých 5 minut – interval a trvání

Jak zjistím, že mám kontrakce? Nejlepším poznávacím znakem je interval kontrakcí. Právě na tento příznak poukazují také lékaři a porodní asistenti/asistentky. Právě intenzita a interval pravých kontrakcí mě na svědomí otevírání děložního čípku. Svalové stahy, nástupy kontrakcí, se objevují v pravidelných intervalech. Například se objevují kontrakce každých 10 minut a interval se zkracuje, kontrakce každých 7 minut, 5 minut či 3 minuty. Interval každých 10 minut považují porodníci obvykle za signál, že je třeba jít do nemocnice. Někteří mluví o intervalu až každých 5 minut.

Doba trvání jedné kontrakce se obvykle pohybuje od 30 do 90 sekund. Také je zvykem, že se bolest stahů směrem k porodu zintenzivňuje a trvání kontrakce se prodlužuje. V této fázi jsou kontrakce obvykle nejbolestivější, protože následují rychle po sobě a trvají dlouho. Celkově mohou kontrakce trvat několik hodin. Obvykle pravé porodní kontrakce netrvají více než 12 hodin. Samozřejmě, výjimky jsou relativně časté a některé ženy kontrakce potrápí i déle. Před začátkem porodu se mohou objevit cvičné kontrakce, které mohou být více bolestivé, ale nemají žádný jasný interval a neindikují průběh porodu.

Další příznaky porodu

K porodním příznakům můžeme zařadit množství zřejmých signálů. Právě ty v kombinaci s porodními kontrakcemi naznačují, že čas porodu se blíží. Jednotlivé příznaky mají svou posloupnost, ale nástup uvedených porodních signálů nelze přesně časově seřadit. Tyto příznaky se mohou objevit v rozestupu několika hodin, ale i dní. Některé indikují přípravu na porod a jiné již signalizují přímo porod. Podstatné však je vnímat je, aby bylo budoucí rodičce zřejmé, že jde o skutečné příznaky porodu a cestu do porodnice není třeba zbytečně odkládat. V případě výskytu daných příznaků uvědomte svého gynekologa. Zde jsou některé nejčastější příznaky:

  • průjem před porodem,
  • zvýšení frekvence výskytu falešných kontrakcí ,
  • posun dítěte níže do porodních cest,
  • vystřelování tupé bolesti do oblasti zad,
  • uvolňování hlenové zátky náhle nebo postupně několik dní před porodem – vaginální výtok zbarvený do hněda až růžova,
  • objevují se intenzivní pravé kontrakce, jejichž interval se zkracuje, objevují-li se postupně každých 5 minut a kontrakce trvá přibližně 60 sekund, jde o jasný příznak porodu,
  • děložní čípek se zkracuje, měkne, rozšiřuje a začíná se otevírat,
  • odtok plodové vody návalem nebo postupně – po prasknutí obalu s plodovou vodou začne porod do několika jednotek hodin (dítě by bez plodové vody nemělo být příliš dlouho).

Příznaky porodu

Falešné kontrakce – příznaky

Tyto tzv. cvičné kontrakce jsou typické pro 2.–3. trimestr těhotenství. Některé ženy je pociťují průběžně již od 20. týdne, jiné 2 až 3 týdny před porodem a některé je nezažijí vůbec. Falešných kontrakcí není třeba se obávat. Mnohé těhotné ženy se těchto děložních stahů leknou, což je naprosto přirozené. Netřeba však propadnout panice. Většina žen, která je zažila, snášela příznaky velmi dobře. Tvrdnutí bříška a svalové stahy v určité části bříška jsou typické právě pro Braxton-Hicksovy kontrakce. Stejně tak, pokud máte nepravidelné kontrakce celý den, vězte, že si vás zaručeně „našli“ poslíčci.

Braxton-Hicksovy kontrakce dělohy představují proces svalových stahů dělohy, které připravují dělohu na pravé kontrakce. Také připravují porodní cesty na očekávaný porod. V zásadě jde o podobný princip jako u pravých kontrakcí, ledaže neplní roli otevírání děložního čípku, nejsou tak intenzivní, bolestivé a mají jiné intervalové a časové vlastnosti. Velmi často nastupují po zvýšené fyzické námaze, zvedání břemen nebo při změně polohy – klidně i během spánku. Falešné kontrakce v noci vás mohou překvapit. Jak poznat falešné kontrakce?

Jak cítit falešné kontrakce – bolest a pocity

Nepravé kontrakce jsou i na základě popisů žen mnohem méně intenzivní. Obvykle spíše způsobují nepohodlí, tvrdnutí bříška a zvýšení tlaku v něm. Zpravidla jsou popisovány jako nebolestivé. Pokud se také objeví bolestivé falešné kontrakce, obvykle je bolest lokalizována na jednom místě. Bolest v žádném případě nevystřeluje do páteře ani jiných částí těla. Ženy, které je zažily je popsali, jako pocit pnutí a napětí v přední části podbřišku nebo jako velmi slabé menstruační křeče.

Vyskytnout se mohou kdykoli během dne, ale poměrně často se objevují odpoledne nebo ve večerních hodinách. Oproti pravým kontrakcím můžete zkusit například teplou koupel, změnu polohy na levý bok, napití se vlažné – studené vody a tyto pocity falešných kontrakcí odezní. Naopak pravé kontrakce neustupují. Během nepravých kontrakcí se umí žena pohybovat a mluvit. Falešné kontrakce nijak nezpůsobují změny v organismu, jen připravují tělo na porod. Nedoprovázejí je žádné další příznaky indikující porod .

Jak cítit falešné kontrakce

Falešné kontrakce – interval a doba trvání

Podobně jako u pravých kontrakcí i u falešných je skvělým poznávacím znakem interval a intenzita kontrakcí. Především pro ženy prvorodičky, které se s falešnými kontrakcemi nikdy nesetkaly, může být tento pocit matoucí a charakter bolestí nemusí být určující. Je důležité tedy poznamenat, že falešné kontrakce nemají svou pravidelnost. Jejich nástup a intervaly mezi kontrakcemi dělohy jsou odlišné, přičemž se nezkracují.

Často se mohou objevit 4krát za hodinu nebo 2krát za půl dne. Neměly by však být častěji než 8krát do dne. Jejich nástupy jsou nepředvídatelné a nepravidelné. Samotná kontrakce, pocit pnutí nebo mírná bolest v podbřišku může trvat 30 sekund nebo až 2 minuty. Postupně falešné kontrakce odezní a vrátit se mohou za několik hodin nebo dní.

Jak vyvolat kontrakce?

Pokud se nacházíte v termínu porodu nebo dokonce přenášíte, ale kontrakce stále nepřišly, je známo několik postupů, kterými lze k vyvolání kontrakcí přispět a započít tak celý proces porodu. Doporučená je zvýšená fyzická námaha, chození po schodech (s dozorem), dlouhé procházky. To, co jste dosud museli omezit, může nyní způsobit vyvolání kontrakcí. Dopřejte si například mírně pikantní jídlo, které může podráždit střeva i dělohu a způsobit její stahy. Podobný účinek může mít i čerstvý zázvor. Na vyvolání porodu může zaúčinkovat čaj z kontryhele nebo z malinových listů.

Pohlavní styk nebo masáž ve spolupráci s partnerem? Přestože je sex zřejmě to poslední, na co myslíte, to co vás do této situace dostalo, může napomoci k tomu, aby se proces kontrakcí spustil. Také masáž bradavek nebo hráze (část mezi konečníkem a zadní vaginální stěnou) mohou být nápomocné.

U některých žen se přistupuje k umělému podání oxytocinu, který má za následek vyvolání kontrakcí. Ženy, kterým byl podán umělý oxytocin, často uváděly, že bolesti byly mnohem silnější, intenzivnější a nepomáhaly ani dýchací techniky během porodu.

Jak vyvolat kontrakce?

Porodní kontrakce – zkušenosti

Co žena, to jiná zkušenost. Několik žen popisuje porodní kontrakce jako tupou až křečovitou bolest. Přirovnávají k procesu spouštění silné menstruace. Velmi často ženy uvádějí, že bolest z kontrakcí jim vystřelovala do oblasti páteře. Postupně je vnímali jako nástup bolestivých vln. Místy byla bolest ostrá, ale ustupovala až do příchodu další silné kontrakce. Mnohé ženy avizují, že je normální tvrdnutí břicha a silný tlak na konečník. Některé ženy doporučují jít do nemocní, je-li interval kontrakcí každých 5 minut.

Porodní kontrakce – zkušenosti Modrykonik

Porodní kontrakce – diskuse
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Jsou pro vás kontrakce v těhotenství největším strašákem? Máte problém zvládat bolest? Přečtěte si, jak poznat kontrakce, jak bolí kontrakce a co znamená, pokud se objevují nepravidelné kontrakce celý den. Máte-li zkušenosti s falešnými kontrakcemi nebo porodními kontrakcemi před porodem, budeme rádi, pokud nám popište, jakými pocity jste si procházeli. Podělte se o své zkušenosti v diskusi pod článkem.

Pravé kontrakce se zvyknou objevovat od 36.–37. týdne. Je třeba sledovat interval kontrakcí a jejich intenzitu. Lze je v tomto období zaměnit i s falešnými kontrakcemi. Pravé kontrakce jsou bolestivé a vyskytují se v pravidelných intervalech. Nejdříve každých 30 minut, 15 minut, 10 minut či 5 minut. Bolest se zintenzivňuje, žena se nedokáže během kontrakcí hýbat ani mluvit. Bolest je lokalizována v celém podbřišku a vystřeluje nejčastěji do páteře.

Vnímání bolesti kontrakcí je velmi individuální a každá žena je prožívá jinak. Obecně však lze porodní kontrakce přirovnat k velmi silným menstruačním křečím, které zasahují celou oblast podbřišku. Často se objevuje tupá bolest v páteři, pánvi nebo vystřeluje do nohou. Od začátku kontrakcí se zvyšuje jejich intenzita a zkracuje interval, což způsobuje intenzivnější bolest. Bolesti zpravidla přicházejí v návalu a odeznívají až do příchodu další kontrakce. Pravé kontrakce jsou doprovázeny i dalšími příznaky přicházejícího porodu.

Pokud se nacházíte v termínu porodu nebo přenášíte, přirozeně můžete pomoci vyvolat kontrakce dlouhými procházkami, chůzí po schodech, dřepy s asistencí nebo některými potravinami. Zkuste například čerstvý zázvor, čaj z kontryhele nebo pikantní jídlo. Kontrakce lze spustit i uměle podáním syntetického oxytocinu.

Nejjednodušší je pravé kontrakce od nepravých odlišit na základě intervalů. V případě pravých kontrakcí dochází ke zkracování intervalu mezi jednotlivými kontrakcemi. Bolest svalových stahů se zintenzivňuje a je bolestivější. Falešné kontrakce mají nepravidelné intervaly, jsou spíše nebolestivé a nedochází k zintenzivňování či prodlužování trvání jedné kontrakce.

V případě kontrakcí je správné jít do nemocnice, pokud se interval kontrakcí zkracuje pod hranicí 10 minut. Kontrakce každých 5 minut již představují ideální čas pro cestu do nemocnice, aby porod proběhl včas. V případě, že přijedete do nemocnice s falešnými kontrakcemi nebo je interval pravých kontrakcí příliš dlouhý, v nemocnici si vás nenechají, nejde-li o rizikové těhotenství nebo jiný specifický stav, který posoudí lékař.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(91%)