Jak poznat kontrakce?

Jak poznat kontrakce?

Publikováno: 24.11.2023
Aktualizované: 24.11.2023

V závěrečné fázi před porodem se ženy lékařů nebo zkušenějších maminek často ptají na to, jak poznají, že dítě se definitivně „ptá na svět. Jedním ze symptomů jsou také porodní kontrakce. Přestože by se mohlo zdát, že příznaky porodu jsou jednoznačné, především prvorodičky mohou zaskočit například falešné kontrakce. Braxton-Hicksovy kontrakce (poslíčci) nebo dynamické pohyby miminka v bříšku. Zároveň není možné generalizovat to, jak bude daná žena falešné či skutečné kontrakce vnímat, jak bolestivé budou či to, jaká bude jejich intenzita. Každé těhotenství je v mnohém specifické a zkušenosti žen se skutečnými nebo falešnými kontrakcemi se často velmi liší.

Kontrakce jsou stahy děložního svalstva. Úkolem porodních kontrakcí je zajistit, že se děložní čípek dostatečně otevře na to, aby mohl přirozený porod proběhnout a miminko se dostalo přes porodní cesty ven. Skutečné kontrakce si těhotné ženy, zvláště prvorodičky, mohou snadno splést s falešnými kontrakcemi. Jsou však i ženy, které během těhotenství žádné falešné kontrakce nezažijí.

A jak poznat kontrakce? Jak se liší porodní kontrakce od těch falešných? Falešné kontrakce není třeba vnímat jako něco špatného, také mají svůj účel. Předčasné kontrakce (poslíčci) připravují děložní čípek a „trénují ho“ pro řádné otevření. Těmito stahy připravují samotné porodní cesty rodičky. Zde je několik rad, jak rozeznáte kontrakce.

Braxton-Hicksovy kontrakce se zvyknou objevovat během 2.–3. trimestru, ale také několik týdnů před očekávaným porodem. Pravé kontrakce se s největší pravděpodobností objeví až kolem 37. týdne těhotenství. Pokud by pravé kontrakce nastaly před tímto obdobím, je zde riziko předčasného porodu. Významnými poznávacími znaky jsou interval a intenzita bolestí. Pravá kontrakce trvá kolem 30 až 90 vteřin, přičemž doba trvání se od prvních kontrakcí může prodlužovat a celková doba trvání kontrakcí je několik hodin. Bolesti jsou silnější a zintenzivňují se. Interval se postupně zkracuje, například každých 10 minut, 8 minut nebo 5 minut a méně. Poslíčci mají interval kontrakcí nepravidelný (nelze předvídat), přičemž interval mezi nimi se nezkracuje jako při pravých kontrakcích. Jsou méně bolestivé. Nedoprovází je žádné jiné příznaky, jako například uvolnění hlenové zátky, změna frekvence dýchání, narůžovělý výtok, bolest v pánvi či kříži a jiné.

Skutečné kontrakce ženy popisují jako silné menstruační bolesti, které vytvářejí tlak na oblast kříže nebo bolest vystřeluje do stehen. Typické jsou návaly bolesti, které se stupňují a následně odezní až do příchodu další kontrakce. Bolest je lokalizována v celém podbřiší. Falešné kontrakce nejsou tak bolestivé, často se projevují tvrdnutím bříška a diskomfortem v podbřišku. Při změně polohy je možné, že bolesti odezní. Při pravidelných kontrakcích změna polohy nepomůže a stahy jsou stejně intenzivní.

To, jak ženy charakterizují průběh kontrakcí, je velmi individuální. Většina žen nejčastěji uvádí, že porodní kontrakce u nich provázely i jiné symptomy. Za nejvýraznější poznávací znak považují rodičky především intenzitu bolesti a intervaly mezi kontrakcemi.

Jak poznat kontrakce zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenská poradna

Vaše hodnocení:
(91.8%)