Magnezium v těhotenství

Hořčík v těhotenství. Odkdy, dokdy a kolik magnézia v těhotenství užívat

Hořčík, resp. magnezium patří k velmi důležitým minerálním látkám, které ovlivňují mnohé procesy v lidském těle. V těhotenství se potřeba příjmu hořčíku zvyšuje o 15 až 30 %. Zároveň se pro hormony zvyšuje i jeho spotřeba v organismu, neboť dochází ke zvýšenému prokrvování ledvin a ve větším množství se z těla vylučuje v moči. Přirozeně to znamená, že příjem tohoto vzácného minerálu by měla těhotná žena zvýšit. Magnézium v těhotenství lze přijímat ze stravy, ale také existují vhodné doplňky výživy, které zajistí, že hořčíku v těle těhotné ženy nebude nedostatek. Jeho účinky se využívají při léčbě různých příznaků, například při preeklampsii, vysokém krevním tlaku, křečích nebo zabraňuje riziku předčasného porodu. Kolik magnézia v těhotenství může žena užívat? Pomáhá magnezium na křeče v nohou?

Publikováno: 11.01.2024
Aktualizované: 11.01.2024
Obsah článku:

Většina lékařů ženy v těhotenství informuje o zvýšených potřebách jejich těla pro příjem nutričně hodnotných živin, bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů. Mezi důležité minerály nejen v životě těhotné ženy patří i hořčík. Dostatečné množství hořčíku je nezbytné pro ženu i pro samotný plod. V těhotenství je magnezium důležité pro správný vývoj kostí, orgánů a nervové soustavy u dítěte. Magnezium se významně podílí na látkové výměně. Největší podíl hořčíku je ve svalech a kostech člověka. Je přítomen ve stovkách biochemických procesů lidského organismu. Má magnezium v těhotenství nežádoucí účinky? Jaké magnézium v těhotenství brát?

Magnezium v těhotenství a jeho funkce

Magnezium patří mezi minerální látky – elektrolyty, které jsou pro fungování našeho organismu nezbytné. Během ženského těhotenství hladina magnezia v krvi klesá a ve větší míře se vylučuje při močení, přičemž se zvyšuje jeho potřeba o 10 až 30 % v jednotlivých fázích těhotenství.

Zvýšená spotřeba je zapříčiněna rostoucím plodem, jehož potřeba po hořčíku se zvyšuje. Hořčík hraje roli při tlumení svalových kontrakcí, tvrdnutí bříška, například i při děložních stazích během falešných nebo porodních kontrakcí. Přispívá ke stabilnímu krevnímu tlaku, ovlivňuje hladinu cholesterolu, cukru v krvi a podporuje zdravou srdeční činnost.

Magnézium řídí v těle například až 300 enzymů, které přeměňují přijaté živiny na energii nebo bílkoviny z aminokyselin. Pomáhá také při trávení. Eliminuje rizika vzniku otoků, svalových křečí v končetinách nebo snižuje frekvenci projevů tvrdnutí bříška. Obecně přispívá ke zdraví kostí, zubů a dobré svalové kondici. Pozitivně účinkuje proti vznikům migrén, které jsou často důsledkem nedostatečného množství hořčíku v krvi.

Během těhotenství výrazně ovlivňuje náladu a psychickou rovnováhu těhotné ženy. Do jisté míry snižuje riziko vzniku depresivních stavů a dopomáhá ke kvalitnějšímu spánku. Dostatečná koncentrace hořčíku v krvi těhotné ženy působí jako prevence ve vzniku různých zdravotních komplikací.

Magnézium v těhotenství a jeho funkce

Nedostatek magnezia – příznaky a rizika

Co všechno může způsobit nedostatek magnezia v těhotenství? V zásadě může negativně ovlivnit všechny procesy organismu, kterých je součástí. Pro těhotnou ženu však představuje i mnohem větší rizika, která mohou ohrozit vývoj a zdraví plodu. Působení hořčíku v organismu je velmi rozsáhlé. Které příznaky mohou nasvědčovat, že hladina magnezia v organismu není dostatečná?

  • Nepravidelný srdeční rytmus
  • Vyšší výskyt svalových křečí – lýtka, prsty, častější tvrdnutí bříška...
  • Nestabilní krevní tlakpreeklampsie a eklampsie
  • Zrychlený tep a dušnost
  • Zvýšené riziko předčasného porodu – předčasný odtok plodové vody
  • Riziko potratu nebo nízké porodní hmotnosti miminka
  • Větší pravděpodobnost výskytu migrén a bolestí hlavy
  • Zvýšení citlivosti organismu na stres – nervozita, náladovost, úzkostlivost (pozn. možný vznik poporodní deprese) a únava
  • Vyšší kazovost zubů, lámání nehtů a vlasů
  • Možné riziko vzniku těhotenské cukrovky
  • Trávicí potíže (zácpa, průjem, zvracení) zapříčiněné nedostatečnou regulací určitých enzymů a horší schopností metabolické regulace při vstřebávání bílkovin, tuků a cukrů

Diagnostika se provádí odběrem krve a jejím následným rozborem. Zjistí se tak hladina hořčíku a stanoví terapie, kterou se množství hořčíku systematicky zvýší. Za sníženou hodnotu se považuje hladina pod 0,7 mmol/l. Často jeho nedostatek indikuje také deficit dalších minerálů, jako vápník nebo draslík. V některých případech se také sleduje množství magnezia vylučovaného v moči. Ve většině případů se zvýší příjem hořčíku vhodnými doplňky stravy nebo změnami v životosprávě.

V akutních případech je podávána magneziová infuze v těhotenství, kterou se přímo do krevního oběhu dostane vyšší koncentrace hořčíku a optimalizují se tak biochemické procesy, které za jiných okolností nemusí fungovat v těle správně a mohou způsobovat výše uvedené komplikace nebo nevratné následky.

Jaké magnezium v těhotenství užívat?

Mnoho žen se v diskusích a fórech ptá, jaké magnezium je vhodné brát během těhotenství. Ať jde o preventivní užívání nebo byl u těhotné ženy zjištěn nedostatek magnézia v organismu, nejlépe je poradit se s lékařem/lékařkou nebo lékárníkem/lékárničkou. Na trhu je dostupné velké množství doplňků výživy s obsahem magnezia a jiných minerálů. Existují také doplňky, které obsahují výhradně hořčík.

Magnezium je dostupné v různých formách. Důležité při jeho užívání je, jak efektivně jej dokáže organismus vstřebat. Při prevenci i nedostatku hořčíku lékaři a odborníci nejvíce doporučují využívat doplňky stravy, které obsahují hořčík orotát, laktát, citrát nebo chelát. Právě kyselina orotová se například považuje za perfektní nosič hořčíku v organismu. Díky tomu se hořčík účinně vstřebává. Pokud jde o oxid hořečnatý nebo uhličitan hořečnatý (sloučeniny), jejich vstřebatelnost je relativně slabá. Některé doplňky stravy kombinují více druhů nosičů magnézia a jejich vstřebatelnost má různý charakter, což je rovněž vhodná volba.

Jaké magnezium v těhotenství užívat?

Tobolky nebo šumivé magnezium

V tomto případě je forma tohoto doplňku věcí preference. Šumivé magnesium v těhotenství má prokazatelně stejný účinek a efektivně se vstřebává jako tobolky a nijakým způsobem se neznehodnocuje jeho účinek či schopnost organismus obohacovat. V případě, že užíváte jiné doplňky výživy nebo vitamínové doplňky, doporučujeme vám sáhnout po preparátech s obsahem čistého hořčíku bez dalších složek.

Za vysoce kvalitní doplněk stravy je považován volně prodejný preparát Magnerot ve formě tablet. Magnerot v těhotenství představuje vhodný přípravek pro doplňování hořčíku. Jedná se o volně prodejný preparát s obsahem orotátu hořečnatého, který zaručuje efektivní distribuci v organismu. Pro některé ženy s intolerancí na laktózu může být nevhodný z důvodu, že obsahuje monohydrát laktózy.

Často doporučeným přípravkem, které zajistí zvýšení hladiny magnézia v organismu, je Magne B6 Balance B9. Tento doplněk stravy je ve formě rozpustných sáčků, které si můžete vysypat přímo do úst a zapít vodou. Jeden sáček obsahuje 150 mg hořčíku, 0,7 mg vitaminu B6 a také vitamin B9 (kyselina listová). Výrazně přispívá k eliminaci příznaků způsobených deficitem hořčíku v organismu. Magne B6 lze užívat v 1., 2. i 3. trimestru.

Při nedostatečném množství hořčíku u těhotných žen je vhodný i přípravek Magnesii Lactici, který neobsahuje například laktózu. Hlavním nosičem je dihydrát magnesiumorotátu. Další vhodné volně prodejné preparáty představuje například Jamieson Magnesium nebo šumivé magnesium pro těhotné od Livsane.

Dávkování hořčíku u těhotných žen

Několik zdrojů uvádí odlišné rozmezí toho, jaké je optimální dávkování hořčíku v těhotenství. Primárně se proto řiďte u volně prodejných i předepsaných medikamentů doporučeními lékaře nebo lékárníka, kteří vám nejlépe poradí, jaké množství magnézia je pro vaše potřeby nezbytné. Lékaři také těhotným ženám doporučují konzumovat větší množství potravin bohatých na hořčík.

Některé zdroje uvádějí, že během těhotenství se doporučuje denně přijímat 200 až 400 mg. Jiné zdroje zase uvádějí optimální hodnotu kolem 350 až 400 mg denně. Tato vyšší dávka je zapříčiněna právě tím, že během těhotenství jsou nároky organismu na množství hořčíku v těle vyšší. Především od 16. až 18. týdne jeho hladina klesá a tělo jej vylučuje ve vyšší míře. Denní dávka hořčíku v těhotenství může mít i věkové ohraničení. Ženy těhotné ve věku 18 let a méně by měly přijímat denní dávku kolem 400 mg, ve věku 19 až 30 let 350 mg, 31 let a výše přibližně 360 mg denně.

Hořčík v těhotenství – dávkování

Dokdy užívat magnézium v těhotenství?

Zhruba od 36. týdne těhotenství gynekologové doporučují budoucím maminkám vynechat doplňky stravy obsahující hořčík a také omezit jeho příjem v přirozené stravy. Vzhledem k tomu, že účinky hořčíku snižují riziko svalových křečí – stahů, mohou přirozeně ovlivňovat svalovou činnost dělohy (pozn. jde o svalový orgán). Následně mohou zapříčinit tlumení falešných (Braxton-Hicksových) nebo porodních kontrakcí. To v závěrečné fázi těhotenství představuje nežádoucí stav.

To, odkdy užívat magnézium v těhotenství, není striktně stanoveno. Doporučuje se však preventivně užívat hořčík jako doplněk již před těhotenstvím a nejpozději od 16. týdne těhotenství, kdy jeho množství v organismu klesá. Podobně jako např. v případě kyseliny listové je lepší jeho preventivní užívání. Šance předávkovat se hořčíkem je sice minimální, ale příliš hořčíku může také uškodit. Příliš vysoká hladina hořčíku se může projevit nadměrnou ospalostí, průjmy, pocením nebo nepravidelným srdečním rytmem. Příliš mnoho magnézia může mít za následek i syndrom líné dělohy a v některých případech může způsobit přenášení těhotenství. Častější komplikaci v těhotenství však představuje právě nedostatek hořčíku v organismu.

Potraviny s obsahem hořčíku

Perfektní a přirozený zdroj hořčíku představují některé potraviny. I proto se ženám v těhotenství doporučuje konzumovat pestrou a vyváženou stravu. Je důležité si uvědomit, že organismus dokáže ze stravy přijmout přibližně 30 % z celkového obsahu hořčíku.

Pro zvýšení příjmu hořčíku v přirozené stravě je dobré do jídelníčku zařadit potraviny, jako špenát, zelí, luštěniny, cereálie, lískové oříšky, slunečnicová semena, lněná semínka, pražené mandle, kešu ořechy, sójové mléko, celozrnné výrobky nebo tofu. Doplňkovým zdrojem hořčíku mohou být také některé minerální vody s obsahem vápníku, draslíku a hořčíku.

Magnézium v těhotenství – zkušenosti

Téma hořčíku v těhotenství rozebírají i ženy diskutující na platformě Modrý koník. Většina žen konstatuje, že magnezium v těhotenství užívali, a to z různých důvodů. Některé pro stahy dělohy a tvrdnutí bříška, jiným dělal problémy kolísavý tlak, únava, nespavost, nervozita nebo dušnost. Z hlediska formy ženy preferují pilulky, ale několik diskutujících sáhlo i po magnéziu v šumivé podobě. Liší se také preference z hlediska jednotlivých produktů. Nejčastěji se skloňuje doplněk stravy Magnerot, Magnosolv (na předpis), Magne B6 nebo Magnesii Lactici. Zkušené maminky také připomínají, že užívání hořčíku od 35 tt není vhodné pro tlumení kontrakcí. U některých žen nadměrné množství magnézia způsobilo přenášení těhotenství.

Magnesium v těhotenství zkušenosti Modrykonik

Magnesium v těhotenství diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

Zajímáte se o problematiku hořčíku v těhotenství? Chcete zjistit, jak správně dávkovat magnezium pro těhotné? V našem článku se dočtete i to, dokdy lze užívat magnesium v těhotenství a také to, jaké magnesium v těhotenství brát. Jaké potraviny obsahují nejvíce hořčíku? Budeme také velmi rádi, pokud se o své zkušenosti podělíte i vy, naši čtenáři a čtenářky. V sekci komentářů máte volný prostor k diskusi. Vaše rady a doporučení mohou být velmi nápomocné i pro ostatní budoucí maminky, které se otázkou užívání magnézia v těhotenství zabývají.

Na trhu je dostupné velké množství volně prodejných medikamentů i léčiv na předpis. Důležité je se o užívání poradit s lékařem/lékařkou, případně vám poradí v lékárně. Obecně nejvíce doporučené jsou tablety Magnerot nebo rozpustné sáčky Magne B6 Balance B9. Vhodný zdroj hořčíku pro těhotné představují i medikamenty, jako Magnesii Lactici, Jamieson Magnesium nebo šumivé magnesium pro těhotné od Livsanu. O dávkování se poraďte s lékařem a doporučenou dávku nikdy nepřekračujte.

Užívání magnézia během těhotenství by mělo být zaměřeno na celé období těhotenství. Nicméně doporučuje se doplňkovou formu hořčíku vysadit přibližně ve 36.–37. týdnu těhotenství (před jeho koncem), protože účinky hořčíku mohou ovlivnit – tlumit činnost falešných nebo porodních kontrakcí.

Přesná dávka hořčíku, kterou by měly těhotné ženy užívat, se liší v závislosti na individuálních potřebách a zdravotním stavu. Obecně platí, že doporučená denní dávka hořčíku pro těhotné ženy je přibližně 350–400 mg. Je však důležité konzultovat tuto otázku se svým lékařem, protože každá těhotná žena má jedinečné potřeby a existují i další faktory, které mohou ovlivnit vhodnou dávku hořčíku.

Ano, obecně je považováno za bezpečné užívat magnezium během těhotenství. Je však vždy vhodné se poradit s lékařem před užíváním jakýchkoli doplňků stravy. Magnézium byste měli vysadit před koncem těhotenství. Předávkování se magneziem představuje minimální pravděpodobnost. Zároveň dostatečná hladina magnezia v organismu představuje účinnou prevenci před vysokým krevním tlakem a vznikem preeklampsie.

Příznaky nedostatku magnézia během těhotenství mohou zahrnovat svalové křeče (tvrdnutí bříška), únavu, vysoký krevní tlak, nevolnost, zažívací potíže (zácpa, průjem, zvracení), nespavost, dušnost, nepravidelnou srdeční činnost, migrénu, náladovost a podrážděnost. Zvyšuje se riziko předčasného porodu nebo spontánního potratu. Takové příznaky mohou být způsobeny i dalšími faktory či onemocněními, proto je důležité konzultovat je s lékařem/lékařkou.

Málo železa v těhotenství se nazývá železo-deficitní anémie a může být způsobena několika faktory. Nedostatek železa v těhotenství představuje riziko pro ženu i plod. Zvyšuje se riziko předčasného porodu, nízké porodní hmotnosti novorozence nebo může dojít k problémům s krvácením během porodu. Anémie může negativně ovlivňovat vývoj plodu, zvýšenou únavu ženy a také narůstá riziko vzniku infekcí v organismu. Pokud užíváte současně doplňkové železo a magnesium, dodržte mezi užitím dávek rozestup alespoň 2 hodiny.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(92.8%)