Tvrdnutí břicha v těhotenství

Tvrdnutí břicha v těhotenství. Kdy je nebezpečné? Co znamená tvrdnutí břicha před porodem?

Tělo maminky si v těhotenství prochází řadou změn. Průběh těhotenství se případ od případu liší a každá prvorodička nebo budoucí maminka jej prožívá jinak. Jedním z průvodních jevů je i tvrdnutí břicha v těhotenství. Netřeba mít z tohoto jevu nutně obavy, tvrdnutí bříška v těhotenství je často naprosto přirozené. Vzhledem k řadě možných příčin tvrdnutí břicha v těhotenství vám v našem článku představíme nejčastější důvody tohoto jevu a vysvětlíme, proč se to děje. Co znamená tvrdnutí břicha v těhotenství? Kdy je tvrdnutí břicha v těhotenství nebezpečné? Jak rozpoznat tvrdnutí břicha?

Publikováno: 22.11.2023
Aktualizované: 22.11.2023
Obsah článku:

Tvrdnutí bříška je častým a přirozeným příznakem těhotenství. Shodují se na tom i gynekologové a odborníci z této oblasti. Často se o něm mluví jako o problému, protože především budoucí maminky prvorodičky dokáže tento pocit velmi vystrašit. Je důležité vědět, jak poznat tvrdnutí břicha v těhotenství. To, co způsobuje tvrdnutí bříška a jaké jsou příčiny, závisí na stádiu těhotenství (trimestru) i celkovém průběhu. V každém případě, pokud máte jako budoucí maminka obavy nebo pozorujete určité abnormální projevy, uděláte nejlépe, pokud navštívíte svého ošetřujícího lékaře, který vyloučí případná rizika. Tvrdnutí celého břicha v těhotenství nikdy nepodceňujte. Jak vypadá tvrdnutí břicha v těhotenství a co znamená?

Co znamená tvrdnutí břicha v těhotenství – příznaky

Napnuté břicho v těhotenství není ničím neobvyklým. Obecně lze tvrdnutí bříška v těhotenství charakterizovat z pohledu těhotné ženy jako určitý pocit nepohodlí v oblasti bříška a podbřišku. Takové tvrdnutí břicha je bez bolesti nebo doprovázeno jen minimálními signály bolesti. Projevuje se občasnými a nekontrolovatelnými stahy svalů dělohy a břišní svaloviny. Takové stahy se označují jako kontrakce. Jedná se o relativně běžnou činnost dělohy během celého průběhu těhotenství a objevuje se již v rané fázi od prvního trimestru. Zpočátku bývá tvrdnutí krátkodobé a mnoho žen si na tento stav zvykne.

Intenzivnější je tvrdnutí břicha v 6. měsíci těhotenství (resp. od 24. tt.) a nejintenzivnější tvrdnutí břicha je kolem 34. – 40. tt., tedy v pokročilém stadiu těhotenství. Což znamená tvrdnutí břicha v těhotenství do velké míry definuje právě to, v jaké fázi se těhotná žena nachází. Ke konci těhotenství totiž tyto stahy mohou být také projevem předčasného porodu. Zvlášť, pokud se stahy v jistém časovém horizontu opakují pravidelně. O tvrdnutí břicha uvědomte svého gynekologa. Především pro prvorodičky je velmi náročné rozlišit kontrakce porodu od tvrdnutí bříška v těhotenství a svalových stahů dělohy či falešných kontrakcí. Jak se projevuje tvrdnutí břicha v těhotenství, však závisí také na jeho průběhu.

Tvrdnutí břicha v těhotenství příznaky

Jak poznat tvrdnutí břicha v těhotenství?

Jednotlivé důvody, proč je břicho v těhotenství tvrdé, úzce souvisí s fází těhotenství a také aktivitami, které těhotná žena vykonává. Častou kombinací je stres a tvrdnutí břicha, typické je také tvrdnutí břicha před porodem, které je třeba pečlivě sledovat, zda náhodou nejde o porodní kontrakce a předčasný porod. Velmi často se tvrdnutí břicha objevuje po námaze nebo zvedání těžších břemen, nebo klidně při delším úklidu. Poměrně běžné je také tvrdnutí břicha při chůzi nebo tvrdnutí břicha při změně pohybu (pozor na prudké pohyby). Stačí nasadit klidový režim, relax, aplikovat teplou sprchu a tvrdnutí či stahy by měly ustoupit. V klidu by se mělo tvrdé bříško zakrátko uvolnit. Pokud přetrvává tvrdnutí břicha v klidu, zkuste změnit polohu. Velmi často souvisí tvrdnutí i se zažíváním a trávicími změnami. Jak rozpoznat tvrdnutí břicha, si vysvětlíme na základě charakteristik v průběhu těhotenství.

Tvrdnutí břicha v prvním trimestru – první projevy a růst dělohy

Tvrdnutí břicha v prvním trimestru je nejčastěji způsobeno růstem dělohy, resp. prodlužováním svalů dělohy, která se přizpůsobuje plodu. Děloha se v průběhu těhotenství zvětšuje až několikanásobně. Roztahování dělohy může vyvolat občasnou bolest. Zhušťuje se průtok krve, zvětšuje se objem výstelky a také se rozšiřují cévy. V tomto procesu se může objevit i občasná ostrá bolest po stranách bříška, které je tvrdé, protože děloha přirozeně zvětšuje svůj objem. Bolesti břicha na začátku těhotenství tak nemusí znamenat nic tragického.

Tímto procesem spolu se změnou hormonů se mění trávicí proces, který se zpomaluje a může zapříčinit nadýmání. S trávením souvisí zácpa a tvrdnutí břicha. Děloha při zvětšení totiž tlačí na střeva. Relativně časté je tvrdnutí břicha v těhotenství v noci nebo podvečer. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat stavu, pokud je tvrdnutí doprovázeno pravidelnou bolestí, protože se může jednat o zánět v trávicí soustavě.

Tvrdnutí břicha v prvním trimestru

Kdy je tvrdnutí břicha nebezpečné – riziko potratu

Bohužel, tvrdnutí břicha ve 24. tt., resp. do 6. měsíce není třeba opomíjet. V této fázi může být tvrdnutí bříška v těhotenství rovněž příznakem potratu. Největší procento potratů se děje do 12. týdne těhotenství. V takovém případě však bolestivé tvrdnutí břicha v těhotenství není jediným příznakem. Objevují se také bolesti páteře, bolestivé křeče v podbřišku a typický je hlavně jasně červený, případně hnědý vaginální výtok s kousky sražené krve. Tvrdnutí břicha a bolest v kříži nemusí být nutně příznakem potratu, často může jít jen o tvrdnutí břicha po námaze. Tyto příznaky se v případě potratu nemusí objevit všechny. Pokud pociťujete v tomto období nižší citlivost prsů nebo absentuje ranní nevolnost, urgentně navštivte svého gynekologa.

Tvrdnutí břicha ve druhém trimestru – fyzická námaha

I v tomto období děloha nadále zvětšuje svůj objem a tvrdnutí bříška způsobené napětím svalů je tedy naprosto normální. Intenzivnější tvrdnutí může nastoupit právě v tomto období kolem 6. měsíce. Nejčastěji se tvrdnutí objevuje během chůze nebo při námaze. Někdy i při změně polohy při ležení, proto se objevuje tvrdnutí břicha v těhotenství v noci.

Ženám se nedoporučuje cvičení, běhání a ani zvedání těžších předmětů. Po fyzické námaze se tvrdnutí břicha téměř zaručeně objeví. Lékaři již v tomto období zakazují těhotným ženám namáhavější aktivity. Intenzivněji mohou stahy podpořit i sex – pohlavní styk s partnerem, orgasmus, nedostatečný pitný režim nebo také pohyby miminka.

Objevit se již zde mohou falešné kontrakce poslíčci – Braxton-Hicksovy kontrakce. Ty se zvyknou objevovat až ve třetím trimestru, nicméně jsou případy, kdy je těhotné ženy registrovaly již kolem 20. týdne. Blíže si je charakterizujeme v samostatném odstavci v souvislosti s tvrdnutím bříška ve třetím trimestru.

Obezřetnost je na místě, protože i v tomto stadiu těhotenství může dojít k potratu, a to před 24. týdnem těhotenství. Žena může pociťovat příznaky, které uvádíme výše – křeče, vaginální výtok, krvácení se sraženými kusy krve, bolest zad. Všechny tyto symptomy může doprovázet tvrdnutí bříška. V takovém případě vždy kontaktujte lékaře. Příčinu potratu není vždy možné určit, protože se může jednat často o genetické problémy samotného plodu.

Tvrdnutí břicha ve druhém trimestru

Tvrdnutí břicha ve třetím trimestru – poslíčci a porodní kontrakce

Kontrakce a tvrdnutí břicha? S pokročilým stádiem těhotenství se stupňuje i pocit ztvrdlého bříška. To je způsobeno stahy dělohy a velmi často i falešnými kontrakcemi, které jsou pro toto období těhotenství typické. Tvrdnutí břicha ve 38. tt je často vyvoláno právě zmiňovanými Braxton-Hicksovými kontrakcemi (poslíčci). Tvrdnutí břicha ve 36. tt je z hlediska stadia těhotenství rovněž běžné a u některých žen se tvrdnutí břicha může objevit i v tomto období. Vzhledem k pokročilému stadiu těhotenství je třeba umět rozlišit tyto falešné kontrakce od kontrakcí, které by mohly znamenat předčasný nebo řádný porod. Objevit se může také tvrdnutí břicha při pohybech plodu nebo tvrdnutí břicha na jedné straně. O tvrdnutí bříška a jejich frekvenci vždy informujte na kontrole svého gynekologa.

Braxton-Hicksovy kontrakce vs porodní kontrakce

Jedná se o falešné kontrakce, které se nejčastěji objevují po 37. týdnu těhotenství. Jsou to intenzivní děložní stahy, které se projevují nepravidelnou aktivitou. Trvají například 30 až 40 minut, přičemž nastupují v určitém intervalu po 3 až 5 minutách a interval se nezkracuje. Pravé porodní kontrakce neustupují, postupně se interval mezi stahy zkracuje. Falešné kontrakce jsou nebolestivé nebo jen mírně bolestivé, spíše jsou nekomfortní. Po teplé sprše, koupelí nebo relaxaci ustoupí.

Naopak, pravé kontrakce bolestivost stupňují a neustupují. Při pravých kontrakcích navíc žena může pozorovat další symptomy – uvolnění hlenové zátky, vaginální výtok či v poslední fázi odtečení plodové vody. Zároveň se děložní čípek otevírá, což lze pozorovat i vizuálně. Tvrdnutí břicha a předčasný porod tak mohou v této fázi těhotenství úzce souviset. Později, tvrdnutí břicha v těhotenství 9. měsíc, je naprosto přirozené, protože jde o finální fázi těhotenství a není třeba se takového stavu obávat. Stejně tak pokud žena přetahuje, tvrdnutí břicha po termínu je naprosto běžné.

Braxton-Hicksovy kontrakce

Časté tvrdnutí břicha v těhotenství

Velmi individuální je počet stahů při tvrdnutí bříška. Budoucí maminky se často leknou intenzity tvrdnutí břicha v těhotenství. Mnohé ženy si všímají tvrdnutí břicha na začátku těhotenství a následně až po 34. týdnu těhotenství, tehdy je normovaná frekvence v průměru do 30 tvrdnutí břicha za den. Do tohoto období je v normě kolem 20 tvrdnutí.

Toto číslo není exaktně stanoveno, jde jen o určitý průměr, který se v případě konkrétního těhotenství a zdravotního stavu těhotné ženy může lišit. Není vzácné tvrdnutí břicha celý den, celodenní tvrdnutí břicha je charakteristické pro některé fáze těhotenství. Důležitý je klidový režim a dostatečná hydratace. Pouze lékař dokáže v případě stahů a tvrdnutí bříška vyloučit případný problém nebo předčasný porod.

Tvrdnutí bříška a infekce

Jednou z příčin tvrdnutí břicha v těhotenství mohou být také zánětlivé procesy v těle těhotné ženy. Může se jednat o patogeny (bakterie), které mohou způsobovat změny na děloze a jejím krčku. Nutná je diagnostika u lékaře. Pokud se po odběru krve potvrdí zvýšený zánětlivý faktor, je třeba nastavit vhodnou léčbu. Někdy je nezbytná terapie lokálními antibiotiky (vaginální gel nebo tablety). Za tvrdnutím břicha může být také zánět močových cest.

Tvrdnutí bříška a infekce

Co pomáhá při tvrdnutí břicha v těhotenství a jak jej zastavit?

Opět může jít jen o velmi obecné rady s ohledem na různou příčinu tvrdnutí břicha v těhotenství. Jak zastavit tvrdnutí břicha závisí také na konkrétním stavu. Některé dokáží tvrdnutí břicha zmírnit, jiné zastavit. Zde je několik rad, které vám pomohou zmírnit tvrdnutí břicha.

  • Teplá sprcha, relaxační koupel, termofor nebo hřejivá deka dokáží tvrdnutí břicha zmírnit až zastavit.
  • Vyhýbejte se fyzické námaze, zvedání předmětů a dlouhému úklidu v domácnosti. Rovněž neprovádějte příliš dynamické pohyby, které by vyvolávaly svalové stahy dělohy.
  • Ve spánku může pomoci změna polohy. Lehněte si na bok a břicho si podložte polštářem nebo přikrývkou.
  • Hydratace a pitný režim jsou klíčové, dbejte na pravidelný přísun tekutin.

O dalších doporučeních s řešením tvrdého břicha v těhotenství se můžete poradit se svým ošetřujícím lékařem. To, jak zmírnit tvrdnutí břicha, závisí i na stádiu, ve kterém se budoucí maminka nachází. V určité fázi těhotenství mohou ulevit některé specifické pohyby nebo masáž.

Tvrdnutí břicha v těhotenství – zkušenosti

Maminky se shodují v tom, že tvrdnutí břicha v těhotenství je normální. Záleží na tom, jak dlouho je ztvrdlé a kdy k tvrdnutí dochází. Pokud tvrdne břicho v posledním měsíci těhotenství, jedná se o normální jev, břicho může tvrdnout i během těhotenství, např. po námaze. Pokud se žena nezačne otevírat, nemusí jít o problém, časté tvrdnutí břicha může totiž oslabit děložní čípek a vyvolat porod.

Tvrdnutí břicha v těhotenství diskuse Modrykonik

Tvrdnutí břicha v těhotenství zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Objevuje se tvrdnutí břicha i během vašeho těhotenství? Chcete vědět, co znamená tvrdnutí břicha v těhotenství a zda není nebezpečné? Hledáte příčiny tohoto jevu ve vašem případě? Věříme, že díky našemu článku zjistíte, proč se tvrdnutí břicha objevuje také u vás. Budeme také velmi rádi, pokud se ostatní maminky podělí o své zkušenosti a zapojí do diskuse pod článkem. Přestože každá maminka prožívá těhotenství jinak, praktické rady mohou být pro budoucí maminky velmi nápomocné.

Na začátku těhotenství je to především růst dělohy, která zvětšuje svůj objem. Rovněž se může jednat o zažívací potíže nebo stres. Tvrdnutí břicha bývá způsobeno i zvýšenou fyzickou námahou, zvedáním těžších břemen a v pozdější fázi také falešnými kontrakcemi.

Nebezpečné je tvrdnutí břicha v těhotenství, je-li doprovázeno výraznější bolestí. Do 24. týdne těhotenství také hrozí riziko potratu. Kromě tvrdnutí břicha se mohou objevit typické symptomy – bolestivé křeče v podbřišku, vaginální výtok, světle červený nebo hnědý výtok s krevními sraženinami nebo výrazná bolest páteře.

Zmírnit nebo zastavit tvrdnutí břicha v těhotenství pomáhá teplá sprcha nebo horká koupel. Nápomocná může být i hřejivá deka. Důležitý je pitný režim a klid, vyhýbání se přehnané fyzické námaze. Nápomocná může být změna polohy při ležení na bok a podložení si břicha polštářem.

Nejčastěji je důvodem přehnaná fyzická námaha. Tvrdnutí břicha může být také způsobeno trávicími obtížemi nebo růstem dělohy. V počátcích je často přítomno i nafouklé břicho v těhotenství. Frekvenci tvrdnutí břicha je dobré sledovat a informovat o tom svého ošetřujícího lékaře, který dokáže nejlépe posoudit, čímž může být tvrdnutí břicha způsobeno. Do 34. tt. je v normě 20 tvrdnutí do dne, po 34. tt. je v normě 30 tvrdnutí za den. Jedná se však jen o průměr a vyšší a nižší hodnoty nemusí značit problém.

Bolest v podbřišku při tvrdnutí břicha může mít původ ve zvětšování dělohy a natahování děložních svalů a zvětšování výstelky. Taková ostřejší bolest se obvykle objevuje po stranách břicha. Pokud je však přítomno tvrdnutí břicha a bolest až křeče v podbřišku, důležitá je urgentní návštěva nemocnice, protože se může jednat o potrat. Sledujte, jestli se neobjevují i další symptomy potratu.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(90.2%)