Oteklé nohy v těhotenství

Oteklé nohy v těhotenství. Co pomáhá na bolest a otékání nohou

Otoky v těhotenství postihují více než 75 % těhotných žen. Primárně jde o otoky dolních končetin, tedy otoky kotníků, chodidel a lýtek. Méně často se otoky vyskytují na rukou, zápěstích, prstech nebo na tváři. To je typické pro pozdější stadium těhotenství. Oteklé nohy v těhotenství nejsou ničím neobvyklé. Je však důležité míru otoků sledovat a pro případ, že se objeví, je vhodné aplikovat postupy, které ženě od otoků uleví. Zabrání se tak tomu, aby se objevily další potíže. U těhotných žen k otokům přispívají hormonální změny, zavodňování organismu a narůstající tělesná hmotnost. Je bolest nohou v těhotenství v pořádku? Kdy nastupuje otékání nohou v těhotenství?

Publikováno: 04.12.2023
Aktualizované: 04.12.2023
Obsah článku:

Pocit těžkých nohou, oteklá chodidla, lýtka nebo kotníky, zhoršená pohyblivost, či dokonce bolesti nohou nejsou vůbec příjemné a těhotné ženy se s tímto pocitem setkávají opravdu často. Důvodem jsou metabolické změny organismu. Tělo ženy si zvyká na průběh těhotenství, což s sebou často přináší i méně příjemné doprovodné příznaky. Za otoky končetin stojí voda a její nahromadění v určité části těla. Zavodňování organismu v těhotenství, zvláště v pozdější fázi, je velmi přirozené. Intenzivněji se otoky objevují právě ve 3. trimestru těhotenství, ale s přibývajícími kilogramy a změnami organismu mohou nastoupit už kolem 20. týdne nebo i v počátcích těhotenství, tehdy tělo zadržuje více vody. Pozor je třeba dávat na případy, ve kterých otoky mohou být nebezpečné.

Vznik otoků v těhotenství

Oteklé končetiny jsou během těhotenství jednou z nejčastějších příčin, na které si budoucí maminky stěžují. Týkají se více než 75 % těhotných žen. Primárně jde o otoky dolních končetin – chodidel, kotníků, lýtek, ale nezřídka mohou otékat i zápěstí, prsty nebo obličej. Vznik otoků je charakteristický hlavně pro třetí trimestr těhotenství, ale klidně mohou změny v metabolismu způsobit, že se otoky dolních končetin objeví v dřívější fázi těhotenství nebo kolem 20. týdne.

Nejvíce intenzivně jsou oteklé nohy v těhotenství projevují ve večerních hodinách. Specificky jsou otoky mnohem intenzivnější během horkých letních dnů. V teplém počasí se cévy snaží ochlazovat tím, že se rozšíří, ale zároveň krev protéká pomaleji a v cévách se hromadí.

Proč k otokům končetin – edémům vlastně dochází? Otok nohou je v těhotenství způsoben primárně zavodňováním organismu. Tělo budoucí maminky si ve tkáních vytváří zásoby vody, což je zapříčiněno hormonálními a metabolickými změnami. Dochází ke změnám ve využívání a vstřebávání bílkovin a zvyšuje se také objem krve v krevním oběhu. Přibírání v těhotenství je také jedním z faktorů, které mají vliv na výskyt otoků. Výrazněji se otoky nohou mohou objevit iu žen, u kterých dojde během těhotenství k nárazovějšímu přírůstku na hmotnosti.

V pozdější fázi těhotenství dochází k tomu, že plod tlačí na dutou žílu, přes kterou proudí krev z dolních končetin do srdce, děloha a plod se výrazně zvětšují a zhoršuje se tak průtok krve. Krev v oběhovém systému protéká pomaleji, a to způsobuje tvorbu otoků – edémů, křečových žil nebo bolesti nohou. Po porodu dochází k relativně rychlému ústupu otoků, protože nadbytečné tekutiny se vyloučí močí a pocením.

Vznik otoků v těhotenství

Kdy jsou otoky v těhotenství nebezpečné?

Přestože otékání nohou v těhotenství není nic neobvyklého, v určitých případech je třeba zvýšit pozornost. Standardní otok rozpoznáte tak, že místo, které se vám jeví jako oteklé, stisknete, přičemž po zmáčknutí zůstává ve tkáni jamka. Pokud se otoky zintenzivňují před spaním, ale během noci ustoupí, není důvod ke znepokojení. V každém případě je vhodné přítomnost otoků oznámit svému lékaři, a to v jakémkoli stadiu těhotenství. Přestože pár týdnů před porodem jsou otoky intenzivnější, poraďte se vždy s lékařem včas, aby se předešlo případným obtížím. Některé z příznaků totiž mohou značit přítomnost závažnějších zdravotních komplikací. Je dobré zpozornět, pokud:

  • nedochází ke zmenšování otoků a jejich ústupu ani v klidovém režimu, naopak, stav se zhoršuje,
  • edémy se opakovaně objevují náhle, případně na různých částech těla,
  • objevují se otoky na rukou, stehnech i na tváři,
  • jsou-li otoky doprovázeny bušením srdce, zvýšeným krevním tlakem, nevolností, bolestmi končetin nebo častějšími závratěmi...
  • má těhotná žena anamnézu z předchozího těhotenství, například v podobě preeklampsie, těhotenské cukrovky nebo jiné diagnózy, která představuje riziko.

Preeklampsie v těhotenství

V souvislosti s otoky může být jedním ze závažných stavů preeklampsie. Tento stav se projevuje otokem i jiných částí těla, například oteklé ruce v těhotenství, prsty, zápěstí nebo tvář. Otoky zároveň neustupují. Edémy však nejsou jediným příznakem preeklampsie, mnohem signifikantnější jsou například závratě, dušnost, bušení srdce, vysoký krevní tlak, poruchy vidění a nevolnost. Potvrdit vznik preeklampsie může vyšetření moči, ve kterém, pokud se nacházejí bílkoviny v určité hladině, s vysokou pravděpodobností se onemocnění může potvrdit. Jedná se o závažné onemocnění cév placenty, které nejsou dostatečně rozšířeny na to, aby dokázaly zásobovat plod kyslíkem a krví. Potřebná je okamžitá diagnostika lékařem a nastavení medikamentózní léčby.

Preeklampsie v těhotenství

Rovnoměrný nebo asymetrický otok končetin

Symetrické, resp. rovnoměrné otoky postihují obě končetiny ve stejné míře. Platí, že při rovnoměrných otocích obvykle během odpočinku a po zaujetí klidové polohy dochází i k rovnoměrnému odtékání končetin. Takové otoky není třeba žádným způsobem léčit. Oteklé ruce v těhotenství jsou velmi typické pro závěr těhotenství a není třeba se takových příznaků okamžitě leknout. Všímejte si, zda není otok asymetrický nebo bolestivý.

Závažnější jsou případy, kdy je otok asymetrický, například jen na jedné noze. Může se jednat o přítomnost lokálního zánětu nebo o žilní trombózu. V takovém případě je typickým symptomem bolest dané končetiny. Příčinou asymetrického otoku nohou může být také porucha srážlivosti krve. Toto onemocnění se může projevit až v těhotenství. Potřebné je vyšetření krve a posouzení výsledků hematologem. Při nesprávné srážlivosti krve v dané končetině jsou otoky typickým příznakem. Stav je třeba léčit, protože jinak může dojít k trombóze – ucpání cévy krevní sraženinou. Primárně jde o podávání látek, které se postarají o přiměřené ředění krve a její lepší cirkulaci v krevním oběhu.

Prevence před vznikem otoků nohou

V případě, že se otoky dostaví, je možné aplikovat určité známé postupy, které dokáží od standardních otoků ulevit. Oteklé nohy v těhotenství představují pro mnohé ženy stav nepohodlí. Chcete-li eliminovat vznik otoků, možná se vám sejdou i následující rady, které mohou do určité míry fungovat jako prevence. Co dělat, abyste předešli vzniku edémů?

  • Změna životosprávy a úprava jídelníčku dokáže výrazně napomoci k eliminování vzniku otoků v těhotenství. Vyhýbejte se pokrmům s vysokým obsahem tuku a cukrů. Snažte se jídla co nejméně solit, protože právě sůl v těle zadržuje vodu. Konzumujte hodně ovoce a zeleniny, které jsou skvělým zdrojem vlákniny.
  • Dodržujte pitný režim, nesnažte se pít méně, ale vyhýbejte se slazeným nápojům nebo minerálním vodám s vysokým obsahem sodíku. Zařadit můžete v rámci pitného režimu i bylinkové čaje. Naopak, omezte kofein.
  • Pravidelný a adekvátní pohyb je základem toho, aby v těle probíhalo přiměřené prokrvení končetin. Snažte se tak sezení pravidelně střídat s chůzí nebo dokonce zařadit vhodná cvičení. I během ležení či sezení občas měňte polohy, aby krev v těle lépe cirkulovala.
  • Vhodnou prevencí je nošení elastických punčoch.
  • Vyhýbejte se vysokým podpatkům a preferujte spíše pohodlnou sportovní obuv.
  • Noste volné oblečení, a to včetně ponožek.
  • Dopřejte si odpočinek, vyhýbejte se stresu a přehnané fyzické námaze.

Prevence před vznikem otoků nohou

Otoky v těhotenství a účinná pomoc

Pokud u vás edémy vznikají a registrujete je s příchodem večera nebo i během dne, je několik způsobů, kterými můžete zajistit to, že otoky se zmírní nebo úplně ustoupí. Samozřejmě, případ každé těhotné ženy může být jiný. Většina z uvedených způsobů by vám k odstranění edémů měla pomoci. Co dělat, když se chci oteklých nohou zbavit co nejrychleji?

  • Vykládání si nohou nad úroveň srdce vždy, když je to možné.
  • Sprchování nohou za pomoci střídání studené a teplé vody.
  • Masáž chodidel mírným tlakem nebo za pomoci tenisového míčku. Použít můžete také masážní oleje nebo krémy, které podporují prokrvení končetin.
  • Spánek na levém boku představuje úlevovou polohu a je tak možné lepší fungování krevního oběhového systému.
  • Cévní gymnastika, která představuje specifické pohyby napomáhající lepšímu prokrvování dolních končetin. Například kroužení kotníky ve stoje nebo během sezení, dopínání špiček a paty na nohou a jiné menší pohyby s nohama.
  • Těhotenské cviky nebo cvičení na míči.

Otékání nohou v těhotenství – zkušenosti

Oteklé nohy v těhotenství řeší mnohé maminky a těhotné ženy. V rámci diskusí mají hlavně obavy, zda nejsou otoky příznakem závažnějších onemocnění. V případě otoků ženy často doporučují vykládání nohou na stůl nebo jejich podkládání polštáři. Také jim pomáhala studená sprcha na nohy. Některým ženám ve fázi před porodem nepomáhaly ani ověřené rady. Několik maminek konstatovalo, že otoků se zbavili až krátce po porodu. Některé z diskutujících také doporučují případné otoky konzultovat s lékařem nebo jej navštívit, aby došlo k vyšetření moči a krve a vyloučily se případné komplikace.

Oteklé nohy v těhotenství zkušenosti Modrykonik

Oteklé nohy v těhotenství diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Oteklé nohy v těhotenství jsou pro mnohé ženy stejně typické jako ranní nevolnost. Jakou máte zkušenost s bolestmi nohou a jejich otékáním v těhotenství vy? Co vám pomohlo na ústup otoků? Budeme velmi rádi, pokud se zapojíte do diskuse a podělíte o své rady, tipy, triky, zkušenosti a doporučení, která mohou pomoci ostatním ženám, které se s takovým problémem setkávají.

V okamžiku, kdy registrujete, že jsou vaše nohy oteklé, existuje několik způsobů, díky kterým se můžete edémů zbavit. Dodržujte dostatečný pitný režim, přizpůsobte svou životosprávu a jídelníček, vykládejte si nohy nad úroveň srdce, během sezení kružte kotníky, vyžádejte si masáž chodidel od partnera nebo si dopřejte procházku na čerstvém vzduchu. Ulevit otokům mohou i sprchování nohou a střídání studené a teplé vody nebo těhotenské cvičení, což v obou případech podpoří krevní oběh.

Otok nohou, kotníků, lýtek či chodidel se v těhotenství mohou začít objevovat v začátcích těhotenství nebo až kolem 20. týdne těhotenství. Důvodem je hromadění tekutin v těle. Typické jsou však otoky končetin pro závěr těhotenství, tedy průběh 3. trimestru, kdy je tělo více zavodněno. Výraznější jsou hlavně v teplém počasí a nejvíce se otoky zintenzivňují večer.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(89.4%)