Polohy při kojení

Polohy při kojení. Je vertikální ta správná a nejlepší?

Poloha při kojení ovlivňuje techniku kojení a má vliv na správné přisátí miminka. Neexistuje správný a nesprávný způsob kojení, maminka si s dítětem musí najít polohu, která bude oběma vyhovovat. Je důležité znát více poloh a technik kojení, protože časem může miminku přestat původní poloha vyhovovat, případně ji budete muset změnit, když dítě začne růst.

Publikováno: 20.11.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Kojení je přirozeným způsobem výživy kojence, ale také čas, který strávíte s dítětem v blízkém kontaktu. V těchto chvílích byste si měli oba odpočinout a měli by být pro oba příjemné.

Jak správně kojit?

Chvíli potrvá, než se z vás a vašeho dítěte stane sehraná dvojice, musíte si vyzkoušet několik poloh a dodržovat několik hlavních zásad, abyste věděli, že všechno děláte dobrě.

Zásady „správné“ polohy při kojení:

  • V případě, že dítě před kojením křičí nebo pláče, pokuste se ho nejprve uklidnit.
  • Dítě přikládejte k prsu, ne naopak.
  • Dítě k sobě přitahujte rukou za ramena a záda, hlavičky a obličeje se dotýkejte co nejméně, abyste nenarušovali sací reflex.
  • Brada, tvář a nos dítěte se během kojení dotýkají prsu, nikdy jej od něj násilně neodtahujte. Pokud potřebujete přerušit kojení, jemně dítěti vložte malíček do koutku úst.
  • Mezi vámi a dítětem by se neměla nacházet žádná překážka. Vyhněte se kojení přes polštář nebo zavinovačku, upřednostněte kojení tělo na tělo.

Dítě by při kojení mělo být klidné, volně dýchat a sát plnými doušky. Prs by se neměl napínat a kojení by vám mělo přinášet úlevu, ne bolest.

Jak správně kojit?

Poloha vsedě

Maminka při ní sedí na židli, v křesle nebo v posteli, má pevně podepřená záda, ale je uvolněná. Děťátko má hlavu na předloktí, tváří je obráceno k matce a ústa má na úrovni bradavky. Ramena, boky i nohy se nacházejí v jedné rovině, dítě je horizontálně.

Klasická poloha se nazývá také kolébka nebo madona. Jako podpora dobře poslouží polštář pro vás a kojící polštář pro dítě. Vyhnete se tak přílišnému namáhání zad nebo ramen. Prsa by měly být v přirozené poloze (maminka by se neměla naklánět), aby se vyhnula bolesti bradavek.

Ruce lze vyměnit, tedy dítě bude ležet na opačném předloktí a rukou vedle prsu mu může maminka podepřít hlavu.

Při příčné poloze vsedě je miminko položeno na ruce mámy a hlavičku má v její dlani. Díky tomu dokáže přisátí dobře regulovat a vidí, jestli miminko pije nebo ne.

V poloze v polosedě, při které má maminka podepřené nohy, se nenapíná břišní svalstvo. Dítě je uloženo na předloktí a netlačí na jizvu po císařském řezu, proto se jedná o polohu vhodnou po sekci.

Poloha vsedě

Poloha na boku

Jedná se o kojení vleže, při kterém jsou maminka i miminko v poloze na boku. Maminka leží na boku, hlavu má podepřenou polštářem, dítě má hlavu v ohybu její ruky a leží na boku. Děťátko leží podél matky tváří k bradavce, bříškem obrácené a případně přitisknuté k břichu matky. Jedná se o polohu vhodnou pro maminky po císařském řezu, oblíbená je i při nočním kojení.

Poloha na boku

Poloha na zádech

Maminka leží na zádech, miminko leží bříškem na matčině břiše, přičemž mu rukou podpírá záda. Jedná se o jednu z poloh ke kojení po sekci, vhodná je také ke kojení nedonošených dětí a dětí, které se špatně přisávají.

Poloha na zádech

Vertikální poloha při kojení

Při této poloze, nazývá se také koala, maminka sedí, v ideálním případě by měla mít podepřená záda. Dítě sedí obkročmo na stehně mámy nebo na boku se zády a hlavou ve svislé poloze. Při kojení z pravého prsu dítě sedí na pravém stehně, přičemž levá ruka podpírá hlavu, krk a tělo, pravá podpíra prs. Koala je vhodnou polohou kojení při refluxu novorozence, osvědčila se i u starších dětí.

Vertikální poloha při kojení

Poloha koala

Fotbalová poloha

Dítě se nachází podélně po boku matky, leží na předloktí, rukou mu maminka podpírá ramena a hlavu. Hlavička by měla být mírně zakloněná, dítě by mělo ležet vodorovně. K podložení ruky je vhodné použít polštář.

Fotbalová poloha

Poloha tanečník

Pro děti, kterým se nedaří přisát, předčasně narozené děti, miminka s Downovým syndromem nebo jiným onemocněním je vhodná poloha tanečníka. Dítě leží na matčině předloktí podloženém polštářem, hlavička se nachází v dlani. Druhou rukou maminka podpírá svůj prs.

Poloha tanečník

Poloha v kleku nad dítětem

Děťátko leží v této poloze na zádech a maminka se nad ním sklání na čtyřech, přičemž mu vloží bradavku do úst. Jedná se o způsob vhodný ke kojení v případě, že žena nesnese žádný dotek ani tlak na prsa, ale i tehdy, když potřebuje odblokovat ucpané mlékovody.

Kojení v šátku

Tento způsob kojení je vhodný pro starší děti. Potřebné je, aby dokázali udržet hlavičku zpříma. Poloha je vhodná ke kojení v různých šátcích a nosičích, vždy je u ní důležité, aby matka viděla tvář dítěte a jeho brada nebyla přitlačena k hrudníku.

Kojení v šátku

Kojení oběma rukama

Způsob kojení vhodný pro maminky s velkými prsy. Nutná je pomoc druhé osoby, která přiloží dítě k prsu, zatímco si matka drží oběma rukama prs – prsty by ho měly podpírat zdola a palce obepínat shora.

Polohy při kojení – zkušenosti

Nejčastěji maminky v prvních týdnech doporučují kojení vsedě nebo na boku/vleže. Maminky s většími prsy doporučují fotbalovou polohu. Více ženám se osvědčil polštář na kojení, díky kterému se zbavili bolestí zad. Najít si tu nejvhodnější polohu podle maminek chvíli trvá, proto je třeba vyzkoušet několik poloh, než si dítě najde, co mu nejvíc vyhovuje.

Polohy při kojení zkušenosti Modrykonik

Polohy při kojení diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Nejčastější otázky – FAQ

Najít polohu, která vyhovuje mamince i dítěti a ve které se oba cítí dobře, vyžaduje čas. Některé polohy dokonce pomáhají při konkrétním problému, např. při refluxu nebo po císařském řezu. Které polohy jste vyzkoušeli? Které doporučujete dalším maminkám? Budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse a podělíte se o své zkušenosti.

Chcete-li kojit dvojčata současně, vhodné je boční držení v poloze vsedě (fotbalista). Prsy nejprve střídejte, později může mít každé dítě svůj prs, tvorba mléka se přizpůsobí potřebám jednotlivých dětí.

Doporučená je poloha vleže na boku, v polosedě s podloženýma nohama i poloha vleže na zádech. Důležité je, aby dítě netlačilo na jizvu a nezpůsobovalo mamince při kojení bolest.

Jelikož reflux je zpětný návrat potravy do úst, je důležité, aby během kojení byla hlavička miminka výš než zbytek těla. Ideální je kojení v šátku nebo vertikální poloha při kojení.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Děti

Vaše hodnocení:
(92.4%)