Poslíčci před porodem

Poslíčci před porodem. Jak dlouho trvají falešné kontrakce? Celý den i celou noc

Říká vám ve spojení s těhotenstvím něco označení poslíčci? Slyšeli jste už o pojmu Braxton-Hicksovy kontrakce? V obou případech jde o synonyma a řeč je o falešných kontrakcích, které se zvyknou u těhotných žen objevovat během 2.–3. trimestru těhotenství. Typické jsou také pro období 2–3 týdny před porodem. Paradoxem je, že zatímco některé ženy falešné kontrakce zažívají průběžně během celého těhotenství, jiné se s nimi nesetkají vůbec. Jak se projevují poslíčci? Objevují se poslíčci před porodem? Co znamenají nepravidelné kontrakce celý den?

Publikováno: 02.01.2024
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

V průběhu těhotenství se žena potýká s různými změnami, které souvisí s jejím tělem a organismem. Sto žen a sto různých zkušeností, přesně takové jsou také reakce na to, když mají popsat falešné kontrakce. V praxi může žena v těhotenství pociťovat dva druhy kontrakcí, zmiňované falešné nebo následně ty nejdůležitější pravé – porodní kontrakce. V obou případech jde o přirozené procesy, které jsou během těhotenství zcela normální. Poslíčci jsou zvláště pro prvorodičky velmi matoucím signálem a nejednou je vystraší natolik, že okamžitě vyhledají lékařskou pomoc. Obavy jsou pochopitelné, zvláště, pokud žena neví, co falešné kontrakce může vyvolat. Jak rozlišit skutečné a falešné kontrakce? Mohou trvat poslíčci celou noc a jsou falešné kontrakce bolestivé?

Cvičné kontrakce dělohy – poslíčci

Kontrakce jsou definovány jako stahy děložního svalstva. Samotná děloha je svalový orgán, který aktivně pracuje během celého těhotenství. Hraje důležitou roli při vývoji plodu a ovlivňuje hladinu hormonů v těle. Dokonce se oproti původní velikosti zvětšuje až několikanásobně. Její původní hmotnost je přibližně 50 až 60 g. V těhotenství dosahuje hmotnost 900 až 1 000 g. Vnitřní prostor dělohy se z 5 až 10 ml zvětší na téměř 5 000 ml. I mimo těhotenství dochází ke změnám na děloze, například během menstruačního cyklu. Po porodu a vyloučení placenty dochází k zavinování dělohy a vrací se do původního stavu. Její kontrakce během těhotenství jsou zapříčiněny také fyziologickými změnami (růstem).

Úlohy falešných kontrakcí se však od rolí porodních kontrakcí výrazně liší. Hlavním úkolem poslíčků je, jakási simulace pravých kontrakcí, které přicházejí bezprostředně před porodem a jsou jedním ze spouštěčů porodu. Braxton-Hicksovy kontrakce připravují porodní cesty na porod. Jejich úkolem však není otevírat děložní čípek, zajišťují jen jeho zkracování a změkčení. Těhotné ženy je mohou pociťovat také při zvýšené fyzické námaze (úklid, zvedání předmětů) nebo například po pohlavním styku.

Cvičné kontrakce dělohy

Jak dlouho před porodem poslíčci přicházejí?

Poslíčci se mohou objevovat již od 2. trimestru těhotenství. V některých případech je ženy zažívaly průběžně již od 20. týdne těhotenství. Dřívější výskyt je více charakteristický u vícerodiček. Typické jsou falešné kontrakce přibližně 2–3 týdny před porodem. Právě proto některé rodičky poslíčci zaskočí a mohou nabýt pocitu, že jde o náznaky skutečných kontrakcí.

Jejich příznaky se však od skutečných kontrakcí výrazně liší. Jak zmiňujeme již výše, některé ženy je během těhotenství nezažijí vůbec (zažije je přibližně 10 % těhotných žen). Jejich absence rozhodně nepředstavuje problém z hlediska dalšího průběhu těhotenství či samotného porodu.

Jak se projevují poslíčci – příznaky

Jsou to opravdu poslíčci před porodem? Nejde o předčasný porod? Vzhledem k tomu, že falešné kontrakce se mohou objevit několik týdnů před porodem a mnoho žen s nimi nemá během těhotenství zkušenost, bývá pro ně někdy náročné je odlišit od skutečných – porodních kontrakcí. Mnohé těhotné ženy, které ucítí poslíčky před porodem nabudou pocit, že jde o skutečné kontrakce. Máme pro vás několik zásadních znaků, které by vám měly pomoci určit, že jde o falešné kontrakce – poslíčky.

  • Interval mezi kontrakcemi je nepravidelný na rozdíl od pravých kontrakcí, které přicházejí s přibližně stejným časovým rozestupem. To znamená, že falešné kontrakce přicházejí vždy v odlišných časových intervalech.
  • Časový interval mezi kontrakcemi se nezkracuje, jako je tomu u pravých kontrakcí, kde dochází ke zkracování intervalů. Kontrakce tedy nepřicházejí každých 15, 10, 8 či 5 minut. K dalším stahům dělohy může dojít po 3, 5, 20, 40 minutách nebo za několik hodin.
  • Doba jedné kontrakce má různé trvání – zpravidla kratší, 10 až 15 sekund, ale pocit stahů může přetrvávat i 1 až 2 minuty. Pravá kontrakce má dobu trvání přibližně 30 až 90 vteřin.
  • Celkově mohou falešné kontrakce trvat několik hodin či dní, důvodem je právě nepravidelnost těchto svalových stahů. Většinou odeznívají do několika hodin a obvykle nedojde k více než 4 stahům za hodinu.
  • Vyskytnout se mohou kdykoli během dne nebo také v noci – častěji se objevují právě v podvečer nebo během noci po aktivnějším dni.
  • Bolestivost a intenzita kontrakcí jsou výrazně slabší – ženy je popisují jako nepříjemné a nekomfortní. Typické je tvrdnutí bříška, napětí přední břišní stěny, bolest je spíše lokalizována na jednom místě v podbřišku a často je charakterizována jako slabší menstruační křeče.
  • Žena dokáže během falešných kontrakcí klidně dýchat, komunikovat a pohybovat se – nemění se frekvence dýchání, bolestivost je nižší.
  • Je možné využít možnosti pro jejich zmírnění či úplný ústup.
  • Poslíčci nejsou doprovázeni žádnými jinými příznaky ukončení těhotenství – odtok plodové vody, uvolnění hlenové zátky, zvýšená dušnost, vystřelující bolest do stehen či páteře.

Ve spojitosti s příchodem poslíčků se často hovoří o vlivu fyzické námahy, zvedání předmětů, ale k falešným kontrakcím může přispět i pohlavní styk nebo orgasmus ženy. Kromě fyzické aktivity při této příležitosti jsou to i spermie, které obsahují prostagalandin, který může stahy dělohy vyvolat.

Jak se projevují poslíčci – příznaky

Pomoc při odeznění falešných kontrakcí

Na rozdíl od pravých kontrakcí je výhodou, že v případě poslíčků existují způsoby, které mohou jejich projevy zmírnit nebo zajistí jejich ústup. Velmi nápomocná může být teplá sprcha nebo krátká koupel v teplé vodě. V případě poslíčků by mělo toto řešení pomoci k relaxaci dělohy a ústupu stahů. Často zabere relaxační poloha na levém boku s pokrčenýma nohama, při které dojde k uvolnění děložního svalstva. Pomoci může také sklenice vlažné vody a vyprázdnění močového měchýře. Ulevit může i magnesium – hořčík. Obecně je důležitý pravidelný pitný režim.

Poslíčci před porodem (falešné kontrakce) – zkušenosti

Poslíčky – falešné kontrakce vnímaly ženy v diskusích různě. Je také řada případů, které s nimi neměly žádnou zkušenost, a to i při více těhotenstvích. Některé ženy zase zažívaly poslíčky během těhotenství poměrně pravidelně každý večer nebo během noci. Ženy také avizují, že poslíčky pociťovaly v dřívější fázi těhotenství, klidně i od 20. týdne těhotenství. Typické však bylo většinou období pár týdnů před očekávaným termínem. Z hlediska bolestivosti většinou ženy pociťovaly slabší bolest, kterou přirovnávaly k menstruačním křečím. Některé v diskusi uváděly, že vnímaly silné napětí v bříšku nebo relativně dlouhé tvrdnutí bříška. Některé maminky popisují, že pociťovaly vystřelující bolest do oblasti křížů. Většinou platilo, že trvání kontrakce bylo krátké.

Poslíčci, falešné kontrakce před porodem zkušenosti Modrykonik

Poslíčci, falešné kontrakce před porodem diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Pro některé ženy může být velmi náročné rozlišit skutečné a Braxton-Hicksovy kontrakce. Víte, co jsou to falešné kontrakce? Víte, proč vznikají a jak je odlišit od skutečných porodních kontrakcí? Jak jste prožívali poslíčky vy? Budeme rádi, pokud se v diskusi pod článkem podělíte o své zkušenosti. Byly pro vás bolestivé falešné kontrakce? Pokud máte rady a doporučení pro ostatní maminky, jak ulevit od poslíčků, budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.

Interval kontrakcí je nepravidelný a nezkracuje se. Falešné kontrakce mají nižší intenzitu (intenzita se ani s přibývajícím časem nezvyšuje) a nejsou tak bolestivé. Bolest ženy vnímají jako slabší menstruační křeče, pociťují tvrdnutí bříška, napětí v podbřiší a bolest je lokalizována v jedné části. Doba trvání jedné kontrakce je obvykle kratší, 10 až 15 sekund, ale může trvat i 1 až 2 minuty. Častěji se objevují podvečer nebo v noci po aktivněji stráveném dni. Existují způsoby, jak pomoci jejich odeznění. Během falešných kontrakcí se neobjevují ani žádné jiné příznaky porodu.

Falešné kontrakce nemají žádnou stanovenou pravidelnost stimulace dělohy. Proto je možné, že je můžete ucítit i každých 5 minut. Tento interval však nebude přetrvávat a už při další kontrakci se zkrátí nebo prodlouží. Nejlepší je intervaly mezi kontrakcemi sledovat stopkami a značit si, jaká doba uběhla od poslední kontrakce. Kromě intervalu měřte také délku kontrakce.

Poslíčci nebo Braxton-Hicksovy kontrakce se objevují u některých žen již v průběhu 2. trimestru těhotenství. Typičtější jsou však pro 3. trimestr, konkrétně se s nimi ženy setkávají těsně před porodem – 2 až 3 týdny. Z toho důvodu je někdy pro rodičky náročnější určit, zda se jedná o cvičné nebo porodní kontrakce.

Ženy je obvykle popisují jako slabší menstruační křeče. V některých případech může pocit nekomfortu znásobovat tvrdnutí břicha a pocit pnutí čelní břišní stěny. Bolestivost či intenzita se ani při opakování nezvyšují. Zkušenosti některých žen říkají, že jim bolest místy vystřelovala do křížů.

Ano, poslíčci mohou v nepravidelných intervalech přetrvávat několik hodin či dní. Vyskytovat se mohou v průběhu dne, ale mnohem častěji přicházejí právě v podvečer nebo v noci.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Porod

Vaše hodnocení:
(92.2%)