Co si sbalit do porodnice

Co si sbalit do porodnice? Podrobný seznam a výbava do porodnice pro maminku

Blížící se porod přichází s mnoha hektickými a obavy vzbuzujícími situacemi, které se vztahují na předporodní přípravu. Nedílnou součástí těchto stresových a nejistých období je také balení tašky do porodnice. Pokud považujete balení před dovolenou za těžký úkon, představte si, jaký pocit musí mít budoucí rodičky před porodem. A to hlavně vzhledem k tomu, že každá porodnice si může stanovit vlastní seznam požadovaných věcí, co je třeba sbalit do porodnice.

Publikováno: 22.12.2023
Aktualizované: 22.12.2023
Obsah článku:

Pokud vás zajímá, co je potřeba si sbalit v rámci maminkovské i novorozenecké výbavičky a zda existují konkrétní požadavky v závislosti na jednotlivých nemocnicích a klinikách, přečtěte si náš článek, ve kterém jsme shrnuli vše podstatné, co by budoucí rodičky ohledně tohoto tématu měli vědět.

Nejdůležitější doklady, co je třeba do porodnice

Jelikož každý pacient musí být v nemocnicích automaticky evidován, je třeba, abyste si v posledních dnech před porodem připravili všechny náležité doklady na místo, kde je budete moci snadno popadnout a vzít s sebou, když se váš porod spustí.

Dostatečný předstih přípravy těchto papírů je velmi podstatným aspektem v případě, že u vás nastane předčasný porod či jiné komplikace, které by mohly nějakým způsobem ovlivnit rychlé sesbírání potřebných dokladů.

Mezi základní nezbytnosti určitě patří váš občanský průkaz, zdravotní kartička a těhotenský průkaz, ve kterém figurují všechny podstatné informace ohledně celé doby vašeho těhotenství. V případě, že jste v průběhu těhotenství absolvovali vyšetření u specialistů, rozhodně byste neměli zapomenout přibalit papíry s příslušnými výsledky.

Z hlediska dokumentace, která se provádí přibližně den po narození miminka, je nutné, abyste měli u sebe několik důležitých dokumentů, a to v závislosti na vašem aktuálním stavu. Zatímco v případě manželského svazku je nutné předložit oddací list, ženy po rozvodu musí vydokladovat tuto skutečnost soudním rozsudkem, na kterém musí být viditelné razítko a datum vstupu v platnost.

Pokud však vdaná nejste, ale máte partnera uznávajícího otcovství novorozence, je třeba, abyste si do nemocnice přinesli na matrice vybavený zápis zohledňující určení otcovství a souhlas s touto věcí. Také je vhodné, pokud již máte předem rozmyšleného pediatra, ke kterému budete po narození děťátka chodit. Na jméno a adresu ordinace dětského lékaře se vás totiž bude ptát nemocniční personál.

Co si sbalit do nemocnice seznam

Výbava do porodnice pro maminku

Jak jsme již výše zmiňovali, závisí na vámi zvolené nemocnici, co všechno budete do porodnice potřebovat. Instituce mají podrobný seznam většinou uvedený na příslušných webových stránkách, přičemž některé kliniky nabízejí i službu v podobě krátké instruktáže či prohlídky porodního sálu a pokoje, kde se vaše porodní a poporodní péče bude odehrávat.

Zatímco v případě vybraných nemocnic noční košile, vložky či župan do porodnice nosit nemusíte, jiné službu půjčení jmenovaných předmětů či jiných základních potřeb pro dítě i matku neposkytují. Vše tedy závisí na konkrétní nemocnici, resp. porodnici, pro kterou se ještě před oficiálním příchodem děťátka rozhodnete.

Oblečení pro maminku do porodnice

V rámci seznamu věcí do porodnice určitě nesmí chybět položky patřící do kategorie nezbytného oblečení, obuvi na přezutí a spodního prádla pro rodičky. V souvislosti s těmito potřebami je nutné myslet na to, že po porodu dochází k výraznějšímu pocení či špinění, přičemž vás může ogrckat i váš nakrmený novorozenec. Raději si tedy z jednotlivých částí oblečení sbalte více kusů.

Obecně budete v nemocnici z oděvů potřebovat noční košile, případně župan, který se hodí k přesunu po chodbách budovy, při návštěvách, ale zejména v chladných měsících, kdy spaní v noční košili určitě není nejpříjemnější. Co se týče nočních košil, specificky byste měli volit ty s předním rozepínáním, abyste si tak zjednodušili kojení.

Rozhodně byste neměli zapomenout na ponožky, které se jednak hodí k přesunu po chladných nemocničních chodbách, ale i během samotného porodu. V porodních sálech totiž zvykne být některým rodičkám zima na nohy. Tento problém je proto možné eliminovat jednoduchým zabalením alespoň tří párů ponožek do vaší tašky do porodnice, přičemž na tento oděvní artikl je třeba si vzpomenout hlavně v momentě, kdy se budete přesouvat na porodní sál.

Specifičnost seznamu pro ženu při narození dítěte se odráží zejména v případě spodního prádla. Kalhotky i podprsenky by měly být přizpůsobeny poporodním potřebám ženy. Kalhotky by měly být volnější a pružnější, abyste se v nich jednak cítili pohodlně, ale také aby se do nich vešly velké gynekologické vložky. Lékaři zvyknou doporučovat, abyste v nemocničním lůžku leželi bez spodního prádla, ale na chodbové přesuny je vhodnější je mít po ruce.

Využívání podprsenek v porodnici je velmi individuální, ale prsa plná mateřského mléka vás mohou bez opory těžit, přičemž se často stává, že po kojení ještě teče mléko, což vede k zašpinění noční košile. Je proto lepší mít podprsenku vystlanou prsními vložkami. Z hlediska praktičnosti je nejvhodnější volit podprsenky ke kojení.

Obuv do porodnice sestává zejména z pantoflí, které využijete při přesunu na toaletu, ale také během pobytu ve vašem nemocničním pokoji. Volte pohodlné, neklouzavé a velikostně přiměřené pantofle na přezutí, aby nedošlo k nechtěnému uklouznutí nebo klopýtnutí. Co se týče sprchy, některé maminky doporučují gumové pantoflese vyhnete získání nějakého druhu plísňového onemocnění chodidel.

Měli byste ovšem myslet i na vaši cestu domů. K odchodu z porodnice někdy postačí oblečení, které jste měli na sobě při vašem příchodu, ale často se stává, že rodičky přicházejí ve věcech, ve kterých jim odtekla plodová voda, a tedy jsou už na cestu z nemocnice nepoužitelné.

Buď si tedy přibalte do tašky do porodnice nějaké pohodlné oblečení, ve kterém budete odcházet, nebo instruujte partnera či jinou blízkou osobu, aby vám takový outfit poté přímo do nemocnice doručili.

Co si sbalit do porodnice – oblečení pro maminku

Hygienické potřeby pro maminku

Ve vaší kosmetické tašce by rozhodně neměla chybět základní toaletní výbava, jako zubní pasta a kartáček, mýdlo či sprchový gel, šampon na vlasy, tělové mléko, krém na obličej, který se může vlivem hormonů během porodu velmi rychle vysušit, ale také papírové kapesníky, toaletní papír a ručníky. Je lepší si přinést jeden velký ručník a jednu osušku na obličej.

Myslíte na to, že sprchový gel, šampon a mýdlo by měly být neparfémované, protože příliš silné vůně mohou překrýt vaši přirozenou vůni, což může zmást miminko. Je to však lepší i z toho důvodu, že intenzivní parfémy nemusí čichu novorozence vůbec sedět.

Abyste se po porodu cítili na nemocničním lůžku pohodlně, vyplatí se před porodem zainvestovat do jednorázových podložek určených do postele. V prodeji jsou ve zdravotnických potřebách, přičemž je vhodné, pokud si zaopatříte alespoň osm až deset kusů.

Nejnutnější z hygienických potřeb jsou vložky. Jelikož po porodu dochází k následnému vylučování zbytků placenty nebo krve v důsledku nastřižení, resp. natržení hráze, rodičky by měly po porodu nosit speciální gynekologické vložky, které sice působí giganticky, ale jejich velikost je vzhledem k jejich funkci přiměřená. Doporučujeme si sbalit do těhotenské tašky minimálně dvě či tři balení.

Rozhodnete-li se nosit po porodu podprsenku, je po kojení vhodné ji mít vystlanou speciálními tampony do podprsenky. Zabráníte tak zašpinění samotné podprsenky a noční košile vlivem tekoucího mateřského mléka po kojení.

Určitě se sejde žiletka či holicí strojek na oholení před porodem. Nezapomeňte si přibalit léky, které pravidelně užíváte. Hodí se vám také kalciová mast pomáhající v případě popraskaných bradavek, sprej do nosu uvolňující ucpaný nos v době porodu či mast na hemoroidy, kterými některé ženy mohou po porodu trpět.

Taška do porodnice hygienické potřeby

Co ještě potřebuji do porodnice?

Kromě oblečení a toaletních potřeb si nezapomeňte přibalit nabíječku na telefon či jinou elektroniku, kterou si s sebou vezmete do porodnice na zkrácení dlouhé chvíle před porodem či v době, kdy bude vaše nenarozené miminko spinkat. Pokud upřednostňujete jiné způsoby trávení volného času, tak si můžete přinést křížovky, časopisy, případně knížku.

Vyplatí se myslet i na dodržování pitného režimu po porodu, a tedy mít po ruce alespoň láhev vody či nesycené minerálky. Bublinkové nápoje by vám mohly po porodu zatěžujícím celý váš organismus a dýchací cesty způsobit chrapot. Vodu, případně jiné potraviny může pro vás v následujících dnech zajistit váš partner či jiná návštěva.

Předem byste se měli informovat ohledně stolovacích potřeb, jako jsou příbory, sklenice, případně šálek či miska na polévku. Zatímco některé instituce jimi disponují, a tedy je dodávají všem rodičkám, jiné vyžadují, abyste si donesli své vlastní.

Základní potřeby a oblečení pro novorozence do porodnice

Většina nemocnic poskytuje kojenecké košilky pro novorozence, takže nad oblečením pro vaše miminko si nemusíte lámat hlavu. Pokud si chcete přece jen vzít vlastní věci, rozhodně byste měli myslet na body nebo zmiňované kojenecké košilky, dupačky či polodupačky. Pro prvorodičky jsou nejvhodnější polodupačky, protože kompletní dupačky jim mohou dělat zprvu problém při oblékání.

Z košilek i dupaček do porodnice vezměte alespoň tři až pět kusů. Jelikož novorozené dětičky jsou velmi citlivé na chlad, vyplatí se zabalit do tašky čepičku a bavlněné ponožky. Sbalit si můžete také rukavičky, které chrání miminko před poškrábáním.

Při odchodu z nemocnice se vám určitě sejdou i dva bavlněné svetříky. V rámci každého vyjmenovaného druhu dětského oblečení platí, že je lepší mít alespoň jeden další kus v záloze v případě, že dojde k „nehodě“.

Nejdůležitější jsou pro miminko jednorázové pleny. Jelikož je každé miminko individuální, je možné, že u nich dojde k ekzému nebo jiné vyrážce z konkrétního typu plenek. Doporučuje se tedy nenakupovat dlouhodobé zásoby plenek, abyste je následně nemuseli vyhazovat či posouvat jiným lidem. Do porodnice si zakupte jedno až dvě balení s označením 0 či 1.

Plenky označené číslem 0 jsou určeny pro předčasně narozená miminka o hmotnosti většinou do tří kilogramů , přičemž označení 1 přísluší plenám pro děti s porodní hmotností v rozmezí od dvou do pěti kilogramů .

Na přebalování se vám budou hodit dětské vlhčené ubrousky, ale také přebalovací podložka, kterou můžete případně využít místo zmíněných podložek do postele. Vedle jednorázových plenek není třeba zapomínat ani na ty látkové, které zužitkujete jednak při odříhávání miminka a jeho ublinkávání, jednak během koupání. Jelikož se látkové pleny pro svou funkci rychle zašpiní, sbalte si z nich minimálně tři kusy.

Dudlíky v porodnici jsou tématem, který rozděluje maminky na dva tábory. Zatímco některé s radostí dávají děťátku dudlík hned po narození, jiné by nejraději k tomuto návyku své děťátko ani nepřiváděly. Každopádně je to však věc každé maminky, a tudíž je na vás, jestli si je do tašky do porodnice přibalíte.

Jelikož je dětská pokožka velmi citlivá, je nutné, aby se na ni nanášely jemné hygienické přípravky. Vezměte si tedy do porodnice dětský mycí gel, ale také krém na prevenci vzniku opruzenin a dětský olejíček, který uchrání pokožku vašeho miminka před vysušením. Vyplatí se mít po ruce i vatové tyčinky do oušek vašeho děťátka.

Mnohé maminky vám potvrdí, že zavinovačka do porodnice zkrátka patří. Využijete ji nejen během návštěv, ale i při odchodu z nemocnice, když budete děťátko vkládat do autosedačky. Tu byste měli v autě, které vás bude odvážet, zajistit již před porodem.

Do tašky do porodnice si kromě zavinovačky můžete zabalit dětskou deku, která vašemu děťátku poslouží pro příjemnější usínání, přesun v kočárku a autosedačce, a to až do jeho tří let.

Oblečení do porodnice pro miminko

Seznam věcí do porodnice – zkušenosti

Diskutující maminky ozřejmily nejeden aspekt seznamu potřebných věcí do porodnice. Vyzdvihli, že porodnice mají podrobný seznam uvedený na příslušných webových stránkách, takže je třeba se řídit podle nich. Také potvrdili, že závisí na nemocnici, co všechno rodičkám a jejich novorozencům nabídnou k půjčení během jejich pobytu v daném zařízení.

V souvislosti s tampony do podprsenek diskutující uvedli, že je jejich potřeba velmi individuální, jelikož se spuštění mateřského mléka může u každé rodičky lišit. Zatímco u některých se spustí již několik hodin po porodu, u jiných je to až po odchodu z porodnice. Jedna diskutující maminka dokonce poskytla zajímavou radu ohledně fénu. Ten totiž využijí ženu nejen k vysušení vlasů, ale také ke zklidnění novorozenců, když pláčou „bezpříčinně“.

Co si sbalit do porodnice? zkušenosti Modrykonik

Co si sbalit do porodnice? diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

V článku jsme se zaměřili na nejdůležitější aspekty vztahující se k tématu seznamu věcí potřebných do porodnice pro maminku i novorozence. Několik dodatečných zajímavostí k této problematice jsme si připravili v sekci Otázek a odpovědí. Pokud však ani v této části článku nenacházíte informace, které vás zajímají, neváhejte nám své otázky položit v sekci komentářů. Snažíme se odpovědět co nejdříve.

Jelikož porod se může při bezproblémovém těhotenství spustit kdykoliv po 35. týdnu, je vhodné mít plně připravenou tašku do porodnice již od 36. týdne těhotenství. Mějte na paměti i její správné umístění tak, aby vám sice nepřekážela v cestě, ale také aby byla po ruce v případě, že vám plodová voda odteče a vy se budete muset v rychlosti přesunout do porodnice.

Těhotenskou knížku před porodem předáváte příslušnému personálu nemocnice či kliniky, přičemž tuto dokumentaci celého vašeho těhotenství už při odchodu z nemocnice nazpět nedostanete. Nemocnice drží vaše informace a těhotenskou knížku v archivu maximálně dva měsíce, takže je dobré, pokud se na návrat těhotenské knížky do vašich rukou zeptáte zdravotní sestry nebo lékaře včas. Mohou vám ji na požádání vydat. Jelikož mají budoucí maminky často v této knížce odloženy i průběžné fotky z ultrazvuků, doporučuje se vytvoření její kopie na památku ještě před porodem. Může se totiž stát, že na tuto věc zapomenete a vzpomenete si, když už bude pozdě.

I když některé porodnice nabízejí službu vypůjčení nočních košil pro rodičky, vždy je lepší mít záložní ve vlastní tašce. Může se totiž stát, že v době vašeho nemocničního pobytu nebudou disponovat dostatkem kusů. Raději přijít s přeplněnou taškou, než být nedostatečně připravena na všechny okolnosti a situace, které mohou nastat.

Je na vás, jestli tyto prostředky budete chtít využívat už v době vašeho pobytu v nemocnici, nebo vám stačí ve vaší domácnosti. Mnohé nemocnice a kliniky nabízejí odsávačky a monitory dechu k půjčení, takže je jen na vás, jestli je bude vaše taška do porodnice obsahovat.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Porod

Vaše hodnocení:
(90.6%)