Skladování mateřského mléka

Skladování mateřského mléka v lednici, v mrazničce i při pokojové teplotě

Mateřské mléko představuje pro dítě z hlediska výživy ten nejlepší zdroj živin. Máte-li to štěstí, že mléka máte dostatek, měli byste zvážit možnost odkládat si mléko do zásoby. Skladování mateřského mléka je možné, a to dokonce hned několika metodami. Přestože mateřské mléko po určité době skladování může ztratit některé ze svých benefitů, stále jde o nejlepší zdroj potravy pro miminko během kojení. Úplně běžné je mrazení mateřského mléka do zásoby nebo skladování mateřského mléka v lednici. Je vhodné opětovné ohřívání mateřského mléka? Je možné ohřívání mateřského mléka v mikrovlnce? Jak dlouho vydrží mateřské mléko při pokojové teplotě?

Publikováno: 27.11.2023
Aktualizované: 27.11.2023
Obsah článku:

Možná byste si jako první měli položit otázku, proč je vlastně skladování mateřského mléka užitečné. V některých případech si ženy odsávají mléko do zásoby, aby mohly dítě krmit z láhve a ne přímo z prsu. Praktické je toto řešení i během cestování nebo na místech, kde nechcete kojit na veřejnosti. Pokud máte mléko uskladněno, může dítě nakrmit i váš partner, stačí pokud mléko správně ohřeje. Stát se může, že v určitém okamžiku nebudete moci kojit (onemocnění, infekce, zranění, užívání léků), uskladněné mateřské mléko je v takovém případě velkou pomocí. Mateřské mléko také můžete používat k výrobě příkrmů, pyré nebo kašiček. Skladování mléka má tedy v určitých případech význam a pamatujte, že mít v mrazničce pár sáčků či láhví s mateřským mlékem určitě není na škodu.

Skladování mateřského mléka a bezpečnost

O blahodárných účincích mateřského mléka informuje i samotná Světová zdravotnická organizace (WHO), která mateřské mléko považuje za nejlepší a přirozený zdroj krmení kojenců, který nelze plnohodnotně nahradit žádnou umělou formulí. Přestože oproti čerstvě odstříkanému mléku z prsu se skladováním z mléka vytratí určité živé kultury, uskladnění mateřského mléka je bezpečné a zcela normální. Důležité však je, aby byly dodrženy určité zásady správného skladování a procesu ohřívání. Celý proces začíná již při odsávání mléka z prsou. Přísné dodržování hygieny je alfou a omegou, přece se nevyplatí riskovat, že dítěti dáte zkažené mateřské mléko.

Skladování mateřského mléka a bezpečnost

Odsávání mléka

Samotné odsávání mateřského mléka lze realizovat několika způsoby. K dispozici jsou ruční odsávačky mléka, ale mnohem oblíbenější a efektivnější jsou elektrické odsávačky mléka. Díky nim je proces rychlejší a pro mnohé maminky také příjemnější. Zkusit si můžete i vlastnoruční odsávání. V každém případě je třeba dodržovat zásady sterility a maximální čistoty. Nezapomínejte na mytí rukou či prsou. Odsáté mléko se následně uskladňuje ve speciálních lahvičkách nebo v sáčcích na mateřské mléko. Odsávačka i nádoby na uskladnění musí být sterilní.

Někteří odborníci doporučují při odstříkávání a následném skladování prvních 5 až 10 ml odstříknout mimo nádobu z důvodu případné bakteriální kontaminace. Nádoby ani sáčky nikdy neplňte na maximum. Při skladování v mrazničce dochází k rozpínání mléka, proto je vhodné v nádobě ponechat hladinu alespoň 2 až 3 cm pod maximální měrkou. Některé sáčky a nádoby na mateřské mléko s tímto faktem při plnění počítají.

K odsávání přistupte, pokud cítíte, že vaše prsa jsou nalitá a aktuálně děťátko nepotřebujete kojit. Rovněž je odsávání vhodné v případě, pokud chcete podpořit stimulaci tvorby mléka nebo prostě máte mléka nazbyt a chcete jej mít v zásobě v případě, že vás při krmení někdo bude muset zastoupit.

Odsávání kojeneckého mléka

Lahve a sáčky na mateřské mléko

Odsáté mléko je třeba skladovat v uzavřených nádobách bez obsahu škodlivých látek, aby mléko nenabralo pachy či chutě z okolního prostředí. Sáčky na mateřské mléko jsou vhodné pro uskladnění do chladničky i mrazničky. Existuje několik druhů od více výrobců, přičemž se mohou lišit tvarem, designem a především objemem. Na trhu najdete sáčky na mateřské mléko o objemu například 150 ml, 180 ml, 200 ml nebo 250 ml. Vyráběny jsou ze speciálních materiálů (nejčastěji polypropylen) bez obsahu škodlivých BPA látek. Sáčky jsou určeny pouze k jednorázovému použití.

Z trvanlivějšího hlediska je vhodné ke skladování mateřského mléka v mrazničce či lednici používat láhve, resp. nádoby na mateřské mléko. Výhodou nádob a dóz je, že je můžete používat k opětovnému uskladnění. Dokonce jsou některé nádoby díky adaptérům kompatibilní s odsávačkami mateřského mléka a ohřívači kojeneckých lahví. Pokud vás tedy nelimituje kapacita mrazničky, nádoby na uskladnění mateřského mléka v mrazničce jsou velmi vhodnou volbou. Rovněž jsou dostupné v různých objemech od 60 ml až po 250 ml. Při skladování je vždy dobré si napsat na nádobu datum, kdy bylo mléko odsáto a uskladněno.

Skladování mateřského mléka v lednici

Věděli jste, že lze jistou dobu skladovat mateřské mléko i v lednici? Mnoho maminek má obavy z toho, že skladovat mléko v lednici je nevhodné a jeho následné zahřívání má na svědomí rapidní zhoršení kvality mateřského mléka. Jak dlouho skladovat mateřské mléko v lednici, aby se nezkazilo? Obecně platí, že pokud je teplota v chladničce do +5 °C, mateřské mléko můžete uskladnit po dobu 24 hodin. Některé zdroje dokonce uvádějí, že čerstvě odstříkané mléko můžete při teplotě do +4 °C skladovat až 3 dny. Zajímavé jsou také výzkumné závěry vědců z holandské Universiteit Leiden, které prokázaly, že při teplotě do +4 °C mateřské mléko může vydržet a nezkazit se až 29 dní. Obecně se však doporučuje držet bezpečné hranice maximálně 3 dny a pro dlouhodobější uskladnění využít mrazničku.

Roli také může hrát to, jaké místo v lednici nádobě s mlékem najdete. Mléko neumisťujte do dveří chladničky a vyhýbejte se také zbytečnému umísťování do blízkosti jiných potravin. Nejlépe uděláte, pokud nádobu nebo sáček s mlékem položíte k zadní stěně lednice, kde je nejnižší teplota. Pokud naplníte při odsávání polovinu nádoby, při dalším odsávání můžete odsáté mléko míchat s nově odstříkaným mlékem a následně opětovně uskladnit. Doporučuje se však i nově odstříkané mléko vložit do chladničky a zachladit. A až následně je vhodné odsátá mléka smíchat. Někteří odborníci nedoporučují míchat chlazené mateřské mléko a mléko tělesné teploty.

Skladování mateřského mléka v lednici

Skladování mateřského mléka v mrazničce

Doporučuje se skladovat mateřské mléko v takových dávkách, které dítě i zkonzumuje. Nemusíte tak rozmrazovat nadbytečné množství mléka ze zásoby. Při míchaní platí také, že pokud chcete již k mraženému mléku přilít čerstvě odsáté mléko, nejprve jej zchlaďte v lednici, aby se mražené mléko nemíchalo s mateřským mlékem tělesné teploty. Nádoby či sáčky na mateřské mléko plňte maximálně do tří čtvrtin, aby při rozpínání nedošlo k poškození obalu. Potěšující je, že skladování mateřského mléka v mrazničce je možné až po dobu několika měsíců. Při teplotě mrazničky kolem -15 °C můžete mateřské mléko skladovat 3 až 6 měsíců. Při ještě nižší teplotě -20 °C až kolem 6–12 měsíců. Moderní lednice – mrazničky dnes disponují termostaty. Teplotu však můžete zkontrolovat také teploměrem.

Pokud se chystáte mateřské mléko uskladnit v mrazničce, učiňte tak okamžitě po odsátí. Není nutné nádobu nejprve zchladit v lednici. Nádobu můžete okamžitě vložit do mrazničky. Pro skladování lahví, sáčků či nádob s mateřským mlékem si vyčleňte samostatnou zásuvku nebo prostor v mrazničce, kde nebudou nádoby s mlékem v kontaktu s jinými mraženými potravinami. Mražení mateřského mléka a následná konzumace jsou naprosto bezpečné.

Skladování mateřského mléka

Rozmrazování a ohřívání mateřského mléka

Ideálním způsobem, jak mateřské mléko rozmrazit je postupně v lednici. Nádobu s mlékem z mrazničky přeložíte do chladničky, kde se mateřské mléko při teplotě +4 °C rozmrazí během 12 až 24 hodin. Pokud je třeba mléko rozmrazit rychleji, můžete použít elektrický ohřívač mateřského mléka s funkcí rozmrazování nebo do nádoby napusťte teplou vodu o teplotě do 40 °C a postupně v ní mléko rozmrazte. Možné je i rozmrazování při pokojové teplotě po dobu 2 až 3 hodin. Někteří odborníci rozmrazování při pokojové teplotě nedoporučují. Úplně rozmražené mléko lze skladovat v chladničce maximálně 24 hodin po rozmrazení. Co se týče mateřského mléka z mrazničky, pokud jednou bylo rozmraženo, nikdy není vhodné jej znovu zmrazovat.

K ohřívání mléka před konzumací můžete využít elektrický ohřívač, díky kterému mateřské mléko zahřejete na požadovanou teplotu a nebude hrozit jeho přehřátí. Přehříváním mléka totiž dochází k ničení cenných živin a vitamínů. Druhou možností je také vodní lázeň s teplotou vody maximálně 40 °C, je důležité teplotu vody sledovat teploměrem. Voda se nesmí nikdy vařit a neměla by při ohřívání přesáhnout zmíněnou hodnotu 40 °C.

Platí také, že pokud vyjmete mateřské mléko z chladničky nebo ho rozmrazíte, pak zahřejete a dítě nevypije vše, nedopité mléko nevylévejte, do 4 hodin jej můžete použít při dalším krmení bez ohřívání. Nechte jej při pokojové teplotě. Opětovné ohřívání již zahřátého mléka se nedoporučuje. Nedoporučuje se ohřívání mateřského mléka v mikrovlnce nebo v elektrické troubě z důvodu rizika přehřívání.

Rozmrazování mateřského mléka

Po rozmrazení mohou být textura a vůně mateřského mléka odlišné. Důvodem je, že i mateřské mléko obsahuje tukovou složku a jednotlivé vrstvy se po rozmrazení oddělují. Enzymy totiž rozkládají tuky a uskladněné mléko je proto svými vlastnostmi mírně odlišné. To však neznamená, že mateřské mléko ztratilo svou výživovou hodnotu nebo by bylo zkažené. Maminky uvádějí, že mléko má místy kovové nebo mýdlové aroma. Před krmením mateřské mléko promíchejte krouživými pohyby bez třepání, aby se jednotlivé složky spojily.

Mateřské mléko při pokojové teplotě – pozor na čas

Skladování mateřského mléka při pokojové teplotě rozhodně nepatří z dlouhodobého hlediska k metodám, které doporučujeme. Především jde o zodpovězení otázky, jak dlouho vydrží mateřské mléko při pokojové teplotě. Pravdou je, že čerstvě odsáté mléko nebo ohřáté mléko by mělo být zužitkováno do 4 až 6 hodin, pokud se pokojová teplota pohybuje v rozmezí od 16 do 25 °C. Pokud je místnost zahřátá na vyšší teplotu, nepodceňujte to a raději miminku dopřejte čerstvou dávku přímo z prsou nebo odstáté mléko vylijte a připravte mu novou dávku.

Zkušenosti

Skladovat můžete mateřské mléko v chladničce a jistý čas i při pokojové teplotě, avšak nejvhodnější volbou je podle maminek skladování v mrazničce. Mléko je třeba zmrazovat v k tomu určených lahvích, případně v sáčcích, a rozmrazovat jej při pokojové teplotě nebo ve vodní lázni.

Skladování mateřského mléka zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Je pro vás důležité uskladňovat si mateřské mléko do zásoby? Chcete vědět, jak odsáté mateřské mléko skladovat? Zajímá vás, zda je mražení mateřského mléka bezpečné? V našem článku vám odpovídáme na všechny důležité otázky. Pokud se však chcete poradit, zapojte se do diskuse. Rádi vám pomůžeme. Rovněž budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti, tipy nebo rady, které mohou pomoci ostatním rodičům.

Materské mléko můžete v chladničce skladovat při teplotě do +5 °C přibližně 24 hodin. Některé výzkumy uvádějí až 3 dny při teplotě do +4 °C. Mateřské mléko v nádobě nebo sáčku umísťujte do zadní části chladničky, kde je vzduch nejchladnější.

Ideální je mléko rozmrazovat v chladničce. Nádobu s mraženým mlékem z mrazničky přeložíte do lednice a necháte postupně rozmrazit přibližně 24 hodin. Pokud potřebujete mateřské mléko použít ke krmení okamžitě, nejlépe je mléko rozmrazit pod teplou tekoucí vodou nebo za pomoci elektrického ohřívače mateřského mléka s funkcí rozmrazování. Použít můžete i vodní koupel, avšak pozor na přehřívání mléka. Dbejte na to, aby teplota nebyla více než 40 °C.

Při pokojové teplotě od 16 do 25 °C vydrží mateřské mléko od 4 do 6 hodin.

Ne, opětovné ohřívání mateřského mléka se nedoporučuje. Abyste neohřívali zbytečně velké dávky, které po zahřátí nespotřebujete, doporučujeme rozdělit při skladovíní mateřské mléko na menší dávky.

Přenosná elektrická termoska je svým způsobem přenosný ohřívač kojeneckých lahví. Také může termoska na mateřské mléko fungovat jako rychlovarná konvice, která vám umožní díky své funkci ohřevu vody zahřát mléko na požadovanou teplotu nebo můžete díky ní připravit umělé mléko pro vaše miminko. Dokáže stabilně držet teplotu a napájená může být přes powerbanku nebo nabíječku na telefon přes USB vstup.

Ano, můžete. Mléko odstříkejte do poloviny láhve a uložte ji do chladničky při teplotě +4 až +5 °C. Po dalším odsávání mléka, kterým chcete nádobu doplnit, vložte před smícháním čerstvou dávku do chladničky, zchlaďte a následně smíchejte obě vychlazené dávky. Pokud mléko budete používat v krátké době, uskladněte mléko opětovně do chladničky. V případě, že chcete mateřské mléko uskladnit do zásoby, uskladněte jej do mrazničky při teplotě -18 °C.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Děti

Vaše hodnocení:
(92.4%)