Pupík novorozence

Správné ošetření pupíku novorozence – jak o něj pečovat. Líh na čištění a krvavý nebo zanícený pupek

Devět měsíců byla pupeční šňůra dopravní tepnou, přes kterou se do těla vašeho miminka dostávala krev a všechny potřebné živiny. Po porodu byl pupečník definitivně ustřižen, uzavřen svorkou a vašemu miminku zůstal v pupíčku trčet tzv. pupeční pahýl. Na první pohled se jeví pupeční pahýl velmi nehezky, ale vězte, že po procesu hojení zůstane vašemu miminku krásný a unikátní pupíček, jak se patří. Kdy odpadne pupečník? Jak čistit pupík novorozence a jak jej ošetřovat? Co dělat, pokud se objeví krvavý nebo zapáchající pupík u novorozence?

Publikováno: 28.11.2023
Aktualizované: 28.11.2023
Obsah článku:

Některé prvorodičky při pohledu na jejich miminko překvapí, že na místě, kde obvykle bývá u lidí pupek, trčí přibližně 2 až 3 cm dlouhý pupeční pahýl – pupečník. Ve více porodnicích je praxí, že odstávající pupečník odstraní ještě během pobytu v nemocnici. Někdy však pahýl zůstává miminku i poté, co si ho přinesete domů. Netřeba se ničeho leknout, jde o přirozenou věc. Potřebná je jen pravidelné čištění, hygiena a péče, aby nedošlo k zanesení infekce a následnému zánětu. Jak pečovat o pupík novorozence správně? Je líh na pupík novorozence vhodný?

Pupečník novorozence

Pupeční šňůra (pupečník) představovala během těhotenství spojení mezi tělem matky a plodem. Úkolem pupečníku, který se skládá ze dvou tepen a jedné žíly, bylo plnit vyživovací a čistící funkci. Pupečník během tohoto období zásoboval plod živinami, krví, kyslíkem a odváděl odpadní složky. Samotná pupeční šňůra má délku standardně kolem 50–70 cm, ale může mít až 130 cm.

Po porodu dochází k přestřižení pupeční šňůry. V tom okamžiku dochází k přerušení všech funkcí pupeční šňůry a organismus novorozence začíná provádět všechny procesy nezávisle. Zajímavé je, že pupeční šňůra nemá žádná nervová zakončení, proto její přestřižení nezpůsobuje žádnou bolest. Jelikož dítě bylo na organismus matky napojeno přes pupečník, malý kousek o rozměrech přibližně 2 až 3 cm zůstává na místě, kde později bude mít miminko pupek. Pupečník se uzavře svorkou a začíná proces jeho hojení.

Pupečník novorozence

Kdy odpadne pupečník?

V porodní praxi mohou nastat dva případy. V některých porodnicích je pupeční pahýl odstraněn jednoduchým zákrokem za pomoci skalpelu a začíná tedy proces čištění a hojení. V jiných porodnicích zase pahýl pupečníku ponechávají, aby přirozeně odpadl. Pokud byl zbytek pupečníku odříznut, hojení v domácích podmínkách je rychlejší (pokud probíhá hojení bez komplikací), protože rodič nemusí čekat na odpadnutí pahýlu. Pupečník obvykle odpadne po 5 až 10 dnech od porodu. U dětí s větší porodní hmotností a hrubším pupečníkem to může být maximálně 14–21 dní. Pokud pupečník neodpadl ani po 3 týdnech od porodu, informujte o tom pediatra.

Jak pečovat o pupík novorozence

Při péči o pupek novorozence je důležité držet se určitých pravidel a zásad, aby hojení proběhlo v pořádku a neobjevily se žádné komplikace. Je vhodné si uvědomit, že poté, co se pupečník odstřihl na daném místě vzniká malá rána, o kterou je třeba se starat. Ranka může mokvat, objevit se může také slabé krvácení. Proto je čištění a správné ošetřování důležité. Absolutní základ v péči o pupek novorozence představuje důsledná hygiena.

Jak čistit pupík novorozence?

Standardně stačí, když pupeční pahýl či samotný pupek budete mýt gázou namočenou v čisté vodě. Následně místo vysušíte bavlněnou utěrkou nebo vatovým tampónem. Snažte se o to, aby vlhkosti na místě zůstalo co nejméně. Pupečník může být lepkavý a objevit se může i slabý krvavý výtok, a to i tehdy, pokud pupeční pahýl odpadne. Pupek byste měli čistit alespoň dva až čtyřikrát denně. Vždy používejte při čištění čistou gázu.

Při koupání si dávejte pozor, aby rána pupečníku nepřicházela do kontaktu s mýdlem či šampony. Vyhněte se tomu, abyste ránu při koupání namáčeli. Pokud se to nedopatřením stane, nevadí, místo jen důkladně osušte bavlněnou utěrkou nebo vatovým tamponem. Na pupečník nenanášejte žádné mastičky, krémy ani zásypy.

Jak čistit pupík novorozence

Líh na pupík novorozence

K čištění je vhodné používat také 60% lékařský líh. Oproti vodě má tu výhodu, že ránu vysušuje a nezůstávají po něm vlhká místa, protože se přirozeně odpařuje. Zároveň má líh dezinfekční a protizánětlivý účinek. Na gázový čtvereček nakapejte pár kapek lihu a jemnými pohyby vyčistíte pupeční pahýl. K preciznějšímu vyčištění můžete použít vatové tyčinky, které namočíte do lihu a vyčistíte tak okolí rány. Pahýl pupečníku je vhodné mírně nadzvednout a vyčistit tak i prostor pod ním.

Namísto lihu lze používat jiné antiseptické přípravky vhodné k čištění ran. Některé výzkumy totiž poukazují na škodlivost alkoholu na nervový systém miminka. V takovém případě používejte čistou vodu nebo zmíněné jiné dezinfekční přípravky vhodné k ošetření ran i u novorozenců. O vhodnosti dezinfekčních přípravků je dobré se poradit s dětským lékařem.

Přístup vzduchu podporuje hojení

V žádném případě pupečníkovou ránu nepřekrývejte gázou ani obvazem. Také při přebalování se vyhýbejte tomu, aby plenka překrývala pupečník. Jednak může pupečník plenka při pohybu miminka dráždit a jednak se zamezí přístupu vzduchu, který je pro hojení rány velmi důležitý. V opačném případě, pokud rána nebude dýchat, může dojít k mokvání a vzniká vyšší riziko infekce. Snažte se dítěti oblékat volnější oblečení, které nebude tlačit na bříško a pupeční pahýl.

Přístup vzduchu k pupku

Pupík po odpadnutí pupečníku

Jak čistit pupek po odpadnutí pupečníku? Princip zůstává nadále stejný, poté, co odpadne pupečník, zůstává na místě pupku malá otevřená ranka. Čištění a udržování rány v suchu je důležité pro co nejrychlejší hojení. Pupek nadále čistěte lihem nebo čistou vodou alespoň 2krát denně. Pokud se do rány náhodou dostanou nečistoty, moč nebo stolice, ránu okamžitě omyjte a vysušte. Použít můžete vatovou tyčinku na kterou si nakapete líh a velmi jemně místo očistíte a zároveň dezinfikujete.

Takovou péči byste měli aplikovat, dokud se pupek nezacelí. To jak vypadá pupek po odpadnutí pupečníku může být často individuální. Později stačí jen čištění čistou vodou, postupně se pupek začne formovat a nebude vyžadovat žádnou speciální péči. V některých případech se po odpadnutí pupečníku mohou stále objevit malé stopy po mokvání či krvácení, v jiném případě už objevíte jen malou krustu, která postupně odpadne.

Krvavý pupek novorozence a problematické hojení

To, že je pupek řádně zahojený, poznáte podle toho, že se neobjevuje žádné mokvání, přítomna není krusta a při jemném roztažení pupíku a přiložení gázy je místo suché a bez nečistot. Pokud si nejste jisti, že rána pupíku je zhojená, navštivte raději svého pediatra. Rovněž, pokud máte podezření, že hojení neprobíhá tak, jak by mělo, ranka mokvá, je zarudlá nebo zapáchá, rozhodně s návštěvou lékaře nečekejte.

Zanícený pupek nebo výtok z pupku

Pokud je místo zarudlé, objevuje se nažloutlý výtok z pupku (hnis) nebo pravidelné aktivní krvácení, jde o jasné symptomy infekce a probíhajícího zánětu. Také, pokud pupek krvácí i po odpadnutí pupečníku. Velmi častým příznakem je zapáchající pupek u novorozence. Infekce v pupíku u novorozence může zapříčinit problematické a delší hojení. Místo je obvykle citlivé na dotek a miminko na něj reaguje. Objevit se mohou i horečky vyvolané zánětem v organismu.

Mokvání v některých případech přetrvává déle a způsobeno může být tvorbou nových pórů kůže. Nemusí tak nutně jít o problém. Mírné krvácení se může objevit při hojení pahýlu nebo po jeho odpadnutí. Pokud je však mokvání přítomno dlouhodobě nebo jde o aktivní krvácení (i poté, co místo utřete a objeví se další stopa po krvi), navštivte raději pediatra, aby byla provedena diagnostika a předešlo se případným komplikacím.

Hojení pupku novorozence

Pupeční granulom

Obvykle se objevuje krátce poté, co pupeční pahýl odpadne. Průvodní může být mokvání v podobě žlutozelené tekutiny a na povrch vystoupí růžovočervená masitá tkáň, tzv. granulom. Obvykle tento jev vymizí sám v průběhu čištění a péče o pupek novorozence. Pokud granulom nemizí nebo naopak narůstá, navštivte pediatra, který zhodnotí, zda je nutná terapie. Pro odstranění této tkáně se používá dusičnan stříbrný, který se na tkáň přiloží a tá následně odumře. Obvykle se však tkáň stáhne a není nutná intervence lékaře.

Vypouklý pupek/pupeční kýla u novorozence – zkušenosti

Během hojení a formování pupku se může vyskytnout jev, kterému se říká vypouklý pupek . Ve skutečnosti jde o hernii pupku (pruh), která vzniká v jeho okolí kvůli stahování pokožky. Kýla neboli pruh je poměrně běžným vrozeným jevem u novorozenců a postihuje téměř každé páté narozené miminko. U dospělých se pruh tvoří nejčastěji kvůli zvedání těžkých břemen. Tento jev u novorozenců vzniká z důvodu diastázy břišních svalů, které nejsou dostatečně pevné a pupek je tak vypouklý. U většiny miminek se pupek stáhne sám během vývoje nitrobřišního svalstva.

V jakém stádiu je hernie, můžete zjistit jednoduchým vyšetřením – pupek jemně zmáčknete dolů. Pokud jde nenásilně směrem dolů, je hernie mírná a v pořádku. Naopak, pokud by po stlačení pupek nešel dolů a zůstal napjatý, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. Stažení vypouklého pupíku může trvat v některých případech týden, ale v některých případech i měsíce. V závislosti na velikosti hernie. Jak uvedly maminky v diskusích, dopomoci ke stahování pupku může přelepení zhojeného pupku gázovým tamponem a antialergickou náplastí, aby nedráždila pokožku. Operace je nutná jen v krajních případech, kdy je již hernie pro miminko bolestivá.

Vypouklý pupek novorozence, pupeční kýla zkušenosti Modrykonik

Vypouklý pupek novorozence, pupeční kýla diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Pupek děťátka možná zpočátku nemá takovou podobu, jako by někteří rodiče čekali, ale vyžaduje to svůj čas. Zároveň je nutná důsledná hygiena a péče o pupeční pahýl. Jaké jsou vaše zkušenosti s ošetřováním pupku u novorozence? Objevily se ve vašem případě jisté komplikace? Máte nějaké rady nebo tipy pro péči o pupík novorozence? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti v diskusi pod článkem. Neváhejte a přidejte komentář, kterým možná pomůžete ostatním rodičům.

Důležitá je důsledná a pravidelná hygiena. Místo musí být suché a musí být zajištěn přísun vzduchu. Pupík novorozence nepřelepujte a udržujte jej v čistotě. Při koupání se vyhýbejte nadměrné vlhkosti a v případě, že se voda do rány dostane, vysušte ji vatovým tamponem nebo bavlněnou utěrkou. Vyhýbejte se kontaktu se šampony nebo mycími gely. K ošetřování nepoužívejte žádné mastičky ani krémy. Místo čistěte sterilní gázou, na kterou nakapete lékařský líh nebo čistou vodu.

Pupík novorozence můžete čistit sterilní gázou namočenou do čisté vody. Vhodné je také použít navlhčené vatové tyčinky pro precizní čištění pupečníku a jeho okolí. V praxi se stále k čištění používá i 60procentní lékařský líh, kterým se pupečník vysouší a zároveň dezinfikuje. Na místo při čištění příliš netlačte a pupeční pahýl neodtrhávejte násilím.

Pokud nebyl pupečník odstraněn novorozenci ještě během pobytu v porodnici, při správné péči a hygieně odpadá obvykle po 5 až 10 dnech od porodu. Ve výjimečných případech to může trvat 14 až 21 dní. Pokud neodpadl ani po 3 týdnech od porodu, navštivte dětského lékaře.

Stopy krve během hojení pupku u novorozence nemusí indikovat žádné komplikace. Je normální, pokud se při čištění a ošetřování objeví malé stopy krvácení. Komplikace mohou nastat v případě, je-li krvácení aktivní a dlouhodobé. V takovém případě neprodleně navštivte svého pediatra. Krvácení může být znakem infekce a zánětu.

Ne, ošetřování rány pupečníku mateřským mlékem není vhodné. Pupečník se hojí a představuje tedy malou ránu. Mateřské mléko obsahuje enzymy a tuky, které se rozkládají a tím pádem jsou živnou půdou pro bakterie. Vzniká tak vysoké riziko zanesení infekce. To může zapříčinit výtok z pupku, jeho zarudnutí či zapáchání.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Novorozenci

Vaše hodnocení:
(91.4%)