Císařský řez nebo klasický porod

Císařský řez nebo klasický porod. Jaké jsou výhody a nevýhody?

Společnost je v mnoha tématech rozpolcená a ani způsob porodu není výjimkou. Ať už preferujete císařský řez nebo přirozený porod, jisté formě bolesti se během příchodu vašeho miminka na svět určitě nevyhnete. Názory na oba typy porodů se různí, protože zatímco někdo může mít špatný zážitek z přirozeného porodu, někdo jiný si mohl projít těžkým císařským řezem. Každý porod je individuální a v závislosti na těhotenské anamnéze matky a určitých nezměnitelných okolnostech může dojít k mnoha rizikovým situacím v případě obou způsobů porodu. I proto je velmi obtížné posoudit, který je pro matku i dítě lepší.

Publikováno: 22.12.2023
Aktualizované: 22.12.2023
Obsah článku:

V následujících odstavcích našeho článku jsme shrnuli několik podstatných informací o výhodách a nevýhodách císařského řezu a přirozeného porodu, zda má žena možnost výběru, případně jaké okolnosti mohou vést lékaře k rozhodnutí o změně formy porodu.

Sekce vs porod

Zatímco přirozený porod je v očích některých žen ztělesněním silného zážitku a pevného pouta, které se mezi nimi a jejich novorozenci v průběhu bolestivého procesu vytváří, císařský řez, nazývaný také sekce, je o něco komplikovanější. Pro operační zákrok, jako je císařský řez, se nemůže těhotná žena rozhodnout jen tak ze dne na den. Primárně se totiž vždy volí vaginální porod. Pokud se však v průběhu těhotenství nebo přímo během porodu vyskytnou komplikace, které by mohly ohrozit život matky a dítěte, přistupuje se k sekci.

Císařský řez probíhá buď v lokální, tzn. spinální anestezii, nebo v úplné anestezii, přičemž celý operační proces spočívá ve vytvoření lineárního řezu nad stydkou kostí, odkud se po roztažení břišních svalů a proříznutí dělohy vytahuje samotné miminko. Existuje rozdíl mezi plánovaným (primárním) a akutním (sekundárním) císařským řezem. Již z jejich názvů je jasné, že zatímco na jeden se rodička dokáže připravit, k druhému se přistupuje v závislosti na vzniklé rizikové situaci.

K nejčastějším odůvodněním volby sekce patří rizikové situace, kdy je plod v nesprávné poloze, je nadměrně velký vzhledem ke zúžené pánvi rodičky, má omotanou pupeční šňůru kolem krku, ale také předčasné odloučení placenty, vícečetné těhotenství či zpomalený srdeční tep miminka.

V dnešní době se k císařskému řezu přiklánějí i samotné maminky, které si chtějí takovýmto způsobem zpříjemnit porod, přičemž mnohé se bojí negativních následků přirozeného porodu na jejich sexuální život. Porod sekcí nelze uskutečnit, pokud pro tento zákrok neexistuje opodstatnění.

Přirozený porod je odjakživa základním způsobem příchodu dětí na svět a i přesto, že je to často velmi zdlouhavý a bolestivý proces, zážitek zůstává v paměti ženy na celý život. Samozřejmě, v tomto případě také mohou nastat komplikace, které několikanásobně zhorší pojetí klasického porodu v očích rodičky. Ty jsou většinou spojovány s natržením nebo nutným nastřihnutím hráze, což následně vyžaduje jistou péči ve formě bolestivého zašívání.

I přesto, že přirozený porod neskutečně zatíží tělo rodičky a vyžaduje od ní využití posledních zásob energie a síly, v případě císařského řezu jde o operační zásah, ze kterého se organismus ženy dostává podstatně déle než po vaginálním porodu.

Sekce vs porod

Výhody a nevýhody císařského řezu a přirozeného porodu

Bez ohledu na to, jaké preference a názory na císařský řez a přirozený porod ve vašem okolí převládají, faktem zůstává, že oba způsoby porodu mají svou výhodu i nevýhodu. Každý případ je však individuální, a proto platí, že i vaginální porod se může velmi rychle přeměnit na akutní císařský řez.

Císařský řez

Přestože je pravda, že císařský řez je jakousi bezbolestnou formou porodu, platí, že čemu se vyhnete během příchodu miminka na svět, to vás doběhne v poporodním stadiu. Sice vás obejdou bolestivé kontrakce, následné tlačení plodu i z posledních sil a případné natržení, resp. nastřihnutí hráze, avšak rekonvalescence je v případě sekce pro mnohé ženy velmi těžkým a frustrujícím procesem. Ten může vést k dalším komplikacím, jako je infekce, krvácení řezné rány, horečka či střevní problémy. Některé komplikace mohou dokonce vést k potřebě provedení dalšího operačního zákroku, což automaticky oddálí termín odchodu z nemocnice.

Jelikož se císařský řez považuje za chirurgický zákrok, je třeba, aby byla rodička alespoň dva dny po operaci na infuzi. Rozhodně tedy nečekejte, že se budete několik hodin po porodu vesele procházet po nemocničním pokoji s miminkem na rukou. Jelikož zotavování je pro tělo ženy velmi zdlouhavé a bolestné, miminko mají v prvních dnech v hlídání většinou dětské sestry a novorozenecké oddělení.

Nevýhodou císařského řezu je i požadovaný roční odstup mezi dvěma těhotenstvími. Je to zejména v zájmu ženy a její rány po císařském řezu, která může povrchově posůbit zahojená, ale opak je většinou pravdou. Také je třeba si zapamatovat, že existuje jistý limit císařských řezů, které může žena v průběhu života podstoupit. Sekcí může žena přivést na svět dítě maximálně třikrát.

Další z nevýhod císařského řezu je nepřítomnost partnera nebo jiné blízké osoby během porodu. Avšak vzhledem k tomu, že jde o operační zákrok, tento aspekt je docela logický. I když v našich končinách císařský řez na vlastní žádost rodičky není povolen, opodstatněná plánovaná sekce přináší budoucí mamince možnost zvolit si datum narození svého miminka. Termín však musí samozřejmě spadat do normy související s tím, ve kterém týdnu těhotenství je plánovaný císařský řez možné absolvovat. Na odůvodněnou sekci může těhotná žena jít ve 39. týdnu těhotenství.

Naplánování císařského řezu v sobě nese také velkou výhodu v podobě nižší úrovně stresu z aspektu organického zákroku. Těhotná žena totiž přesně ví, co se bude před operací, během ní, ale i po císařském řezu dít, přičemž žena rodící přirozeným porodem nemůže vědět, kdy se její porod spustí, což vede k nervozitě z pohledu cesty do nemocnice a nejistotě ve věci délky trvání samotného porodu.

Z hlediska novorozence a jeho střetu s „vnějším světem“ je císařský řez pro něj větším šokem než přirozený porod. Než totiž projde porodními cestami, má čas vymačkat z plic nadbytečnou tekutinu, která mu však v případě sekce může způsobit potíže s dýcháním. Děti rodící se císařským řezem mají tedy menší obranyschopnost a jsou náchylnější k různým onemocněním hned po narození, ale i v dalších fázích života. Císařský řez je považován za operaci, a tedy nepřirozený zásah do těla těhotné ženy. I z tohoto důvodu se v lékařských kruzích považuje přirozený porod za preferovaný způsob porodu.

Císařský řez

Přirozený porod

Přirozený porod nastává tehdy, když plodová vejce naplno dozraje. K porodu tedy dochází tehdy, když je miminko spolu s vaším organismem připraveno na monumentální příchod. Jednou z největších nevýhod je fakt, že přirozený porod může nastat kdykoli. Samozřejmě, je předem určený termín, ve který by mělo děťátko přijít, ale k příchodu novorozence může dojít kdykoli před nebo po stanoveném termínu. Většina žen je ovšem dokonale připravena na porod i vše, co v sobě tento přirozený proces zahrnuje.

Samozřejmě, i při přirozeném porodu se mohou vyskytnout komplikace, které mnohdy pramení z nepochopení instrukcí porodníka a porodního asistenta. Je vhodné se tedy připravit na tuto formu porodu, a to zejména v podobě načtení dostatečného množství ověřených informací, které vám mohou pomoci v pochopení procesu porodu v době, kdy si jím vaše tělo právě prochází. Organismus ženy je totiž přirozeně nastaven na klasický vaginální porod.

Ve srovnání s císařským řezem je přirozený porod preferován zejména z pohledu zotavování. Zatímco sekce způsobuje bolestivé hojení, po vaginálním porodu je matka schopna postavit se na nohy již po několika hodinách. Za předpokladu, že přirozený porod proběhne bez komplikací, a tedy ho žena vnímá jako pozitivní zážitek, psychická pohoda ženy se přenese i do vytvářejícího se pouta mezi ní a děťátkem, o které se také dokáže postarat dříve jako žena rodící prostřednictvím císařského řezu.

Největší výhoda přirozeného porodu spočívá v přítomnosti partnera či jiné blízké osoby po vašem boku po celou dobu porodu. Pokud nastanou problémy, které mohou vést k nutnému provedení akutního císařského řezu, bude vám podána anestezie a váš partner bude muset operační sál opustit. Nevýhodou a nejpodstatnějším faktorem, který hraje ve prospěch císařského řezu v očích mnoha žen, je změna porodních cest, resp. jejich roztažení. Z jejich poporodní podoby se už totiž pravděpodobně nikdy nedostanou do původního stavu.

Sice je pravda, že přirozený porod je nejvhodnějším způsobem příchodu dítěte na svět, ale to neznamená, že jde o bezproblémovou cestu. Než se totiž děťátko „probojuje“ porodními cestami, může se potlouct, což může vést až k vytvoření trvalých jizev. Totéž platí v případě, že je porodník nucen použít porodní nástroje, které mohou také nějakým způsobem nechtěně zranit přicházející miminko. Přesto jde o méně rizikovou formu porodu, která je z hlediska fyzického i mentálního zdraví vás i děťátka velmi výhodná. I proto je lepší, pokud necháte vše v rukou přírody a vašeho těla. To samozřejmě závisí na tom, zda je přirozený porod z aspektu těhotenské anamnézy možný.

Přirozený porod

Může si žena vybrat formu porodu?

V dnešní době se stále více žen snaží o přesvědčení lékařů o porodu císařským řezem, neboť jsou přesvědčeny o výhodách tohoto zákroku. Způsobeno je to i tím, že mnohé známé osobnosti volí tuto formu porodu. U nás však císařský řez na vlastní žádost není povolen. Samozřejmě, mohou existovat výjimky, když se lékař nechá přesvědčit, ale ve většině případů musí být pro provedení císařského řezu jisté opodstatnění pramenící ze zdravotního stavu matky či samotného plodu.

Přirozený porod nebo císařský řez – zkušenosti

Jak jsme již výše uvedli, názory na oba způsoby porodů se různí, přičemž jinak to není ani na diskusních fórech. Zatímco některé ženy měly bezproblémový přirozený porod, který sice trval déle, ale zotavily se mnohem dříve než matky po císařském řezu, jiné diskutující vychvalovali sekci, přičemž ho považují za jednodušší a bezbolestnou formu porodu.

Několik žen se shodlo na negativních následcích po císařském řezu, které vedou ke zdravotním komplikacím jak u matky, tak u děťátka. Ať už preferujete přirozený porod nebo císařský řez, pravdou je, že vše závisí na konkrétních okolnostech, které v průběhu porodu, ale i po něm nastanou. Ovšem ty žena žádným způsobem neovlivní. Rozhodně je nejlepší poslouchat doporučení odborníků, případně vlastní intuici.

Přirozený porod nebo císařský řez zkušenosti Modrykonik

Přirozený porod nebo císařský řez diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

Zajímají vás i jiné informace v souvislosti s císařským řezem a přirozeným porodem či výhodami a nevýhodami obou forem porodu? Napadají vám další otázky, na které odpověď neodezněla v textu článku, ani v sekci otázek a odpovědí? Neváhejte nám je položit v komentářích pod článkem.

Přirozený porod po sekci v případě prvního těhotenství je možný s pravděpodobností přibližně 60 procent. Existuje totiž jistá šance, že váš následující porod také skončí císařským řezem. Ačkoli tomu tak nemusí být v každém případě. Je však velmi podstatné, aby mezi dvěma porody uběhl alespoň jeden rok. Vlivem porodu dříve než rok po císařském řezu může dojít k ohrožení matky i plodu, a to zejména ve formě roztržení jizvy. Pokud máte za sebou dva porody císařským řezem, přirozený porod u vás nepřipadá v úvahu.

V první řadě je nejdůležitější podstoupit všechna potřebná předoperační vyšetření, jako je EKG a kontrola krevního tlaku, přičemž není třeba zapomínat ani na konzultaci s anesteziologem, který vás poučí o spinální, resp. úplné anestezii a jejím vlivu na porod či samotný plod. Následně podepisujete informovaný souhlas s operačním zákrokem, přičemž se od vás očekává už jen poslech požadavků a pokynů nemocničního personálu. Mezi hlavní pokyny v souvislosti s císařským řezem patří nutnost nepřijímání tekutin či stravy 6 až 12 hodin před operací, ale i vyholení ochlupení v oblasti klína, které může překážet při provádění řezu.

Pro plánovaný císařský řez lze stanovit termín ve 39. týdnu těhotenství, přičemž s cílem vyvarovat se spontánního spuštění porodu by měl mít alespoň desetidenní odstup od určeného termínu přirozeného příchodu děťátka na svět.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Porod

Vaše hodnocení:
(94%)