Otec při porodu

Otec při porodu. Ano nebo ne? Výhody a nevýhody

Mnoho lidí vnímá porod jako čistě ženskou a intimní záležitost. Stále více se do povědomí dostává možnost, aby byl součástí porodu i samotný partner. Některé maminky to vnímají jako trend, který k nám přišel z „Ameriky“, ale je nezbytné si uvědomit, že přítomnost otce při porodu má spoustu benefitů. Jedná se o jednu z možností, jak pomoci ženě při porodu. Už jen samotná přítomnost a dotek milujícího partnera dokáže být během porodu pro rodičku velkou vzpruhou. Samozřejmě, přítomnost otce při porodu je v první řadě na rozhodnutí těhotné ženy. V neposlední řadě je důležité, aby to chtěl i sám partner. Před samotným porodem je také důležité se v porodnici informovat, za jakých podmínek je doprovázející osoba při porodu povolena.

Publikováno: 21.12.2023
Aktualizované: 21.12.2023
Obsah článku:

Může být táta při porodu? Právo na doprovázející osobu při porodu má dnes každá žena a tomuto požadavku dnes vyhoví většina porodnic. Tedy ano, otec dítěte může být přítomen při porodu. Avšak každá porodnice má podmínky upraveny jinak a je důležité se o této možnosti informovat. V minulosti byla tato možnost zpoplatněna, dnes by nemocnice za přítomnost blízké osoby při porodu poplatek ptát neměly. Z pohledu partnerů a hlavně těhotné ženy je klíčové zvážit, zda je v jejích představách muž při porodu posilou nebo přítěží. Pokud si žena přeje přítomnost muže při porodu, musí s tím být ztotožněn i samotný partner, jinak mohou negativní emoce snadno způsobit komplikace ve vztahu. Jaké výhody má, je-li otec při porodu a naopak, jaké jsou nevýhody? Proč je vhodné, aby byl muž při porodu a jak může být otec při porodu nápomocný?

Doprovázející osoba při porodu – cena, zákon a praxe

Samotné podmínky týkající se přítomnosti doprovázející osoby při porodu si dnes stanovuje konkrétní porodnice interními předpisy. Neoficiálně platí, že rodička má nárok mít při porodu blízkou osobu. Většina porodnic umožňuje takovou přítomnost jiné osoby při porodu. V určitých případech mají na vyhovění tomuto požadavku vliv prostory, provozní podmínky nebo okolnosti související s konkrétním těhotenstvím. Přítomnost může být podmíněna absolvováním poučení či přednášky. Nejčastěji je to právě otec dítěte, ale výjimečné nejsou ani případy, kdy je blízkou osobou při porodu matka rodičky, nejlepší kamarádka nebo porodní kdoule (vyškolená pracovnice, která ženě poskytuje psychickou a fyzickou pomoc při porodu i v poporodním období).

Podmínky, za jakých může být doprovázející osoba či otec při porodu v dané porodnici, doporučujeme si předem zjistit.

V dnešní praxi se často děje, že otce nebo jinou blízkou osobu k ženě ani během standardního porodu nepustí nebo je otec připuštěn k porodu jen v závěrečné fázi. Dle zákona má doprovod nárok na nepřetržitou přítomnost. Doprovázející osoba může být s rodičkou od příjmu do porodnice, během porodu až po příjem na pokoj po porodu. V případě státních nemocnic byl poplatek za přítomnost blízké osoby při porodu zrušen. Přesto jsou v praxi známy případy, kdy i po tomto období nemocnice poplatek za přítomnost jiné osoby při porodu vybírala. Soukromé či zahraniční porodnice mají své interní normy a ustanovení a je pravděpodobné, že tato možnost bude u nich zpoplatněna.

Doprovázející osoba při porodu

Otec při císařském řezu?

Císařský řez lze považovat za akutní zákrok. V takovém případě bude v pravomoci porodnice zamezit přítomnosti doprovázející osoby na porodním sále v nezbytné míře a na nezbytnou dobu z důvodu neslučitelnosti přítomnosti takové osoby a charakteru samotného zdravotního výkonu. V případě sekce, tedy porodu císařským řezem, jde o specifickou a často akutní záležitost. Jiná situace však je, je-li porod císařským řezem – sekcí plánován. V takovém případě jsou v praxi nemocnic, byť ojediněle, známy případy, ve kterých byla otci během porodu sekcí umožněna přítomnost.

Praxe ukazuje, že zatímco v zahraničí je již dnes přítomnost otce, resp. blízké osoby i při císařském řezu relativně běžná, u nás se v případě sekce od této možnosti upouští a přítomnosti blízké osoby je v takovém případě často zamezeno. Otec čeká většinou na chodbě, na pokoji nebo je nucen odejít domů. Takové případy potvrzují i reálné zkušenosti maminek. Je však třeba připustit, že mnohdy může jít o individuální případy a specifické medicínské důvody, které mohou nastat. Také v zahraničí jsou případy, kdy přítomnost blízké osoby na porodním sále možná nebyla.

Několik vědeckých studií prokázalo pozitivní vliv přítomnosti doprovodu na rodící ženy a jejich poporodní stavy. Přítomnost blízké osoby při porodu dokonce výrazně zvyšuje pravděpodobnost standardního vaginálního porodu a snižuje potřebu vyvolání – urychlení porodu syntetickým oxytocinem. Psychologické studie zase prokázaly, že ženy po porodu nejsou traumatizovány a je u nich nižší riziko vzniku poporodní deprese.

Otec při císařském řezu?

Otec při porodu – výhody

O přítomnosti otce při porodu rozhoduje v první řadě samotná žena. Jeho přítomnost při porodu dokáže být enormně přínosná, což dokazují tisíce skutečných, emotivních a pozitivních příběhů žen. Pokud existují možnosti, jak pomoci ženě při porodu, přítomnost otce v této situaci dokáže být již sama o sobě velkým benefitem. Pokud si nejste jistá, zda je přítomnost muže při porodu správná, možná vás přesvědčí právě následující benefity. Nejdůležitější však je, abyste se na tomto kroku dohodli partnersky a oba byli se situací ztotožněni.

Psychická a fyzická opora

Silný vztah mezi dvěma lidmi je založen na důvěře a pochopení. Otec dítěte a především těhotná žena si musí uvědomit, že v této situaci není sama. A nemusí tomu tak být ani při samotném porodu. Známá tvář milujícího partnera dokáže být mezi cizími tvářemi lékařského personálu obrovskou vzpruhou. Pokud vám byl manžel oporou při ranní nevolnosti, přitom jak jste chodili na pravidelné kontroly ke gynekologovi a byl při první kontrakci, impuls, že ani při posledním kroku vás nenechá samu je obrovskou emocionální a psychickou podporou. Ano, tradiční držení za ruku a hlazení po tváři je možná pro někoho v takovém okamžiku přeceňováno, ale je to jen důkazem silného pouta mezi oběma partnery. Důležitá je také komunikace, která může pomoci ženě ve vnímání celé situace.

Silné pouto s miminkem

Žádné klišé ani abstraktní realita. Otec, který vidí porod dítěte, si mnohem více uvědomí, co se právě událo a že na svět přišel nový život. Touha, kterou dosud vnímal jen přes bříško maminky a přes zprostředkované pocity. Okamžik, kdy poprvé uvidí plačící miminko na porodním sále, vytváří silnou emocionální stopu. Pokud to okolnosti dovolí, bude spolu s maminkou první osobou v kontaktu s miminkem. Jedním ze silných okamžiků může také být, že tatínek přestřihne pupeční šňůru. Tento krok však konzultujte s manželkou a následné i s porodníkem.

Otec při porodu výhody

Prvotní péče

V některých případech je otec „první osobou“, která spolu s lékařským personálem zajistí prvotní péči o miminko. Porod ne vždy musí jít podle představ a objevit se mohou různé komplikace. Ženu může čekat po porodu další šití z důvodu přetržení – nastřihnutí hráze, císařského řezu, narkózy a právě tatínek může být tím, který se postará o první silné spojení a ujistí ženu o tom, že novorozeně je v bezpečí. Případně to může být on, kdo bude u ženy, než to lékařský personál umožní a dodá jí potřebnou energii. Poskytne děťátku úzký tělesný kontakt tělo na tělo (bonding), čímž vytvoří silné emocionální pouto.

Asistent a pravá ruka

Prvorodička tento pocit zažívá poprvé, ale příchod do nemocnice před porodem dokáže být poměrně stresující. Nemluvě o tom, že začínající kontrakce, odtok plodové vody a jiné doprovodné příznaky mohou těhotnou ženu významně rozrušit. Přitom myslí na to, zda má s sebou kabelku, sbalené veškeré oblečení a potřebné věci na pokoj, jestli si nezapomněla kartičku pojištěnce a podobně. Netřeba se bát, váš partner je zde proto, aby se postaral o logistiku, bezpečně vás dopravil na parkoviště nemocnice a ověšený taškami vás přivedl až na pokoj, kde se vám kromě něj budou věnovat lékaři. Měl by být vaším koučem, podporovatelem a distributorem lásky a něhy. A někdy ženám naopak stačí, je-li partner jen tichou podporou.

Komunikace s lékaři a personálem

Lékaři při tomto odstavci zřejmě překroutí očima, ale zkušenosti některých maminek hovoří o tom, že přítomnost partnera u nich evokovala, že personál je v případě přítomnosti otce dítěte či doprovodu ochotnější a jejich požadavky respektuje více. Ve skutečnosti však jde hlavně o to, že zajišťuje komunikační proces, kterým věci může zjednodušit nebo urychlit. Klidně zavolá sestřičku, osloví doktora a i během porodu v nezbytné míře jeví zájem o porod, který se před jeho očima odehrává. Nejde však o zákonité pravidlo, ale už jen samotná snaha informovat ženu o všem, co se děje, je pro ni uklidňující a opětovně jen potvrzuje to, že v tomto okamžiku není sama a „spolu je to nejkrásnější místo“.

Otec při porodu – komunikace s personálem

Otec při porodu – nevýhody

Přítomnost otce při porodu nemusí za každých okolností znamenat jen výhody. Negativa přítomnosti partnera při porodu mohou špatně ovlivňovat nejen na samotnou rodičku, ale také na lékařský personál a další vzájemný vztah mezi partnery. Rozhodnutí o tom, zda bude muž při porodu, je tedy dobré konzultovat vzájemně předem. Jaké nevýhody má, je-li otec při porodu?

  • Partner si od začátku nebyl jistý svou přítomností při porodu, což může způsobit jeho nervozitu a nejistotu, kterou bude přenášet i na samotnou rodičku.
  • V akutních situacích může lékařům přítomnost otce při porodu zkomplikovat postupy a působit může jako stresový faktor.
  • Může se u otce dítěte dostavit nevolnost (strach z krve) či panika, což může způsobit komplikace pro zdravotnický personál a vyvolat obavy i u rodičky.
  • Nevhodné chování, nesprávné jednání či komunikace mohou zapříčinit pozdější problémy ve vzájemném vztahu – představy o podpoře při porodu se mohou u partnerů lišit, což způsobí zbytečné komplikace ve vztahu.
  • Porod může u muže způsobit negativní následky, které způsobí nedostatky v dalším intimním partnerském životě.

Průvod při porodu si vybírá žena

O tématu přítomnosti partnera při porodu je vhodné diskutovat včas a ne při vzniku samotné situace. Jedna věc je, pokud budoucí maminka chce, aby byl partner při porodu, ale z jeho vyjádření lze vnímat, že se na to necítí. Možná chce být oporou, ale má pocit, že je to něco intimního, něco specifického, čeho by neměl být svědkem a necítí se na to. Netřeba se na partnera zlobit a hledat v tom nepřízeň nebo nedostatečnou lásku. Poslední slovo má vždy rodička. I žena může mít obavy z toho, že ji partner uvidí v nekomfortní situaci, bezmocnou, v bolestech s grimasami a děsit může budoucí maminku i představa uvolnění stolice či zvracení a následný pocit trapnosti. Procesy, které u porodů nejsou žádnou raritou. Koneckonců, je to žena, která se rozhodne, zda někoho jiného kromě lékařů při porodu chce nebo ne.

Pokud se nakonec žena rozhodne, že při porodu místo partnera bude její oporou raději matka, nejlepší kamarádka, profesionální dula či porodní asistentka, není třeba mít výčitky. S partnerem je třeba promluvit a vysvětlit mu, že nejde o žádný akt nedůvěry ani vyjádření chybějící lásky a pochopení. Důležitá je komunikace. Můžete se rozhodnout také pro kompromis, že muž přijde v závěrečné fázi přímo na sál, kdy bude náročnější část porodu za vámi. I sám otec si musí ujasnit své pocity a zeptat se sám sebe, zda pohled na takovou situaci zvládne. Je naprosto v pořádku přiznat si, že přítomnost na porodním sále by nebyla příjemná pro samotného muže a nebyla by přínosná ani pro rodičku. Mnohé pochybnosti může zmírnit absolvování přípravných kurzů na porod.

Průvod při porodu

Otec při porodu – zkušenosti

Názory na přítomnost otce – manžela při porodu jsou velmi různorodé. Některé ženy ve svých zkušenostech uvádějí, že manžel byl jejich „porodní asistentkou“ a oporou. Mnoha ženám pomáhaly doteky a úsměvy partnera během porodu. Jedna z diskutujících zastává myšlenku, že spolu zvládnou všechno a partner oba její porody absolvoval a byl velkou oporou a on sám popisoval tuto zkušenost jako zážitek. Ženy také potvrzují, že rozhodné jednání jejich partnera je utvrdilo v tom, že mají po boku správného člověka. Mnohokrát byl partner nápomocný i v kritických situacích. Na druhé straně jsou názory žen, které při porodu partnera nechtěly, protože měly obavy z toho, že omdlí, budou více ve stresu a bude pro ně spíše přítěží.

Otec při porodu zkušenosti Modrykonik

Otec při porodu zkušenosti Modrykonik

Otec při porodu diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Nejčastější otázky – FAQ

Jste příští tatínek a toužíte být ženě oporou při porodu? Jako budoucí maminka toužíte po tom, abyste během porodu mohli držet partnera za ruku? Za jakých podmínek je přítomnost otce při porodu možná? Dovoluje to zákon? Kdy otec u porodu být nemůže? Může být otec při císařském řezu? V našem článku se dočtete to nejdůležitější. Přečíst si můžete i skutečné zkušenosti jiných maminek. Budeme také rádi, pokud se podělíte o své zkušenosti. Pod článkem máte k dispozici sekci diskuse, kde můžete svobodně vyjádřit své názory.

Ano, táta může být u porodu. Každá žena má nárok mít při porodu doprovod v podobě blízké osoby – otec dítěte, matka rodičky, nejlepší kamarádka či porodní dula nebo jiné doprovodné osoby. Podmínky přítomnosti blízké osoby při porodu upravuje konkrétní porodnice interními předpisy a je proto třeba, abyste se o přítomnosti jiné osoby při porodu předem informovali.

Pokud si žena přeje přítomnost otce při porodu, už jen samotná přítomnost milujícího partnera, který se ženou komunikuje, drží ji za ruku a hladí po tváři dokáže být pro ženu obrovskou pomocí. V neposlední řadě může být otec komunikačním kanálem, který komunikuje s porodní asistentkou či samotným lékařem. Pomáhá ženě s dýcháním, utíráním potu, podává jí vodu, ochlazuje čelo, podporuje ji, motivuje a povídá si s ní. Otec může asistovat při péči o děťátko i bezprostředně po porodu.

Otec při porodu může být v některých případech spíše přítěží. Například pokud od začátku nebyl rozhodnut, že při porodu chce být. Působí nejistě a nervózně. Nevýhodou může být stav nevolnosti, neadekvátní chování, přenášení stresu na rodičku a znervózňování lékařského personálu. Partnerovy nevhodné reakce mohou mít za následek budoucí komplikace ve vztahu. Vidět porod může také u muže způsobit určitý blok související s dalším intimním soužitím partnerů.

V aktuální praxi je jen málo případů, ve kterých je v nemocnicích otci – blízké osobě umožněno být přítomným při porodu ženy sekcí. Důvodem je samotná povaha zákroku. Císařský řez může být charakterizován jako akutní zákrok. Jiná situace může nastat, je-li porod sekcí plánován. O této možnosti je však také třeba se informovat v samotné porodnici.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Porod

Vaše hodnocení:
(91%)