Kdy si dělat těhotenský test?

Kdy si dělat těhotenský test?

Publikováno: 27.11.2023
Aktualizované: 27.11.2023

V minulosti měly těhotenské testy relativně slabou informační hodnotu, protože informace o počtu čárek či výsledku neodpovídaly často realitě. Dnes jsou kvalitní těhotenské testy velmi citlivé a dokážou hladinu měnících se hormonů velmi spolehlivě zachytit, přičemž je však třeba dodržet určité zásady. Navíc existuje i několik druhů těhotenských testů s různou citlivostí a spolehlivostí.

Těhotenské testy zaznamenávají hladinu hCG hormonu v moči nebo krvi. hCG hormon je v těle ženy přítomen ve vyšší koncentraci právě v počáteční fázi těhotenství a následně stoupá. Právě proto dokáže těhotenský test jeho zvýšenou hladinu zaznamenat. V domácích podmínkách se nejčastěji využívají digitální nebo tyčinkové těhotenské testy, na které je třeba aplikovat proud moči nebo danou část namočit do sterilní nádoby s močí. Druhou možností jsou proužkové těhotenské testy nebo kazetové těhotenské testy. Citlivost těhotenských testů určuje hodnota mUI/ml hCG. Čím je číslo nižší, tím je detekce citlivější. Test s citlivostí 10 mUI/ml hCG je citlivější než test s hodnotou 25 nebo 50 mUI/ml hCG.

Kdy si dělat těhotenský test? Důležité je si uvědomit, že nechráněný pohlavní styk nemusí automaticky znamenat úspěšné oplodnění vajíčka ženy spermií muže. Stejně tak po oplodnění je nutné úspěšné uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze, což trvá 6 až 14 dní od úspěšného oplodnění. Teprve v tomto období dochází k výraznému nárůstu hladiny hCG hormonu. Nejcitlivější těhotenské testy dokáží zaznamenat jeho zvýšenou přítomnost 7–8 dní od potenciálního oplodnění – uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Spolehlivější výsledek přinese provedení testu zhruba na 14. den od uskutečnění nechráněného pohlavního styku. Datum oplodnění se může od data pohlavního styku lišit vzhledem k životnosti spermií a potenciální době oplodnění. Přestože chtějí, ženy znát odpověď co nejdříve, doporučená doba pro zjištění výsledku těhotenským testem je na 7. až 10. den od doby vynechání menstruace, kdy by měl být výsledek směrodatný. Test je nejlépe provádět z ranní moči, ale není to striktní zásada vzhledem k vysoké citlivosti dnešních testů.

Spolehlivost těhotenských testů se pohybuje na úrovni od 95 do 99 %. Nejspolehlivější jsou digitální těhotenské testy a těhotenské testy z krve. Výsledek testu lze odečítat různě v závislosti na typu testu (pozitivní – dva proužky, negativní – jeden kontrolní proužek, neplatný – nezobrazí se kontrolní proužek). Zmatek může způsobit, je-li výsledek falešně pozitivní nebo falešně negativní. Důvodem může být například užívání medikamentů nebo jiných hormonálních přípravků. Po zobrazení každého výsledku se následně doporučuje o pár dní těhotenský test zopakovat.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenská poradna

Vaše hodnocení:
(92.2%)