Opalování v těhotenství

Opalování v těhotenství. Spálení břicha neriskujte. A co opalovací krém nebo solárium?

Těhotenství v letním období veder a vydatného slunečního záření je již beztak obrovskou zátěží pro ženské tělo. Oteklé nohy, nadměrné pocení či nevolnost v důsledku dehydratace jsou jen zlomkem obtíží, které provázejí těhotenství v letních měsících a mohou velmi snadno zkomplikovat dlouho plánovanou dovolenou u moře. Nedílnou součástí pobytu u moře je opalování, které v těhotenství vyžaduje obzvlášť velkou opatrnost.

Publikováno: 04.01.2024
Aktualizované: 04.01.2024
Obsah článku:

Na co je třeba si při opalování v těhotenství dávat pozor? Jaká preventivní opatření si tato oblíbená letní činnost vyžaduje? Jak to je s alternativními způsoby opalování? Jak je to se soláriem či samoopalovacím krémem? To si řekneme v následujících odstavcích našeho článku.

Opalování v těhotenství – ano, či ne?

Zatímco volný pobyt na slunci, například během přesunu z jednoho místa na druhé nebo v rámci procházky po okolí, je neškodný, cílené opalování, také známé jako tzv. grilování na slunci je pro těhotné ženy rizikové. Může za to ovšem UV záření, kterému by tělo žádného člověka nemělo být vystaveno déle, než je potřeba.

Potřebným myslíme čas, během kterého lidské tělo vstřebává UV záření a následně jeho vlivem vytváří nezbytný vitamín D. Opalování v těhotenství je tedy přijatelné jen necíleně a krátkodobě, protože v dlouhodobé formě vznikají mnohá rizika jak pro těhotnou ženu, tak i pro vyvíjející se plod.

Vystavování se nadměrnému množství slunečního záření ovlivňuje citlivou pokožku těhotné ženy, což vede ke vzniku pigmentových skvrn, které se již beztak vytvářejí v důsledku hormonálních změn v těle ženy během těhotenství.

Náchylné jsou zejména oblasti obličeje a břicha, přičemž vlivem opalování by se tato hyperpigmentace pokožky ještě více zvýraznila. Podstatným problémem však je, že se po porodu těchto nově vzniklých pigmentových skvrn žena jen tak lehce nezbaví. Citlivost pokožky se projevuje po intenzivním opalování v těhotenství i spálenými oblastmi pokožky, které dokážou těhotné ženě velmi výrazným způsobem zkomplikovat příštích několik dní.

Pobude-li těhotná žena na slunci déle než je doporučeno, může riskovat přehřátí, které přímo ovlivňuje již takové nepříjemné otoky chodidel či jiných částí těla, přičemž tento stav lidského těla jednoznačně neprospívá ani správnému vývoji miminku.

Pro řádný vývoj děťátka je potřebná i určitá hladina kyseliny listové, která se zejména v prvním trimestru stará o správné buněčné dělení, a tím pádem i vznik zárodečných tkání, ale snižování její optimální hladiny způsobuje v těle těhotné ženy právě UV záření.

Opalování v těhotenství – ano, či ne?

Opalovací krém v těhotenství

Nejdůležitějším aspektem slunění během těhotenství je důkladná ochrana pokožky, přičemž není třeba zapomínat ani na zrychlený proces dehydratace v průběhu těhotenství. Upřednostňovat by měly těhotné ženy stinné lokality, ale pokud se přeci jen slunci nelze vyhnout, rozhodně by měly dbát na dostatečné překrytí břicha a hlavy.

Bříško je vhodné chránit lehkým oblečením, které se přiměřeně provětrává, tedy zejména volné šaty a nepřiléhavá trička. Opalování břicha v těhotenství se nedoporučuje, a proto je vhodné v době přímého pobytu na slunci chránit bříško vlhkým ručníkem. Hlavu je také nutné chránit, a to jakoukoli pokrývkou hlavy. Zabráníte tak úpalu a nechtěnému přehřátí organismu.

Samozřejmě, těhotné ženy by se neměly pohybovat v exteriérových prostorách, když nastane nejteplejší interval dne. Ten přetrvává většinou mezi 11. a 15. hodinou. V této době by ženy v očekávání měly pobýt spíše uvnitř .

Z hlediska dodržování pitného režimu, který pomáhá v boji proti dehydrataci, byste měli přijímat tekutiny zejména v podobě čisté vody, případně vody ochucené nějakým druhem čerstvého ovoce. Doporučené množství tekutin přijímaných denně se pohybuje v rozmezí 2,5 až 3 litrů.

Je třeba si zapamatovat, že zchlazení těla ledový nápoj nezaručí. Ten totiž ovlivňuje tělo přesně opačným principem. Vychlazený nápoj se sice primárně postará o ochlazení, ale zařídí také řádný teplotní šok pro tělo, což vede k přirozené reakci lidského těla formou vnitřního zahřívání.

Velkou roli hraje také správná kosmetika, resp. opalovací krém, který těhotná žena v letních měsících používá. Rozhodně by se měly volit krémy na opalování s vysokým ochranným faktorem, což představuje SPF 50+. Vhodný je i nižší faktor SPF30, ale z pochopitelných příčin se doporučuje spíše vyšší ochranný faktor.

Není jedno, jak často a jakou dávku opalovacího krému v těhotenství na své tělo žena nanese. Pokud svou pokožku nepokryje 100%, snižuje efekt ochranného faktoru, což značí, že riskuje spálení sluncem v těhotenství i přes překrytí. Například opalovací krém s faktorem 50 pracuje při nepřiměřeném pokrytí pokožky jako krém s faktorem 20 nebo 30.

Velmi podstatným údajem při opalování v těhotenství je doporučená doba pobytu na přímém slunci. Ten se může lišit v závislosti na citlivosti pokožky, jejím typu a množství UV záření ovlivňující tělo těhotné ženy. Průměrná délka času, která je přijatelná pro extrémně namáhané tělo ženy v těhotenství, je zhruba 20 minut.

Opalovací krém v těhotenství

Solárium v těhotenství je vyloučeno

Je sice pravda, že v současnosti stále ještě neexistují odborné studie, které by potvrzovaly nebo vyvracely negativní vliv solária na těhotné ženy, ale právě nedostatek takových informací by měl odradit budoucí maminky od této procedury s cílem dosáhnout nádherně bronzové pokožky. Stále totiž jde o novou a nedostatečně probádanou metodu umělého opalování, což znamená, že vystavovat vyvíjející se plod takovému záření je zbytečně riskantní.

Samoopalovací krém v těhotenství

Stále větší rozmach zažívají samoopalovací krémy, které se mohou i v těhotenství postarat o to, aby měla žena krásně bronzovou pokožku, a to aniž by se zbytečně vystavovala riziku opalování břicha v těhotenství. Při správném použití dokonce pokryjí bronzovou barvou celé tělo rovnoměrně, což se při opalování na přímém slunci nemusí vždy povést.

Samoopalovací krémy obecně nejsou považovány za škodlivé pro děťátko, ale je třeba pečlivě sledovat složení jednotlivých krémů. Těhotné ženy by měly upřednostnit zejména ty na přírodní bázi.

Také je podstatné při prvním použití pozorovat, zda nedojde k nějakým účinkům naznačujícím alergickou reakci na použitý krém. Zejména z tohoto důvodu se doporučuje nejprve krém otestovat na předloktí a teprve po ověření jeho efektu na pokožku jím pokrýt celé tělo.

Opalování břicha v těhotenství

Opalování v těhotenství – zkušenosti

Z pochopitelného důvodu se i na opalování v těhotenství najdou protichůdné názory, ale ženy v diskusních fórech se shodly na jednom, a to, že je třeba se opalovat s mírou. Samozřejmě, je třeba dodržovat i jednotlivé zásady, které jsme uvedli výše v článku, ale opalování jako takové ve velké míře závisí na typu pokožky, kterou těhotná žena disponuje.

Zatímco některé nevydrží v horku na slunci ani minutu, jiné se sluní pár desítek minut, čímž si dobíjejí nejen hladinu vitamínu D, ale také energii. Většina diskutujících však vyzdvihla fakt, že je lepší při opalování zakrývat břicho ručníkem nebo jinou látkou, čímž zamezíte přímému vlivu UV záření na plod.

Také poznamenali, že škodlivé je opalování pro vývoj miminka jen v případě, že to matka s dobou pobytu na přímém slunci příliš přežene. Koneckonců je tedy na vás, jak se rozhodnete, ale důležité je držet se pravidla, že vše je třeba provádět s mírou.

Opalování v těhotenství zkušenosti Modrykonik
Opalování v těhotenství zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

Máte ještě nějaké poznámky či otázky, které nebyly zodpovězeny ani v našem článku věnujícím se tématu opalování v těhotenství, ale ani v sekci otázek a odpovědí? Neváhejte nám je sepsat v sekci komentářů. Snažíme se na ně odpovědět v co nejkratším možném čase.

Během těhotenství se samozřejmě opalování na přímém slunci ženám nedoporučuje , ale pokud se už tak rozhodnete, určitě byste měli zaujmout pozici sedu. Pokročilejší fáze těhotenství totiž znamená, že plod už má dostatečnou hmotnost na to, aby během lehu na zádech dokázal výrazně zatlačit na vnitřní orgány matky. Lehnete-li si na záda, abyste tak docílili pěkného opálení břicha v těhotenství, riskujete dokonce přitlačení žíly přivádějící krev do srdce, což může být koneckonců i fatální.

Ano, vystavování se slunečnímu záření ve velké míře může způsobit, že si tělo vytvoří na tento zdroj světla a tepla určitou formu alergie, a to i přesto, že s takovým něčím těhotná žena před početím problém neměla.

Pro tvorbu přiměřeného množství vitamínu D opravdu není potřeba, abyste v těhotenství pobyli na přímém slunci. Úplně postačí, pokud si v exteriéru najdete chládek, kde si vás potřebné množství UV záření rozhodně najde.

V letních, ale i jarních měsících, kdy sluneční záření nabírá na síle, se doporučuje těhotným ženám natírat i před běžným přesunem do obchodu či před procházkou v přírodě. Lidské tělo totiž UV záření ovlivňuje bez ohledu na to, zda se jedná o cílené vysedávání na přímém slunci nebo krátkodobý nutný pobyt na slunci s cílem dostat se z jednoho místa na druhé, nebo zrelaxovat v přírodě.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(91.6%)