Nízký tlak v těhotenství

Nízký tlak v těhotenství. První pomoc, pokud je tlak hraniční – jak zvýšit nízký tlak?

Problémy s tlakem během těhotenství nejsou žádnou raritou. Přestože se obvykle ve spojitosti s tímto jevem mluví hlavně o vysokém krevním tlaku (hypertenzi), nízký tlak v těhotenství rovněž představuje jistý druh komplikace. Kolísající tlak je charakteristický hlavně pro období prvního a druhého trimestru. Jedná se o důsledky hormonálních, fyzických i psychických změn v organismu ženy. Hodnoty krevního tlaku zároveň ovlivňuje řada faktorů. Hraniční tlak v těhotenství představuje dolní nebo horní hranici. Rovněž může tlak kolísat na různých úrovních. Problémem může být nízký spodní (diastolický) tlak nebo nízký horní (systolický) tlak. Mnoho budoucích maminek zůstává zaskočeno, že se u nich objeví nízký tlak v těhotenství, hypertenze nebo výkyvy tlaku. Co pomáhá při nízkém tlaku?

Publikováno: 10.01.2024
Aktualizované: 10.01.2024
Obsah článku:

Točení hlavy, nevolnost, pocení, rozmazané vidění či dokonce mdloby? I tyto symptomy mohou být projevem nízkého krevního tlaku. Často však ženy připisují tyto symptomy ranní nevolnosti nebo je připíší k běžným příznakům během těhotenství. Zdravotní sestry proto při každé návštěvě těhotné ženy u lékaře měří hodnoty krevního tlaku. Je všeobecně známo, že za optimální krevní tlak se považuje hodnota 120/80 mmHg. Za nízký tlak se považují hodnoty pod hranicí 100/60 mmHg, a to při opakovaných měřeních. Vězte, že problémy s vysokým nebo nízkým krevním tlakem se mohou objevit během těhotenství i u žen, které dosud žádné problémy s tlakem neindikovaly.

Nízký tlak v těhotenství – hraniční hodnoty

Kdy má žena nízký tlak v těhotenství? Optimální tlak 120/80 mmHg udává ideální hodnotu horního – systolického tlaku (120) a dolního – diastolického tlaku (80). Jedná se o obecnou hodnotu, která je normou také pro těhotné ženy. Tlak se měří pomocí tlakoměru. Nízký tlak v těhotenství pod hodnotou 100/60 mmHg znamená, že jde o mírnou hypotenzi ň. Hodnota musí být potvrzena opakovaným měřením, protože kolísání tlaku v těhotenství je velmi časté. Za velmi nízký tlak v těhotenství je považován naměřený výsledek pod 90/50 mmHg a je třeba kontaktovat lékaře.

Nízký tlak se odborně nazývá hypotenze. Platí, že hodnota nízkého tlaku v těhotenství má na ženu a plod spíše nepřímý vliv. Dosud realizované výzkumy a zkušenosti z praxe poukazují na to, že nízké hodnoty krevního tlaku v těhotenství nemají přímý vliv na plod a jeho zdraví. Hraniční hodnoty však způsobují diskomfort a nepříjemné pocity u matky, což může následně negativně působit na průběh těhotenství.

Nízký tlak v těhotenství – hraniční hodnoty

Co způsobuje nízký tlak v těhotenství?

Důvodů, proč se nízký tlak v těhotenství objevuje, může být opravdu mnoho. Tím prvním je primární hypotenze – žena trpí problémy s nízkým tlakem již před těhotenstvím. Typicky se nízký krevní tlak objevuje hlavně u žen s nízkou tělesnou hmotností, anémií nebo při nedostatečném pitném režimu (dehydratace). K poklesu tlaku dochází často z důvodu, že během těhotenství již tělo matky krví zásobuje přes placentu i samotný plod, což může způsobovat výkyvy v hodnotách tlaku v cévách.

Nízký tlak se také může objevit v důsledku nedostatečného spánku a odpočinku. V souvislosti se spánkem a nízkým krevním tlakem je znám také tzv. hypotenzní syndrom. Ten se projevuje, když žena spí dlouho na zádech a děloha s plodem tlačí na spodní dutou žílu. Tehdy je ovlivněna cirkulace krve, což může mít za následek snížení krevního tlaku. Tento jev se objevuje spíše v pokročilém stadiu těhotenství (3. trimestr). Hypotenzi v organismu ženy během těhotenství snadno způsobí i nedostatek hořčíku. Velmi často žena pociťuje nepohodlí při rychlém postavení nebo vzpřímení ze spodní polohy, tehdy je mozek nedostatečně prokrven a reaguje opožděně. To může vyvolat závrať nebo typické zatmění před očima.

Nízký krevní tlak může být rovněž důsledkem jiného onemocnění. Případně může tlak poklesnout po užívání některých povolených léčiv v těhotenství. Nemluvě o tom, že tlak kolísá i po požití alkoholu, který je v těhotenství přísně zakázáno konzumovat. Rovněž se může jednat o důsledek infekce, onemocnění srdce, alergické reakce, anémie, anorexie, onemocnění štítné žlázy nebo kardiovaskulárního systému. Při těchto důvodech je řeč o sekundární hypotenzi.

Nízký tlak v těhotenství – příznaky

Nízký krevní tlak nemusí představovat pro těhotnou ženu závažnější problém, dokud jej neprovázejí jiné příznaky. Vycházeje z dostupných dat, nízký tlak v těhotenství svými příznaky způsobuje hlavně výraznější nepohodlí. Ženy mohou pociťovat některé z následujících příznaků:

  • točení a bolest hlavy,
  • nevolnost,
  • závratě a zatmění před očima,
  • rozmazané vidění,
  • mdloby až ztráta vědomí (omdlévání),
  • pocení,
  • studená pokožka – hlavně na rukou a nohou,
  • únava, ospalost a svalová slabost,
  • problémy se soustředěním se,
  • bušení srdce a zrychlený tep,
  • šumění v uších,
  • úzkostlivé a panické stavy.

V některých případech lékaři nízký krevní tlak spojovali s mimoděložním těhotenstvím, avšak vyskytovaly se i další příznaky. Máte-li pochybnosti a současně se u vás objevuje více symptomů najednou, navštivte vašeho ošetřujícího lékaře. Lékaře vyhledejte také tehdy, dojde-li k náhlému omdlení, ztrátě vědomí a následné dezorientaci.

Nízký tlak v těhotenství – příznaky

Rizika nízkého krevního tlaku

Mnohé ženy během těhotenství zažívají nízký krevní tlak, přičemž jejich stav nevyžaduje žádnou speciální léčbu. Oproti hypertenzi je hypotenze menším zlem v kategorii problémů s krevním tlakem a nepředstavuje tak vysoké riziko.

Výzkumy a studie poukazují aktuálně na to, že nízký krevní tlak v těhotenství nemá přímý vliv na zdraví plodu a jeho vývoj. Přestože některé studie popisovaly souvislost s narozením mrtvého plodu nebo potratem, toto riziko není vyšší než při běžném těhotenství. Nejvyšší riziko představují právě následky příznaků spojené primárně s možným úrazem. Zatmění před očima, točení hlavy, svalová slabost, závratě či dokonce omdlévání mohou způsobit, že žena může v důsledku úrazu ublížit sobě nebo miminku. I krátká ztráta koncentrace a rovnováhy může zapříčinit pád, jehož následky mohou být v pozdějším stadiu těhotenství fatální.

Krevní tlak lékaři při návštěvě ženy v ordinaci vždy monitorují. V případě výraznějších problémů může lékař doporučit vyšetření EKG (vyloučí se onemocnění kardiovaskulárního systému) a odběrem krve sleduje hodnotu cukru v krvi a hladiny hemoglobinu v krvi pro případný výskyt anémie – chudokrevnosti.

První pomoc při nízkém tlaku – léčba

Medikamenty ke zvýšení krevního tlaku se těhotným ženám nedoporučuje užívat a lékaři je málokdy předepisují. Pokud je nízký tlak chronickým problémem a hodnoty jsou nízké při pravidelné kontrole, léčbu je vhodné nastavit po dohodě s lékařem. Těhotné ženy často podstoupí vyšetření u interního lékaře. Základ vždy představují především opatření, která souvisí s psychickou a fyzickou pohodou ženy. Dělají se tedy režimová opatření, jejichž cílem je úprava určitých návyků ženy.

K těmto účinným změnám v režimu patří dostatečný pitný režim. Těhotná žena by měla vypít alespoň 2,5 až 3 litry vody za den. Ne nárazově, ale v postupných dávkách. První pomoc při točení hlavy, závratích mdlobách či stavu na omdlení představuje klidová poloha ležmo na zádech s nohama vyloženými výše, případně poloha na boku. Cílem je, aby došlo k lepší cirkulaci krve. Pokud víte, že máte problém s nízkým tlakem, měřte si jej pravidelně. Pořiďte si praktický tlakoměr pro detailní monitoring.

K vhodným preventivním opatřením patří dostatečný pohyb v podobě chůze, plavání, jógy, meditace, strečinku, pilates nebo jiného vhodného druhu cvičení pro těhotné. Existují dokonce cviky na nízký tlak (předklon, můstek, záklon v rámci pilates či jógy), které mohou s nízkým tlakem pomoci. Nikdy byste však neměli cvičit nalačno. K tomu patří i odpočinek a kvalitní spánek. Nespavost v těhotenství bývá častým problémem u mnoha žen. Při vstávání či po delším sezení by žena měla volit pomalejší pohyby, aby se tlak v jejím organismu dokázal vyrovnávat. Vyhýbat by se měla namáhavým aktivitám. Oblékat se je třeba pohodlně, žádné těsné legíny, punčochy nebo trička.

Organismus lze podpořit zvýšeným příjmem vitamínů a minerálů. V případě hypotenze se doporučuje konzultovat užívání doplňků stravy s lékařem. Ten může doporučit zvýšení příjmu draslíku, hořčíku, vápníku a sodíku. V rámci pitného režimu jsou vhodné minerálky s obsahem těchto látek. Vhodné je také zvýšit příjem železa (hlavně při anémii), vitaminu D a kyseliny listové. K doplňkům stravy lze na doporučení lékaře přiřadit také bylinné extrakty, které napomáhají na žíly, cévy a působí pozitivně na krevní oběh. Netřeba se také bát si jídlo přisolit. Sůl je totiž bohatá na sodík.

První pomoc při nízkém tlaku – léčba

Nízký tlak v těhotenství – zkušenosti

Nízký tlak v těhotenství může potrápit mnohé ženy. Většina z nich však konstatuje, že občasné nepříjemné projevy nebylo třeba nijak speciálně řešit. Mnohé ženy pociťují hlavně velkou únavu a nevolnost. Život jim znepříjemňovalo zejména točení hlavy nebo bušení srdce. Několik diskutujících upozorňuje, že především v teplých letních měsících je kolísání tlaku a jeho pokles velmi častým jevem. Mezi babské rady na nízký tlak můžeme zařadit pití zeleného čaje nebo pití malého množství kávy s mlékem. Nejsilnější změny v souvislosti s tlakem ženy pociťují kolem 2. až 6. měsíce. Samotné příspěvky maminek na fórech a v diskusích dokazují, že nízký tlak v těhotenství není žádnou raritou a většinou se s ním ženy vyrovnávají spánkem, odpočinkem, dostatečnou hydratací, ale i pitím malého množství kávy. S kofeinem v těhotenství to však určitě není třeba přehánět.

Nízký tlak v těhotenství zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Nízký tlak v těhotenství nepředstavuje tak závažný stav ohrožení pro miminko, ale především vyvolává nepříjemné stavy u těhotné ženy. Točení hlavy, závratě, rozmazané vidění, pocení či pocit na omdlení. Příznaky nízkého tlaku v těhotenství představují pro těhotnou ženu větší riziko z důvodu potenciálního vzniku úrazu. Co pomáhá při nízkém tlaku? Co dělat při nízkém tlaku a pomáhá magnesium na nízký tlak? Máte nebo měli jste problémy s nízkým tlakem v těhotenství i vy? Naměřili vám hraniční tlak v těhotenství? Budeme rádi za vaše zkušenosti. O ty se můžete podělit v diskusi pod článkem.

Krevní tlak je dobré si představit jako jistý druh energie v krvi, tlak působí na stěny cév. V cévách proudí krev, největší cévou já aorta, následně jsou to tepny, žíly a vlásečnice (kapiláry). Díky tlaku v cévách je zajištěna přirozená distribuce okysličené krve do organismu a odkysličené krve směrem k srdci. Při výkyvech krevního tlaku dochází ke komplikacím při cirkulaci krve v organismu.

Příznaky nízkého krevního tlaku jsou například točení hlavy, nevolnost, bolesti hlavy, zastřené vidění, pocení, mdloby, pocity na omdlení, bušení srdce, studená pokožka na končetinách, únava, ospalost či problémy se soustředěním se. Tyto příznaky představují riziko především z hlediska rizika úrazu.

Za nízký tlak v těhotenství, hypotenzi, je považována hodnota systolického (horní) a diastolického (dolní) krevního tlaku pod hodnotou 100/60 mmHg při opakovaném měření. Jedná se o stav mírné hypotenze. Hraniční tlak v těhotenství však může být také typickým příznakem kolísání. Pravidelné hodnoty pod hranicí jsou však příznakem problémů s nízkým tlakem. Rovněž může být způsoben jinými onemocněními.

Při problémech s hypotenzí, nízkým tlakem v těhotenství, je nejlepší realizovat režimová opatření, resp. změny v režimu ženy. Nezbytností je pitný režim (2,5 až 3 lite vody za den, vhodné jsou i minerálky), dopřát si nenáročný druh pohybu, jako chůze, plavání, pilates či jóga a zároveň adekvátní odpočinek a spánek alespoň 7–8 hodin. Velmi nápomocné mohou být doplňky stravy s obsahem hořčíku, sodíku, draslíku, vitamínu D nebo kyseliny listové. Vhodné je zvýšit příjem železa a soli v přirozené stravě.

Nízký krevní tlak může být zapříčiněn různými jevy. Primární hypotenzi může mít žena, která trpěla nízkým tlakem již před těhotenstvím. Vyšší riziko problémů s nízkým tlakem v těhotenství představuje nízká hmotnost, anémie, nedostatek živin a minerálů nebo nedostatečný pitný režim. Stavy sníženého krevního tlaku bývají často dočasné z důvodu hormonálních a fyziologických změn v organizmu. Důvodem může být také výskyt jiného onemocnění či problémy s kardiovaskulárním systémem. Tehdy je řeč o sekundární hypotenzi.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(88.2%)