Mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství – příznaky, zkušenosti, hodnoty hCG a ukončení

Zpráva od lékaře o tom, že u těhotné ženy probíhá mimoděložní těhotenství (ektopické těhotenství) není nikdy pozitivní. Jedná se o okolnosti, které je třeba urychleně řešit, protože pro ženu se může jednat o život ohrožující stav. Důvodem mimoděložního těhotenství je, že oplodněné vajíčko nesestoupilo do dělohy, ale uhnízdilo se mimo ni. Embryo se nedokáže mimo dělohu vyvíjet a přežít. Příčina vzniku mimoděložního těhotenství není nikdy přesně známa, ačkoli v některých případech je riziko vzniku ektopického těhotenství vyšší. Jak se zjistí mimoděložní těhotenství? Jaké má mimoděložní těhotenství příznaky, příčiny a jaká je léčba? Postihuje mimoděložní těhotenství jen ženy po 35. roce života?

Publikováno: 29.11.2023
Aktualizované: 14.12.2023
Obsah článku:

Za normálních okolností vzniká těhotenství oplodněním zralého vajíčka ženy dominantní spermií muže. Toto oplodněné vajíčko putuje přes vejcovody do dělohy, kde se uhnízďuje a začíná standardní těhotenství se všemi specifiky a zvláštními vlastnostmi. V případě ektopického těhotenství se však vajíčko k děloze nikdy nedostane a uhnízďuje se mimo ni. Oproti datům z roku 1970 se frekvence výskytu mimoděložního těhotenství zvýšila až šestinásobně. Riziko ektopického těhotenství je nově uváděno v poměru 1 : 80 (předchozí data udávala poměr 1 : 200). Nejsmutnější je, že takový stav vede k ukončení těhotenství nebo spontánnímu odumření embrya. V budoucnosti se předpokládá další zvýšení případů ektopického těhotenství.

Co je mimoděložní těhotenství

Mimoděložní těhotenství nazývané také jako ektopické nebo extrauterinní těhotenství je závažný stav, který vyžaduje diagnostické řešení a zásah lékaře vzhledem k riziku ohrožení zdravotního stavu ženy. Jedná se o patologický stav, který předurčuje těhotenství k neúspěchu. Důvodem je, že oplodněné vajíčko se během transportu – migrace do dělohy uhnízdí na jiném místě. V takovém případě není možné, aby těhotenství proběhlo standardně, protože vajíčko se nemůže správně vyvíjet.

Ve většině případů mimoděložního těhotenství dochází k uhnízdění vajíčka ve vejcovodech (tubární těhotenství). Je možné, že se vajíčko uhnízdí i na jiném místě, což však za každých okolností představuje vysoké riziko. V menším množství případů může jít i o ovariální těhotenství, když probíhá uhnízdění na úrovni vaječníku nebo cervikální těhotenství, kdy se vajíčko uhnízdí na vnější stěně děložního čípku.

Velmi závažný stav představuje, pokud je vajíčko vypuzeno do dutiny břišní a může nastat tzv. břišní těhotenství. V tomto případě dochází k ruptuře – prasknutí vejcovodu, což způsobuje u ženy slabší nebo silnější krvácení a intenzivní bolest v podbřišku. Pokud však vajíčko vypuzené do dutiny břišní přežívá, pokračuje ve vývoji tam, a to představuje vysoké riziko pro zdraví a život ženy. Pokud dojde k ruptuře, obvykle se projeví silnějším krvácením a bolestmi v podbřiší. Těhotenství v této fázi končí zhruba kolem 6. až 8. týdne.

Mimoděložní těhotenství v závislosti na konkrétních okolnostech a lokalizaci umístění může trvat různě dlouho. Často dochází k odumření vajíčka proto, že se nenachází v dostatečně hostinném prostředí a není zásobeno krví. Ve většině případů na základě průběhu a příznaků žádné mimoděložní těhotenství netrvá déle než do konce 1. trimestru. Případy jsou však velmi individuální. Důležitá je včasná diagnostika, která snižuje riziko dalších komplikací i v případě budoucích těhotenství. Ačkoli se riziko opakování mimoděložního těhotenství po jeho výskytu zvyšuje, otěhotnění je nadále možné.

Co je mimoděložní těhotenství?

Mimoděložní těhotenství – příznaky a průběh

Největším neduhem tohoto druhu nežádoucího těhotenství je, že jsou jeho příznaky často velmi podobné jako v případě klasického těhotenství. Především první příznaky, jako vynechaná menstruace, ranní nevolnosti či citlivá prsa jsou k nerozeznání od příznaků klasického těhotenství. Prvním směrodatnějším varovným signálem je hnědavý až tmavě červený výtok z pochvy – slabé krvácení (obsahuje starou krev) a bolest v podbřišku připomínající menstruační křeče. Bolest se může zintenzivňovat až do podoby ostrých křečí. Důvodem může být dokonce prasknutí vejcovodu, které je často doprovázeno vydatným krvácením. Rizikové je krvácení do dutiny břišní, což může způsobit fatální následky.

Závažnější signály mimoděložního těhotenství je vhodné sledovat mezi 5. až 8. týdnem a v případě jejich výskytu je nutná okamžitá návštěva gynekologa, protože daný stav může vyžadovat chirurgický zákrok. Časté jsou případy, kdy mimoděložní těhotenství zanikne v časném stádiu spontánně a žena o tom ani nemusí vědět. To se děje v případě, že se oplodněné vajíčko uhnízdí na místě, kde není dostatečně zásobeno krví a jednoduše odumírá. Opačným případem je, pokud se uhnízdí a vyvíjí ve vejcovodu, který pod tlakem rostoucího vajíčka praská a po následném vypuzení do dutiny břišní dojde k tubárnímu potratu. Proběhnout může potrat i chronickým zánětem, který způsobí odumření vajíčka ještě ve vejcovodu.

Při abdominální graviditě (vajíčko vypuzené do dutiny břišní) dochází k tomu, že vajíčko se uhnízdí v blízkosti orgánů, kde se vyvíjí a dochází ke krvácení do dutiny břišní. Vajíčko může při vývoji zasáhnout stěnu orgánu a získat tak potřebné zásoby živin z krve. Narušením cév dochází ke krvácení. Jak uvádíme výše, jde pro ženu o vysoce rizikový stav vzhledem k možnému vzniku masivního krvácení.

Považujeme za důležité podotknout, že průběh mimoděložního těhotenství, jakož i doprovodné příznaky se mohou v případě každé ženy projevovat velmi specificky. Záleží také na samotné patologii těhotenství. Důležité jsou proto pravidelné návštěvy u gynekologa, který jediný dokáže provést odbornou diagnostiku a stanovit vhodné řešení.

Mimoděložní těhotenství – příznaky a průběh

Jak se zjistí mimoděložní těhotenství?

Samozřejmě, i výše zmíněné příznaky dokáží napovědět, že v těle ženy probíhá ektopické těhotenství. Není to však garancí. Jediným zaručeným způsobem, jak potvrdit průběh takového těhotenství, je vyšetření u lékaře. Nejvhodnějším způsobem pro odhalení mimoděložního těhotenství je ultrazvuk. Jedná se o nejpřesnější způsob, kterým lze jasně stanovit, zda je oplodněné vajíčko v děloze nebo se uhnízdilo mimo ni. Obvykle je taková diagnostika možná kolem 4.–5. týdne těhotenství.

Směrodatné může být také laboratorní změření hladiny hCG hormonu v krvi a v moči ženy. Vyšetření z moči není tak přesné. Lékaři znají hodnoty hladiny hCG hormonu v krvi, které jsou typické pro daný týden těhotenství. V případě ektopického těhotenství se hladina tohoto hormonu zvyšuje jen minimálně oproti klasickému těhotenství. Dokonce se hladina zvykne snižovat. Zkušení gynekologové dokáží již při gynekologickém vyšetření zjistit možné riziko mimoděložního těhotenství, a to právě zvýšenou citlivostí v podbřišku. Napovědět může i struktura dělohy nebo vizuál prostoru mezi pochvou a konečníkem, který může být mírně vyklenutý, a to může napovědět, že je přítomna krev v dutině břišní, která se dostává i do těchto míst.

Těhotenský test nedokáže odhalit vznik mimoděložního těhotenství. Vzhledem k nárůstu hladiny hCG hormonu může těhotenský test ukázat pozitivní výsledek, ale nedokáže určit, zda je vajíčko umístěno mimo dělohu nebo ne. Těhotenský test můžete zkusit zopakovat, negativní test by mohl naznačovat, že hladina hCG klesla. V každém případě je vhodné navštívit gynekologa.

Jak se zjistí mimoděložní těhotenství?

Vznik mimoděložního těhotenství – příčiny

Proč vlastně k tomuto patologickému stavu dochází? Z jakého důvodu není migrace oplodněného vajíčka do dělohy úspěšná? Na základě dat a statistik mohou být příčiny mimoděložního těhotenství různé. Negativem je, že počet případů stoupá. Vyšší riziko výskytu těhotenství mimo dělohu u žen je například v následujících případech:

  • vrozené vývojové abnormality a anomálie genitálu – horší průchodnost vejcovodů, poruchy funkce vejcovodů, porucha pohyblivosti vejcovodů a jiné,
  • výskyt mimoděložního těhotenství při předchozích těhotenstvích,
  • výskyt zánětů nebo infekcí ve vejcovodech a genitáliích během průběhu migrace oplodněného vajíčka do dělohy,
  • častější záněty nebo výskyt pohlavně přenosných chorob, ke kterým došlo ještě před těhotenstvím a mohly způsobit deformaci nebo změny na sliznici, nezprůchodnění nebo zúžení vejcovodů,
  • zánětlivá onemocnění pánve,
  • onemocnění vejcovodů (např. endometrióza),
  • aplikování některé z metod asistované reprodukce,
  • ženy těhotné ve věku nad 35 let (rizikový věk),
  • ženy, které měly zavedeno nitroděložní tělísko IUD (forma antikoncepce),
  • pooperační stavy související s dělohou nebo genitálem, kde mohou pooperační srůsty ovlivnit schopnost transportu vejcovodů,
  • pravidelné kouření.

Přestože statisticky existují určité rizikové skupiny a jsou známy i některé faktory, které stojí za zvýšenou pravděpodobností výskytu mimoděložního těhotenství, neexistuje žádná účinná prevence. Tento patologický stav těhotenství nepostihuje jen prvorodičky, ale i ženy, které již rodily a dokonce vícenásobně. Stále však není možné přesně určit, jakým způsobem předejít nebo minimalizovat rizika spojená se vznikem mimoděložního těhotenství.

Vznik mimoděložního těhotenství – příčiny

Operace – zákrok na ukončení těhotenství a léčba

Léčba a postupy se do velké míry mohou lišit kvůli průvodním příznakům, diagnózám nebo akutnosti daného stavu. Důležité je primární precizní vyšetření u lékaře. Ten musí umět určit, kde se oplodněné vajíčko uhnízdilo. V případě nutnosti zákroku se provádí chirurgická operace. Při včasném diagnostikování mimoděložního těhotenství je riziko dalších komplikací minimalizováno.

Chirurgický zákrok je nejčastější formou terapie vzhledem ke stádiu, ve kterém se mimoděložní těhotenství diagnostikuje. Nemluvě o případech, kdy dochází ke krvácení do dutiny břišní a je zapotřebí urgentní operační zákrok. Operačně se ukončení mimoděložního těhotenství realizuje laparoskopií, což je méně invazivní metoda. Laparoskopicky je možné vypuzení plodového vajíčka, nařezání vejcovodu nebo dokonce jeho kompletní odstranění. Odstranění vejcovodu – salpingektomie se provádí pouze tehdy, pokud lékař posoudí, že oplodněné vajíčko poškodilo vejcovod natolik, že si nedokáže plnit svůj úkol v organismu ženy. Otěhotnění a zdravé těhotenství i s jedním vejcovodem je nadále možné. Doporučuje se však s dalším přirozeným oplodněním počkat alespoň 6 měsíců.

Velké chirurgické zákroky jsou nezbytné jen ve zlomku případů, tehdy je nutné otevření břišní dutiny pro odstranění vejcovodu nebo dokonce vaječníku. Existuje také možnost alternativní medikamentózní léčby. Pokud je mimoděložní těhotenství odhaleno včas, existují medikamenty, které lze podat a svým působením zajistí vstřebání vajíčka. Důležité je ženu pozorovat v nemocnici. Výhodou je, že nedojde k žádnému invazivnímu zásahu do organismu ženy. V začátcích těhotenství lze zvážit přesun embrya do dělohy. Tento zákrok je realizován v minimálním množství případů i z důvodu, že jeho úspěšnost je relativně nízká.

Operace na ukončení mimoděložního těhotenství

Další těhotenství po mimoděložním těhotenství

Možnost otěhotnět po mimoděložním těhotenství má každá žena, které i v případě chirurgického zákroku zůstal alespoň jeden funkční vejcovod. Jednotlivé případy od sebe specificky odlišují a závisí také na dalších okolnostech. Ženy, které překonaly mimoděložní těhotenství, mají vyšší riziko toho, že se bude opět opakovat. Otěhotnění přirozenou cestou je však možné. Lékaři doporučují dodržet pauzu, ideálně alespoň 6 měsíců od operace, při pokusech o další otěhotnění. V případě, že operace nebyla nutná, dodržujte odstup alespoň 3–4 měsíce, než dojde k dalším pokusům o otěhotnění. Ženy, které prodělaly ektopickou graviditu jsou při každém dalším těhotenství považovány za rizikové a jsou přísně sledovány.

Mimoděložní těhotenství – zkušenosti

Zkušenosti žen s mimoděložním těhotenstvím jsou velmi odlišné. Nejčastěji ženy v diskusích řeší projevy – příznaky mimoděložního těhotenství. Několik žen uvádí špinění z pochvy a také přetrvávající bolesti připomínající menstruační křeče lokalizované na jednom místě. Mnohé ženy doporučují v případě nejednoznačnosti s včasnou diagnostikou počkat alespoň do 5. týdne těhotenství a obrátit se na gynekologa, aby bylo možné stanovit včas případnou léčbu. Bohužel, zkušenosti s mimoděložním těhotenstvím také u některých žen zapříčinily nutnost odebrání vejcovodů nebo jejich nezprůchodnění.

Mimoděložní těhotenství – zkušenosti Modrykonik

Mimoděložní těhotenství – diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Je mimoděložní těhotenství tématem, které se vás týká? Zajímáte se o to, co je mimoděložní těhotenství a jaké jsou jeho příčiny? Chcete vědět, jak se zjistí mimoděložní těhotenství? V našem článku najdete všechny důležité informace. Máte-li další otázky, neváhejte nám napsat nebo se zeptejte v komentářích pod článkem. Pokud máte osobní zkušenost s mimoděložním těhotenstvím, budeme rádi, pokud se podělíte o své zkušenosti v diskusi.

Příznaky mimoděložního těhotenství se projevují často jako příznaky standardního těhotenství. Závažnější varovné signály se projevují zhruba kolem 5.–8. týdne těhotenství. Vždy závisí na samotném průběhu ektopického těhotenství a lokalizaci, kde se oplodněné vajíčko uhnízdilo.

Ektopické nebo mimoděložní těhotenství je druh patologického těhotenství. Oplodněné vajíčko je v takovém případě uhnízděno mimo dělohu a není možný jeho správný vývoj a vyživování. Uhnízdění může proběhnout v různých místech a na základě toho s sebou přináší různá rizika a komplikace, které ohrožují život ženy. Mimoděložní těhotenství nemůže být úspěšně donošeno.

Doba trvání je velmi specifická a individuální. V některých případech dochází k brzkému odumření vajíčka v raném stádiu těhotenství. V dalších případech se varovné signály mohou objevit v 5.–8. týdnu těhotenství. Potřebná je diagnostika u gynekologa. Mimoděložní těhotenství však ve většině případů končí do konce 1. trimestru, ať už spontánním ukončením nebo potřebným lékařským zákrokem.

Zaručeným způsobem, jak zjistit mimoděložní těhotenství, je ultrazvukové vyšetření. Za pomoci ultrazvuku je kolem 5.–6. týdne možné přesně určit, zda je oplodněné vajíčko součástí dělohy nebo se uhnízdilo mimo ni. Následně po diagnostice lékař v závislosti na akutnosti stanoví způsob terapie.

Ano, po mimoděložním těhotenství může většina žen znovu otěhotnět. Doporučuje se však nechat reprodukční systém zregenerovat a pokoušet se o další těhotenství o 3 až 6 měsíců od ukončení těhotenství, které proběhlo mimo dělohu. I v případě, že dojde k odstranění jednoho vejcovodu, otěhotnění i donošení miminka v budoucnosti nepředstavuje problém. Zvyšuje se jen riziko výskytu dalšího mimoděložního těhotenství, a to zhruba o 10 až 15 %.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(92%)