Je kofein v těhotenství nebezpečný?

Je kofein v těhotenství nebezpečný?

Publikováno: 22.12.2023
Aktualizované: 22.12.2023

Káva nebo kofein během těhotenství představují pro mnohé budoucí maminky velkého strašáka. Šálek kávy každé ráno byl dosud rituálem, ale během těhotenství se ho musí najednou zbavit. Je to opravdu tak? Je kofein v těhotenství tak nebezpečný?

Ve stravovacích návycích během těhotenství musí žena provést určité změny, něco je třeba omezit, něco zcela vyloučit a naopak, příjem některých potravin je vhodné zvýšit. A jak je to s pitím kávy v těhotenství a celkově s účinky kofeinu? Je třeba se stát na 9 měsíců „abstinentem“? Názory expertů, lékařů a výzkumníků jsou často mírně odlišné. V jednom však panuje shoda, káva během těhotenství nemusí být úplné tabu.

Vědecká obec se dlouhodobě zabývá vlivy kávy na organismus člověka. Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila bezpečnou denní dávku kofeinu na maximálně 300 mg. Americká asociace porodníků a gynekologů stanovila hranici níže na přibližně 200 mg kofeinu denně. Reálně se tedy bezpečná hladina kofeinu může pohybovat někde mezi 150 až 300 mg kofeinu v denní dávce. Je poměrně náročné určit, kolik káv denně to značí, protože na trhu jsou dostupné různé kvalitní mleté či instantní kávy. Obsah kofeinu se může diametrálně lišit. Obecně 1 či 2 šálky denně během těhotenství nepředstavují žádné riziko pro těhotnou ženu ani miminko v bříšku.

Kofein však neobsahuje jen káva. Takový černý nebo zelený čaj obsahuje tein, což je jiný název pro kofein v souvislosti s čajovými lístky. Pokud 30 ml espresso obsahuje přibližně 30 až 50 mg kofeinu, 240ml šálek černého sypaného čaje obsahuje přibližně 25 až 50 mg teinu (kofeinu). Co to znamená? K dávce kofeinu připočtěte čaje, čokoládu nebo Colu. V žádném případě nepřijímejte kofein ve formě energetických nápojů. Nebezpečí příjmu kofeinu spočívá tedy primárně tehdy, pokud byste pravidelně přijímali vyšší než doporučenou dávku.

Kofein je stimulant a zvyšuje krevní tlak, což se může projevit i vyšším srdečním tepem. Vysoký tlak v těhotenství není žádoucí. V těhotenství, ale i mimo něj, může zvýšený příjem kofeinu způsobit nespavost nebo nepravidelný spánkový režim. Kofein je rovněž močopudný, což je pro těhotnou ženu nepříjemné. Největším rizikem překročení dávky kofeinu je, že se dokáže vstřebávat přes placentu. Dítě však nedokáže kofein zpracovat.

Při testování na zvířatech bylo prokázáno, že nadměrný příjem kofeinu může zapříčinit negativní metabolické změny plodu, nižší porodní hmotnost, předčasný porod nebo spontánní potrat. Nové výzkumy, například pozorovací studie profesora Jacka E. Jamese, poukazují na to, že je vhodné přijmout nejvýše 200 mg kofeinu denně, přičemž stanovit s jistotou bezpečné množství není možné a doporučují pravidelný příjem kofeinu v těhotenství výrazně omezit. Pokud se zároveň ptáte na kávu během kojení, platí totéž, co během těhotenství. Důležité je nepřekračovat denní dávku kofeinu, aby se do mateřského mléka nedostalo větší množství.

Pokud hledáte náhradu za kávu a nechcete zbytečně riskovat, že by vám nebo vašemu miminku překročená hladina kofeinu mohla uškodit, sáhnout můžete po bezkofeinové kávě nebo pšeničném kávovém nápoji Caro.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenská poradna

Vaše hodnocení:
(90.6%)