Káva v těhotenství

Káva v těhotenství. Klasická nebo bezkofeinová snídaňová melta?

Některé nastávající maminky se kávě vyhýbají a vyloučily ji hned po pozitivním těhotenském testu. Jiné si ji dopřejí i během těhotenství, aniž by se to nějak projevilo na jejich zdravotním stavu nebo zdravotním stavu miminka.

Publikováno: 18.12.2023
Aktualizované: 18.12.2023
Obsah článku:

Kdysi byla káva během těhotenství striktně zakázána, dnes už její pití jednoznačně zakázáno není. Je vhodná klasická káva během těhotenství nebo raději upřednostnit bezkofeinovou verzi? Zvolit raději náhrady jako Melta, Caro, čekanková nebo snídaňová káva?

Káva v těhotenství

Zejména milovnice kávy se děsí představy, že budou muset kofeinový nápoj ze svého jídelníčku vyřadit hned na několik měsíců. Není překvapením, že se názory odborníků na škodlivost kofeinu v těhotenství různí – jedni jej doporučují úplně vyřadit, jiní jej doporučují jen omezit. Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 2019 prohlásila za bezpečnou denní dávku kofeinu během těhotenství do 300 mg, Americká asociace porodníků a gynekologů (ACOG) tvrdí, že bezpečná denní dávka je 200 mg kofeinu.

Kofein v těhotenství

S kofeinem to v těhotenství samozřejmě není třeba přehánět, avšak úplně vyhýbat se mu nemusíte. Jeden až dva šálky kávy vám ani děťátku neublíží. Některým budoucím maminkám v těhotenství klesá tlak, proto jsou 1–2 šálky kávy denně doporučeny také lékaři. Ani v případě, že u vás těhotenství probíhá v pořádku, si nemusíte konzumaci kávy vyčítat. Důležité je jen si denní příjem kofeinu uhlídat.

Kofein se nenachází jen v kávě, ale také v černém a zeleném čaji, energetických nápojích či v čokoládě. Množství kofeinu v kávě se liší podle druhu kávy, ale také podle její přípravy. Např. v espressu (300ml šálek) se nachází 30–50 mg, v instantní kávě (240 ml šálek) je to 63 mg, v překapávané kávě 95–165 mg. V sypaném černém čaji (240 ml šálek) naleznete 25–48 mg kofeinu a ve stejném množství zeleného čaje 25–60 mg kofeinu. Pokud máte rádi kolu, v jedné 240 ml sklenici přijmete 24–46 mg kofeinu (podle zvoleného kolového nápoje), ve 250 ml energetického nápoje 28–87 mg a v klasické 100-gramové čokoládě 11–71 mg kofeinu. Malé množství kofeinu je obvykle přítomno i v bezkofeinových verzích nápojů (instantní káva bez kofeinu obsahuje 2 mg, černý čaj bez kofeinu 2–5 mg, espresso bez kofeinu 0 mg).

Kofein v těhotenství

Jakou kávu v těhotenství?

Přemýšlíte nad tím, zda je pro vás vhodnější mletá nebo instantní káva? Praví kávičkáři instantní kávu za pravou kávu nepovažují a nedoporučují ji pít. Instatntní káva je oblíbená pro její rychlou přípravu, delší životnost a nižší hmotnost, problémem však je, spotřebitel neví, jakou kávu přesně pije, není zřejmé, jaký je její původ, odrůda, zpracování atp.

Instantní káva musí projít procesem instantizace (dehydratace). A to buď lyofilizací (sušení mrazem), nebo sušením rozprašováním . Druhý způsob je využívanější, protože je rychlejší a levnější, nicméně dochází při něm ke ztrátě množství aromatických látek a kofeinu. Úbytek výrobci nahrazují sloučeninami, proto nelze instantní kávu považovat za přírodní produkt.

Není káva jako káva, pokud chcete pít kávu i během těhotenství, měli byste zvolit mletou kávu před rozpustnou, nejlepší volbou je zrnková s nejlepším aroma a bez velkého množství přídatných látek. Rychle ji umelete a připravíte (ať už ne v automatickém nebo pákovém kávovaru, tak v levnějším moku nebo french press kávovaru).

Bezkofeinová káva v těhotenství

Vhodnou volbou nejen pro ženy, které během těhotenství trpí na vysoký tlak, ale také pro ženy, které se chtějí během těhotenství kofeinu vyhnout, jsou bezkofeinové varianty. Dostupné jsou instantní, mleté i zrnkové kávy bez kofeinu. Pokud si zvolíte kvalitní mletou nebo zrnkovou bezkofeinovou kávu, ani neuvidíte rozdíl v chuti. S takovou kávou si můžete připravit všechny své oblíbené nápoje, aniž byste se museli obávat změny chuti a konzistence nápoje.

Bezkofeinová káva v těhotenství

Melta, Caro nebo čekanková káva v těhotenství

Pokud se během těhotenství nechcete vzdát kávy, ale klasické kávě se chcete vyhnout a Decaf verze vám nechutnají, můžete zvolit různé jiné náhrady. K nejoblíbenějším se řadí obilninová káva, známá také jako melta nebo inka. Při pravidelné konzumaci působí pozitivně na trávení. V těhotenství je vhodný také pšeničný rozpustný nápoj Caro, který je oblíbený pro svou jemnou chuť. Výborný vliv na zdraví má i čekanková káva, lidově nazývaná cigorka. Všechny náhrady jsou během těhotenství povoleny a bezpečné.

Káva během těhotenství – zkušenosti

I v diskusích se ženy shodly na tom, že káva během těhotenství je vhodná. Dokonce jim ji poradil lékař/lékařka samozřejmě v menším množství než před těhotenstvím, tedy 1 až 2 šálky denně. V případě zalévané kávy je vhodné dávat místo 2 kávových lžiček mleté kávy jen jednu. Některé budoucí maminky pily během těhotenství snídaňovou kávu, Caro nebo Meltu. Několika budoucím maminkám se stalo, že jim káva nechutnala, ačkoli byly dříve na ní závislé, proto zvolili raději její náhradu, případně Defac verzi.

Káva během těhotenství – zkušenosti Modrykonik

Káva během těhotenství – diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Káva je během těhotenství vhodná, avšak v menším množství. Kolik si jí můžete dopřát během těhotenství? Je vhodná dekofeinová káva v těhotenství a jaké jsou náhražky kávy? Na všechny důležité otázky jsme se vám snažili odpovědět v článku, pokud máte nějaké další otázky, budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse. Svými zkušenostmi můžete pomoci dalším nastávajícím maminkám.

Doporučeno je množství 1–2 šálku kávy denně. Jedná se o max. 200 až 300 mg kofeinu denně.

Vzhledem k tomu, že pokusy byly prováděny pouze na zvířatech, nelze 100% říci, že zvýšené množství kofeinu může způsobit poškození plodu nebo potrat u lidí. Avšak při pokusech na zvířatech se ukázalo, že kofein může způsobit poškození plodu, potrat nebo předčasný porod. Proto doporučujeme nepřekračovat doporučenou denní dávku kofeinu.

Maximální dávka kofeinu během kojení je stejná jako v těhotenství, tedy 200 až 300 mg. Asi 1 % kofeinu se totiž dostane do mateřského mléka a může narušit spánkový režim miminka.

Během těhotenství si můžete dopřát obojí, avšak v omezeném množství. V našem článku o potravinách, co nejíst během těhotenství, se dozvíte, které čaje a druhy káv jsou vhodné a také v jakém množství.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(93%)