Bolest v kříži v těhotenství

Bolest v kříži v těhotenství. Co na bolest zad v prvním trimestru, ale také 9. měsíci

Bolesti v kříži a zad jsou jedním z nejčastějších problémů těhotných žen – trpí jimi více než 2/3 budoucích maminek. Bolest v kříži se objevuje v 1., 2. i 3. trimestru a souvisí s přípravou těla na rostoucí miminko. Tělo jednoduše reaguje na fyziologické a hormonální změny související s těhotenstvím a změnou těžiště.

Publikováno: 09.01.2024
Aktualizované: 09.01.2024
Obsah článku:

Bolesti v kříži se nejčastěji objevuje v 5. až 7. měsíci, ale nezřídka mohou potrápit už na začátku těhotenství. Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti zad v těhotenství? Jak bolest v kříži řešit? Všechny odpovědi související s bolestí zad během těhotenství naleznete v našem článku.

Příčiny bolesti zad a v kříži v těhotenství

Během těhotenství dochází během krátké doby k váhovému přírůstku, což vede k přetížení svalů a jejich únavě. Nemyslíme tím jen přibývající kila na váze, ale také rostoucí bříško, které zvyšuje nároky na celé tělo, záda nevyjímaje. Rozpíná a zvětšuje se děloha, tlačí na orgány. Mění se těžiště, bříško vyčuhuje dopředu a křížové ohnutí páteře se prohlubuje. Přestože se snažíte držení těla novému stavu přizpůsobit, svaly, které se do udržení rovnováhy zapojují, jsou přetěžovány.

Samozřejmostí jsou během těhotenství hormonální změny, ovlivňující nejen stavbu kolagenových struktur, ale také složení mezibuněčné hmoty pojivových tkání. Tělo produkuje mimo jiné progesteron a relaxin, které tělo připravují na porod. Relaxin rozšiřuje porodní cesty, zvyšuje schopnost stěn tepen protahovat se, snižuje odpor krevních cév, uvolňuje děložní stěnu, čímž usnadňuje porod. Během těhotenství se mnohé ženy potýkají se stresem, který zase přispívá k tuhnutí a napětí ve svalech. To vše může vést k bolestem zad.

Jednou z příčin bolesti jsou i cévní změny – jelikož děloha tlačí na cévy, dochází ke změně v cirkulaci tkání. Pánevní orgány mají v průběhu těhotenství zvýšené nároky na prokrvení, tělo se musí více namáhat, aby jim ji dodalo, což způsobuje bolest v bederní oblasti.

Bolest v kříži v 1., 2., 3. trimestru

Bolesti zad jsou signálem, že se s tělem něco děje. Záleží na tom, kdy se vyskytují, kde přesně vás bolí a při jakých činnostech.

V 1. trimestru je bolest křížů u mnoha žen jedním z příznaků těhotenství, objevuje se v době uhnízdění vajíčka a je také důsledkem rozpínající se dělohy. Ve 2. trimestru za bolestí stojí narůstající bříško a namáhání zádových svalů. Podepisují se na ní i hormony, které napomáhají uvolňování vazů (pojivová tkáň mezi svaly a kostmi) v pánvi a páteři. Bolest přetrvává i ve 3. trimestru (ať už jde o 30. nebo 35. týden těhotenství) a ovlivňuje například spánek nastávajících maminek či vstávání z postele nebo pohovky.

Bolest zad neznamená v těhotenství jen bolest v kříži, bolet vás může nejen v oblasti bederní páteře a dolní části zad, ale také v oblasti zadní pánve, krční páteře a horní části zad, v oblasti ramen a hrudního koše. Bolest se projevuje při dlouhodobém zatížení páteře při stoji, sedě, zvedání břemen, způsobit ji může chůze po schodech, výstup z auta či vstávání ze židle.

Co na bolest v kříži? Odpočinek i cvičení

Nejúčinnějším prostředkem, jak se vyhnout bolestiv  kříži a zad celkově, je prevence, zahrnující pravidelnou fyzickou aktivitu a vyhýbání se aktivitám, které bolest způsobují. Je třeba se vyvarovat dlouhého stání a sezení, tedy dlouhodobého statického zatížení páteře. Vhodné je střídat polohy, vsedě používat opěrku a ve stoje přenášet váhu střídavě jednou na jednu, jednou na druhou nohu. Bolest může způsobit zvedání a nošení těžkých břemen, proto se mu raději vyhněte. Omezte také předklánění se a rotace trupu. Od bolesti vám uleví pravidelný odpočinek, při ležení je vhodné používat těhotenský polštář.

Co na bolest křížů v těhotenství

Cviky na bolest zad v těhotenství

Břišní a zádové svalstvo byste měli posilovat ještě před těhotenstvím, pohyb by neměl chybět ani během těhotenství. Pro posílení zádového svalstva je dobrý plank, jóga, pilates, plavání i cviky na míči. Jakýkoliv pohyb (samozřejmě přizpůsobený zdravotnímu stavu) je však v těhotenství plusem. Během 1. trimestru se zaměřte na kondiční cvičení, 2. a 3. trimestr na strečinková cvičení a správné dýchání. Během cvičení byste měli sledovat svůj tep, ten by neměl přesáhnout 120–140 úderů za minutu.

Pokud si na cvičení doma netroufáte, můžete se spojit s kvalifikovaným fyzioterapeutem, který vám připraví cvičební plán uzpůsobený na míru.

Tipy, jak zmírnit bolest zad

Těhotenství je podle mnoha maminek nejkrásnějším obdobím v životě každé ženy. Ano, je to zkušenost, která tak může ženě zpětně připadat, avšak často není všechno tak krásné a jednoduché, jak se zdá. Hormonální a fyziologické změny mohou způsobit potíže, se kterými se musí budoucí maminka vyrovnat. Jedním z nich je bolest zad. Připravili jsme pro vás tipy, jak ji zmírnit.

  • Změna obuvi: Před těhotenstvím jste chodili každý den v lodičkách a nechcete se toho vzdát? Správná obuv může příznivě ovlivnit bolesti zad. Zvolte boty bez podpatků a tvrdé, hrubé a neohebné podrážky. Obuv by měla být co nejlehčí, podporovat držení klenby a měli byste v ní mít dostatek prostoru pro prsty.
  • Teplá koupel: Ulevit od bolesti vám může teplá koupel, termofor, případně střídavé přikládání teplého a studeného obkladu na záda.
  • Masáž: Během těhotenství není vhodné masírování krční páteře a achillových šlach, to neznamená, že se musíte masáži úplně vyhýbat. Při bolesti zad je velmi nápomocná masáž chodidel, kotníků, ale také jemná masáž zad. Vždy vám však musí být příjemná.
  • Procházky na čerstvém vzduchu: Čerstvý vzduch vám pomůže odbourat stres a uvolnit se. Procházejte se tak dlouho, jak zvládnete, pokud nezvládnete, během dne zkuste občas přerušit činnost, kterou děláte, a dopřejte si kratší procházky v mírném tempu.
  • Odpočinek a spánek: Dostatek spánku i odpočinku zmírní stres a emocionální vypětí. Relax vám pomůže si těhotenství víc užít a příznivě ovlivní i bolest zad.
  • Změna polohy spánku: Během odpočívání a spánku neležte na zádech, ale volte polohu na boku – podložte si hlavu a mezi nohy a pod bříško si dejte polštář.
  • Správné držení těla: Zvyšující se hmotnost a zvětšující se bříško ovlivňují držení těla. Nesprávné držení těla může stát za bolestmi zad. Během chůze, při sezení i ve stoje vědomě kontrolujte své držení těla.
  • Tabletkám se vyhněte: Užívání paracetamolu během těhotenství se považuje za bezpečné, avšak není třeba to s ním přehánět. Nejlepší je se během těhotenství lékům vyhnout, pokud nad nimi uvažujete, poraďte se se svým lékařem. Týká se to i mastí a protizánětlivých gelů jako Voltaren, Veral a Ibalgin. Za bezpečnou se považuje homeopatická mast na bolest zad v těhotenství Traumeel S. Nesmí se nanášet na velké plochy, což může být při bolestech zad problém.

Jak zmírnit bolest zad v těhotenství

Bolest v kříži v těhotenství – zkušenosti

Jak potvrdilo mnoho žen v diskusích a fórech, bolest křížů v těhotenství je běžná a objevuje se v každém trimestru. Při ležení, vstávání, přetáčení se na bok, někdy se vyskytuje spolu s bolestí kostrče. Zřídka bolest zazněla sama po jistém období, častěji je však nutné cvičení, např. na míči nebo těhotenská jóga. Pomáhá také spát s polštářem mezi nohama či pravidelné masáže. Vyzkoušet můžete podpůrný pás, který zpevní kříže a podepře bříško.

Bolest křížů v těhotenství zkušenosti Modrykonik

Bolest křížů v těhotenství diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik

Nejčastější otázky – FAQ

Bolest zad a v kříži trápí většinu těhotných žen. Přetrvávat může v 1., 2. i ve 3. trimestru těhotenství, přičemž důvodem jsou fyziologické a hormonální změny. Proč k bolestem dochází a jak je zmírnit, jsme vám prozradili výše. Máte-li ještě nějaké otázky ohledně bolestí zad nebo se chcete podělit o své zkušenosti s tímto problémem, k dispozici jsou vám komentáře pod článkem.

Jde o vzácnější případy, ale bolest křížů může značit vážnější zdravotní komplikace, nejen změny související s těhotenstvím. Může jít o zánět močového ústrojí, ale také předčasný porod nebo předznamenání potratu. Pokud je bolest doprovázena horečkou, vaginálním krvácením, pálením během močení nebo ztrátou citu v nohou, navštivte svého gynekologa.

Pravidelná fyzická aktivita je během těhotenství skvělým způsobem, jak uvolnit napětí ve svalech a posílit je, čímž poskytnete páteři lepší podporu a zlepšíte své držení těla. Doporučená je jóga, pilates, plavání, chůze i cvičení na míči.

Nejčastějším důvodem bolestí zad v těhotenství jsou hormonální a fyziologické změny (tlak plodu na sousední orgány, divergence pánevních kostí, posun těžiště), ale důvodem mohou být také nemoci trávicího traktu a pohybového aparátu, nemoci urogenitálního a kardiovaskulárního systému. Přesnou příčinu může určit pouze lékař, proto byste jej měli při prvních bolestech kontaktovat.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(91.8%)