Menstruace v těhotenství

Menstruace v těhotenství. Krvácení a špinění v těhotenství

Menstruace a těhotenství. Dvě převratné změny v ženském životě, které ovlivní nejen její fyzický, ale mnohdy i mentální stav. No mohou tyto dva odlišné, ale na sebe navazující cykly probíhat v ženském organismu současně? Odpovědí je stručné a jednoznačné „ne“, ale otázka, která nadále zatěžuje mnohé ženy ocitající se ve druhém stavu, zní, co tedy zapříčiňuje krvácení v prvním trimestru těhotenství?

Publikováno: 21.11.2023
Aktualizované: 21.11.2023
Obsah článku:

Tuto problematiku se pokusíme rozebrat v následujících odstavcích zahrnujících nejen nejčastější příčiny krvácení na začátku těhotenství, ale i vzácné, ale seriózní diagnózy žen, které trpí silnou „menstruací“ v těhotenství. Ozřejmíme si tedy situace, kdy není nutné panikařit, ale i ty, které potřebují nutný lékařský zásah, a tedy je třeba je řešit co nejrychleji.

Menzes v těhotenství to rozhodně není

Normální menstruace, jak ji známe, je na začátku těhotenství přímo nemožná. Z biologické teorie vyplývá, že se tyto dva jevy kompletně vylučují. Menzes je totiž možný jen v případě, že žena neotěhotněla. Každý měsíc totiž v těle ženy probíhá proces, při kterém děložní sliznice zhrubne, aby se vajíčko mohlo v těchto místech uhnízdit. Pokud však úspěšné oplodnění neproběhne, tkáň je vyplavena z těla.

V případě, že dojde k oplodnění a vajíčko se v děložní sliznici přece jen uhnízdí, hormony se postarají o to, aby tkáň zůstala na svém místě a podporovala vyvíjející se plod. Je velmi důležité mít na paměti jedno. Zatímco menstruace v těhotenství je nemožná, pravděpodobnost, že žena otěhotní během menstruačního cyklu, rozhodně není nulová. Ženský cyklus je v pozdějších dnech proměnlivý, a proto se pravděpodobnost úspěšného oplodnění s přibývajícími dny menstruace stále více zvyšuje.

Menzes v těhotenství

Možné příčiny krvácení na začátku těhotenství

Jak jsme si výše zmínili, menstruace je v prvním trimestru těhotenství nemožná, avšak je zcela běžné, že dochází v prvotních fázích těhotenství ke krvácení, a to hned z několika příčin, které se liší mírou závažnosti.

Implantační špinění jako nejčastější příčina

Menstruace v těhotenství se objevit nemůže, ale implantační krvácení během prvního trimestru je běžnější, než by člověk čekal. Špinění je v prvním stadiu těhotenství zcela normální a vyznačuje se světle růžovou nebo tmavě hnědou barvou, která může mnohým ženám připomínat právě menstruační krev v prvních nebo posledních dnech cyklu.

K takovému krvácení může dojít prvních 5 až 11 dní po oplodnění, kdy probíhá proces implantace vajíčka do těhotenské sliznice v děložní dutině, přičemž krvácení ve většině případů způsobuje poranění výstelky dělohy uhnízďujícím se oplodněným vajíčkem. Špinění na začátku těhotenství je mírné a jeho trvání je pro každou ženu individuální. Zatímco u některých žen může trvat jen pár hodin, jiné krvácejí i několik dní. Kvůli špinění není důvod k obavám, avšak někdy může výtok na začátku těhotenství značit mnohem závažnější problém, čili je lepší se s možnými příčinami seznámit, a případně se nechat vyšetřit lékařem.

Krevní sraženina způsobující menstruaci v těhotenství

Subchorionický hematom, také známý jako krvavý výron nebo krevní sraženina, u převahy žen neznačí závažnou součást těhotenství. Jedná se o vytvoření hematomu mezi děložní stěnou a vajíčkovým vakem, a projevuje se vaginálním, jasně červeným krvácením. Jeho nejčastější výskyt je v 10. až 20. týdnu těhotenství, přičemž se může velmi snadno zmenšit nebo zmizet z „vlastní vůle“, a tedy bez léčebného zásahu. Tato diagnóza je realitou při téměř 10 % všech vaginálních krvácení v těhotenství. Subchorionický hematom lze diagnostikovat prostřednictvím ultrazvukového vyšetření.

Příčiny krvácení v těhotenství

Menstruace v těhotenství vlivem lézí děložního čípku

Jak v průběhu menstruačního cyklu, tak i během těhotenství je pohlavní ústrojí ženy velmi citlivé. V těhotenství se však tato citlivost extrémně zvyšuje, a to pro nadměrný výskyt krve v děložním čípku. Mírné krvácení v prvním trimestru je tedy velmi obvyklým jevem u řady žen. Dochází k němu zejména v případě lékařského vyšetření pánve nebo v době pohlavního styku. Ani v tomto případě tedy není třeba panikařit.

Mimoděložní těhotenství

Tato příčina je již vážnějšího charakteru. K mimoděložnímu těhotenství dochází v prvním trimestru těhotenství tehdy, když se úspěšně oplodněné vajíčko usadí mimo dělohu, nejčastěji ve vejcovodě ženy. Jasně červená, silná menstruace v těhotenství je tedy zapříčiněna dalším růstem embrya v místě, kde nepatří, přičemž může způsobit života ohrožující poškození pohlavních orgánů ženy. Dalšími doprovodnými příznaky, které je třeba sledovat, jsou závratě, krevní sraženiny, bolesti břicha a intenzivní křeče.

Bolestivé a silné krvácení vlivem potratu

Jednou z nejcitlivějších témat souvisejících s těhotenstvím jsou právě jejich hrozivé, nechtěné ukončení, které jsou doprovázeny právě silným krvácením v těhotenství. Potrat patří k největším obavám spojeným s krvácením v prvním trimestru. Nejčastěji k němu dochází v prvních 12 týdnech těhotenství. Vyznačuje se silným vaginálním krvácením, které provázejí extrémní bolesti v podbřiší, kříži a silné křeče. V momentě, kdy kterékoli z jmenovaných symptomů žena zaregistruje, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

V souvislosti s touto příčinou krvácení v těhotenství je vhodné zmínit také tzv. syndrom mizejícího dvojčete, kdy dochází k redukci těhotenství z víceplodového na jednoplodové. Přežije tedy jen jeden plod, přičemž druhý je buď vyplaven z ženského těla při mírném krvácení v prvním trimestru těhotenství, nebo je během několika týdnů pohlcen placentou či druhým plodem zbývajícím ve vývinu.

Bolestivé a silné krvácení vlivem potratu

I molární těhotenství může být příčinou

Velmi zajímavým a dostatečně neprobíraným jevem je tzv. molární těhotenství. Mluvíme o něm tehdy, když dochází k nekontrolovatelnému růstu trofoblastu, což je strukturální tkáň podílející se na tvorbě placenty, přičemž se tato zárodečná tkáň postupně mění na cystický útvar. Existují tři typy způsobující komplikace a krvácení v těhotenství.

Zatímco u částečné moly jde o nemožnost dalšího vývoje zárodku v důsledku oplodnění vajíčka dvěma spermiemi, nebo případně jednou ve dvoje rozdělenou spermií, což způsobuje, že vajíčko obsahuje pouze 69 chromozomů, kompletní mola se vyskytuje v důsledku oplodnění prázdného vajíčka jednou či dvěma spermie čehož výsledkem je vajíčko nabývající jen 46 chromozomů pocházejících z mužského zdroje.

V prvním případě plod zaniká do 10. týdne těhotenství, přičemž kompletní mola je odstraňována zákrokem ukončujícím těhotenství, tzv. vyčištěním děložní dutiny. Zatímco po částečné mole se může žena pokusit otěhotnět již po půl roce, kompletní molu a její možné následky je třeba sledovat, přičemž doporučená doba na čekání před dalším otěhotněním je jeden rok.

Existuje však i vzácná, maligní forma moly, a to intenzivní, při které se trofoblast nezastavitelně šíří i do plic, vaječníků či orgánů břišní dutiny těhotné ženy. Takový jev se projevuje krvácením v  těhotenství, ale také rychlým růstem dělohy. Vyžaduje operační léčbu a následnou chemoterapii. Děsivou zajímavostí je, že k této intenzivní formě moly může dojít nejen v časném stadiu těhotenství, ale i více než 10 let po otěhotnění nebo až po výskytu menopauzy.

Změna placenty způsobující krvácení v těhotenství

K „menstruaci“ v pokročilém těhotenství, a tedy zejména ve druhém trimestru, může docházet i vlivem změny placenty. Tento stav je z důvodu možného předčasného odloučení placenty nutné konzultovat s gynekologem, aby se zamezilo případným rizikům. Abrupce placenty totiž vážně ohrožuje život ženy i dítěte. K odloučení placenty by mělo původně docházet až po porodu.

Změna placenty během těhotenství

Předčasný porod jako odůvodnění krvácení v těhotenství

Předčasný porod, v jakémkoli pokročilém stadiu těhotenství se vyskytne, je doprovázen silným krvácením v kombinaci se zvláštními tlaky v pánvi a regulárními kontrakcemi, jejichž frekvence spolu s úrovní bolesti se zvyšují při změně polohy těhotné ženy. Takový stav vyžaduje urgentní lékařskou pomoc. O předčasném porodu se mluví tehdy, když se spustí vlivem rozličných faktorů mezi 24. až 37. týdnem těhotenství.

Další možné příčiny špinění v těhotenství

Nehledě na výše zmíněné příčiny krvácení v probíhajícím těhotenství, k vaginálnímu výtoku ve formě krve běžně dochází i vlivem hormonálních výkyvů ženského organismu. Právě takovou formou se může ženské tělo přizpůsobovat nastávající změně. Za jasně červeným krvácením v těhotenství však lze hledat i uvíznutí placenty na nesprávném místě. To je vážný problém, který rovněž vyžaduje nutnou lékařskou prohlídku.

„Menstruace“ v těhotenství však může být zapříčiněna i rozličnými infekcemi zasahujícími pohlavní orgány ženy, jako děložní čípek nebo vaginu jako takovou. Zdrojem infekčních onemocnění způsobujících krvácení v těhotenství však mohou být i pohlavně přenosné nemoci, jako jsou chlamydie, kapavka nebo herpes.

Špinění v těhotenství

Kdy je nutná konzultace s gynekologem?

Už je tedy asi všem jasné, že těhotenství je období, kdy by měla žena klást obzvláště velký důraz na jakékoli změny ve svém zdravotním stavu. Právě krvácení v těhotenství patří k symptomům, které by rozhodně neměla žádná těhotná žena ignorovat. Přestože je pravda, že slabé, krátkodobé krvácení bez jiných doprovodných příznaků, způsobené buď uhnízďováním oplodněného vajíčka, nebo fyzickým podrážděním změnami procházejícího děložního čípku v době pohlavního styku či v průběhu lékařské prohlídky, neznačí nic závažného, existují i případy, kdy by žena neměla nad „menstruací“ v těhotenství mávnout rukou.

Silné, dlouhodobé krvácení, které doprovází jiné bolestivé symptomy, jako migrény, závratě, křeče, zvracení, bolesti zad a v kříži, je třeba ihned konzultovat s lékařem. Nejlepší je však navštívit svého gynekologa bez ohledu na to, jaká je frekvence či síla krvácení. Každé lidské tělo je totiž jiné, a tedy i různě reaguje na vnitřní biologické změny. Proto se doporučuje v případě krvavého vaginálního výtoku v kterémkoli trimestru těhotenství vyhledat lékařskou pomoc. I kdyby to bylo jen pro ujištění se o pravé příčině prostřednictvím ultrazvuku, palpačního vyšetření, nebo krevních odběrů.

Zkušenosti

Se špiněním a krvácením v těhotenství má zkušenosti řada žen. Přestože budoucí maminky hovoří o „normální“ menstruaci, nejde o běžný jev. Několik žen potvrdilo, že menstruace u nich trvala několik měsíců, přestože už byly těhotné, u většiny bylo krvácení mírné, případně se setkali se slabším špiněním.

Zkušenosti s mensesem v těhotenství Modrykonik.sk

Zkušenosti s menstruací v těhotenství Modrykonik.sk
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Zajímají vás i jiné aspekty související s tématem krvácení v těhotenství? Napadají vám další otázky, na které odpověď neodezněla v textu článku ani v sekci otázek a odpovědí? Neváhejte nám je položit v komentářích pod článkem. Budeme se snažit na ně odpovědět co nejdříve.

Ne, z biologického hlediska se totiž tyto dva stavy navzájem vylučují. Ke krvácení podobnému tomu, které ženy zažívají každý měsíc během menstruačního cyklu, může docházet i v těhotenství, avšak jeho příčiny se různí. Také je vhodné upozornit na fakt, že zatímco během těhotenství k menstruaci nemůže dojít, opačný sled událostí, a tedy oplodnění v průběhu menzesu, je stále ve hře. Pravděpodobnost je sice nízká, ale stále existuje.

Ne, špinění neboli slabé krvácení s tmavě hnědým zabarvením provází první trimestr těhotenství 25 až 40 % ženské populace.

Způsobit to může zejména nepravidelná nebo minimální menstruace, na kterou si už žena natolik zvykla, že na svém menstruačním cyklu nevidí nic podezřelého způsobeného probíhajícím těhotenstvím. V takových výjimečných případech si žena nemusí všimnout těhotenství z důvodu chybějících jiných průvodních jevů, jako například přibývání na váze, pálení žáhy, otékání nohou či citelnost pohybů vyvíjejícího se embrya. Taková nezpozorovaná těhotenství jsou sice vzácná, ale ne nemožná.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(88.2%)