Barvení vlasů v těhotenství

Barvení vlasů v těhotenství. Je bio barva na vlasy vhodná pro těhotné?

Vlasy, jejich zdraví, hustota, délka, barva – všechny tyto atributy jsou pro většinu žen velice důležité z hlediska sebevědomí. I proto je pochopitelné, že barvení vlasů patří mezi nejčastěji rozebíraná témata i mezi ženami očekávajícími příchod děťátka. Abyste se i v tomto ohledu ujistili o bezpečnosti svého jednání, je vhodné obrátit se na medicínské odborníky, ale i ty z oblasti kadeřnictví.

Publikováno: 18.12.2023
Aktualizované: 18.12.2023
Obsah článku:

V následujících odstavcích našeho článku si ozřejmíme, zda se barvení vlasů v těhotenství považuje za bezpečné, jaká barva na vlasy je určena pro těhotné, ale i to, na které látky je třeba si v těhotenství dát největší pozor.

Barvení vlasů v těhotenství – ano, nebo ne?

První trimestr se z více hledisek považuje za nejcitlivější období těhotenství. Jinak to není ani v případě barvení vlasů. Plod je v počátcích těhotenství, kdy se vyvíjejí jeho vnitřní orgány, velmi senzitivní na látky, které se k němu dostávají prostřednictvím matčina těla. Proto je s barvením vlasů vhodné počkat alespoň do konce 12. týdne těhotenství. Rovněž je třeba zmínit i fakt, že si ženské tělo prochází mnoha změnami, což se může odrážet na odlišné reakci těla, vlasů či pokožky hlavy na obvykle používanou barvu na vlasy.

Samozřejmě je třeba, aby byly ženy v tomto období života obzvlášť obezřetné. Toho lze dosáhnout například 48hodinovým testem přípravku na barvení vlasů na kousku kůže, který funguje jako preventivní opatření před případnými komplikacemi v souvislosti s alergickými reakcemi, které se mohou dostavit i při zabarvení vlasů pravidelně používaným přípravkem. Tento aspekt ovlivňují zejména změny v hladině hormonů, jako je estrogen a progesteron, které způsobují jisté odlišnosti v kvalitě vlasů, nehtů, ale i pokožky před a během těhotenství.

Mýtus o škodlivosti barvení vlasů v těhotenství však rozhodně patří k těm dávno vyvráceným, a to zejména z toho důvodu, že většina látek, ze kterých je samotná barva složena, je agresivní pouze vůči vlasům a pokožce hlavy. Tento mýtus začal mezi ženami kolovat někdy v 80. letech, kdy barvy na vlasy ve skutečnosti obsahovaly množství chemických látek, které měly podle studií karcinogenní účinek. Obsah těchto škodlivých látek se v barvách na vlasy postupně minimalizoval nebo zcela eliminoval. Vzhledem k tomu, že si většina těhotných žen v průběhu celého těhotenství barví maximálně čtyřikrát, látky obsažené v barvách na vlasy lze považovat za přímo neškodné.

Barvení vlasů v těhotenství – ano, nebo ne?

Melír v těhotenství a jiné alternativy barev na vlasy

Pokud se i přesto chcete vyhnout agresivním barvícím produktům, doporučujeme se poradit s kadeřníkem. Právě takoví odborníci vám totiž mohou poradit nejvhodnější a nejsnáze udržovatelnou barvu, která vám vydrží celé těhotenství, nebo v případě nevyžaduje častou péči z hlediska oživování barvy.

Obecně se v současnosti doporučuje k barvení vlasů hena. Tato alternativa vlasové barvy však není vhodná pro již dříve barvené vlasy, přičemž neposkytuje ani účinné zakrytí šedin, což je v případě některých těhotných žen hlavním důvodem, proč se zabarvení vlasů vůbec rozhodli. K zabarvení odrostlých částí vlasů, a tedy i šedivých pramenů, můžete použít barevné šampony a spreje určené k rychlému zahlazení nedostatků.

Někteří vlasoví experti často doporučují dočasnou barvu na vlasy, která se sice velmi rychle vymyje, ale na druhé straně je podstatně šetrnější vůči vlasům. Melír je v těhotenství také vítanou změnou, která neškodí pokožce hlavy, a tedy chrání tělo před případnými alergickými reakcemi. Od svého běžného přípravku na barvení vlasů neočekávejte žádné zázraky. Hormony totiž ve velké míře působí na schopnost přípravku chytit tak, jak zvykne. I proto je vhodnější, pokud se s barvením vlasů v období těhotenství obrátíte na odborníka. Ovšem ani zkušený kadeřník nedokáže vždy předpovědět, jestli barva chytí podle představ.

Na každou ženu mohou těhotenské hormony ovlivňovat jiným způsobem, a tedy každý případ je individuální. Zatímco u některých barva s použitím amoniaku vyjde perfektně, u jiných těhotných žen nepomůže ani ruka profesionála. Abyste předešli nečekaným účinkům přípravku na barvu vašich vlasů, volte raději bio barvu na vlasy pro těhotné, u které k rozličnostem ve výsledcích vlivem těhotenských hormonů většinou nedochází. Takovou barvu na vlasy bez amoniaku je vhodné nanášet i svépomocí v bezpečí domova.

Henna v těhotenství

Amoniak v těhotenství

Amoniak patří mezi škodlivé zásadité chemické látky, kterým by se měly především těhotné ženy vyhýbat. Už jen vdechování samotných výparů této chemikálie se považuje za nezdravé. Proto je důležitý výběr správného přípravku na vlasy, který tuto složku neobsahuje, a tudíž je zhotoven na naturální bázi. Volba účinného, ale zároveň bezpečného prostředku pro barvení vlasů v těhotenství rozhodně stojí za konzultaci s odborníkem.

Amoniak má nejškodlivější vliv v souvislosti s barvením vlasů zejména na těhotné kadeřnice. Ty by měly svým zákaznicím vždy barvit vlasy za použití ochranných rukavic, přičemž místnost, kde barvení provádějí, by měla být co nejlépe větraná. Totéž platí i v případě, že si barvíte vlasy doma. Barvu je nutné aplikovat v rukavicích v co nejkratším čase a v místnosti, kde je umožněno větrání.

Barvení vlasů v těhotenství – zkušenosti

Tématu barvení vlasů v těhotenství se věnovaly i dámy na známém diskusním portálu Modrýkoník. Většina diskutujících se shodla v tom, že dnešní barvy na vlasy neobsahují takové škodlivé látky jako v minulosti, a tudíž je melír, barvení vlasů či odbarvování na blond naprosto bezpečné. Hlavní je vše prokonzultovat s odborníkem, který vás ujistí a ještě vám případně poradí řadu vlasových přípravků, které byste měli v těhotenství zařadit do své vlasové rutiny. Na rovinu také diskutující uvedli, že je lepší s barvením počkat do konce prvního trimestru.

Těhotenství ovlivňuje množství mnohem škodlivějších věcí, jako například chemie v ovzduší, potravinách, domácnosti, ale také stres, nervozita a zbytečné obavy. Pokud máte strach z barvení vlasů, rozhodně se vyplatí toto téma prodiskutovat s lékařem nebo vlasovým expertem, přičemž nejlépe ušetříte nervy tak, že s barvením vlasů na nějaký čas v průběhu těhotenství úplně přestanete. Pokud je to samozřejmě možné.

Barvení vlasů v těhotenství zkušenosti Modrykonik

Barvení vlasů v těhotenství diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Nedozvěděli jste se o barvení vlasů v těhotenství a vlivu těhotenských hormonů na vlasy všechno? Pokud odpověď na vaše otázky neodezněla v textu článku ani v sekci otázek a odpovědí, napište nám do komentářů, co vás zajímá. Odpovíme co nejdříve.

Těhotenství, ale i samotný‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ porod doslova zamávají s ženskými hormony.‎ Proto není žádným překvapením, že v některých případech může docházet k vypadávání vlasů. A to ať už během těhotenství nebo po porodu. Ve většině případů ovlivňují těhotenské hormony na vlasy přímo zázračným způsobem. Jsou lesklejší, hustší a zvyšuje se také rychlost jejich růstu. Po porodu však dochází k dalším hormonálním změnám, které ženskou hřívu přeředí. Tento jev lze pozorovat u 50 % žen, přičemž nastává již tři měsíce po porodu.

Když u šťastlivějších žen dochází k zázračné změně struktury a kvality vlasů k lepšímu, jiné těhotné ženy zažívají přesný opak. Aby byly vaše vlasy zdravé a silné, zařaďte do svého jídelníčku zdravou stravu bohatou na vitamíny a minerály, ale také dodržujte pitný režim. Pozitivní účinek na vlasy mají zejména vitamíny B, C a E, ale také zinek, železo a biotin. Rozhodnete-li se pro barvení vlasů během těhotenství, určitě volte kvalitní přípravky. Totéž platí pro šampony, kondicionéry a další čistící či zvelebující prostředky na vlasy.

Samozřejmě, vlasy si během těhotenství můžete barvit i v domácím prostředí, ale z hlediska bezpečnosti přípravků je lepší, pokud tuto činnost svěříte do rukou profesionálním kadeřníkům. Důležité je, abyste o svém stavu kadeřníka předem informovali. Jen tak totiž může zvolit barvu s vhodným složením, která pro vás a vaše děťátko nebude nijak škodlivá. V kadeřnictvích je pro těhotné ženy změna barvy vlasů bezpečnější i pro použití kvalitních a šetrných přípravků. Pokud jste skálopevně přesvědčena o tom, že zvládnete barvení vlasů doma, volte raději bezamoniakové barvy.

Nejlépe uděláte, pokud se v těhotenství budete stranit všech levných a nekvalitních přípravků na vlasy, které obsahují těžké kovy, parabeny či ftaláty. Nejvhodnější barvy na vlasy pro těhotné ženy jsou ty bezamoniakové.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(90.4%)