Strie v těhotenství

Co na strie v těhotenství? Nejlepší je krém a olej. Co pomáhá nejvíc?

Strie se nejčastěji spojují s pubertou, změnou hmotnosti a s těhotenstvím. Nejde o zdravotní, jen estetický problém, pro který se mnoho žen cítí frustrovaně. Strie jsou způsobeny změnami v hlubokých vrstvách pokožky. Pružná podpůrná tkáň pod kůží je namáhána a na kůži se objevují růžové, červenavě hnědé, fialové nebo tmavě hnědé drobné jizvičky. Postupně slábnou, avšak pokud se jednou objeví, už nezmizí.

Publikováno: 03.01.2024
Aktualizované: 04.01.2024
Obsah článku:

Během těhotenství se pokožka nedokáže s rychlými výkyvy hormonů a hmotnosti vyrovnat. Ztrácí na elasticitě, elastinová a kolagenová vlákna vyšším napětím praskají. Nejen v těhotenství je důležitá prevence a krém či olej na strie jsou v tomto ohledu velmi nápomocné.

Strie v těhotenství a po porodu

Vznik strií do velké míry ovlivňuje dědičnost, vrozená suchost kůže a její nízká elasticita, nadváha, věk, hormonální změny a rychlé přibírání v těhotenství. V těhotenství prochází tělo ženy mnoha změnami, platí to i pro kůži. Těhotenské strie (Striae gravidarum) se nejčastěji objevují na břiše, avšak nezřídka se mohou objevit na prsou, stehnech i bocích. Strie v těhotenství postihují až 90 % žen.

Strie jsou v první fázi růžové až jasně červené (závisí to na barvě pokožky), mohou být citlivé na dotek. Postupem času jizvičky vyblednou a po několika letech se z nich stanou tenké rýhy. Nejčastěji se objevují ve 3. trimestru, kdy dochází k nejvýraznějšímu nárůstu na váze. Pokožka je pevná a elastická, během těhotenství se přirozeně natahuje, když však nestíhá tempo, kterým tělo roste, a přesáhnete její limity, popraská. Vlákna pod povrchem se naruší a poškozená kožní tkáň se nahradí pojivem – striemi.

Když se jednou strie objeví, zbavíte se jich jen stěží. Správnou péčí a hydratací pokožky můžete dosáhnout zmenšení a zjemnění jizviček. Strie nejsou nebezpečné, jedná se o estetický problém.

Strie v těhotenství a po porodu

Co na strie v těhotenství – olej nebo krém?

Pokožka vám to, že něco není v pořádku, dává najevo pocitem pnutí a svědění. Ještě předtím, než se tyto pocity dostaví, byste měli myslet na hydrataci pokožky. Elasticitu pokožka ztrácí se zvyšujícím se věkem a to, že jste se dosud striím vyhýbali, nemusí během těhotenství nic znamenat. Nutné je cíleně zlepšovat krevní oběh, podporovat pevnost pokožky a růst nových tkání.

Masáže a prokrvení pokožky

Nápomocné jsou pravidelné masáže, dvakrát denně je třeba pokožku masírovat s hydratačním krémem nebo olejem s obsahem vitamínů A, C a E. Vitamin A slouží k ochraně pokožky, udržuje ji zdravou a mladou, vitamín C podporuje tvorbu kolagenu a vitamín E pokožku hydratuje a podporuje její sílu a pružnost. K prokrvení pokožky můžete použít také masážní rukavice. Nejvhodnější volbou jsou produkty určené pro budoucí maminky. Většinou oleje a krémy na strie slouží jako prevence i jako prostředek k redukci již vzniklých strií.

Krém a olej na strie v těhotenství

Nejlepší krém na strie v těhotenství nebo nejlepší olej proti striím v těhotenství? Vybírejte podle toho, co vám více vyhovuje. Někomu bude více vyhovovat krém, protože má pevnější konzistenci, někomu zase olej, který je tekutější. K velmi vyhledávaným krémům proti striím patří Elasti-Q Exclusive , který zvyšuje pružnost kůže a příznivě působí na již vzniklé strie (vyblednou a zploští se). Pokožku hydratuje a vyživuje, proniká do hlubších vrstev kůže a působí preventivně. Účinným olejem na strie v těhotenství je Bi-Oil, hloubkově působící na vzhled strií a jizev, hydratuje suchou pokožku. Mezi ženami je oblíbený také těhotenský tělový olej na strie Weleda, který chrání pokožku před vysycháním, pomáhá předcházet striím na pokožce břicha, stehen, hýždí a prsů. Doporučuje se používat jej od začátku těhotenství až do 3 měsíců po porodu. Pro potřeby citlivé pokožky i během těhotenství je vhodný Eucerin olej na strie s obsahem vitamínu E a přírodních olejů. Zlepšuje pružnost pokožky, stimuluje krevní oběh a snižuje výskyt strií. Slouží nejen na již vzniklé jizvy, ale také jako prostředek k předcházení vzniku strií.

Co na strie v těhotenství – olej nebo krém?

Prevence strií

Oleje a krémy na strie jsou vhodnou prevencí, avšak předcházet nevzhledným jizvičkám během těhotenství můžete také cvičením (zejména posilováním břišního svalstva ještě před těhotenstvím), sledováním své hmotnosti, hydratováním a prokrvováním pokožky i zdravou stravou.

  • Cvičení v těhotenství: Samozřejmě, i před ním. Posilováním břišního svalstva můžete předcházet výrazným změnám a omezit vznik strií. Posilování a protahování svalů je velmi důležité, neboť se jím odvádějí toxiny z těla a udržuje zdravý krevní oběh. Kůže je díky němu pružnější a jizvičky budou menší.
  • Hydratace: Hydratovat je třeba tělo zvenčí i zevnitř. Zejména břicho, stehna, boky, hýždě a prsa je třeba hydratovat vhodnými oleji. Kromě speciálních přípravků na strie můžete použít bambucké máslo nebo kokosový olej. Hydrataci podpoříte jemným masírováním, přípravky se tak dostanou hlouběji do pokožky. Neměli byste zapomínat na pitný režim, tekutiny je třeba přijímat rovnoměrně během celého dne.
  • Zdravá strava: Díky zdravé stravě dopřejete výživu pokožky zevnitř. Vyhýbejte se potravinám, které nejsou v těhotenství vhodné, a zaměřte se na zdravou stravu plnou antioxidantů, vitamínů, omega-3 mastných kyselin, které příznivě ovlivňují pružnost kůže.
  • Sledování hmotnosti: Přibírání se v těhotenství nevyhnete. Jedná se o přirozený stav, přece jen ve vás roste nový život. Vyhněte se nezdravému nárůstu hmotnosti, se kterým se kůže více roztahuje a vznikají výraznější strie.
  • Prokrvování pokožky: Dosáhnete ho nejen jemným masírováním pomocí přípravků určených k prevenci a péči o strie, ale také použitím masážních rukavic nebo jemných kartáčů.

Strie v těhotenství – prevence

Strie v těhotenství – zkušenosti

Mnohé maminky mají se striemi v těhotenství a po porodu zkušenosti. Podle nich jde o záležitost kůže a genetiky, přesto je třeba pokožku pravidelně ošetřovat, aby byla hydratovaná a zůstávala pružná. Je třeba také dodržovat pitný režim. Přestože se budete o pokožku starat, nemusíte se vzniku strií vyhnout, avšak objeví-li se, je třeba používat krém nebo olej k tomu určený, aby se zmírnily. S čerstvými striemi byste neměli vycházet na slunce, pokud se totiž opálí, budou výraznější.

Strie v těhotenství zkušenosti Modrykonik

Strie v těhotenství diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Těhotenské strie jsou běžné, trpí jimi až 90 % těhotných žen. Důvodem je nejen genetika, ale také hormonální změny a prudké tloustnutí v těhotenství. Budeme rádi, pokud se podělíte o své zkušenosti se striemi v těhotenství. Jak jste je řešili a co vám nejvíc pomohlo?

To, jestli budete mít strie, nemůžete na 100 % předvídat. Jelikož důležitou roli hraje genetika, zjistěte, zda měla strie v těhotenství vaše máma, případně sestra. Se vznikem strií souvisí také expandování pokožky během těhotenství. Pokud se zvětšuje příliš rychle, je pravděpodobnost vzniku strií vyšší. K rizikovým skupinám patří ženy s bílou pokožkou, lidé s nadváhou a ti, kteří bojují s jojo efektem, pacienti užívající kortikoidy a léky vážící vodu, teenageři, lidé s rodinnou anamnézou.

Strií se úplně nezbavíte, dají se jen zjemnit a časem blednou. Dokonce se jim nedá ani úplně předcházet, díky prevenci však nebudou tak výrazné. Vyhněte se skokovému přibývání na tělesné hmotnosti, zvažte úpravu stravy, dodržujte pitný režim a nezapomínejte na péči o pokožku. Specializované krémy a oleje na strie pokožku hydratují, zlepšují její pružnost, nastartují obnovu buněk a tvorbu kolagenu. Oblíbenou volbou je Elasti-Q tělový krém proti striím, Bi-Oil či Eucerin tělový olej proti striím. Jednou z moderních metod je pulzní laser, který příznivě ovlivňuje proces vznikajících strií přímo v podkoží, frakční laser či frakční jehličková radiofrekvence.

Na ošetření strií můžete použít například kokosový olej, bambucké máslo či olivový olej smíchaný s vitamínem E.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(92.4%)