Zácpa v těhotenství

Zácpa v těhotenství. Což pomáhá na silnou a bolestivou zácpu?

Těhotenství je doprovázeno mnoha emocemi – radost, očekávání, obavy a starosti. Kromě emocionálních výkyvů nastávají také hormonální změny, které mají výrazný vliv na látkovou výměnu a ženské zažívací orgány. Přirozené pohyby trávicího ústrojí jsou sníženy, zpomalení střevní peristaltiky je příčinou zácpy v těhotenství. Avšak podílí se na ní i rostoucí děloha, která pomalu tlačí na střeva a konečník.

Publikováno: 05.01.2024
Aktualizované: 05.01.2024
Obsah článku:

Zácpa (obstipace) je jedním z nepříjemnějších příznaků těhotenství. Setká se s ní téměř každá těhotná žena, dokonce i ty, které před těhotenstvím žádné problémy s trávením neměly. Jaké jsou příčiny zácpy a co pomáhá při zácpě v těhotenství?

Příčiny zácpy v těhotenství

Se zácpou se můžete setkat již v prvním trimestru, častěji se však objevuje v pozdějších stádiích těhotenství. Hlavní příčinou je tlak vyvíjejícího se plodu na žaludek, střeva a konečník. Rostoucí děloha vytěsňuje střevo, mění jeho polohu a to nefunguje normálně. Zpomalením střevní peristaltiky se ze stravy vstřebává více vody, proto je stolice hustší než obyčejně. Zácpu může způsobovat také snížená sekrece žaludku a zvýšená produkce progesteronu, který působí na svalovinu dělohy i na stěnu tlustého střeva. Jeho funkce je tak narušena.

Během těhotenství dochází často ke změně jídelníčku, ženy se často snaží žít zdravěji, avšak někdy se projeví těhotenské chutě a jídla, kterým se dříve vyhýbali, začnou najednou konzumovat. Pokud je změna ve stravování příliš výrazná, může negativně ovlivnit trávení.

Nepříznivě těhotenství ovlivňuje psychické napětí, výkyvy nálad, ale i nedostatečný příjem tekutin a nedostatek pohybu. Všechno z toho může vyvolat zácpu.

Příčiny zácpy v těhotenství

Zácpa v těhotenství – projevy

Někdo navštíví toaletu jednou denně, někdo dvakrát denně, někdo chodí na velkou jen jednou za 2–3 dny, aniž by měl nějaké potíže. Projevy zácpy jsou individuální u každé těhotné ženy, někdy se stolice nemusí dostavit několik dní a neznamená to, že se jedná o zácpu. Důležité je zejména to, jak se žena cítí a zda pociťuje výrazný rozdíl oproti vyprazdňování před těhotenstvím.

Typickými příznaky zácpy jsou méně časté vyprazdňování, tvrdá stolice v menším množství, pocity neúplného vyprázdnění a nadýmání.

Co na zácpu v těhotenství

Při zácpě si samozřejmě můžete pomoci léky, pokud jsou během těhotenství povoleny, ale vzhledem k tomu, že ve vás roste nový život, měli byste jako první zvolit méně invazivní prostředky. Nejprve je podstatné změnit stravování, dopřát si dostatek pohybu a teprve jako poslední řešení byste měli sáhnout po lécích.

Co na zácpu v těhotenství

Jídelní lístek při zácpě

Strava úzce souvisí s trávením a nejen v těhotenství dokáže správná výživa pomoci při mnoha obtížích. Těhotné ženy by do svého jídelníčku měly zařadit látky, které podporují pohyb střev a pomáhají s vyprazdňováním. Samozřejmě, vynechat by měly látky, které zácpu a nadýmání způsobují. Prvním krokem k léčbě, ale i prevenci zácpy je zvýšení příjmu vlákniny. Její denní příjem by měl být 30 g. Vyšší spotřeba ovoce, zeleniny a pravidelná konzumace celozrnných výrobků jsou při zvýšení obsahu vlákniny ve stravě nápomocné. Správné množství vlákniny příznivě ovlivňuje tuhost stolice, zkracuje přechod přijaté potravy střevem a zlepšuje činnost střev – příznivě tak ovlivňuje zácpu v těhotenství.

Vyprazdňování usnadňují polévky, syrová zelenina a ovoce (zejména jablka, hrušky, švestky, meruňky, broskve, hrozny, datle a fíky), kysané zelí, šťáva z kysaného zelí, sušené ovoce, pohanka, ovesné vločky, obiloviny, libové maso, drůbež i ryby, chléb obsahující otruby. Vyhýbat se třeba smaženým a mastným jídlům, sladkým i slaným pokrmům, bílé rýži, bílému pečivu, cibuli, česneku, špenátu, čokoládě a kávě.

Během těhotenství je nutností přijímat dostatek tekutin, doporučuje se vypít min. cca 2 litry denně. Jídlo je třeba rozdělit na menší porce a konzumovat ho častěji, 4–5x denně. Čas mezi jednotlivými jídly by neměl přesáhnout 4 hodiny. Jíst je třeba pomalu, jídlo byste měli důkladně rozžvýkat a často polykat, tak se pak snáze zpracuje ve střevech.

Dostatek pohybu

Nedostatek pohybu způsobuje mimo jiné zpomalení trávení, tudíž může být příčinou zácpy. Cvičení pro těhotné je způsobem, jak se zbavit bolestí zad, hýždí a nohou, zůstat v dobré kondici až do porodu a také cestou, jak rozhýbat střeva. Cvičit můžete v každém trimestru, samozřejmě, cviky je třeba přizpůsobit zdravotnímu stavu. Vhodná je jóga, pilates, chůze, plavání nebo skupinová cvičení pro těhotné.

Pohyb na zácpu v těhotenství

Léky na zácpu

Pokud změna stravy ani pohyb nepomohly, nepokoušejte se o svépomocné vyřešení zácpy léky. O jejich užívání se vždy poraďte s lékařem, jelikož mnohé obsahují látky, které sice přispívají k posílení stěny tlustého střeva, avšak i k napětí dělohy. To může mít za následek vyvolání kontrakcí a předčasného porodu.

V těhotenství jsou vhodné glycerinové čípky, protože působí pouze lokálně na střevo a napětí dělohy neovlivňují. Obsahují glycerol, který je odpovědí na otázku „jak změkčit stolici“. Jedná se o šetrné laxativum, které na sebe váže vodu, změkčuje objem stolice, zanechává olejový film na stěnách střeva, který zvyšuje kluznost stolice. O používání glycerinových čípků byste se měli poradit se svým lékařem, on vám může vhodný produkt také předepsat.

Na tlačení na stolici v těhotenství raději zapomeňte

Problémy s vyprazdňováním mohou v těhotenství představovat větší problém než jen občasné obtíže se stolicí. V tlustém střevě se nacházejí bakterie a různé mikroorganismy, při zpomalené peristaltice až úplném zastavení stolice může docházet ke vzniku zánětů. Občasné silné zatlačení na stolici nepředstavuje problém, pokud tlačíte na stolici pravidelně, může dojít k poškození střevní stěny a konečníku. Dlouhotrvající tvrdá stolice může mít za následek hemoroidy, v horším případě předčasný porod. Poškození konečníku způsobuje bolest, což vede často k nevědomému oddalování provedení potřeby. To celý stav zhoršuje, protože když už se konečně odhodláte jít na velkou potřebu, při úporném tlačení může dojít k odtoku plodové vody, vyvolání kontrakcí a předčasnému porodu.

Tlačení na stolici v těhotenství

Zácpa v těhotenství – zkušenosti

Budoucí maminky mají se zácpou v těhotenství bohaté zkušenosti. Doporučují zejména pohyb a některé potraviny, které u nich střeva rozhýbaly. Při pohybu je vhodné pohupování v bocích, ráno může pomoci voda s citrónem, teplá voda nalačno nebo ovocné šťávy. Více těhulkám při zácpě pomohly hrušky, kysané zelí nebo šťáva z ní, také konzumace bílých jogurtů s vlákninou. Osvědčilo se i psyllium, sušené švestky, glycerinové čípky nebo sirup Duphalac, který je vhodný pro těhotné i kojící ženy.

Zácpa v těhotenství zkušenosti Modrykoniik

Zácpa v těhotenství diskuse Modrykoniik

Nejčastější otázky – FAQ

Zácpa je v těhotenství častým problémem, potýká se s ní množství těhulek. Dlouhodobá zácpa a tvrdá stolice mohou způsobit problémy, proto je třeba problémy s vyprazdňováním řešit, jakmile se u vás objeví. Jaké jsou vaše zkušenosti se zácpou v těhotenství? Chcete se nás v souvislosti s tím tématem něco zeptat? Napište nám do komentářů, co vás zajímá.

Zácpu nedoporučujeme řešit klystýrem. Střeva se díky němu sice snáze vyprázdní, ale může dojít k nerovnováze elektrolytů (dehydrataci) a poškození střeva s následným krvácením. Klystýr může vyvolat porod, teplá voda, která proudí do střev, totiž otepluje dělohu. Nejde proto o vhodnou volbu pro řešení zácpy v těhotenství.

Ano, pravidelnou konzumací jogurtu se můžete problémům se zácpou vyhnout. Vhodné jsou jogurty s živými kulturami, přidat do nich můžete ovesné vločky a lněná semínka.

Vliv na zácpu během těhotenství mohou mít i vitamíny pro těhotné. Zejména zvýšené dávky železa se mohou projevit problémy s vyprazdňováním.

V těhotenství jejich používání není vhodné. Povoleným volně prodejným doplňkem je lokálně působící glycerol – glycerinové čípky. Po zavedení do konečníku čípky vlivem tepla roztají a vytvoří na stěnách střeva olejový film, který zvýší kluznost stolice a usnadní vyprazdňování. K zácpě se často používá i sirup Duphalac s obsahem sacharidu laktulóza, který změkčuje stolici a přispívá k rychlejšímu vyprazdňování střeva. O užívání jakéhokoli zvoleného volně prodejného produktu se raději poraďte se svým lékařem.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(92.6%)