První pohyby miminka

První pohyby miminka. Kde a kdy cítit první pohyby v bříšku?

Mnohé budoucí maminky se neumí dočkat okamžiku, kdy budou vnímat a cítit, že v nich roste nový život. První pohyby miminka v bříšku jsou proto nejen překvapivé, ale také radostné. V okamžiku, kdy žena ucítí první pohyby nebo kopání miminka, bude jednoznačné, že ultrazvuk nelhal a v jejím bříšku se nachází opravdu malý člověk, který se těší na svět. Jak rozeznat pohyby miminka? Kdy cítit první pohyby v bříšku? Co znamenají rychlé pohyby miminka v bříšku? Na všechno důležité naleznete odpověď v tomto článku.

Publikováno: 23.11.2023
Aktualizované: 23.11.2023
Obsah článku:

První pohyby miminka jsou pro rodiče vždy významným okamžikem. Jelikož každé těhotenství má svá specifika, je důležité si uvědomit, že jinak může tento okamžik vnímat prvorodička a jinak druhorodička, resp. vícenásobná maminka. První slabé pohyby v těhotenství se odehrávají už kolem 7.–8. týdne. V 9. týdnu začíná miminko hýbat rukama, nohama a přibližně v 11. týdnu už hýbe i hlavičkou. Tyto pohyby miminka však lze vidět jen při vyšetření na ultrazvuku. Plod je ještě příliš slabý na to, aby těhotná žena jeho pohyby v tomto stadiu těhotenství zaznamenala.

Kdy cítit první pohyby miminka?

První výraznější pohyby v bříšku se objevují přibližně kolem 20.22. týdne těhotenství. Není přesně stanoveno, že právě toto období má být zlomovým. Budoucí rodička může cítit pohyby klidně později a vůbec to nemusí znamenat nic špatného. Důležité jsou pravidelné návštěvy u gynekologa, který díky ultrazvuku dokáže sledovat vývoj plodu a jeho pohyby. Postupně se pohyby stávají intenzivnější, neboť plod roste a i menší pohyby může těhotná žena pociťovat ve zvýšené míře. Mění se však charakter pohybů. Ženy prvorodičky mají občas problém rozeznat pohyby miminka od peristaltiky střev, jejichž činnost je zvláště v prvním trimestru velmi vydatná.

Maminky druhorodičky, které si už těhotenstvím prošly dobře vědí, co mohou od pohybů miminka v bříšku očekávat. Jsou schopny bez problémů rozeznat pohyby miminka od pohybu střev. Zároveň vnímají daný pohyb citlivěji a dokáží tyto pohyby zaznamenat mnohem dříve než ženy prvorodičky, pro které mohou být první slabé pohyby v těhotenství matoucí a obtížně identifikovatelné. Bez problémů mohou tedy pociťovat první pohyby již kolem 16. týdne. Dříve mohou první pohyby miminka zaznamenat i hubené ženy s nízkou tělesnou hmotností. Ženy, které si těhotenstvím prošly, popisují první pohyby miminka různě. Některé je přirovnávají k hlazení, klepání, bublání, třepotání křídel, motýlkům v břiše, vlnobití či k mrvení. Časem se pohyby stupňují a stávají intenzivnější, a to už v dalších týdnech lze klidně pojmenovat i jako kopání miminka.

Kdy cítit první pohyby miminka?

Necítím pohyby miminka. Je něco špatně?

Je důležité si uvědomit, že i miminko v bříšku má svůj režim a je dobré jej sledovat. Pokud již citelně zaznamenáváte pohyby miminka, všímejte si intenzity, času nebo počítejte počet pohybů. I v bříšku má dítě svůj denní rytmus, někdy je aktivní a převaluje se, kope a naopak, někdy odpočívá a spí. Je naprosto v pořádku, má-li dítě občas aktivnější dny a naopak i dny, kdy „komunikuje“ méně. Zpozornět je třeba v případě, je-li změna v pohybech velmi radikální.

Důvodů, proč najednou cítíte pohybů méně nebo jsou méně intenzivní, může být několik. Někdy může jít o polohu miminka, které se stále pohybuje v plodové vodě. Rovněž se může na břišní stěnu dostat placenta a pohyby děťátka jsou tedy utlumeny. Úplné vymizení pohybů po delší dobu však není třeba podceňovat a doporučuje se okamžitě navštívit gynekologa. Signálem pro komplikace mohou být také prudké až panické pohyby plodu. Děťátko může mít problém z důvodu nevhodné polohy, do které se dostalo nebo nemá dostatek kyslíku. Rovněž, pokud od 20. do 24. týdne stále nezaznamenáte první pohyby, určitě navštivte svého lékaře. Vyšetřením na ultrazvuku bude možné nejlépe diagnostikovat, o jaký „problém“ či stav jde.

Co dělat, když se miminko nehýbe?

V první řadě je důležité hned nepanikařit, protože může jít o fázi klidu, kdy děťátko spí. Vězte, že děťátko dokáže v bříšku přespat i 20 hodin a v některých fázích těhotenství je prostě méně aktivní. Jak uvádíme výše, zpozornět je třeba, pokud je změna pohybů velmi radikální, dítě se delší dobu nehýbe. Ideální je v takovém případě okamžitě navštívit gynekologa. Existují však určité tipy, které mohou pomoci miminko v bříšku rozhýbat. Využijte je v případě, že si nejste jistá, zda je miminko v pořádku.

  • Omezte pohyb, zaujměte klidovou polohu. Dítě se v bříšku nebude pohupovat a klidová poloha může miminko probudit.
  • Napijte se studené vody.
  • Lehněte si na levý bok a mírně pokrčte pravou nohu, v této poloze lze dobře sledovat případné pohyby.
  • Pusťte si hlasitěji hudbu.
  • Komunikujte s miminkem, promlouvejte k němu a zapojte i hlas budoucího tatínka. Takové podněty u miminka mohou vyvolat činnost.
  • Dopřejte si sladký nápoj, džus nebo pár kousků sladkého ovoce, cukr totiž dítě v břiše stimuluje ke zvýšené aktivitě.
  • Břicho hlaďte a stimulujte mírným tlakem.

Co dělat, když se miminko nehýbe?

Sledování pohybů miminka a jejich frekvence

Není možné normou stanovit vhodnou frekvenci pohybů miminka v bříšku. V mnohém závisí na miminku, každé je totiž jiné. Pohyby závisí i na stádiu těhotenství. Je naprosto normální, že plod je jednou aktivnější a jednou má stav klidu. Také plod v matce reaguje na různé podněty, ať už na zvuky, pohyby matky, polohu, ve které matka sedí nebo leží. Také jeho aktivitu může ovlivnit množství živin, které přijímá. Pokud se děťátko pohybuje méně často, nemusí to automaticky značit problém. Hlavně v prvním trimestru je zcela normální, že v jeden den pociťuje žena výraznou aktivitu miminka a druhý den je frekvence minimální.

Je běžné, že pokud je maminka v klidu a odpočívá, miminko je aktivní. Pokud se budoucí maminka během dne více pohybuje, kolísáním v plodové vodě miminko uspává a zklidňuje ho, právě proto jsou často pohyby miminka velmi intenzivní v noci. Fáze aktivity a klidu se mohou střídat každých 20 až 40 minut. Zajímavostí je, že aktivitu miminka v bříšku může povzbudit také příjem sladkého – obsah cukru v těle matky. Povzbudit aktivitu miminka můžete klidovou polohou na levém boku.

Žena sama vnímá pohyby miminka nejlépe, počítat je dobré všechny pohyby miminka od třetího trimestru. Je dobré stanovit si určitou dobu, kdy budete aktivitu děťátka sledovat, protože i ono má svůj určitý denní režim. Zaujměte zmiňovanou polohu na levém boku a pokrčte pravou nohu. Obecně se hovoří o minimálně deseti pohybech během dvou hodin. I toto je způsob, jak víte, že je miminko v bříšku v pořádku. Nejde však o žádnou exaktní míru. Je dobré v případě znepokojení o pohybech miminka informovat svého lékaře a případně jít na ultrazvuk.

Frekvence pohybů miminka

Jak rozeznat pohyby miminka?

První pohyby miminka jsou velmi nepatrné a vnímá je jen samotná těhotná žena. Přestože na ultrazvuku už kolem 2.–3. měsíce můžete vidět, jak se miminko hýbe, nemá ještě dostatečnou sílu k tomu, aby jeho pohyby bylo cítit. Není proto výjimkou, že si maminky pohyby miminka často zamění s trávicí aktivitou. A kde cítit první pohyby miminka? Nejčastěji na přední straně bříška nebo bočních stěnách.

Zhruba kolem 5.–7. měsíce těhotenství jsou pohyby miminka nejintenzivnější, plod je již větší a silnější. Je to však velmi individuální. Miminko je ještě malé a má kolem sebe dostatek prostoru k tomu, aby realizovalo různé akrobatické kousky či měnilo polohy. Cítit pohyby miminka je pro většinu žen velmi vzrušující a je vhodné se o tuto radost podělit i s budoucím tatínkem či kamarádkami.

Charakter pohybu se mění i v pozdějším stadiu těhotenství. Pohyby plodu v těhotenství – 3. trimestr od 28. týdne se výrazněji mění i z toho důvodu, že objem plodové vody se zmenšuje a větší prostor vyplňuje samotné děťátko. Neznamená to, že pohyby musí být nutně častější a výraznější. Taková změna pohybů je postupná, a to že větší dítě kope méně neznamená, že by něco mělo být špatně. Pokud se už pohne či kopne, budete to cítit víc. Zhruba kolem 8. měsíce se děťátko zvykne přetočit hlavou dolů, což jen potvrzuje, že jeho příchod na svět se blíží. To, že pohyby před porodem nejsou v tak vysoké intenzitě není důvodem k obavám. Pravidelné návštěvy gynekologa jsou ovšem na místě.

Ženy, které již mají těhotenství za sebou nebo jsou vícenásobné maminky, si rozdílů mezi pohyby miminka všímají intenzivněji, protože přesně vědí, co mají očekávat. Porovnávejte si zkušenosti s jinými maminkami, ale nedovolte, abyste byli pod tlakem nebo ve stresu z toho, proč se ve vašem případě neděje něco, co se ostatním maminkám dělo. Aktivita plodu i charakter pohybů jsou velmi individuální. Na základě zkušeností jsou však pohyby miminka nejintenzivnější v noci. Přes den totiž chůze matky působí na dítě jako kolísání a proto je aktivita nižší.

Jak rozeznat pohyby miminka

Co značí bolestivé pohyby miminka?

Velmi aktivní dítě v bříšku může mamince někdy způsobit pořádný diskomfort. Bolestivé pohyby miminka může každá žena vnímat jinak, záleží také na prahu bolesti. Je přirozené, že některá kopnutí miminka do břicha či směrem k žebrům mohou způsobovat bolest. Plod je už větší a silnější. I při otočení děťátka hlavou dolů kolem 8. měsíce mohou být kopance směrem k plicím místy pořádně citelné, přestože intenzitu pohybů může maminka vnímat méně. Budoucí rodička by měla rozpoznat, kdy jde vysloveně o bolest způsobenou pohyby miminka a kdy jde například o falešné kontrakce nebo případné bolesti v podbřišku. Pokud si nejste jisti, obraťte se na svého lékaře.

Zkušenosti

První pohyby miminka jsou pro příští maminku radostnými okamžiky, při kterých může vnímat, jak v ní roste nový život. Podle diskusí první pohyby maminky cítí od 16.–17. tt., někdy se začne miminko hýbat později, až v 19.–20- tt. Podle zkušeností těhotných žen se první pohyby projevují jako jemné ťukání zevnitř bříška, případně jako bublinky, které se prodírají na povrch.

První pohyby miminka diskuse Modrykonik

První pohyby miminka zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Procházíte si aktuálně těhotenstvím a zajímáte se o to, co očekávat od prvních pohybů miminka? Hledáte informaci o tom, kdy cítit první pohyby v bříšku? Budeme rádi, pokud nám napíšete, jaké jsou vaše pocity z pohybů miminka v bříšku. Máte už porod za sebou? Rovněž nás potěší, pokud nám popíšete vlastní zkušenosti týkající se pohybů miminka v bříšku. Ostatním maminkám či budoucím rodičkám můžete poskytnout rady a tipy, které s tímto tématem souvisí. Dejte nám vědět v rámci diskuse pod článkem.

Prvorodičky zaznamenají první pohyby zhruba kolem 20. až 22. týdne těhotenství. V případě některých žen i dříve. První pohyby v těhotenství může být pro ženy, které jsou těhotné poprvé, náročnější vnímat. Často jsou první pohyby miminka velmi jemné a vzhledem ke změnám v trávení, které se v tomto období odehrávají, si je ženy často zaměňují s pohybem střev a hromaděním plynů.

Ve většině případů je první pohyby možné zaznamenat kolem 20. až 22. týdne těhotenství. Ženy, které již rodily, jsou citlivější a dokážou rozeznat pohyby miminka už kolem 16.–17. týdne. Ve 13. týdnu těhotenství je poměrně brzy na to, aby bylo možné pohyby miminka cítit a spíše se může jednat o nahromaděné plyny nebo peristaltiku střev.

Během druhého těhotenství těhotné ženy obvykle zaznamenají pohyby miminka v bříšku už kolem 16. až 17. týdne. Důvodem je, že dokážou lépe rozeznat pohyby miminka a vědí, co očekávat. Je však třeba počítat s tím, že aktivita dítěte v bříšku může být během každého těhotenství jiná.

Ano, opravdu se to stává. Dítě se může napít plodové vody, následkem čehož může být škytavka, což může vyvolat u maminky pocit bublinek či mrvení. Zároveň se děťátko může hýbat a těhotná žena tak pociťuje zvýšenou aktivitu pohybu u miminka.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(92%)