Bolest hlavy v těhotenství

Bolest hlavy v těhotenství. Co pomáhá na silnou migrénu?

Pro těhotenství jsou příznačné hormonální změny, které ovlivňují mnohé aspekty života ženy očekávající příchod miminka. Hormony, vysoká zátěž organismu, ale také jiné stravovací či spánkové návyky se často projevují i formou bolesti hlavy v těhotenství. Každý organismus je individuální, což ovlivňuje i různé způsoby léčby, které mohou, ale nemusí zabrat v případě každé těhotné ženy. Nejpodstatnější však je držet se naturálních léčebných metod tak dlouho, jak jen to jde, a tedy se vyhnout klasickým lékům se složením na bázi chemie.

Publikováno: 18.12.2023
Aktualizované: 20.12.2023
Obsah článku:

Co přesně zabírá na bolest hlavy či migrénu v těhotenství? V následujících odstavcích našeho článku jsme shrnuli zejména ty formy léčby, které lze aplikovat i svépomocí v domácím prostředí, a tudíž nevyžadují lékařský dohled. Pokud žádná z jmenovaných metod nezabere, rozhodně se obraťte na svého lékaře.

Příčiny bolesti hlavy v těhotenství

Jak jsme již výše zmínili, v těhotenství dochází k výrazným hormonálním změnám, které se v mnoha případech mohou odrážet na fyzickém zdraví těhotné ženy. Jedním z projevů těchto proměn v organismu jsou právě bolesti hlavy. Ty však mohou být zapříčiněny také vlivem nových stravovacích návyků, které zejména v prvním trimestru většinou ovlivňují pocity nevolnosti a zvracení. Pokud je těhotné ženě špatně, přirozeně se vyhýbá stravě, která by negativní reakci těla mohla opětovně vyvolat, a tudíž může docházet i k minimalizování příjmu stravy, což vede k pocitům hladu.

Hlad, resp. nezasycení organismu způsobuje snížení krevního tlaku, ale i hladiny cukru v krvi, což může vést k bolestem hlavy. Je tedy možné konstatovat, že všechny symptomy těhotenství na sebe jakýmsi způsobem navazují, což však neznamená, že byste měli jejich další zhoršení „podporovat“.

V období těhotenství je velmi důležitý pitný režim, protože nedodáváte tekutiny jen svému organismu, ale i samotnému plodu. Dehydratace zejména v letních měsících, ale také vlivem zvracení a průjmů vede i u běžných, resp. netěhotných lidí k bolestem hlavy a migrénám. Tím pádem je naprosto přirozené, že se u těhotných žen tyto projevy dehydratace těla několikrát znásobují.

Bolesti hlavy mohou v těhotenství pramenit také z emocionálního a fyzického stresu, který těží tělo těhotné ženy. Stres negativně ovlivňuje také spánkový režim, což pravděpodobnost výskytu bolesti hlavy zvyšuje. Za nepříjemnými bolestmi hlavy se mohou skrývat změny v držení těla vlivem přirozeného růstu plodu, což způsobuje jisté svalové napětí hlavně v zádové části těla.

Příčiny bolesti hlavy v těhotenství

Sinusové bolesti hlavy

Sinusové bolesti hlavy lze nejčastěji pociťovat v lokalitě čela, očí a nosu. Často jsou doprovázeny dalšími symptomy, jako horečka a infekce dutin. Sinusové bolesti hlavy jsou příznačné i pro alergii. V tomto případě je lepší obrátit se na lékaře, který umí léčbu přizpůsobit těhotenství. Z alternativních, resp. svépomocných forem léčby se nejvíce doporučuje napařování, teplý zábal hlavy či sprej do nosu na bázi mořské vody. Nutné je také dodržovat pitný režim a dopřát tělu dostatek odpočinku.

Tenzní bolesti hlavy

Zatímco sinusové bolesti způsobuje blokáda nosních dutin, příčinou tenzních bolestí hlavy jsou často pocity úzkosti a stres. Taková bolest hlavy je často popisována jako citelný tlak v zátylku a na krku. K uvolnění bolesti pomáhá přiložení ledového zábalu nebo studeného ručníku na krk, těhotenská jóga, cviky ke zmírnění svalového napětí, ale také teplá sprcha, procházka na čerstvém vzduchu či odpočinek s vyloženýma nohama.

Migréna v těhotenství

Kdokoli nazve migrénu mírně intenzivnější verzí bolestí hlavy, evidentně nikdy nezažil řádnou dávku migrénových bolestí. Pro migrénu je příznačná nejen ukrutná, pulzující bolest hlavy, ale také závratě, rozmazané vidění a zvracení. Migrénu často způsobují ženské hormony, ale příčinou může být i určité jídlo, pach, příjem kofeinu, ale i vyčerpání organismu či nadbytek stresu. V těhotenství však mohou být ženy náchylnější k migrénám v důsledku kolísavé hladiny cukru v krvi či vlivem tlakových změn vzduchu.

Migréna se většinou léčí použitím medikamentů, ale ženy v těhotenství jsou nuceny silné léky vyřadit, a tedy bolest zmírňovat jinými způsoby léčby, jako jsou studené obklady, teplá sprcha, potření čela mátovým olejem, pobyt v tmavé, dobře větrané místnosti či pevné uvázání ručníku kolem hlavy. Pokud pronikavá bolest neustupuje, můžete si na migrénu v těhotenství vzítPanadol nebo jiný lék na bázi paracetamolu.

Migréna v těhotenství

Co na bolest hlavy v těhotenství?

V případě bolesti hlavy je důležité určit přesnou příčinu jejího vzniku. K jejímu zjišťování je vhodné přistupovat za pomoci vylučovací metody. Pokud víte, že jste celou noc prospali, ale pociťujete náznaky hladu, bolest hlavy může pramenit právě ve vašem nezdravém příjmu potřebných živin, resp. v jejich nepřijímání.

Doplněním tekutin, stravy, ale i odpočinutím očí od obrazovky smartphonu či laptopu eliminujete alespoň několik příčin, které mohou potenciálně způsobovat bolest hlavy a vyhnete se zbytečnému používání klinických léků. Pokud za vaší bolestí hlavy nestojí takové jasné odůvodnění, vyplatí se sáhnout po alternativních léčebných metodách fungujících jako prevence, ale také s cílem eliminovat již existující bolesti.

Začněte se více hýbat

Zavedení dostatečného množství fyzických aktivit do svého každodenního režimu během těhotenství dokáže opravdové zázraky. Dokonce i obyčejná procházka na čerstvém vzduchu má velmi pozitivní účinky na namáhané tělo těhotné ženy. Pohybovými aktivitami je možné předejít nejen krevním sraženinám, na které jsou ženy v těhotenství mnohem náchylnější, ale také pomáhají v oblasti prokrvení celého organismu, eliminování stresu či osvojení si správného držení těla po celou dobu těhotenství, a tím pádem často funguje na bolesti hlavy.

Vždy je třeba pohybové aktivity přizpůsobit konkrétnímu období těhotenství, ve kterém se právě nacházíte. Mezi nejdoporučenější a nejvíce zažité fyzické aktivity v těhotenství patří zmiňované procházky či jiný pohyb na čerstvém vzduchu, ale i nenáročná cvičení nebo jóga pro těhotné.

Co na bolest hlavy v těhotenství

Zdravá strava a příjem tekutin v boji proti bolestem hlavy v těhotenství

Za preventivní opatření vůči bolesti hlavy v těhotenství považujeme i změny v jídelníčku, ve kterém by měly především figurovat potraviny s vysokým obsahem potřebných vitamínů a minerálů, jako je vitamín B, vitamín C, vápník a hořčík. Čím více zdravých živin ve formě stravy přijmete, tím méně doplňků výživy potřebujete denně brát.

Primárně je důležité, abyste během těhotenství přijímali vyváženou stravu v přiměřených dávkách vícekrát denně. V těhotenství je třeba si dát maximální pozor na diety, přičemž redukční metody jsou pro těhotné ženy doslova zakázány.

Z hlediska tekutin a pitného režimu je podstatné, abyste omezili příjem kofeinu. V tomto případě pozor na „kofeinové“ bolesti hlavy, které mohou být zapříčiněny náhlou a úplnou absencí kofeinu. Pokud jste před těhotenstvím požívali větší množství kofeinu denně, a tudíž lze mluvit o závislosti na kávě, denní dávku kofeinu snižujte postupně a pomalu. Pokud kávu nechcete pít vůbec, volit můžete také alternativu v podobě rozličných čajů, které vám mohou během kofeinové „odvykačky“ podstatně pomoci.

Odpočinek jako lék proti bolesti

Těhotenství je pro ženu velmi náročným obdobím, ve kterém si její tělo prochází různými změnami. Ty se mohou odrážet na spánkovém režimu, který se vlivem hormonů, rozličných bolestí a pociťování nepohodlí v té které poloze vleže stává nepravidelným.

Tělo tehdy vydává varovné signály ve formě různých fyzických symptomů, jako je bolest hlavy, s cílem upozornit těhotnou ženu, že něco není v pořádku a je třeba jistou část každodenního režimu změnit. Pokud pociťujete náznaky únavy, na které přirozeně navazují i citelné bolesti hlavy, dopřejte si více odpočinku, a to i během dne.

Bolest hlavy v těhotenství a odpočinek

Aromaterapie a napařování na bolest hlavy v těhotenství

Za jakousi formu relaxace, která může pomoci v boji proti bolesti hlavy v těhotenství, se považuje aromatická terapie spočívající v použití esenciálních olejíčků či aromatických bylinek k uvolnění mysli a pozitivnímu ovlivnění fyzických bolestí. Oleje, případně bylinky, se v rámci aromaterapie vkládají buď přímo do vody, ze které je formou napařování může těhotná žena vdechovat, nebo do speciálních difuzérů vypouštějících aroma do místnosti. Některé oleje jsou určeny také pro přímou aplikaci na kůži během koupele nebo masáže.

V tomto případě je třeba si dát pozor na složení esenciálních olejů nebo na samotné bylinky, které během aromaterapie použijete. Ne všechny ingredience jsou totiž v těhotenství prospěšné. Existují dokonce i bylinky, kterých by se měly těhotné ženy přímo vyvarovat. Mezi ně patří například šalvěj, rozmarýn, šafrán či heřmánek. Zatímco v případě některých bylinek stačí během těhotenství použité množství regulovat, u jiných je jakákoli velikost dávky přímo nebezpečná.

Omezení stresových a rizikových faktorů

Těhotenství, ale i jeho příznaky ve velké míře ovlivňují vnější faktory, které je třeba v co největším možném množství omezit. Chcete-li se vyhnout nežádoucím bolestem hlavy v těhotenství, rozhodně se vyhýbejte nadměrnému hluku či náhlým zábleskům světla, ale také pachům a vůním, které vašemu organismu v tomto období života moc nesedí.

Vydýchaný vzduch také negativně ovlivňuje krevní tlak těhotné ženy, což přímo působí i na bolesti hlavy. Proto byste se měli ujistit, že místnosti, ve kterých plánujete delší dobu pobýt, jsou pravidelně větrané. V neposlední řadě také stres a nervozita se považují za chronické přivolávače bolesti hlavy. V těhotenství je stresových a obav vyvolávajících faktorů více než dost, proto byste se měli snažit vyhýbat zbytečným napjatým situacím a přepracování.

Bolest hlavy v těhotenství vs migréna

Léčivé obklady na bolest hlavy

Obklady jsou odjakživa považovány za nejlepší léčebnou metodu v boji proti bolesti, přičemž výjimkou není ani bolest hlavy v těhotenství. Zatímco studené obklady mají pozitivní efekt na krevní cévy a uvolnění tlaku v hlavě, teplé obklady se využívají spíše k relaxaci svalstva. To znamená, že pokud vaši bolest hlavy zapříčiňují strnulé nebo propracované svaly, přiložení teplého obkladu na dané místo eliminuje jednak ztuhlost, ale i bolest hlavy.

Pokud teplotu obkladu nepřizpůsobíte danému problému, může se stát, že bolesti naberou na síle a intenzitě. V lékárnách je dnes možné nalézt rozličné gely, které fungují na principu obkladů. Ty je před použitím třeba buď ohřát v mikrovlnce, nebo skladovat v mrazničce. Použít však můžete i běžný ručník, který před přiložením na čelo smočíte teplou nebo studenou vodou.

Kdy navštívit lékaře?

V případě, že vás silná bolest hlavy probouzí ze spánku a neprochází ani po aplikaci výše uvedených léčebných metod, navštivte svého lékaře, který odborným vyšetřením určí, zda se jedná o „běžnou“ bolest hlavy, nebo o komplikace ovlivňující průběh vašeho těhotenství. O požívání jakýchkoli léků na bolest je třeba se poradit s lékařem nebo lékárníkem, kteří mají přehled o léčivech vhodných pro ženy během těhotenství. Povolené, doporučené a zakázané léky se také liší v závislosti na trimestru, ve kterém se těhotná žena právě nachází. V souvislosti s tím, co zabírá na bolest hlavy specificky v 1. trimestru, je třeba poznamenat, že běžné léky proti bolesti se z důvodu citlivé povahy počáteční fáze těhotenství nedoporučují.

Platí pravidlo, že každé požití klinického léku by mělo být pro ženu v těhotenství přínosné, a tudíž by pozitivní efekt na nemoc, resp. bolest měl vysoce převyšovat rizika. V opačném případě by se neměl přípravek vůbec aplikovat. V opravdu nejhezčí situaci můžete sáhnout po lécích na bázi paracetamolu. Na bolest hlavy během těhotenství jenejúčinnějším Paralen nebo Panadol. Aplikaci takové medicíny se snažte oddálit tak dlouho, jak je to možné, ačkoli io takové léčbě je lepší se předem poradit s lékařem.

Bolest hlavy v těhotenství: Kdy navštívit lékaře?

Bolest hlavy v těhotenství – zkušenosti

Na bolest hlavy a migrénu v těhotenství je nejvhodnější dostatek odpočinku, dodržování pitného režimu a zdravá strava. Pokud ke zlepšení nedochází a migréna nad vámi vítězí, vyplatí se navštívit lékaře. Mezi „babské rady“ z diskusních fór patří i alternativní léčebná metoda ve formě zalévané kávy, do které je vhodné přidat citrónovou šťávu. Není třeba se bát, protože malá dávka kofeinu je v těhotenství neškodná.

Vícenásobné maminky se na diskusních fórech shodly i v tom, že je v případě migrénových záchvatů v těhotenství lepší požádat o posilu v hlídání dětí, protože migréna rozhodně jen tak neustoupí a přidaný stres není v takové situaci moc nápomocný.

Bolest hlavy v těhotenství – zkušenosti Modrykonik

Bolest hlavy v těhotenství – diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Máte zkušenosti s bolestmi hlavy v těhotenství? Budeme rádi, pokud se o ně podělíte v komentářích. Pomůžete tak dalším budoucím maminkám s jejich problémem. Pokud jste v článku ani mezi odpověďmi na nejčastější dotazy nenašli informace, které jste hledali, zeptejte se na ně. Odpovíme co nejdříve.

Ano, pár takových „bolehlavových“ potravin opravdu existuje. Jsou to zejména jídla obsahující glutamát sodný, který lze nalézt v asijské kuchyni, ale i některé mléčné produkty či ovoce. Doporučujeme se stranit hlavně avokáda, malin, švestek, ale i fíků či sušeného ovoce.

U některých žen, které v průběhu života trpí migrénovými bolestmi hlavy, dochází k výraznému zmírnění migrény a jejích symptomů v důsledku stabilizace estrogenu, a tedy ženského pohlavního hormonu, který je největším „provokatérem“ migrén. Ovšem nemusí tomu tak být vždy. Organismus každého člověka je individuální a na každou ženu může těhotenství ovlivňovat jiným způsobem. Proto je možné, že se migrén nezbavíte ani v období těhotenství.

Většina běžných léků na bolest hlavy není lékaři doporučena, protože mohou výrazně ovlivnit vývoj plodu. Pokud se ocitnete v situaci, kdy žádná z alternativních léčebných metod nezabírá, můžete si jednou denně vzít lék s obsahem paracetamolu, mezi které patří například Panadol či Paralen. Nedoporučuje se překročení stanovené dávky (max. 500 gramů) ani dlouhodobé užívání těchto léčiv v těhotenství. Rozhodně se vyplatí o léčení pomocí chemických léků poradit s vaším lékařem.

Migréna má různé příznaky, mezi které rozhodně patří i tzv. zraková aura, při které můžete mít zkreslené vidění vlivem mihotajících se světel. Kromě toho můžete pociťovat mravenčení v oblasti končetin na jedné straně těla nebo kolem úst. Vyjmenované symptomy jsou primárními projevy blížící se migrény, za kterými následuje specifická pulzující bolest hlavy.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(91%)