Houby v těhotenství

Houby v těhotenství. Mohou se jíst žampiony a jiné houby?

Mnohé budoucí maminky se často ptají, co nejíst v těhotenství, jakým potravinám se vyhnout nebo, které potraviny jsou v těhotenství zakázány. Základem pro stravování v těhotenství je za každých okolností vyvážená strava, dostatek vitamínů, minerálů a dostatečný pitný režim. Už dávno neplatí, že je třeba v těhotenství jíst za dva. Jsou však určité suroviny, potraviny, koření a nápoje, kterých byste se měli v těhotenství vyvarovat. A co takové houby? Někteří je řadí mezi zakázané potraviny v těhotenství, jiní mluví o jejich obsahu minerálů a vitamínu B. Mohu jíst žampiony v těhotenství? Které houby v těhotenství lze konzumovat?

Publikováno: 11.12.2023
Aktualizované: 11.12.2023
Obsah článku:

Máte chuť na žampiony nebo jiné houby během těhotenství, ale slyšeli jste informace o tom, jaké umí být toxické a hrozí vám z nich otrava? Tak raději své chuťové pohárky zkrotíte a sáhnete po ověřeném jablku. Ano, faktem opravdu je, že mnohé houby dokáží absorbovat toxické látky z okolí. Rovněž se v přírodě vyskytují halucinogenní a jedovaté houby. To z nich však nedělá zakázané potraviny v těhotenství. Je několik druhů jedlých hub, které můžete během těhotenství jíst a nemusíte mít obavy, že se vám něco stane. Platí však, vše s mírou. Co taková hlíva ústřičná nebo šampiony v těhotenství?

Houby v těhotenství

Odborníci na výživu se shodují v tom, že konzumace hřibů v těhotenství je naprosto v pořádku. Dokonce poukazují na množství benefitů, které konzumace hub během těhotenství přináší díky jejich nutričním hodnotám. Samozřejmě, řeč je o jedlých houbách – hřibech, které nejsou jedovaté a neobsahují ani žádné psychoaktivní látky. Těhotné ženy, ale i lidé obecně, by měly mít vždy jistotu, že nákup hřibů je bezpečný.

Z tohoto důvodu je vhodné neriskovat a nekonzumovat například směsové mražené, zavařené či sušené houby v těhotenství nebo různé směsi lesních hub od neověřených sběračů. Vždy raději sáhněte po hřibech od ověřeného prodejce nebo sběrače, o kterém víte, že má zkušenosti. Důležité je, aby byly houby čerstvé a před datem expirace. Hřiby by vždy měly být očištěny, umyty a chybět před konzumací nesmí dostatečná tepelná úprava. S konzumací hub v těhotenství to určitě nepřehánějte a doporučuje se konzumovat je v omezeném množství. Větší objemy by mohly způsobit tíhu na žaludku či problémy se zažíváním, protože jejich trávení je pro žaludeční šťávy náročnější.

Hřiby v těhotenství

Výhody konzumace hřibů v těhotenství

To, na co výživoví poradci poukazují, je výživová hodnota hřibů. I to lze považovat za jednu z příčin, proč jíst houby v těhotenství. Neznamená to, že je jejich konzumace nezbytná, ve vyvážené stravě je dokážete snadno nahradit, ale v přiměřeném množství je zařadit do jídelníčku těhotné ženy určitě není na škodu. Co vlastně houby obsahují?

Do velké míry závisí na samotném druhu jedlého houby. Typickým příkladem jsou například žampiony. Ve 100 gramech žampionů objevíte přibližně 2,7 g bílkovin, 2 g sacharidů, 0,4 g tuků a celkově přijmete přibližně 28 kalorií. Taková hlíva ústřičná je na tom podobně. 100 gramů hlívy ústřičné má zhruba 3,3 g bílkovin, 3,8 g sacharidů a 0,4 g tuků. Celkem kolem 33 kalorií. Kromě tohoto houby obsahují množství minerálů a vitamínů jako vápník, sodík, fosfor, hořčík, draslík, zinek a bohaté jsou i na vitamín D. Především, jsou-li houby vystaveny slunečnímu záření. U hřibů je také známo, že obsahují pro organismus prospěšné antioxidanty.

Obsaženo je širší spektrum vitamínů skupiny B, jako B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin) nebo B5 (kyselina pantotenová). Pro komplexní vývoj plodu jsou tyto vitamíny velmi důležité a přijímání přirozenou cestou ze stravy je možné i díky hřibům. Vždyť zmiňovaný riboflavin podporuje vývoj nervové soustavy plodu a niacin podporuje cirkulaci krve v organismu těhotné ženy. Klinická studie z roku 2020 (MedicineNet) poukázala, že konzumace 100 g hub denně v období krátce před těhotenstvím až do 20. týdne těhotenství může snížit riziko vzniku vysokého krevního tlaku a preeklampsie u těhotných žen.

Houby v těhotenství výhody

Kdy a proč nejíst houby v těhotenství?

Konzumaci hub v těhotenství byste se měla vyhýbat tehdy, pokud se u vás objevily alergie na některé z hřibů ještě před těhotenstvím. Pokud jste před těhotenstvím jedli oblíbené houby a neobjevily se u vás žádné příznaky alergické reakce, můžete je během těhotenství klidně konzumovat. Častým problémem po snědení hub bývá, že se objevují zažívací potíže nebo problémy se zažíváním. Komplikací může být zkonzumováno větší množství, ale také fakt, že houby nebyly čerstvé nebo nebyly řádně tepelně upraveny. Během prvního trimestru těhotenství (do 12. týdne) jsou typické projevy těhotenské nevolnosti a zvracení. V tomto období je lepší žaludek houbami přehnaně nezatěžovat nebo minimálně omezit jejich příjem ve větším množství. Už jejich samotný pach může vyvolat pocity na zvracení. To se týká i jiných potravin, nejen hřibů.

Hřiby v těhotenství nikdy nekonzumujte syrové. Kromě bolestí břicha a problémů se zažíváním vám také hrozí, že do organismu mohou proniknout toxiny nebo plísňové infekce, které na sebe houby navázaly z prostředí. Obrovským rizikem jsou také houby od neověřených sběračů a dodavatelů. Halucinogenní houby s psychoaktivními látkami nebo jedovaté či smrtelně jedovaté houby jsou pro člověka po konzumaci život ohrožující. Během těhotenství může mít jejich konzumace fatální následky pro těhotnou ženu i plod.

Faktem je, že někteří lékaři houby těhotným ženám zakazují z prevenčních důvodů. Jde hlavně o riziko z konzumace velkého množství hřibů, což může způsobit gastrointestinální problémy (dietní chybu), nevolnost, následné nechutenství, snížený příjem tekutin nebo zvracení. Rovněž je zde zmíněno riziko konzumace jedovatých hub, což může zapříčinit fatální následky.

Proč nejíst houby v těhotenství?

Houby v těhotenství vhodné ke konzumaci

Důležité je konzumovat výhradně jedlé houby – houby. Za nejbezpečnější jedlé houby, kterých se nemusíte bát ani v těhotenství, můžeme považovat žampion, hlívu ústřičnou, suchohřib hnědý, bedlu vysokou, hřib dubový (dubák), máslák obyčejný, ale i mnohé jiné. Uškodit by vám neměly ani exotické houby jako shiitake nebo jidášovo ucho. Výživoví poradci i lékaři doporučují upřednostnit běžně dostupné houby, jako právě žampiony nebo hlívu ústřičnou, a i přes apetit se raději vyhnout konzumaci ze sklizní během houbářské sezóny.

Před samotnou přípravou nezapomeňte odstranit zhmožděné nebo viditelně poškozené části a houby řádně omyjte pod tekoucí vodou. Důležité je houby řádně tepelně upravit. Ideálně vařením, dušením případně pečením. Syrovým či polosyrovým houbám se zcela vyhýbejte.

Hřiby v těhotenství – zkušenosti

Většina diskutujících maminek s konzumací hřibů během těhotenství neměla žádný problém. Z hlediska druhů houb nejčastěji sáhli po žampionech a hlívě ústřičné. V obchodech jde o nejvíce dostupné jedlé houby. Některé ženy sice uvádějí, že slyšely o nevhodnosti či zákazu konzumace hub v těhotenství, ale většina z nich to považuje za nesmysl. Těhotné ženy se setkaly i s tím, že někteří lékaři jejich konzumaci zakazují preventivně právě kvůli riziku otravy a vzniku dietní chyby. Maminky se shodují, že jedlé houby v těhotenství, jakož i jiné potraviny je třeba si dopřát s mírou.

Hřiby v těhotenství – zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky– FAQ

Zabýváte se otázkou, jestli si můžete dopřát žampiony v těhotenství? Je to bezpečné? Jaké houby v těhotenství můžete jíst? Patří houby mezi zakázané potraviny v těhotenství? Na vaše otázky vám odpovíme v textu. V případě dalších otázek nám zanechte komentář pod článkem. Jakou máte zkušenost s hřiby v těhotenství vy? Budeme rádi za vaše názory, zkušenosti, doporučení a tipy, o které se můžete podělit v diskusi.

Mírná otrava houbami většinou způsobí potíž v žaludku, zvracení nebo průjem. Obvykle se její příznaky dostaví kolem 4 až 12 hodin po konzumaci. Vážná otrava houbami může mít fatální následky. Kromě gastrointestinálních problémů se žaludkem, zvracení, žaludečních křečí a průjmu s příměsí krve se může objevit dehydratace a při pozdním klinickém zásahu může dojít k selhání ledvin či jater. Otrava smrtelně jedovatými houbami může zapříčinit smrt. Jedná se o tzv. hepatotoxický typ otravy. Při podezření na otravu houbami okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Lékaři a výživoví poradci ve většině případů doporučují ženám v těhotenství konzumovat houby s mírou. Za nejvhodnější lze považovat běžně dostupné jedlé houby, jako žampiony nebo hlívu ústřičnou. Pokud máte jistotu bezpečné a ověřené sklizně, klidně si můžete dopřát i dubáky, bedlu vysokou nebo máslák obyčejný. Problémem nejsou ani exotické houby shiitake nebo jidášovo ucho. Nikdy však houby nekonzumujte syrové.

Houby v těhotenství byste neměli jíst v případě, že se u vás v minulosti objevily alergické reakce po jejich konzumaci. Rovněž není vhodné jíst houby od neověřeného prodejce nebo nezkušeného sběrače hub. Hřiby by měly být vždy čerstvé, řádně očištěné, umyté a tepelně zpracované. Nikdy je nekonzumujte syrové. Jejich trávení je pro trávicí šťávy náročnější, proto mohou některým ženám způsobovat tíhu žaludku.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(92%)