Létání v těhotenství

Létání v těhotenství. Je dlouhý let v prvním trimestru nebezpečný?

Dovolená v průběhu těhotenství je z hlediska využívání letecké dopravy proveditelným plánem, pokud splňujete několik podstatných podmínek. Pro dlouhé lety v těhotenství je důležité, aby těhotenství neprovázely větší zdravotní komplikace, ale i stadium těhotenství, ve kterém se žena nachází. Létání je do 36. týdne těhotenství pro ženu jednak bezpečné, ale i povolené. Přestože dodnes neexistuje všeobecný důkaz o škodlivosti či nebezpečnosti létání pro ženy v těhotenství, každý případ je individuální, a tudíž nelze jisté komplikace s určitostí vyloučit.

Publikováno: 06.12.2023
Aktualizované: 06.12.2023
Obsah článku:

Proč je nejvhodnějším obdobím pro létání v těhotenství právě druhý trimestr, s jakými riziky je třeba během létání v těhotenství počítat, ale také to, jaké jsou podmínky a požadavky v této věci ze strany leteckých společností, si zodpovíme v následujících odstavcích.

Dokdy je umožněno létání v těhotenství?

Obecně platí, že žena může do 28. týdne těhotenství létat kam chce, a to bez jakýchkoli speciálních požadavků ze strany leteckých společností. V rozmezí 28. a 36. týdne však již dochází k jistým výhradám týkajícím se povolení, resp. osvědčení od lékaře, přičemž po 36. týdnu si již většina leteckých společností těhotné ženy během letu na odpovědnost nevezme. Pravdou je, že většina těhotných žen v pozdější fázi těhotenství po cestování letadlem ani netouží.

Létání v prvním trimestru těhotenství se nedoporučuje

Dlouhá léta panuje ve společnosti teorie, že létání v šestém týdnu těhotenství, resp. v průběhu celého prvního trimestru může potenciálně ohrozit plod. Časté jsou také dohady o zvýšené pravděpodobnosti potratu. Tato tvrzení však nikdy nebyla potvrzena. Obezřetnost není nikdy nazmar, ale pokud netrpíte častými pocity nevolnosti, nespavostí či pálením žáhy, let si můžete v rámci možností i zcela užít. Pokud se v opačném případě nevolnost stala každodenní součástí vašeho života, je lepší jakékoli lety přeložit na pozdější data. Nebo alespoň pořádně zvážit plusy a minusy takové cesty.

Tlakové změny během letu mnohdy nemají pozitivní vliv ani na běžných, resp. netěhotných pasažérů, čili nadhazování a prudké změny směru letu mohou mít z pochopitelných důvodů o to větší dopad na těhotné ženy. Klimatizace a vzdušný systém v letadle také nahrávají infekčním onemocněním a různým stupněm nachlazení. Důvodem k odkladu letu je i případné špinění či krvácení během prvních týdnů těhotenství.

Ve všech stádiích těhotenství hraje ve věci létání a dovolenkování v odlehlých destinacích velmi důležitou roli konzultace s lékařem, který vám může nabídnout odborný náhled na jednotlivá rizika vycházející z vaší dosavadní anamnézy.

Dokdy je umožněno létání v těhotenství?

Létání ve druhém trimestru je přímo ideální

Zatímco první trimestr není z hlediska létání v těhotenství nejbezpečnějším, druhý trimestr, přesněji 14. až 27. týden těhotenství, se považuje za nejideálnější období pro cestování během těhotenství. Tento časový horizont oplývá mnoha výhodami, díky kterým si i přes těhotenství výlet, resp. dovolenou naplno vychutnáte.

Mezi jinými je to zejména fakt, že na rozdíl od prvního trimestru už většinu těhotných žen nezatěžují chvíle nevolnosti a nad hlavou jim nevisí intenzivní hrozba potratu. Z hlediska vnějších faktorů zaváží hlavně neomezenost v pohybu a pohodlí, jelikož bříško ještě nenarostlo do takových rozměrů, aby nepřímo nastavovalo těhotné ženě větší limity.

V každém případě se doporučuje mít u sebe svůj těhotenský průkaz, protože jej mohou letiště a letecké společnosti od těhotných pasažérek požadovat. Připomínáme, že i v této fázi těhotenství je vhodné konzultovat případnou dovolenou zahrnující přepravu letadlem se svým ošetřujícím lékařem, který na základě vývoje plodu dokáže stanovit nejpřiměřenější způsob dopravy, přičemž z tohoto aspektu posuzuje i vámi vybranou destinaci, která nemusí být vždy přijatelnou pro těhotné ženy.

Létání ve třetím trimestru závisí na lékařském potvrzení

Pokud během vašeho těhotenství nedošlo k nějakým zdravotním komplikacím, můžete létat v těhotenství až do 36. týdne. V takovém pokročilém stadiu těhotenství vaše schopnost letět závisí na lékařském potvrzení o způsobilosti k letu, které vyžadují letecké společnosti začátkem posledního trimestru.

Úplný zákaz létání v těhotenství mají ženy, které dosáhly 36. týden těhotenství. U vícečetného těhotenství není povoleno létání již od 32. týdne těhotenství. V této fázi těhotenství se totiž zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu, krvácení nebo předčasného odtoku plodové vody, což může spustit množství různých vnějších faktorů. Spouštěčem může být během letu právě změna tlaku, natřásání, ale i nadměrný stres, který mnozí lidé v letadle zažívají. Hrozit může i tvorba krevních sraženin, jejichž příčinou je během zdlouhavých letů nedostatek pohybu, resp. jeho omezenost, ale i suchý, recyklovaný vzduch uvnitř letadla.

Létání ve třetím trimestru

Rizika dlouhých letů v těhotenství

Pro letiště, ale i samotné letadlo, jsou příznačné jisté situace a procesy, které mohou pro těhotné ženy znamenat jisté nepříjemnosti až rizika.

Vliv tlakových změn během létání v těhotenství

Výše jsme již zmiňovali změny tlaku, které jsou nejvíce citelné během vzlétání a přistání. Náš organismus se s těmito procesy v průběhu letu vyrovnává zalehnutím v uších. Zatímco takové výrazné tlakové změny ovlivňují větší část pasažérů, mírněji nemusí běžní lidé ucítit, ale těhotné ženy jsou i v tomto ohledu mnohem vnímavější. Ujistit lze těhotné ženy v tom, že žádné riziko v důsledku změn tlaku vyvíjejícímu se plodu nehrozí.

S tlakem souvisí také další z rizik, která se nese ve znamení nízkého tlaku, který může u těhotných žen vést k odchýlení od běžného pulsu a krevního tlaku. Ani v tomto případě tento s tlakem související faktor neovlivňuje přímo plod. Jedná se spíše o pohodlí těhotné ženy, které je takovými externími vlivy během létání v těhotenství narušováno. Pokud tedy trpíte nějakými vážnějšími obtížemi s tlakem, pro jistotu předem informujte letecký personál, který má na starosti pohodlí a spokojenost svých pasažérů.

Závratě v důsledku nedostatečného množství a nepřiměřené kvality kyslíku v letadle jsou v případě těhotných žen naprosto přirozené, přičemž se tento problém dá napravit velmi jednoduše, a to za pomoci nastavení přívodu vzduchu, který je k dispozici nad sedadlem pasažérů. Problémy s tlakem nebo dýcháním lze v letadle vyřešit i prostřednictvím kyslíkové masky, kterou vám na požádání zpřístupní palubní personál v letadle.

Turbulence jsou přirozenou součástí cestování letadlem. Riziko může pro těhotenství tento faktor znamenat jen v případě, že během turbulencí těhotná žena nesedí na svém místě, což může vést ke zraněním různého charakteru. Turbulence doprovází upozornění leteckého personálu souvisejícího s potřebou připoutání se bezpečnostními pásy. Ty se u těhotných žen během letu zapínají pod bříškem, což zabraňuje nepříjemnému tlačení na tuto oblast těla.

Rizika dlouhých letů v těhotenství

Riziko tvorby krevních sraženin během cestování letadlem v těhotenství

Výše jsme již v krátkosti zmínili krevní sraženiny, které během leteckého cestování v těhotenství mohou hrozit hlavně během delších letů. Tehdy zůstává člověk déle ve stavu nečinnosti, čili se jeho krevní oběh zpomaluje, což může vést k tvorbě krevních sraženin a trombóz. Pokud pociťujete nepohodlí, doporučuje se pravidelné procvičování jednotlivých částí končetin, což v nich přirozeně zvýší oběh krve. Můžete se samozřejmě i projít po uličce, přičemž byste měli tuto pohybovou aktivitu provádět alespoň každých 30 minut nebo hodinu.

Procházení detektorem před letem v těhotenství

Typickým procesem, který předchází samotnému letu, je odbavování, u kterého mají těhotné ženy mylnou představu o nebezpečí, které hrozí vyvíjejícímu se dítěti v jejich bříšku přechodem přes bezpečnostní kontrolu. Jedním z největších nebezpečí pro plod je vystavení těhotné ženy rentgenovému záření. To však na letišti nehrozí, protože rentgenem jsou kontrolována pouze zavazadla. Osoby procházejí bezpečnostní bránou pro detekci nepovolených předmětů, který je přímo neškodný díky jeho funkčnímu principu spočívajícímu v elektromagnetickém poli. Tento typický letištní úkon tedy pro těhotné ženy žádné nebezpečí nepředstavuje.

Létání během těhotenství – rizika

Lékařské potvrzení a formální požadavky před dlouhým letem v těhotenství

Před jakkoli dlouhým letem je vhodné cestu letadlem zkonzultovat se svým gynekologem, tedy nejpovolanější osobou na zhodnocení vaší situace. Pokud vám let lékař schválí, dalším krokem vhodným v případě, že se chcete vyvarovat nemilých překvapení, je ověření si požadavků a podmínek přepravy těhotných žen tou kterou leteckou společností. Tyto informace lze nalézt na webových stránkách jednotlivých aerolinií.

Pokud letecká společnost požaduje potvrzení o zdravotním stavu v souvislosti s průběhem těhotenství, je velmi důležité, aby toto lékařské osvědčení nebylo starší šesti dnů. Další podmínkou je potřeba cizojazyčného znění tohoto dokumentu, přičemž nejčastěji je požadována právě angličtina. Potvrzení musí zpravidla obsahovat informace ohledně četnosti těhotenství, a tedy zda čekáte jedno dítě nebo více, ve kterém týdnu budete v době letu (i zpětného), ale i samotné potvrzení od lékaře o způsobilosti cestování letadlem v konkrétním stadiu těhotenství. Důležitou součástí je samozřejmě podpis a razítko lékaře, přičemž nesmí chybět ani přesné datum dne podpisu.

O týdnu těhotenství se většina aerolinií může informovat také prostřednictvím vašeho těhotenského průkazu, takže je vždy lepší jej mít stále u sebe. Zatímco po 28. týdnu postačí většině leteckých společností obyčejné lékařské potvrzení nebo informace z těhotenské knížky, v případě těhotných žen a jejich přepravy po 34. týdnu je třeba doložit již oficiální lékařský formulář MEDIF (Medical Information Form). Ten je dostupný na webových stránkách jednotlivých leteckých společností, případně vám jej na požádání může samotný přepravce poslat e-mailem. Pokud se tímto osvědčením těhotná žena v pozdějším stadiu těhotenství před letem neprokáže, letecká společnost je z bezpečnostních důvodů oprávněna její přepravu odmítnout.

Létání v těhotenství – je třeba lékařské potvrzení?

Komfort jako první podmínka cestování v těhotenství

Jako pro každého běžného člověka, i pro ženy v těhotenství je během létání nejdůležitější pohodlí, o které se můžete postarat v podobě komfortního, neomezujícího oblečení a obuvi. Dalším důležitým pravidlem je nikdy svoji potřebu ve formě návštěv záchodu v sobě nepotlačovat. Spíše byste měli tuto možnost protáhnutí končetin co nejčastěji využít, přičemž pravidelný pohyb byste měli zařadit do časového plánu svého letu. V souvislosti s těmito fyzickými aktivitami je pro těhotné ženy lepší a výhodnější, pokud si k sezení zvolí místo v uličce. To jim umožní pohyb a přístup k záchodu bez jakéhokoli „obtěžování“ přísedících pasažérů.

Obecně platí, že byste měli odhlédnout od stadia těhotenství vždy upřednostnit spíše bližší destinace, které nejsou podmíněny zdlouhavými lety. Nejideálnější jsou 2 až 3 hodiny. I v případě takových relativně krátkých letů je podstatné, abyste se pořádně najedli předtím, než nasednete do letadla. Prázdný žaludek totiž nikdy není zárukou pohodlného letu bez problémů a případné nevolnosti. Není jedno, jakou stravu před létem přijmete. Je totiž důležité, aby to nebyly ingredience znepříjemňující váš let. Vyhýbejte se proto brokolici, zelí či pití slazených nápojů, které mají ve vyšších polohách znásobenou tendenci nadýmat.

Dodržování pitného režimu je i v letadle během těhotenství velmi podstatné. Nejlepší je i v této situaci voda bez bublinek, v čemž by vám bez ohledu na leteckou společnost měl vyhovět i samotný letecký personál, a to ve formě zdarma dodané skleničky s vodou. Pokud plánujete létat v těhotenství, doporučuje se předem na svůj zdravotní stav upozornit samotnou leteckou společnost, díky čemuž vás na letišti či během letu nic nepřekvapí. Na požádání vám mohou také dopřát pohodlnější cestu v podobě přednostního odbavení nebo lepší lokality k sezení, které většinou disponuje větším prostorem pro nohy.

Komfort během létání v těhotenství

Létání v těhotenství – zkušenosti

Rozličná fóra jsou v souvislosti s maminkovskými záležitostmi velmi oblíbenými platformami pro množství lidí, přičemž ani přítomnost tématu létání v těhotenství není na fórech výjimkou. Jak jsme již výše zmiňovali, zkušenosti s létáním v těhotenství mohou být pro každou těhotnou ženu odlišné. V tomto se shodli i účastnice diskusí v otázce cestování letadlem v prvním či druhém trimestru.

Zatímco některé odpovědi zněly ve prospěch létání v prvotních stádiích těhotenství, protože si žádnými komplikacemi neprošly, a miminko i ony byly po přepravě letadlem v pořádku, jiné důrazně radily, aby se žena důkladně poradila se svým lékařem, protože z vlastních zkušeností mohli potvrdit, že let v prvním trimestru je stál jisté komplikace během letu, případně hned po příjezdu do vysněné destinace. Našel se však i případ, kdy let v 6. týdnu těhotenství skončil pro diskutující samovolným zamlčeným potratem.

Mnohé odpovědi se také nesly ve znamení připuštění faktu, že v prvním trimestru je lepší jakkoli dlouhé lety přeložit na pozdější termíny, nejlépe až na druhý trimestr, protože v prvotním stadiu těhotenství může opravdu cokoliv způsobit komplikace, které mohou vyústit až ve zmiňovaný potrat. Vše závisí na individuální anamnéze těhotné ženy, na jejímž základě lékař posuzuje vhodnost cestování v těhotenství. Rovněž se přikládá velká váha na přesnou fázi těhotenství, ve které se žena v době letu nachází .

Létání v těhotenství zkušenosti Modrykonik

Létání v těhotenství diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější dotazy – FAQ

Zajímají vás jiné souvislosti ve věci létání v těhotenství? Napadají vám další otázky, na které odpověď neodezněla v textu článku ani v sekci otázek a odpovědí? Neváhejte nám je položit v komentářích pod článkem. Budeme se snažit odpovědět co nejdříve.

V případě, že jste v prvním trimestru zažívali extrémní návaly nevolnosti a postupně jste během těhotenství zhubli či pociťovali nadměrnou únavu, je vhodnější zvážit dovolenou, na kterou je možné dopravit se jinak než letadlem.

Zatímco při jednočetném těhotenství je hraničním limitem 36. týden těhotenství, pokud čekáte dvojčata či trojčata, létání je z hlediska časového horizontu umožněno do konce 32. týdne. Každopádně je však nutné, abyste tuto záležitost zkonzultovali se svým lékařem.

Pokud těhotná žena spadá do skupiny žen s rizikovým těhotenstvím, a tudíž si prošla opakovanými potraty, trápí ji časté zvýšení krevního tlaku nebo má diagnostikovanou cukrovku, přeprava letadlem se rozhodně nedoporučuje. V těhotenství mají ženy větší sklon k tvorbě trombóz, přičemž toto riziko se v případě zdlouhavých letů, resp. dlouhodobého sezení znásobuje. Dalšími důvody pro nedoporučené cestování letadlem v těhotenství je anémie, silné vaginální krvácení, průjmy či zvracení.

Ano, věk těhotné ženy, která prožívá své první těhotenství, ve velké míře ovlivňuje rizikovost samotného těhotenství. I proto se nedoporučuje létání na větší vzdálenosti ženám, které mají v době prvního těhotenství více než 35 let, ale ani dívkám na opačném konci věkového spektra, a tedy těm, které mají 15 let a méně.

Vše závisí na významu slova „časté“. Za bezpečné se považuje občasné létání na dovolené, resp. výlety. Pokud je těhotná žena součástí palubního personálu v letadle, a to pilotkou či letuškou, nebo z pracovních či jiných důvodů často využívá leteckou formu přepravy, je vhodné se o bezpečné frekvenci létání poradit se svým lékařem. I zde platí individualita každého případu, tedy na obecnou otázku o bezpečné frekvenci létání nelze s určitostí odpovědět.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenství

Vaše hodnocení:
(92%)